Spór o zmiany w sądownictwie

Spór o zmiany w sądownictwie

Po sprzeciwie Ziobry będzie postępowanie dyscyplinarne wobec krakowskich sędziów. Prosiła o to prezes sądu

Na prośbę prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmary Pawełczyk-Woickiej, minister sprawiedliwości złożył sprzeciw wobec postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie Dariusza Mazura i Macieja Czajki. Obaj sędziowie w grudniu ubiegłego roku zawiesili plakaty na drzwiach swoich gabinetów między innymi w obronie sędziego z Olsztyna, Pawła Juszczyszyna.

Małgorzata Manowska i jej związki z polityką. "Pod rękę z Łukaszem Piebiakiem była twarzą bardzo radykalnych zmian"

Od lat związana z politykami Prawa i Sprawiedliwości. Małgorzata Manowska była wiceministrem sprawiedliwości obok Andrzeja Dudy, a później decyzją Zbigniewa Ziobry dyrektorem Krajowej Szkoły Sądownictwa. Chociaż w lutym w nadzorowanej przez nią instytucji doszło do gigantycznego wycieku danych, została mianowana przez prezydenta na sześcioletnią kadencję pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Materiał magazynu "Czarno na białym".

"Stała się rzecz, która nie powinna mieć miejsca. Niesubordynacja". Losy oświadczenia 50 sędziów

Ze strony Sądu Najwyższego zniknął w poniedziałek komunikat z oświadczeniem tak zwanych starych sędziów, wyrażającym zastrzeżenia do procedury wyboru kandydatów na pierwszego prezesa SN. - Został umieszczony na stronie z pomięciem drogi służbowej. Bez akceptacji - mówił pełniący wówczas obowiązki pierwszego prezesa Aleksander Stępkowski. Argumentował, że komunikat "musiał po prostu poczekać na uzupełnienie" o jego stanowisko. Ostatecznie tego samego dnia oświadczenie wróciło na stronę, a stanowisko Stępkowskiego zostało opublikowane osobno.