Kosmos

Kosmos

W kosmosie można się nieźle spocić. NASA poinformowała, że zepsuł się jeden z dwóch systemów chłodzenia obsługujących amerykańskie, europejskie i japońskie laboratoria na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Kosmonautom nic, poza zaduchem, nie zagraża.

Japońska agencja kosmiczna JAXA odetchnęła z ulga. Od przyszłego roku będzie mogła wystrzeliwywać w kosmos rakiety, kiedy tylko zechce. Potężne lobby rybaków do czwartku zezwalało na korzystanie tylko przez sześć miesięcy w roku z jedynego japońskiego kosmodromu Tanegashima.

140 planet podobnych wielkością do Ziemi odkrył teleskop Keplera w ciągu ostatnich tygodni - ogłosiła NASA. Naukowcy twierdzą, że część z nich może mieć atmosferę i warunki podobne do ziemskich, a co za tym idzie - może istnieć na nich życie.

Sześć godzin spaceru po przestrzeni kosmicznej. Dwóch rosyjskich astronautów pracowało w otwartej przestrzeni na międzynarodowej stacji kosmicznej. Rosjanie rozpoczęli przygotowanie instalacji nowego modułu naukowego.

Brytyjscy astronomowie odkryli najcięższą gwiazdę w poznanym dotąd Kosmosie. R136a1 - bo tak mało romantycznie ochrzczono obiekt - jest 265 razy cięższy od Słońca. Dotychczasowy rekord - Gwiazdy Pistoletu - to 150 mas Słońca.

Pierwsze pół roku działalności teleskopu WISE przyniosło spektakularne rezultaty. Teleskop odkrył 25 tysięcy nieznanych wcześniej planetoid i 15 nowych komet. Co więcej, 95 z nowo odkrytych ciał należy do grupy planetoid potencjalnie zagrażających Ziemi.

To mały krok dla człowieka, wielki skok dla ludzkości - dokładnie 41 lat temu Neil Armstrong wypowiedział jedne z najsłynniejszych słów w historii, kiedy jako pierwszy człowiek dotknął stopą Księżyca.

Rosyjski rząd przeznaczył około 25 mld rubli (800 mln dolarów) na budowę kosmodromu Wostocznyj w obwodzie amurskim na Dalekim Wschodzie - poinformował w poniedziałek premier Władimir Putin. Nowy, cywilny kosmodrom ma dać Rosji upragnioną niezależność od Kazachstanu. Obecnie stamtąd nasz wschodni sąsiad wystrzeliwuje cywilne satelity w kosmos.

Wyższa partia ziemskiej atmosfery uległa w ostatnich latach niezwykłemu zmniejszeniu. Naukowcy z NASA, których cytuje CNN, mówią, że nie są w stanie wyjaśnić tego procesu. Ich dotychczasowe rozumienie działania termosfery okazało się niewystarczające.

Po raz pierwszy w historii Rosja przeprowadzi kosmiczny pochówek. W przestrzeń kosmiczną wysłane zostaną prochy pioniera rosyjskich podróży kosmicznych Witalija Fiodorowa.

Na chwilę wielka tarcza naszej gwiazdy zgasła, przysłonięta Księżycem. I choć trwało to tylko moment, tysiące ludzi zamarło, czekając na powrót ciepłych promieni, zabranych przez ostatnie w tym roku całkowite zaćmienie Słońca.

Już w niedzielę prawdziwa gratka dla miłośników astronomii. Choć to zjawisko nie może być niezauważone przez nikogo, kto znajdzie się w jego zasięgu. O czym mowa? O całkowitym zaćmieniu Słońca.

Kosztująca 19 milionów dolarów kosmiczna toaleta znowu się zepsuła. Amerykańscy astronauci z międzynarodowej stacji kosmicznej ISS muszą więc za potrzebą chodzić do modułu rosyjskiego.

Tak drogiego skanera świat jeszcze nie widział. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) opublikowała w poniedziałek pierwsze wyniki pracy satelity Planck. Jej zdjęcia nie tylko ukazują z nowej perspektywy procesy powstawania gwiazd i galaktyk, ale mogą przynieść odpowiedź na pytanie, jak powstał Wszechświat - przekonują naukowcy.

W końcu się udało. Rosyjski bezzałogowy statek kosmiczny Progress z powodzeniem zacumował w niedzielę do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wcześniejsza próba przybicia do ISS zakończyła się niepowodzeniem.

We wtorek, punktualnie o godzinie 14 nasza planeta znajdzie się najdalej od swojej gwiazdy - Słońca. Obawiać się jednak nie trzeba, bo zjawisko występuje cyklicznie. Oba ciała będzie wtedy dzielił dystans 152,1 milionów kilometrów.

Swoja asteroidę odkryli 18 czerwca, ale na oficjalne potwierdzenie musieli poczekać dwa tygodnie. Mieszczące się na Harwardzie Minor Planet Center - gromadzące dla Międzynarodowej Unii Astronomicznej i NASA dane m.in. o asteroidach - potwierdziło właśnie sukces astronomicznych poszukiwań uczniów gimnazjum w Sierpcu.

W sobotę miało miejsce częściowe zaćmienie Księżyca. Niestety nie wszyscy znaleźli się wśród grupy tych szczęśliwców, którzy na żywo mogli podziwiać ten niesamowity widok. Zaćmienie nie było widoczne w Polsce.

Być może opowieści o Marsjanach nie są do końca wyssane z palca. Według naukowców z Europejskiej Agencji Kosmicznej, na Czerwonej Planecie mogły kiedyś istnieć warunki sprzyjające życiu.

"Ofek 9" - tak nazywa się nowy izraelski wojskowy satelita szpiegowski, który we wtorek został wystrzelony na orbitę. Satelita dołączy do trzech innych, które już krążą w przestrzeni kosmicznej.