Kosmos

Kosmos

Co nam dają satelity w kosmosie? Oglądaj, dotykaj, eksperymentuj

Jak nawigacja satelitarna pomaga w uprawie roślin albo hodowli zwierząt? Co mówią o mieście zdjęcia z orbity? Odpowiedzi na te i inne pytania o rolę kosmicznych technologii w codziennym życiu znajdziemy na Europejskiej Wystawie Kosmicznej, która w sobotę ruszy przed warszawskim Pałacem Kultury i Nauki. "Oglądaj, dotykaj, eksperymentuj" - zachęcają do zwiedzania organizatorzy.

Jak zjeść ciastko w kosmosie?

Macie ochotę na coś słodkiego? Astronauci stacjonujący na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) też. Tylko jak zjeść ciastko z budyniem w stanie nieważkości? Chris Hadfield prezentuje.

"Granice Kosmosu przebiegają w nas samych"

Co było na początku Wszechświata? Gdzie leżą granice naszej wiedzy o Kosmosie? Co się stało, że "historia Wszechświata zaczęła się dziać"? - na te i inne pytania odpowiadał w Krakowie wybitny kosmolog ks. prof. Michał Heller. - Granice Kosmosu przebiegają w nas samych - mówił podczas wykładu na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Kometa może zafundować nam nietypowy deszcz meteorów

Do powstania nietypowego deszczu meteorów może przyczynić się kometa ISON. Od ciała niebieskiego, które już niebawem może bardzo jasno zaświecić nad naszymi głowami, odłączą się drobiny, które zatrzymają się w ziemskiej atmosferze i sprawią, że nad biegunami pojawią się tzw. obłoki srebrzyste.

Polski przyrząd bada środowisko wokół ISS

Środowisko, w którym znajduje się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ang. Intenational Space Station, w skrócie ISS), jest skomplikowane. Kształtuje je zarówno pole magnetyczne Ziemi, jak i pole magnetyczne Słońca. Kosmonauta Roman Romanenko zainstalował na zewnątrz ISS wybudowany przez Polaków z Centrum Badań Kosmicznych PAN przyrząd, który sprawdzi, jak pole magnetyczne wpływa na stację, na jej mieszkańców i na prowadzone przez nich eksperymenty.

Progress zacumował bez problemów. Antena nie przeszkodziła

Połączyć dwa statki, które pędzą z prędkością ok. 28 tys. km/h to rzeczywiście szaleństwo - opowiada o procesie cumowania do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej astronom Jerzy Rafalski. Tę precyzyjną operację pomyślnie wykonał rosyjski statek Progress M-19M. Nie zakłóciły jej nawet utrzymujące się problemy z anteną nawigacyjną.

Maleńka gwiazda zawstydziła naukowców

Astronomowie odkryli w kosmosie niezwykły duet gwiazd - tworzą go tzw. biały karzeł i mała, bardzo ciężka gwiazda neutronowa. Ich właściwości wystawiły na próbę dotychczasowy stan wiedzy naukowców.

Ogon najbardziej oczekiwanej komety ma już ponad 90 tys. km

Kometa ISON najbardziej spektakularnych widoków ma dostarczyć jesienią, ale astronomowie cały czas pilnie ją śledzą. Dzięki nowym obserwacjom teleskopu Hubble'a, wiadomo, że jest już mocno aktywna. Jej jądro jest zaskakująco małe, za to imponujący ogon rozciąga się na ponad 90 tys. km.

Antena uniemożliwia dokowanie. Astronauci będą musieli wyjść z ISS?

Kosmiczna ciężarówka Progress prawdopodobnie nie zadokuje prawidłowo do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, podała w czwartek rosyjska agencja prasowa Interfax. Po jej wystrzeleniu w środę nastąpiła awaria anteny nawigacyjnej. Jest zaklinowana i uniemożliwia hermetyczne podłączenie do ISS. Możliwe, że problem będą musieli rozwiązać astronauci stacjonujący na stacji.

Ogień olimpijski zapłonie w Kosmosie?

Znicz olimpijski, na chwilę przed igrzyskami w Soczi, trafi w Kosmos? Roskosmos tego nie wyklucza. Aby tak się stało, trzeba by zmienić ustalone od dawna plan wylotów i przylotów statków kosmicznych kursujących na ISS.

Na Jowiszu jest woda. Przybyła wraz z kometą

Obecność cząsteczek wody w górnych warstwach planety była dla naukowców niewyjaśniona. Teraz udało się zdobyć niepodważalny dowód, że woda obecna w atmosferze Jowisza pochodzi m.in. ze spektakularnego zderzenia z kometą Shoemaker - Levy 9.

Fatalne skutki uprawiania seksu w Kosmosie

To nie jest dobra informacja dla potencjalnych uczestników misji Mars One, mających polecieć na Marsa i stworzyć tam ludzką kolonię. W trakcie wielomiesięcznego lotu przy ewentualnym zbliżeniu w stanie nieważkości mogą im grozić siniaki, a już po wylądowaniu kobiety przebywające w kolonii prawdopodobnie będą musiały zrezygnować z posiadania dzieci.