Kosmos

Kosmos

Roboty na Marsie? Ludzie byliby lepsi

- Praca, jaką roboty na Marsie wykonywałyby przez pół roku, człowiekowi zajęłaby 10 minut - stwierdziła była amerykańska kosmonautka Marsha Ivins, która we wtorek gościła w Warszawie. Była członkini NASA mówiła też o swoim życiu w Kosmosie i związanych z nim problemach - np. z jedzeniem tortilli.

Kometa jasna jak Księżyc rozbłyśnie nad nami

Prawdopodobnie najjaśniejszą od kilkudziesięciu lat kometę będziemy mieli okazję podziwiać na polskim niebie. Nowo odkryty obiekt może być dla nas widoczny nawet przez kilka miesięcy już za rok - oceniają naukowcy.

Pory roku zmieniają atmosferę Tytana

Na Tytanie rok dzieli się na cztery różne pory, podobnie jak na Ziemi. Analizując dane z 30 lat obserwacji tego księżyca Saturna naukowcy odkryli, że ten cykl sezonów wpływa na cyrkulację atmosfery. - Nie spodziewaliśmy się znaleźć żadnych tak szybko zachodzących zmian - przyznają.

W trzydzieści minut na orbicie

Rakieta Ariane 5 wystartowała w piątek z kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Jej zadaniem było umieszczenie na geostacjonarnej orbicie transferowej dwóch satelitów telekomunikacyjnych.

Okruchy asteroidy przesłonią Słońce?

Szansy na powstrzymanie globalnego ocieplenia szkoccy badacze upatrują w zastosowaniu niekonwencjonalnego rozwiązania. Ich pomysł polega na zbudowaniu gigantycznego filtra przeciwsłonecznego w przestrzeni kosmicznej. Miałby on składać się z wielkiej chmury okruchów asteroidy.

Tej nocy Uran obok Księżyca w pełni

W nocy z soboty na niedzielę warto spojrzeć w niebo. Obok będącego w opozycji Urana przejdzie bowiem Księżyc w pełni - poinformował Polską Agencję Prasową Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Sprecyzowali jednostkę astronomiczną. Dokładnie 149 597 870 700 m

Międzynarodowa Unia Astronomiczna ustaliła nową definicję jednostki astronomicznej, używanej do określania odległości w Układzie Słonecznym. Zamiast opierać się na zmiennych danych, będzie teraz na stałe zdefiniowaną liczbą. Nowe ustalenia mają ułatwić astronomom wykonywanie obliczeń.

Bolidy rozświetliły niebo nad Wyspami Brytyjskimi

Meteory, kosmiczne śmieci czy jakieś tajemnicze zjawisko? Świetliste kule przecinające niebo, które oglądali w nocy z piątku na sobotę mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Irlandii, wzbudziły wiele spekulacji. Zagadkę rozwiązało Amerykańskie Towarzystwo Meteorów, które poinformowało o 75 przypadkach świetlistych zjawisk, zarejestrowanych nad Wyspami Brytyjskimi.

"Embrion planety" pełen wodoru

O ważnych odkryciach dotyczących Westy - planetoidy nazywanej "zamrożonym embrionem planetarnym" - donosi magazyn "Science". Amerykańscy badacze odkryli między innymi zaskakująco duże ilości wodoru na powierzchni ciała niebieskiego. Wodór szczególnie interesuje naukowców, bo jest składnikiem wody.

Runda honorowa Endeavoura. Ostatni krok do muzeum

Amerykański wahadłowiec Endeavour zakończył w czwartek drugi etap swojej ostatniej podróży. Na grzbiecie Boeinga 747 wylądował w bazie lotniczej Edwards na obrzeżach pustyni Mojave w Kalifornii.

Na grzbiecie boeinga odleciał w ostatnią podróż

Endeavour, wahadłowiec należący do NASA, w środę wyruszył w swoją ostatnią podróż. Prom, wyniesiony w powietrze na grzbiecie boeinga 747, odleciał z Florydy do Kalifornii, gdzie stanie się eksponatem w muzeum. Start wahadłowca odbył się z dwudniowym opóźnieniem z powodu niesprzyjającej pogody.

Ta maszyna lata w przyszłość. Satelitarne prototypy na pokładzie

Skomplikowane instrumenty pracujące na satelitach kosmicznych wymagają wielu testów, żeby mogły jak najlepiej spełniać swoje zadania. Zanim trafią na orbitę, kilkanaście kilometrów nad powierzchnię Ziemi wynoszą je specjalne samoloty operujące na dużych wysokościach. Jeden z nich jeszcze w tym miesiącu sprawdzi prototypy dwóch nowych urządzeń.

Załoga ISS zmniejszona o połowę. Powrót trzech astronautów

Trzech członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zakończyło swoją misję i wróciło na Ziemię. Amerykanin Joe Acaba oraz Rosjanie Giennadij Padałka i Siergiej Rewin wylądowali w poniedziałek rano na stepie w Kazachstanie. Na pokładzie ISS pozostała trzyosobowa załoga.

"Musimy zaludnić Marsa"

- Ludzkość powinna skupić się na zaludnianiu nowej planety. Tak jak kiedyś ze starej Europy ruszyli na podbój nowego kontynentu, Ameryki. (...) To kolejny etap rozwoju naszego gatunku - uważa Łukasz Wilczyński z The Mars Society, które od 1998 r. zajmuje się promocją misji na Czerwoną Planetę.

Zagadkowe struktury na Marsie. NASA ujawnia zdjęcia

Opportunity, starszy brat łazika Curiosity, przesłał na Ziemię zdjęcie dziwnych kulek na powierzchni Marsa. Naukowcy na razie nie wiedzą co to jest, ale wyglądem przypominają znane im wcześniej "marsjańskie borówki". Eksperci z NASA uważają, że odkryte struktury mogą być dowodem na istnienie życia na Czerwonej Planecie.