Kosmos

Kosmos

Nieważkość przydaje astronautom wzrostu

Astronauci powracający ze swoich kosmicznych misji na Ziemię są wyżsi. Wszystko za sprawą braku siły ciążenia, która powoduje rozluźnienie się kręgów i wydłużenie kręgosłupa o około 2,5 cm.

W Kosmosie czeka nas rak i Alzheimer

Może lepiej zostańmy na Ziemi, zamiast podbijać Marsa. Najnowsze badania naukowe dowodzą, że ekspozycja na kosmiczne promieniowanie przyspiesza rozwój choroby Alzheimera.

Kometa jaśniejsza od Księżyca przeleci nad Ziemią

W nadchodzącym roku czeka nas spektakularne zjawisko astronomiczne. Kometa ISON, która pod koniec listopada przeleci niedaleko Ziemi, może okazać się najjaśniejszym takim zjawiskiem od kilkudziesięciu lat, dorównującym blaskiem Księżycowi w pełni. Potem przeleci w pobliżu Słońca. Nie wiadomo, czy przetrwa bliskie spotkanie z naszą gwiazdą.

"Mój ojciec właśnie poleciał w kosmos!"

- To niesamowite, ale mój ojciec właśnie poleciał w kosmos - ekscytowała się Christiana Hadfield, obserwująca w środę start Sojuza TMA-7M. Misja zapowiada się śpiewająco, bo jej ojciec planuje zorganizować jam session na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Świąteczna bombka Wszechświata

W gwiazdozbiorze Muchy wisi... kosmiczna bombka. Bogato zdobioną szklaną kulę, podobną do tych, które towarzyszą nam w święta, wypatrzył Kosmiczny Teleskop Hubble'a.

Rzeka metanu na Tytanie do złudzenia przypomina ziemski Nil

Miniaturową, pozaziemską wersję Nilu odkryli na zdjęciach z sondy Cassini naukowcy z NASA. Spora, licząca ponad 400 km dolina rzeki rozciąga się na Tytanie - księżycu Saturna. To pierwsze widoki dużego systemu rzecznego spoza Ziemi w tak wysokiej rozdzielczości.

Amerykanie pompują prywatny sektor kosmiczny

Kolejne miliony dolarów płyną z NASA do prywatnych firm z branży kosmicznej. Agencja wspiera rozwój przedsiębiorstw, które mogłyby budować rakiety przeznaczone do dostaw sprzętu i zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wszystko po to, by przełamać rosyjski monopol na takie dostawy.

NASA: "Ziemia nie śpi nigdy"

Ziemia nigdy nie pogrąża się w całkowitej ciemności. - W świetle dziennym nasza wielka błękitna kula to lądy, oceany i chmury. Ale noc to elektryczność - opisują naukowcy z NASA, którzy opracowali niezwykłą animację. Z nocnych zdjęć satelitarnych stworzyli kompleksowy obraz, który po raz pierwszy tak szczegółowo pokazuje naszą planetę po zmroku.

Lądowanie na papierowym Księżycu. Tak ćwiczyli astronauci NASA

Kratery, wzniesienia, nierówności - wszystkie detale powierzchni Księżyca w latach 60. naukowcy z NASA nanieśli na specjalne, kuliste makiety. Wielkie lampiony nie służyły jednak artystycznej ekspresji. Stanowiły specjalny symulator, który pomagał w przygotowaniu astronautów do pierwszego w historii lądowania na Srebrnym Globie.

Pac-Man pożera księżyce Saturna

W co gra się w okolicach Saturna? Zdecydowanie w Pac-Mana. Badaczom NASA udało się podejrzeć, jak kultowy bohater pożera drugi już z księżyców tej planety.

Kosmiczne chłodzenie: 1000 stopni w 1/100 s

- Droga poza erę tradycyjnych silników odrzutowych stoi otworem - mówi inżynier Mark Ford z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jego entuzjazm to wynik pozytywnych testów, jakie przeszła technologia ultra-szybkiego schładzania powietrza opracowana przez małą brytyjską firmę. Dzięki niej jesteśmy bliżej zbudowania hybrydowego silnika odrzutowego nowej generacji i samolotu kosmicznego, który podobnie do dzisiejszych samolotów wyniesie nas na orbitę.

"Wszechświat jak gigantyczny mózg"

Wszechświat jest jak gigantyczny mózg, udowodnili badacze z University of California w San Diego. Naukowcy odkryli, że zarówno kosmos, jak i sieci społecznościowe oraz obwody mózgowe, rozszerzają się w bardzo podobny sposób. - To znak, że procesem tym rządzi jakieś nieodkryte fundamentalne prawo natury - przyznają.

Morska Odyseja z kosmiczną misją

Od kilku lat z powodzeniem z samego środka Pacyfiku lecą w kosmos satelity. Wystrzeliwuje je prywatna firma Sea Launch z platformy Oceaniczna Odyseja. Start najnowszego francuskiego satelity komunikacyjnego już 3 grudnia.