Kosmos

Kosmos

Na powierzchni Europy, księżyca Jowisza, może znajdować się słona woda, która prawdopodobnie wypłynęła z podpowierzchniowego oceanu. Najnowszym dowodem na jej istnienie - jak dotąd najsilniejszym - jest odkrycie na powierzchni Europy siarczanu magnezu. Naukowcy podkreślają, że ta woda może przypominać tę, która występuje w ziemskich oceanach.

Meteoryty spadały na Ziemię od początku jej istnienia, pozostawiając po sobie ślady w postaci kraterów. Wiele z nich, na skutek procesów geologicznych, jest dziś prawie nie do rozpoznania. Formacjom, które prawdopodobnie są kraterami uderzeniowymi nadaje się nazwy "struktur uderzeniowych" lub "astroblemów". Taka struktura uderzeniowa występuje np. w Australii i pokazują ją zdjęcia robione z Kosmosu.

Fanom tolkienowskiej trylogii "Władca Pierścieni" ten widok może się kojarzyć z niesamowitym Okiem Saurona. Ten ognisty wir nie przeszywa nas jednak budzącym spojrzeniem, tylko sam został wypatrzony. To mgławica planetarna ESO 456-67 widziana z przez teleskop kosmiczny Hubblea.

Powstaje satelita, dzięki któremu amerykańscy meteorolodzy będą mogli ostrzegać przed tornadami i nawałnicami dużo szybciej niż są w stanie zrobić to teraz. GOES-R, wspólne przedsięwzięcie NASA i NOAA, będzie też przyglądać się pogodzie panującej w kosmosie.

Hiszpańscy astronomowie badający zjawisko czarnej dziury zauważyli niezaobserwowaną nigdy wcześniej strukturę w otaczającej ją materii. Zjawisko odkryli w czarnej dziurze Swift J1357.2.

Astronomom z Europejskiego Obserwatorium Południowego udało się prawdopodobnie po raz pierwszy zaobserwować wczesne stadium powstawania planety. Wykryta w Gwiazdozbiorze Muchy protoplaneta gwiazdy HD 100546 wciąż jest osadzona w otaczającym ją dysku materii. Jeśli odkrycie się potwierdzi, rozwinie dotychczasową wiedzę o tym, jak powstają planety i pozwoli badaczom zweryfikować dotychczasowe teorie.

Już za 10 lat Krajowe Centrum Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej (KCIKiS) ma być najlepszą instytucją związaną z technologiami kosmicznymi w kraju - zapowiadają jego założyciele, Wojskowa Akademia Techniczna i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Marzec będzie sprzyjał obserwatorom nieba. Już niebawem na naszym niebie będzie widać kometę PanSTARRS (C/2011 L4). Astronomowie zapewniają, że da się ją zobaczyć gołym okiem.

Jest wielkości walizki, kosztował 25 mln dolarów i będzie strzegł bezpieczeństwa Ziemi. Mowa o satelicie NEOSSat, który w kosmosie zapoluje na asteroidy. Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CSA) wystrzeliła go w poniedziałek z bazy w Indiach.