Spór o zmiany w sądownictwie

Spór o zmiany w sądownictwie

Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie rezygnuje ze stanowiska

Sędzia Joanna Bitner, prezes Sądu Okręgowego w Warszawie, powiadomiła, że chce złożyć rezygnację z pełnionej funkcji - przekazał w rozmowie z tvn24.pl sędzia tego sądu Piotr Gąciarek. Miało to nastąpić po tym, jak zebranie sędziów negatywnie oceniło informację roczną prezes Bitner o działalności sądów okręgu warszawskiego w 2018 roku.

Trybunał Konstytucyjny: wybór członków KRS przez polityków zgodny z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepisy o wyborze przez Sejm spośród sędziów członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa są konstytucyjne. Uznał też, że niekonstytucyjny jest "przepis umożliwiający odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego od uchwał KRS dotyczących wyłaniania kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego". Przed wydaniem orzeczenia Rzecznik Praw Obywatelskich zwracał uwagę, że w składzie orzekającym nowego Trybunału znajduje się sędzia nieuprawniony do orzekania.

Ponad godzina pytań senatorów do Przyłębskiej

Z informacji o działalności Trybunału Konstytucyjnego za 2017 roku jednoznacznie widać, że Trybunał wypełniał wszystkie swoje konstytucyjne obowiązki - powiedziała w czwartek w Senacie jego prezes Julia Przyłębska. Stwierdziła, że instytucja "w orzekaniu jest niezawisła".

Kiedyś sędzia karany dyscyplinarnie, teraz reprezentuje Ziobrę przed TSUE

Tomasz Szafrański, pełnomocnik prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w rozprawie przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w przeszłości jako sędzia dostał kilka kar dyscyplinarnych, głównie za zwłokę w sporządzaniu uzasadnień wyroków - podała "Gazeta Wyborcza". Posłanka opozycyjnego klubu PO-KO Kamila Gasiuk-Pihowicz komentuje: - Trzeba się zastanowić, czy w ogóle może wykonywać swój obecny zawód, a nie być wysyłany za granicę przed unijne trybunały.

Wniosek o wyłączenie prezesa TSUE po to, by "można było wyrok kwestionować"

Próba wyłączenia prezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z zajmowania się sprawą pytań prejudycjalnych nie ma podstaw, ale pokazuje, gdzie zmierza polski rząd w sporze przed tą instytucją - stwierdziła we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram, reprezentująca przed TSUE sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

"Mogę się tylko zastanawiać, czy był jakikolwiek wpływ władzy wykonawczej na to, co dzieje się w Trybunale"

Wczoraj dziwnym trafem na sali sejmowej po raz pierwszy w historii przemawiała pani sędzia Przyłębska i siedział pan premier Morawiecki. Dzisiaj orzeczenia nie ma - mówił w "Kropce nad i" poseł PO i były minister sprawiedliwości Borys Budka, komentując odroczony w czwartek wyrok TK w sprawie nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Zastępca rzecznika nowej KRS sędzia Jarosław Dudzicz przyznał, że decyzja o odroczeniu nie została "dostatecznie" uzasadniona.

"Drugi etap kadrowego zawłaszczenia wymiaru sprawiedliwości"

Planowane przez resort sprawiedliwości kolejne zmiany w sądownictwie to "kadrowy zamach" na resztki niezależności wymiaru sprawiedliwości - ocenili w środę posłowie klubu PO-KO. Ich zdaniem, celem zmian jest "wykończenie tych sędziów, którzy bronią niezawisłości sędziowskiej".

Sędzia otrzymała Nagrodę Równości. Ma się tłumaczyć przed rzecznikiem dyscyplinarnym

Sędzia Dorota Zabłudowska w grudniu odebrała Gdańską Nagrodę Równości za działanie na rzecz praw człowieka. Na początku marca otrzymała pismo od zastępcy rzecznika dyscyplinarnego w sprawie "możliwego przewinienia dyscyplinarnego" i "uchybienia godności urzędu". Sędzia nie zgadza się z tym zarzutem. - Głośno mówię o tym, że nie można łamać konstytucji, że władze powinny się równoważyć i że sądy powinny chronić prawa i wolności obywateli - wyjaśniała Zabłudowska w rozmowie z TVN24.

"Każdy z doradców prezydenta ponosi odpowiedzialność za swoje słowa"

- Każde uogólnianie, jeśli się nie wskazuje na konkretne osoby, może dotykać również tych osób, które były czystymi, pięknymi postaciami - mówił w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl Andrzej Dera. Prezydencki minister był pytany o to, czy doradca Andrzeja Dudy profesor Andrzej Zybertowicz powinien przeprosić za słowa o uczestnikach obrad Okrągłego Stołu.

Prezydent powołał nowych prezesów izb Sądu Najwyższego

Prezydent Andrzej Duda powołał we wtorek sędzię Joannę Lemańską na stanowisko prezesa Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego oraz sędziego Tomasza Przesławskiego na stanowisko prezesa Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jak przekazał rzecznik SN sędzia Michał Laskowski, Lemańska jest "specjalistką w zakresie prawa administracyjnego", Przesławski "zajmuje się prawem penitencjarnym".

Sędziowie krytykowali prezydenta i nową KRS. Zostali wezwani na przesłuchania

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego wezwał na przesłuchania sędziów, którzy uczestniczyli w głosowaniu nad uchwałami krytykującymi działania prezydenta Andrzeja Dudy i nowej Krajowej Rady Sądownictwa. - Te działania mają na celu zastraszenie sędziów, którzy aktywnie i czynnie bronią trójpodziału władzy, wolnych sądów i niezawisłości sędziowskiej - ocenił sędzia Waldemar Żurek ze Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

"Nowe niepokojące wydarzenia". Komisja Europejska nie wycofa skargi przeciwko Polsce

Komisja Europejska nie wycofa skargi przeciwko Polsce z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Sądu Najwyższego. Niepokoi ją poza tym sytuacja Trybunału Konstytucyjnego, sądów powszechnych i sędziów z postępowaniami dyscyplinarnymi - oświadczył wiceszef KE Frans Timmermans po posiedzeniu unijnych ministrów do spraw europejskich. Ministrowie zajmowali się Polską w ramach procedury z art. 7 traktatu o UE.

"Prawo zamienia się w narzędzie tresury". Raport o "naciskach wobec sędziów i prokuratorów"

Komitet Obrony Sprawiedliwości opracował raport opisujący przypadki - jak twierdzą autorzy - nacisków stosowanych wobec sędziów i prokuratorów. - Wybiera się konkretne osoby, które są znane w środowisku, piętnuje się je publicznie. To powoduje, że pozostali sędziowie zaczynają się zastanawiać, czy warto z władzą zadrzeć - ocenił w rozmowie z TVN24 profesor Marcin Matczak. Sędzia Igor Tuleya wyraził obawę, że za rok raport będzie "pięć albo dziesięć razy grubszy".

Wniosek o wotum nieufności wobec Ziobry. "Chętnie poddam się ocenie"

Posłowie Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej złożyli w Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. - Chętnie poddam się ocenie mojej działalności przez Sejm i zapewniam, że będę kontynuował swoją misję tak, aby zwykli ludzie mogli czuć się bezpiecznie, a przestępcy musieli się bać - skomentował go Ziobro.