Spór o zmiany w sądownictwie

Spór o zmiany w sądownictwie

"To jest przedostatni etap zastraszania sędziów"

To jest projekt, który ma w sposób osobisty zastraszyć sędziów. To jest przedostatni etap zastraszania sędziów - mówił w TVN24 profesor Ryszard Balicki, konstytucjonalista z Uniwersytetu Wrocławskiego. Odniósł się do złożonego przez klub PiS projektu, który daje "możliwość złożenia sędziów z urzędu". W TVN24 trwa wydanie specjalne.

"To jest nic innego jak wypowiedzenie wojny polskim sądom"

- Tu nie chodzi o karanie sędziów, tu chodzi o poczucie odpowiedzialności za państwo i obywateli - przekonywał w "Kropce nad i" w TVN24 rzecznik Solidarnej Polski Jan Kanthak, odnosząc się do złożonego w czwartek przez klub PiS projektu zmian w ustawach dotyczących sądownictwa. - To jest nic innego jak wypowiedzenie wojny polskim sądom - ocenił Krzysztof Śmiszek z Wiosny.

Sędzia Rączka o słowach premiera: nie powinny paść

- Z przykrością to muszę stwierdzić, ale niestety pan premier nie po raz pierwszy nas obraża. Już trudno milczeć i używać delikatnych, eufemistycznych słów. Nie wolno. To się nie godzi - mówił w "Faktach po Faktach", sędzia Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego Krzysztof Rączka. Skomentował w ten sposób słowa Mateusza Morawieckiego o oporze "tych, którzy bronią swoich przyczółków" wobec zmian w wymiarze sprawiedliwości i sędziach "powołanych przez Radę Państwa PRL", którzy "dzisiaj dla obrońców status quo są sędziami właściwymi".

"W związku z powyższym oświadczam...". Prezes Izby Dyscyplinarnej odpowiada na apel Gersdorf

"Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w dalszym ciągu wykonywać będzie powierzone jej przez konstytucyjne organy Rzeczypospolitej Polskiej czynności orzecznicze" - napisał we wtorek prezes tej izby sędzia Tomasz Przesławski. To jego odpowiedź na wystosowany wcześniej tego dnia apel pierwszej prezes SN. Profesor Małgorzata Gersdorf wezwała sędziów Izby Dyscyplinarnej, by powstrzymali się od orzekania.

12 tysięcy podpisów poparcia dla sędziego Juszczyszyna

Aktywiści Akcji Demokracja przekazali w poniedziałek sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi z Sądu Rejonowego w Olsztynie list z wyrazami poparcia podpisany przez 12 tysięcy osób. - List ten traktuję jako wsparcie udzielone nie tylko mnie, ale całemu środowisku sędziowskiemu - powiedział Juszczyszyn.

Bodnar: działania rzecznika dyscyplinarnego sędziów mogą ingerować w pracę sędziów

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do rzecznika dyscyplinarnego sędziów Piotra Schaba oraz prezesa olsztyńskiego sądu rejonowego Macieja Nawackiego o wyjaśnienia w sprawie działań podjętych wobec Pawła Juszczyszyna. Sędzia z Olsztyna wezwał pod koniec listopada dyrektora Kancelarii Sejmu do dostarczenia utajnionych list poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. "Działania rzecznika dyscyplinarnego mogą w sposób przekraczający zasadę niezawisłości sędziów ingerować w sprawowanie władzy sędziowskiej" - napisał RPO.

"Z całą pewnością będziemy kontynuować reformę wymiaru sprawiedliwości"

Reformując wymiar sprawiedliwości, napotkaliśmy na ogromny opór środowisk III Rzeczpospolitej i tych, którzy bronią swoich przyczółków - mówił premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z mieszkańcami Godziszowa Pierwszego na Lubelszczyźnie. - Z całą pewnością będziemy kontynuować reformę wymiaru sprawiedliwości - podkreślił szef rządu.

Człowiek, którego sprawa zainicjowała wyrok TSUE. "Przerosło to moje oczekiwania"

- Mam satysfakcję przede wszystkim z wyniku tej sprawy - zarówno przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, jak i Sądem Najwyższym. Muszę nawet powiedzieć, że przerosło to moje oczekiwania - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego Andrzej Kuba. To właśnie on złożył odwołanie od uchwały nowej Krajowej Rady Sądownictwa dotyczącej przechodzenia sędziów w stan spoczynku. Później na tej podstawie orzeczenie w tej sprawie wydał unijny trybunał, a następnie Sąd Najwyższy.

"W tej chwili, jeżeli będą dobre podstawy, to każdy może właściwie zaskarżyć wyrok"

Uznanie orzeczenia Sądu Najwyższego oznaczałoby, że w Polsce nie ma już demokracji, tylko jest sędziokracja - mówił w "Kawie na ławę" europoseł Prawa i Sprawiedliwości Patryk Jaki, odnosząc się do czwartkowego orzeczenia Sądu Najwyższego dotyczącego wyroku TSUE. Magdalena Biejat z klubu Lewicy zauważyła, że "w tej chwili, jeżeli będą dobre podstawy, to każdy może właściwie zaskarżyć wyrok, jaki został wydany w danej sprawie". - Powinna powstać ustawa, która likwiduje Izbę Dyscyplinarną - przekonywała była szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

"Szereg osób wykonujących zawód sędziego podejmuje akcje o charakterze politycznym"

Nigdy nie podjęto choćby wstępnych czynności dyscyplinarnych wobec sędziów w związku z działaniami stanowiącymi krytykę ustawy o Sądzie Najwyższym - oświadczył w "Faktach po Faktach" rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab. Ocenił jednak, że "szereg osób wykonujących zawód sędziego podejmuje akcje o charakterze politycznym". - Proszę nie utożsamiać tego rodzaju akcji z krytyką władzy - powiedział.

Rzecznik dyscyplinarny sędziów: nie mam żadnych podstaw, żeby podać się do dymisji

Każdy ma prawo jako obywatel do wypowiadania słów krytycznych, sędziowie również. Natomiast proszę nie utożsamiać krytyki z prowadzeniem działalności o charakterze politycznym - powiedział rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab w rozmowie z reporterką "Faktów" TVN Arletą Zalewską. Zapewnił, że to "nieprawda", jakoby ingerował w niezawisłość sędziów.

Gersdorf: zaapeluję, by sędziowie Izby Dyscyplinarnej powstrzymali się od orzekania

Zarówno obecna Krajowa Rada Sądownictwa, jak i Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego "w moim przekonaniu nie mają prawa funkcjonowania" - tak czwartkowy wyrok SN skomentował Wojciech Hermeliński, były sędzia Trybunału Konsytucyjnego i były szef Państwowej Komisji Wyborczej. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf oceniła, że Izba Dyscyplinarna pochodzi z "nieprawego łoża", co wynika ze sposobu, w jaki została ukształtowana nowa KRS.

Pełna treść ustnego uzasadnienia orzeczenia Sądu Najwyższego w związku z wyrokiem TSUE

Niezależność sądów i niezawisłość sędziów jest tym samym dla obywateli, czym wolność słowa dla dziennikarzy. Bez zagwarantowania rzeczywistej niezależności sądów i niezawisłości sędziów nie zostaną zachowane gwarancje ustawowe demokratycznego państwa prawa - mówił sędzia Sądu Najwyższego Bohdan Bieniek, uzasadniając czwartkowe orzeczenie SN, związane z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Poniżej przedstawiamy pełną treść ustnego uzasadnienia.

Problem, "który się rozlewa jak lawa, która niszczy wszystko dookoła"

Jesteśmy w ogromnym kryzysie państwa prawnego - powiedział w "Kropce nad i" prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Komentował wtorkowe orzeczenie Sądu Najwyższego, związane z listopadowym orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dodał także, że "trzeba walczyć o niezawisłość sędziów" oraz "o ich prawo do orzekania w sposób zgodny z ich najlepszą wiedzą i przekonaniami, a nie z utartymi celami politycznymi".

Sędzia Markiewicz: To jest trzęsienie ziemi. Panowie i panie, najwyższy czas odejść

Sąd Najwyższy powiedział dziś, że Izba Dyscyplinarna ma tyle wspólnego z sądem, że znajduje się w budynku Sądu Najwyższego - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 sędzia Sądu Okręgowego w Katowicach i prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz, odnosząc się do decyzji SN związanej z orzeczeniem unijnego trybunału. Dodał, że ta izba to "sąd doraźny, wyjątkowy, który może być powoływany na czas wojny".

"Wszystkie instytucje w Polsce są zobowiązane, aby wcielić w życie to orzeczenie"

Wyrok Sądu Najwyższego potwierdził wszystkie obawy, które były zawarte w orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - mówiła w "Tak jest" w TVN24 Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), odnosząc się do wtorkowej decyzji SN związanej z orzeczeniem unijnego trybunału. Dodała, że wyrok TSUE "wiąże wszystkie sądy, wszystkie instytucje w Polsce i one są zobowiązane, aby wcielić w życie to orzeczenie". Jan Kanthak (SP) ocenił, że decyzja SN jest "próbą pozakonstytucyjnego funkcjonowania Sądu Najwyższego".

"Odpowiedzialność za to zamieszanie ponosi rząd i parlament"

Przed konsekwencjami tego wyroku Sądu Najwyższego nie da się uciec, odpowiedzialność za to zamieszanie ponosi rząd i parlament - ocenił sędzia SN Krzysztof Rączka, odnosząc się do wyroku Sądu Najwyższego w jednej ze spraw, których dotyczyło listopadowe orzeczenie TSUE. Prezes nowej Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur przekonywał, że "to orzeczenie nie będzie miało żadnych realnych konsekwencji", a wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta nazwał je "precedensem".

PiS wskazuje kolejnego kandydata na sędziego Trybunału Konstytucyjnego

Klub Prawa i Sprawiedliwości zgłosił kandydaturę Rafała Wojciechowskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego - poinformowała Polską Agencję Prasową rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Ma on zastąpić sędzię Małgorzatę Pyziak-Szafnicką, której kadencja kończy się w styczniu 2020 roku. W czwartek prezydent Andrzej Duda ma odebrać ślubowanie od trzech nowych sędziów wybranych pod koniec listopada.