Kosmos

Kosmos

Rosjanie stracili satelitę

Niespełna rok wytrzymał na orbicie rosyjski satelita, który miał z Kosmosu badać Arktykę. - Zond-PP uznano za utracony w następstwie usterki technicznej - powiedział rozmówca agencji Interfaks, która poinformowała o awarii.

Burunduk, a nie marsjański szczur podbija internet?

Wiewiórkę syberyjską zamiast słynnego "Marsjańskiego Szczura" widzi na zdjęciach wykonanych przez łazik Curiosity astronom z toruńskiego planetarium. W ten żartobliwy sposób dowodzi niepewności metody "na oko" zastosowanej przy analizie fotografii przez amatorskich tropicieli życia w kosmosie. - Lubimy szukać tych Marsjan, tych zielonych ludzików na Czerwonej Planecie - stwierdził Jerzy Rafalski.

Sód pokazuje, kiedy umiera gwiazda

Najnowsze badania kwestionują dotychczasowe założenia, że umierające gwiazdy tracą atmosferę. Okazuje się, że większość wcale nie dociera do tego etapu, a dodatkowo odkryto, że ilość sodu w gwieździe może pomóc przewidzieć naukowcom, kiedy nastąpi jej śmierć.

Kolizja dwóch galaktyk. "Jakby się obejmowały"

Zderzenie dwóch galaktyk to wydarzenie spektakularne. Niesamowite zjawisko uchwycił niezawodny Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Zdjęcia "przytulających się" dwóch galaktyk opublikowała na swojej stronie Agencja NASA.

Podróż na Marsa na razie zbyt długa

Załogowa misja na Marsa przy dzisiejszym poziomie techniki mogłaby się źle skończyć dla astronautów. Dzięki pomiarom, jakie przeprowadził Curiosity wiadomo, że na razie nie dysponujemy technologiami, które pozwoliłyby na, by to odbyło się bezpiecznie. Ilość promieniowania, na jakie narażeni byliby w czasie samej podróży astronauci, jest gigantyczna.

Najbliższa planeta pozasłoneczna nie istnieje?

Planeta, o której mówiono, że jest najbliższą nam planetą pozasłoneczną, może w ogóle nie istnieć. Wskazują na to analizy niemieckiego naukowca, któremu jej ubiegłoroczne odkrycie wydawało się mało prawdopodobne.

Odnalazły się trzy zaginione gramy Księżyca

Przez 43 lata wydawało się, że część księżycowego pyłu przywiezionego przez Neila Armstronga i Buzza Aldrina zaginęła bezpowrotnie. Teraz odnalazły się w magazynie w Kalifornii - informuje serwis "New Scientist".

Nowa trójka w Kosmosie. Dolecieli w ekspresowym tempie

Trzech astronautów pomyślnie przycumowało swój statek do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W nocy z wtorku na środę wystartowali z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w kierunku. Podróż zajęła zaledwie sześć godzin.

Rosyjski milioner poleci w Kosmos z DiCaprio

37-letni Rosjanin, mieszkający w Monako Wasilij Kljukin, zwyciężył w czwartek w aukcji dobroczynnej zorganizowanej w ramach festiwalu filmowego w Cannes. Co było nagrodą? Lot w Kosmos z hollywoodzkim gwiazdorem Leonardo DiCaprio.

Widowiskowe zderzenie galaktyk

Kosmiczne Obserwatorium Herschela zarejestrowało bardzo interesujące kosmiczne zjawisko: zderzenie dwóch galaktyk. Kosmiczna kolizja miała miejsce 11 miliardów lat temu.

Naukowcy: nasz Wszechświat nie jest jedyny

Naukowcy twierdzą, że zdobyli pierwszy twardy dowód na to, że nasz Wszechświat nie jest jedyny. Nierównomierny rozkład promieniowania kosmicznego może wskazywać na istnienie sił grawitacyjnych pochodzących z innych światów.

Myszy, gekony, ślimaki... Zwierzęta wróciły z kosmicznej wycieczki

Myszy, mongolskie myszoskoczki, jaszczurki i ślimaki wróciły w niedzielę na Ziemię. Zwierzęta spędziły miesiąc na orbicie w rosyjskiej sondzie, ale niektóry przypłaciły wyprawę życiem. Badania dostarczą naukowcom wielu cennych informacji o wpływie stanu nieważkości na żywe organizmy.

Meteoroid uderzył w Księżyc. "Błysk najjaśniejszy, jaki widzieliśmy"

Jeden z teleskopów podglądających Księżyc zauważył, jak w powierzchnię Srebrnego Globu uderza 40-kilogramowa skała. Wybuch, który towarzyszył zderzeniu, był największym, jaki odnotowano na Księżycu od ośmiu lat, czyli od czasu, kiedy rozpoczęto monitorowanie jego spotkań z meteoroidami. Warto zaznaczyć, że dotąd widziano ich 300.