Spór o zmiany w sądownictwie

Spór o zmiany w sądownictwie

Sędzia otrzymała Nagrodę Równości. Ma się tłumaczyć przed rzecznikiem dyscyplinarnym

Sędzia Dorota Zabłudowska w grudniu odebrała Gdańską Nagrodę Równości za działanie na rzecz praw człowieka. Na początku marca otrzymała pismo od zastępcy rzecznika dyscyplinarnego w sprawie "możliwego przewinienia dyscyplinarnego" i "uchybienia godności urzędu". Sędzia nie zgadza się z tym zarzutem. - Głośno mówię o tym, że nie można łamać konstytucji, że władze powinny się równoważyć i że sądy powinny chronić prawa i wolności obywateli - wyjaśniała Zabłudowska w rozmowie z TVN24.

"Każdy z doradców prezydenta ponosi odpowiedzialność za swoje słowa"

- Każde uogólnianie, jeśli się nie wskazuje na konkretne osoby, może dotykać również tych osób, które były czystymi, pięknymi postaciami - mówił w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl Andrzej Dera. Prezydencki minister był pytany o to, czy doradca Andrzeja Dudy profesor Andrzej Zybertowicz powinien przeprosić za słowa o uczestnikach obrad Okrągłego Stołu.

Prezydent powołał nowych prezesów izb Sądu Najwyższego

Prezydent Andrzej Duda powołał we wtorek sędzię Joannę Lemańską na stanowisko prezesa Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego oraz sędziego Tomasza Przesławskiego na stanowisko prezesa Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jak przekazał rzecznik SN sędzia Michał Laskowski, Lemańska jest "specjalistką w zakresie prawa administracyjnego", Przesławski "zajmuje się prawem penitencjarnym".

Sędziowie krytykowali prezydenta i nową KRS. Zostali wezwani na przesłuchania

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego wezwał na przesłuchania sędziów, którzy uczestniczyli w głosowaniu nad uchwałami krytykującymi działania prezydenta Andrzeja Dudy i nowej Krajowej Rady Sądownictwa. - Te działania mają na celu zastraszenie sędziów, którzy aktywnie i czynnie bronią trójpodziału władzy, wolnych sądów i niezawisłości sędziowskiej - ocenił sędzia Waldemar Żurek ze Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

"Nowe niepokojące wydarzenia". Komisja Europejska nie wycofa skargi przeciwko Polsce

Komisja Europejska nie wycofa skargi przeciwko Polsce z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Sądu Najwyższego. Niepokoi ją poza tym sytuacja Trybunału Konstytucyjnego, sądów powszechnych i sędziów z postępowaniami dyscyplinarnymi - oświadczył wiceszef KE Frans Timmermans po posiedzeniu unijnych ministrów do spraw europejskich. Ministrowie zajmowali się Polską w ramach procedury z art. 7 traktatu o UE.

"Prawo zamienia się w narzędzie tresury". Raport o "naciskach wobec sędziów i prokuratorów"

Komitet Obrony Sprawiedliwości opracował raport opisujący przypadki - jak twierdzą autorzy - nacisków stosowanych wobec sędziów i prokuratorów. - Wybiera się konkretne osoby, które są znane w środowisku, piętnuje się je publicznie. To powoduje, że pozostali sędziowie zaczynają się zastanawiać, czy warto z władzą zadrzeć - ocenił w rozmowie z TVN24 profesor Marcin Matczak. Sędzia Igor Tuleya wyraził obawę, że za rok raport będzie "pięć albo dziesięć razy grubszy".

Wniosek o wotum nieufności wobec Ziobry. "Chętnie poddam się ocenie"

Posłowie Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej złożyli w Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. - Chętnie poddam się ocenie mojej działalności przez Sejm i zapewniam, że będę kontynuował swoją misję tak, aby zwykli ludzie mogli czuć się bezpiecznie, a przestępcy musieli się bać - skomentował go Ziobro.

Holandia odmawia Polsce wydania 11 podejrzanych. Pyta o stan sądów

Holandia wstrzymała wydanie Polsce 11 podejrzanych w związku z obawami o niezależność polskiego wymiaru sprawiedliwości. Taką decyzję podjęła Międzynarodowa Izba Pomocy Prawnej (IRK) w Amsterdamie. Holendrzy chcą, by polskie władze dostarczyły wyjaśnień "w sprawie niezależności sądów, które będą się zajmować sprawami kryminalnymi przeciwko podejrzanym".

Pierwsza skarga nadzwyczajna w sprawie karnej trafiła do Sądu Najwyższego

Do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego wpłynęła pierwsza skarga nadzwyczajna w sprawie karnej złożona przez Prokuratora Generalnego - poinformował zespół prasowy Sądu Najwyższego. Jeden z prokuratorów był oskarżony o przyjmowanie łapówek. Termin rozpatrzenia skargi nie został jeszcze wyznaczony.

Prezydent: demonstracje sędziów pokazują, że to środowisko jest zepsute

Demonstracje polityczne środowisk sędziowskich pokazują, że są one zepsute. Sędziowie zachowują się w taki sposób, na jaki nigdy nie powinni sobie pozwolić - powiedział w wywiadzie dla telewizji państwowej prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że "zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości są nie tylko potrzebne, ale niezbędne".

Bodnar: koszulka z napisem "konstytucja" pojawia się w obronie pewnych wartości

Sędziowie mają prawo demonstrować swoje poglądy, nawet w taki sposób, jeśli chodzi o obronę wartości, które są fundamentalnie związane z niezawisłością sędziowską - wskazywał w "Faktach po Faktach" rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Odniósł się do sędziów, którzy na znak sprzeciwu wobec zmian w wymiarze sprawiedliwości zakładają podkoszulki z napisem "konstytucja".

"Pan prezydent chyba bardzo się przywiązał do swojej ustawy o Sądzie Najwyższym"

Decyzja odwlekana niemal do końca konstytucyjnego terminu. Niewygodna, bo całkiem niedawno prezydent podpisał ustawę o całkowicie innej treści. Tyle, że Prawo i Sprawiedliwość pod wpływem nacisku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej swoją decyzję zmieniło, więc i Andrzej Duda nie miał innego wyjścia. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Timmermans o praworządności w Polsce. Morawiecki: jest w trybie wyborczym

Bez rozwiązania wszystkich kwestii dotyczących praworządności w Polsce nie może być mowy o zakończeniu procedury z artykułu 7. - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Wśród kwestii tych wymienił między innymi sprawy Krajowej Rady Sądownictwa czy procedury dyscyplinarne wobec sędziów. Holendrowi odpowiedział premier Mateusz Morawiecki.

"Nie mam planu B". Polityka? "Oczywiście, że nie"

Każdy scenariusz jest możliwy - ocenił w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl sędzia Igor Tuleya pytany, czy liczy się z usunięciem ze stanu sędziowskiego. Oświadczył, że "kompletnie nie interesuje" go polityka. - Przez całe życie robiłem rzeczy uczciwe. Mam zamiar do końca swoich dni postępować uczciwie i rzetelnie, a polityka z tym mi się nie kojarzy - dodał.

"Walka się nie skończyła. Noc świętego Bartłomieja jeszcze przed sędziami"

Niestety, jestem przekonany, że osoby, które wymyśliły tak zwane reformy, nie zrezygnują z tego i wszystko przed nami - stwierdził w środę w "Rozmowie Piaseckiego" sędzia Igor Tuleya. Komentował najnowszą nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Jego zdaniem pomimo zaprowadzonej przez rządzących korekty prawa, "walka się jeszcze nie skończyła".