Kosmos

Kosmos

Robot pomagający astronautom w pracy nie musi pozostać tylko obrazkiem z "Gwiezdnych wojen". Załoga ISS już testuje humanoidalnego R2 i nie może się doczekać, kiedy przerzuci na niego męczące i niebezpieczne zadania. Roboty mogą też przydać się na Ziemi.

Najnowsze zdjęcia powierzchni Merkurego musiały dostarczyć sporo radości naukowcom z NASA. Kratery na powierzchni tej planety ułożyły się w kształt, który niejednej osobie kojarzy się z dzieciństwem. Nie można się oprzeć wrażeniu, że na fotografii widać znanego z programu "Ulica Sezamkowa" Ciasteczkowego Potwora.

Tłumy Amerykanów śledziły pożegnalny przejazd wahadłowca Endeavour ulicami Los Angeles. Żeby go umożliwić, trzeba było czasowo usunąć część ulicznych latarni i sygnalizatorów. Teraz prom czeka "emerytura" na wystawie w California Science Center.

Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej są już po małej uczcie. W piątek zjedli lody dostarczone im przez firmę SpaceX w kapsule Dragon. Tego samego dnia prywatna misja musiała pogodzić się z porażką. Jeden z satelitów, który tak jak Dragon został wyniesiony w kosmos przez rakietę Falcon, spadł z orbity i spłonął.

Tak wyglądała zorza, która o poranku w poniedziałek 8 października świeciła nad Kanadą. Poza nią na zdjęciu satelitarnym widać też inne widowiskowe zjawiska, na przykład tzw. poświatę niebieską oraz światła miast.

Gigantyczną ilość pary wodnej odnaleziono za pomocą jednego z teleskopów Europejskiej Agencji kosmicznej w miejscu, w którym nikt się jej nie spodziewał. Gaz, który mógłby pochodzić z trzech milionów zamrożonych ziemskich oceanów, zauważono w obłoku molekularnym, jaki niebawem może stać się nową gwiazdą.

Spekulacji na temat opuszczenia przez bezzałogową sondę Voyager 1 Układu Słonecznego ciąg dalszy. Dowodem na to, że przemierzający Kosmos od 1977 roku wehikuł, przekroczył granicę ma być opublikowana przez NASA grafika.

Dzięki mikrobom ludziom uda się przetrwać np. na Marsie, uważają naukowcy z NASA. Chcą oni tak zmodyfikować te mikroorganizmy, żeby dostarczały astronautom pożywienia, paliwa i schronienia.

Rakieta Falcon 9 o długości 48 metrów pomimo awarii jednego z silników zdołała wynieść kapsułę towarową Dragon na orbitę wokołoziemską. Na środę wyznaczono dokowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na liście zaopatrzenia znalazły się lody czekoladowo-waniliowe.

Pierwszy raz w historii prywatna firma dostarczy astronautom stacjonującym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej żywność i sprzęt. Start misji już za kilkadziesiąt godzin. Czy się powiedzie?

74 kilometry w sekundę na megaparsek. Z taką prędkością rozszerza się Wszechświat. Jest to szybkość zawrotna, a udało się ją ustalić badaczom korzystającym z Kosmicznego Teleskopu Spitzera. Po ponad dziewięciu latach od wystrzelenia urządzenia w przestrzeń kosmiczną, dysponujemy najdokładniejszym pomiarem ekspansji Kosmosu, jaki kiedykolwiek wykonano.

- Praca, jaką roboty na Marsie wykonywałyby przez pół roku, człowiekowi zajęłaby 10 minut - stwierdziła była amerykańska kosmonautka Marsha Ivins, która we wtorek gościła w Warszawie. Była członkini NASA mówiła też o swoim życiu w Kosmosie i związanych z nim problemach - np. z jedzeniem tortilli.

Prawdopodobnie najjaśniejszą od kilkudziesięciu lat kometę będziemy mieli okazję podziwiać na polskim niebie. Nowo odkryty obiekt może być dla nas widoczny nawet przez kilka miesięcy już za rok - oceniają naukowcy.

Na Tytanie rok dzieli się na cztery różne pory, podobnie jak na Ziemi. Analizując dane z 30 lat obserwacji tego księżyca Saturna naukowcy odkryli, że ten cykl sezonów wpływa na cyrkulację atmosfery. - Nie spodziewaliśmy się znaleźć żadnych tak szybko zachodzących zmian - przyznają.

Rakieta Ariane 5 wystartowała w piątek z kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Jej zadaniem było umieszczenie na geostacjonarnej orbicie transferowej dwóch satelitów telekomunikacyjnych.