Kosmos

Kosmos

Zmiana warty i ogień olimpijski. Na ISS szykują się intensywne dni

Trójka astronautów z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odbyła krótki przelot Sojuzem, rozpoczynając tydzień intensywnych przygotowań do zmiany warty na ISS. Karen Nyberg, Luca Parmitano i Fiodor Jurczikin wrócą na Ziemię dwa dni po przylocie zmienników. Zabiorą ze sobą przywiezioną przez nich pochodnię olimpijską, która w międzyczasie zdąży zaliczyć kosmiczny spacer.

Kosmiczne Halloween. Widzicie czarownicę?

Jędze, duchy, wampiry i inne niezwykłości to główne symbole Halloween, czyli anglosaskich obchodów wigilii dnia Wszystkich Świętych. I właśnie na okolicznościowy psikus z tej okazji wygląda opublikowane przez NASA zdjęcie, na którym układ gwiazd i gazowych obłoków przypomina profil kosmicznej wiedźmy. Jednak mgławica IC 2118 naprawdę tak wygląda i dlatego nosi nazwę Głowa Czarownicy.

Wybierz się w 3-minutowy lot nad Marsem

Szczyt najwyższego wulkanu, dno najgłębszego kanionu, kratery uderzeniowe. Te, ale nie tylko, szczegóły krajobrazu Czerwonej Planety możemy dokładnie obejrzeć dzięki trwającej już dekadę misji sondy Mars Express. W tym czasie okrążyła ona Marsa ponad 12 tys. razy. Zgromadzone przez ten czas materiały umożliwiają nam trwającą trochę ponad trzy minuty wirtualną wycieczkę po Marsie.

Ziemia ma pozasłonecznego bliźniaka

Bliźniaczo podobna do Ziemi okazała się egzoplaneta odkryta w gwiazdozbiorze Łabędzia. Kepler-78b ma nie tylko podobny rozmiar jak nasza planeta, lecz także posiada podobne proporcje żelaza i skał. Choć to jeden z kluczowych warunków potencjalnie sprzyjających życiu, jego rozwój i przetrwanie uniemożliwiają piekielne temperatury panujące na powierzchni planety.

Ognisty kanion rozdarł słoneczną koronę

Efektowna erupcja zakończyła okres względnego spokoju w atmosferze naszej gwiazdy. Długie na ponad 32 tys. km wstęgi słonecznej materii gwałtownie poderwały się w koronie Słońca, zostawiając na jego powierzchni podłużny płomienny ślad, przypominający ognisty kanion. Najważniejsze momenty spektakularnych procesów zachodzących przez dwa dni w niewyobrażalnie rozgrzanej plazmie pokazuje specjalne nagranie NASA.

Kosmiczna transmisja danych. Udany test NASA

Transmisję danych z szybkością 622 megabitów na sekundę przeprowadziła NASA między naszą planetą a Księżycem. To kilkaset razy szybciej niż w przypadku przeciętnego przesyłu danych w internecie na Ziemi. Rekordowo szybką wymianę danych umożliwiło wykorzystanie komunikacji laserowej zamiast fal radiowych.

Balonem na granicę kosmosu. Wycieczki za prawie ćwierć miliona złotych

Kilkugodzinne wycieczki balonem na granicę kosmosu - to kolejny pomysł na niezwykłe doznania dla zamożnych. Firma World View z Arizony szykuje alternatywę dla suborbitalnych lotów planowanych przez firmę miliardera Richarda Bransona. Balonowe eskapady na wysokość 30 km mają być nieco niższe, ale dłuższe i tańsze niż u konkurencji.

Zjawisko niemal tak stare jak Wielki Wybuch

W zaledwie kilka trylionowych sekundy po Wielkim Wybuchu doszło do zjawiska, które pomoże badaczom opisać najwcześniejsze chwile Wszechświata. Naukowcy pracujący przy dwóch obserwatoriach odkryli w tzw. mikrofalowym promieniowaniu tła polaryzację magnetyczną.

Jak chronić się przed asteroidami?

Poszukiwanie asteroid potencjalnie niebezpiecznych dla Ziemi nawet dla naukowców nie jest prostym zadaniem, bo obiekty te są ciemne i trudno je dostrzec z naszej planety. Dlatego eksperci chcą stworzyć nowy, skuteczniejszy plan działania i wykorzystają w nim nowy kosmiczny teleskop Sentinel, który prześwietli w podczerwieni Układ Słoneczny. Jednak do czasu, kiedy uda rozpocznie się jego misja, pozostała im tradycyjna metoda obserwacji za pomocą teleskopów.

400-metrowa planetoida leci w stronę Ziemi. Uderzy w 2032 roku?

Przed kilkoma dniami astronomowie odkryli dużą asteroidę pędzącą w kierunku Ziemi. Czy jesteśmy bezpieczni, będziemy mogli powiedzieć na pewno dopiero w 2028 roku. Jak szacują naukowcy, jeśli znaleźlibyśmy się na kursie kolizyjnym, siła eksplozji byłaby 50 razy większa od najsilniejszej bomby jądrowej.