Polska i Świat

Polska i Świat

Kamiński, Macierewicz w rządzie PiS - to już było. Zbigniew Ziobro też. I to znów w roli ministra sprawiedliwości. Wiele wskazuje także na to, że znów również z podległą mu prokuraturą, bo Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów z pomysłem, by ministerstwem i prokuraturą znów rządziła jedna osoba.

Skład nowego rządu jest. Wcześniej były spekulacje, czy aby nie jest on tworzony za plecami Beaty Szydło. Kandydatka na premiera była przez kilka dni na urlopie w czasie, gdy przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie prezes Jarosław Kaczyński spotykał się z kolejnymi kandydatami na ministrów.

Indonezyjskie lasy w ogniu. Gina zwierzęta, obumierają rośliny a ludzie dusza się z braku tlenu. Trudno oddać skale tego piekła. Eksperci nie mają już wątpliwości, że to największa katastrofa ekologiczna w XXI wieku.

Historia dziewczyny chorej na białaczkę, dla której ratunkiem była krew. Dziś jest zdrowa i pomaga innym. Wspiera "Wampiriadę", bo wie jak niewielka pomoc może pomoc wielu ludziom. O drogocennej krwi, której cały czas brakuje.

Węgry walczą z nielegalnymi imigrantami. Tych ciągle wielu, dlatego zbudowano mur. A o pomoc w pilnowaniu granicy poproszono inne państwa. Wśród ochotników polska Straż Graniczna, czyli ponad 40 funkcjonariuszy gotowych do działania. Gdzie pojechali i co należy do ich zadań?

Eksperci biją na alarm. Wiele polskich miast dusi sie smogiem. Pomiary są przerażające, bo normy zanieczyszczonego powietrza przekroczone są wielokrotnie. Dzieci i kobiety w ciąży nie powinny wychodzić z domu. Prezydent Krakowa chce wprowadzić zakaz wjazdu ciężarówkom do centrum miasta.

Przy Nowogrodzkiej dzień jak co dzień. Liczne konsultacje i rozmowy, bo skład nowego rządu jeszcze nie jest dopięty na ostatni guzik. W siedzibie PiS- u Szałamacha, Kempa, Macierewicz i pytanie, czy wszyscy to przyszli ministrowie. Oficjalnej odpowiedzi nie ma. Jest za to informacja, że nowe ministerialne twarze najwcześniej poznamy w poniedziałek.

W tym samym czasie kiedy rozpoczyna sie szczyt Rady Europy, w Polsce jest pierwsze posiedzenie Sejmu. Ustępująca premier na unijne obrady wysyła prezydenta, ale ten nigdzie sie nie wybiera. Andrzej Duda zostaje w Warszawie, a z pomoca idzie PiS i zapowiada, że złoży wniosek o przerwę w pierwszym posiedzeniu Sejmu, tak by to jednak Kopacz mogła polecieć.

„Szczygieł” to powieść niezwykła. Fikcja przeplata się z prawdziwymi doświadczeniami pisarza, bo on doskonale wie, co znaczy być niepełnosprawnym. Książkę pisał przez trzy lata. Powstawała kosztem wielkiego wysiłku, ale z wielkim sercem by pomóc sobie i innym. Takim jak on.

Łódź z Łodzi. Porusza się po lądzie i wodzie. Rozpędza się do 80 kilometrów na godzinę. Inżynierowie z Łodzi skonstruowali pierwszą polską amfibię. Dokładniej łódkę ratunkową. Dziś testowali ją strażacy.

Miliony euro przekazywane "na tacę" na całym świecie, które nie trafiają tam, gdzie powinny. Ogromne apartamenty wynajmowane za bezcen, to tylko część nadużyć o których huczy Watykan. Papież Franciszek sytuacją załamany nie jest, bo podobno wie co robić.

Formowanie rządu nadal trwa. Dziś kolejne osoby i kolejne przymiarki. Oficjalny skład mieliśmy poznać jutro, ale prezentacja opóźni się o kilka dni, bo Beata Szydło idzie na premierę Bonda. O przerwie technicznej spowodowanej nowymi przygodami niepokonanego agenta i o pustym krześle na szczycie na Malcie.

Reforma OFE zgodna z konstytucją - tak orzeka Trybunał Konstytucyjny i tym samym zamyka dyskusję o tym, czy przeniesienie miliardów złotych z OFE do ZUS było zgodne z prawem. Wątpliwości były spore, bo mieli je zarówno Rzecznik Praw Obywatelskich, jak i były prezydent Bronisław Komorowski. Materiał programu "Polska i Świat".

Prawdziwa burza dopiero przed nimi - Watykan szykuje się na najgorsze, bo to co ujawniono do tej pory to jeszcze nic, w porównaniu z tym, co od jutra będzie można przeczytać w książce. "Droga krzyżowa" wchodzi do księgarń, a razem z nią na jaw wychodzi kolejny finansowy skandal za Spiżową Bramą. Materiał programu "Polska i Świat".

Niewidomi walczą o swoje prawa. Czują się urażeni, bo - jak twierdzą - obsługa restauracji zamiast wpuścić ich na salę z psami-przewodnikami, zaproponowała im stolik na zewnątrz. Teraz toczy się proces - pokrzywdzeni niewidomi żądają przeprosin i 50 tys. zł na cele społeczne. Materiał programu "Polska i Świat".

Kiedy nowy rząd? Oficjalnego potwierdzenia jeszcze nie ma - być może będzie to pod koniec tygodnia. Na razie mamy medialną giełdę nazwisk, a na niej pojawia się m.in. Zbigniew Ziobro. Były minister sprawiedliwości po wyrzuceniu z partii i gorzkich słowach pod adresem PiS-u powraca, i to prawdopodobnie z teką ministra. Sprawdziliśmy, o kim jeszcze się mówi. Materiał programu "Polska i Świat".

To pierwsza taka misja w historii. Funkcjonariusze Straży Granicznej skończyli się pakować i jutro wyjeżdżają na Węgry, by patrolować granice z Serbią. W ostatnich godzinach przed wyjazdem ich przygotowaniom przyglądał się reporter magazynu "Polska i Świat". Materiał programu "Polska i Świat".

Studenci z SGH spoliczkowani na szkoleniu z rozwoju osobistego - czym szkoleni osobiście poczuli się dotknięci, i to dosłownie. Nagranie ze spotkania trafiło do sieci i szokuje, bo studenci grają w grę trenera, a jego metody wcale nie są naukowe. Materiał programu "Polska i Świat".