Spór o zmiany w sądownictwie

Spór o zmiany w sądownictwie

Kwadrans rozmowy o Polsce. Dwie kwestie martwią Timmermansa

Poniedziałkowa dyskusja na temat polskiej praworządności w czasie unijnej Rady do spraw ogólnych zakończyła się już po 15 minutach. Głos zabrali jedynie wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans i polski ambasador Andrzej Sadoś, żadne inne państwo nie zabierało głosu. Ministrowie do sprawy powrócą na kolejnej Radzie państw unijnych w grudniu - informuje korespondent TVN24 w Brukseli, Maciej Sokołowski.

"Financial Times": Tusk porównał spór PiS z Brukselą do historii brexitu

"Polska ryzykuje wypadnięcie z Unii Europejskiej przez przypadek, ostrzega Donald Tusk", tytułuje we wtorek jeden ze swoich artykułów "Financial Times". Dziennik cytuje poniedziałkowe słowa szefa Rady Europejskiej, w których porównał obecny spór polskiego rządu z Brukselą do procesu, który doprowadził Brytyjczyków do brexitu. #PisząoPolsce.

"Chcielibyśmy w miarę szybko wypracować jakieś stanowisko"

Ze strony polskiego rządu sygnały są jednoznaczne: nie można twierdzić, że Polska chciałaby uniknąć wdrożenia w życie postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chcemy w miarę szybko wypracować stanowisko w tej kwestii, skonsultować z Komisją Europejską i wdrożyć w życie - mówił szef MSZ Jacek Czaputowicz.

"W kwestiach sprawiedliwości większymi autorytetami są ludzie, którzy nie są prawnikami"

Tak dużo ciosów na wymiar sprawiedliwości spadło w ramach walki politycznej i tak dużo wewnętrznych słabości wymiaru sprawiedliwości się ujawniło, że trzeba to jeszcze raz przemyśleć i zaproponować nową spójną koncepcję - ocenił w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl Jarosław Gowin. Jego zdaniem "w Polsce w kwestiach sprawiedliwości dużo większymi autorytetami są ludzie, którzy nie są prawnikami i kierują się naturalnym zmysłem sprawiedliwości".

Przymusiński o "trzech możliwościach" po wniosku Ziobry do Trybunału

Gdyby Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy unijnego traktatu za niezgodne z polską konstytucją, są trzy możliwości: po pierwsze - zmiana traktatu, mało realna, po drugie - zmiana konstytucji, również mało realna, po trzecie - wyjście z Unii Europejskiej, i to jest chyba największe zagrożenie związane z tym wnioskiem - mówił w czwartek w TVN24 sędzia Bartłomiej Przymusiński ze stowarzyszenia sędziów "Iustitia", oceniając prawdopodobny rozwój sytuacji po wniosku Zbigniewa Ziobry w sprawie zgodności Traktatu o Unii Europejskiej z polską konstytucją, złożonym do Trybunału Konstytucyjnego.

Sasin: w traktacie nie ma nic o tym, że Polska zrzekła się suwerenności

W tym traktacie nie jest napisane o tym, jakoby Polska wyrzekła się swojej suwerenności w obszarach nieuregulowanych tym traktatem, jak chociażby organizacja sądownictwa - tak Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, komentował wniosek prokuratora generalnego w sprawie zgodności Traktatu o UE z polską konstytucją. - Tego dotyczył wyrok trybunału niemieckiego, na który Zbigniew Ziobro się powołuje - podkreślał Sasin w "Rozmowie Piaseckiego".

Polityczne wpisy nowego sędziego Sądu Najwyższego. "Rzecz absolutnie niedopuszczalna"

Adam Tomczyński, nowy sędzia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, nie krył swoich politycznych przekonań, a w mediach społecznościowych jawnie wspierał obóz rządowy. Po pytaniach dziennikarzy RMF FM usunął internetowe konto, z którego wysyłał komentarze. - Tego rodzaju wpisy są ewidentnym przypadkiem jak nie powinien zachowywać się sędzia - mówi Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Materiał magazynu "Polska i Świat".

Sąd Najwyższy o "niedopuszczalnym" cofnięciu zażalenia przez ZUS. Ziobro: Rubikon przekroczony

Sąd Najwyższy uznał w środę za niedopuszczalne wycofanie przez oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle zażalenia, na kanwie którego Sąd Najwyższy wystosował w sierpniu pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Według SN, cofnięcie zażalenia "narusza dobre obyczaje", o których mowa w przepisach cywilnych. - Takie rzeczy działy się w państwach totalitarnych, że sądy wbrew woli osób zainteresowanych prowadziły sprawy - ocenił pismo sądu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Działanie prezydenta "czyni realnym problem odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu"

Sędziowie apelacji krakowskiej wyrażają dezaprobatę wobec działania Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, polegającego na wręczeniu w dniu 10 października 2018 roku nominacji osobom wybranym do Sądu Najwyższego - czytamy w jednej z dziewięciu uchwał przyjętych 12 października przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej. "Działanie prezydenta, podejmowane wbrew konstytucji, destabilizuje sytuację prawną i obniża zaufanie do sądów oraz wydawanych przez nie orzeczeń" - podkreślono.

Szef nowej KRS: będziemy konsultować się z rządem po decyzji unijnego trybunału

Jeżeli pojawi się jakiś środek zabezpieczający ze strony Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, będziemy się konsultować - powiedział w piątek w rozmowie z RMF 24 przewodniczący nowej Krajowej Rady Sądownictwa Leszek Mazur. Pytany o to, z kim takie konsultacje miałyby być przeprowadzone, wskazał między innymi ministrów sprawiedliwości oraz spraw zagranicznych.

"Wyrażam kategoryczny sprzeciw". Profesor Safjan odpowiada na słowa prezydenta

Marek Safjan, sędzia Trybunału Sprawiedliwości UE, w przesłanym w czwartek oświadczeniu odpowiedział na słowa prezydenta. Andrzej Duda mówił między innymi, że profesor Safjan jako sędzia TSUE "nie ukrywa swoich poglądów" i "opowiada się po określonej stronie sceny politycznej". "Wyrażam kategoryczny sprzeciw" - napisał sędzia w reakcji na wypowiedzi prezydenta.

Odpowiedź na pytania z Hiszpanii "zawiera publicystykę". Prezes sądu rozważa własną

W poniedziałek Sąd Okręgowy w Rzeszowie odpowiedział na pytania zadane przez sąd z Madrytu. Hiszpanie pytali między innymi o niezależność sądownictwa w Polsce. "Prokurator Generalny zyskał duży wpływ na funkcjonowanie sądów, co może rodzić wątpliwości co do pełnej niezawisłości sędziów i niezależności sądów" - czytamy w odpowiedzi. Prezes rzeszowskiego sądu stwierdził jednak, że dokument zawiera "publicystykę" i w związku z tym zastanawia się on nad "dołączeniem własnego stanowiska".

"Proces przenoszenia mnie był dotknięty zasadniczymi wadami prawnymi"

"Oświadczenie osoby pełniącej obowiązki Prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie, wskazujące, że nie wykonuję swoich obowiązków sędziego, nie jest prawdziwe" - napisał w oświadczeniu sędzia Waldemar Żurek. Odniósł się w ten sposób do rozpoczętego wobec niego postępowania wyjaśniającego. Sędzia został skierowany do orzekania w innym wydziale sądu. "Proces przenoszenia mnie był dotknięty zasadniczymi wadami prawnymi" - wskazał.

"Staniemy się takim podpaństwem członkowskim". Polscy sędziowie spodziewają się lawiny pytań

Do polskich sądów coraz częściej trafiają pytania o niezależność sądownictwa, kierowane przez sędziów z innych krajów Unii Europejskiej. Swoje wątpliwości nie tylko oni, ale - jak się okazuje - także prokuratorzy wyrażają w kontekście procedury Europejskiego Nakazu Aresztowania. - Może dojść do tego, że Polska wypadnie z funkcjonowania w Europejskim Nakazie Aresztowania. Staniemy się takim podpaństwem członkowskim - podkreśla profesor Robert Grzeszczak z Uniwersytetu Warszawskiego. Materiał magazynu "Czarno na białym" TVN24.

"W praktyce władza polityczna może usuwać sędziów". Sąd z Rzeszowa odpowiada na pytania z Hiszpanii

Sąd Okręgowy w Rzeszowie odpowiedział na pytania hiszpańskiego sądu. Dotyczyły one między innymi niezależności sędziów w Polsce, a od uzasadnienia madrycki sąd uzależnił wydanie poszukiwanego listem gończym obywatela Hiszpanii. "Po szeregu nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sadów powszechnych, jak i innych przepisów, Minister Sprawiedliwości zyskał duży wpływ na funkcjonowanie sądów, co może rodzić wątpliwości co do pełnej niezawisłości sędziów" - czytamy w odpowiedzi z Polski. Zapewniono jednak jednocześnie, że "każda osoba oddana pod sąd w Polsce (...) będzie miała sprawiedliwy proces, zaś rozstrzygnięcie wyda niezależny sąd".

Gersdorf: wszystko, co robimy, robimy w obronie naszego państwa

- Sędziowie tego, co robią, nie robią dla siebie. To nie jest żadna kasta. Każdy z nich mógłby być wspaniałym adwokatem i żyć sobie spokojnie - mówiła w czwartek w "Faktach po Faktach" I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Profesor odniosła się do słów lidera PiS, który powiedział podczas jednej z konwencji samorządowych, że sędziów dotknęła ojkofobia, czyli nienawiść do własnej ojczyzny.