Polska i Świat

Polska i Świat

Twarz jak nowa. Niesamowity przeszczep i sto procent sukcesu mimo, że było na niego 50 procent szans. Patrick w płomieniach stracił uszy, usta, powieki i część nosa, ale teraz nie może się doczekać, kiedy zobaczy swoje dzieci. Lekarze z Nowego Jorku pokazują pacjenta, pękają z dumy i mają do tego powody.

Tomasz Siemoniak wchodzi do gry. Z Grzegorzem Schetyną powalczy o fotel szefa Platformy Obywatelskiej. Po tym jak z wyścigu o partyjną władzę wycofała się Ewa Kopacz, były wicepremier i były szef MON pokazuje swoją drużynę wsparcia i podkreśla, że nie czas na kłótnie, ale czas na nową, silną Platformę.

Prezydent Andrzej Duda ułaskawia Mariusza Kamińskiego byłego szefa CBA. - To pierwszy przypadek, gdy prezydent nie czeka na wyrok sądu drugiej instancji - mówią eksperci, a prokuratura powołując się na kodeks karny przypomina, że ułaskawić można tylko osobę z wyrokiem prawomocnym. Za co Mariusz Kamiński został skazany, jakie było uzasadnienie sądu i dlaczego nie poczekano decyzję sądu drugiej instancji?

Nowy rząd w nowym kontekście. Przyjmowanie imigrantów na zasadach wcześniej ustalonych nie wchodzi w grę - tak mówi Konrad Szymański, nowy minister do spraw europejskich. Z kolei nowy szef polskiej dyplomacji, Witold Waszczykowski, na wojnę w Syrii zamiast polskich żołnierzy wysłałby młodych Syryjczyków, którzy właśnie przedostali do Europy. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych od dziś mówi nowym głosem. Już krytykowanym przez poprzedników.

Twórca SKOK-ów szefem senackiej komisji finansowej, która będzie zajmowała się między innymi prawem bankowym. Senator Grzegorz Bierecki w wyborach startował z własnego komitetu, ale z cichym poparciem Prawa i Sprawiedliwości. To dlatego, że przed wyborami zrobiło się głośno o jego wielkim majątku. I problemach finansowych niektórych kas.

Będzie znów zamieszanie z sześciolatkami w szkołach. W ministerstwie edukacji zmienia się minister i na dzień dobry zapowiada zmiany w pierwszych klasach. Teraz idą wszyscy, chyba, że z poradni dostają zaświadczenie o odroczeniu na rok. Nowa minister Anna Zalewska ma inny plan. Powszechna pierwsza klasa dla siedmiolatka. Rok młodszy, żeby się uczyć musi mieć zaświadczenie o tym, że się nadaje.    

"Byłam cała we krwi. Udawałam, że nie żyję". Tak mówi jedna z rannych w paryskim klubie Bataclan. Na razie w związku z zamachami w Paryżu zatrzymano 34 osoby. Tropy prowadzą między innymi do Belgii.

Marsz narodowców i obraźliwe hasła na transparentach już za nami, ale ci, którzy mają inny kolor skóry, bezpiecznie czuć się nie mogą. Przemocy - zarówno w świecie wirtualnym jak i rzeczywistym - wciąż doznaje wielu obcokrajowców. Przykładem jest choćby Karina, która urodziła się w Polsce, ale przez niektórych Polaków akceptowana nie jest, ponieważ jej ojcem jest Kongijczyk. Dziewczyna uważać na siebie musi cały czas.

Niecodzienna wystawa prac Van Gogha zachwyciła już mieszkańców Berlina, Szanghaju i Petersburga - teraz czas na Warszawę. Obrazy mistrza impresjonizmu mozna oglądać tak, jakby wisiały na naszej domowej ścianie, a wszystko dzięki specjalnej technologii.

Ofiary księży pedofili spotykają się w Poznaniu i rozpoczynają pierwszą międzynarodową konferencję poświęconą ochronie i prawom osób molestowanych. Wykorzystani przez duchownych mają sie wspierać i wymieniać doświadczeniami. Ofiar jest dużo, są z różych krajów, ale wśród nich nie ma tych którzy być powinni - przedstawicieli Kościoła. Zaproszenie dostali, ale z niego nie skorzystali.

PiS składa projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, a po chwili go wycofuje. Będą poprawki, ale tylko techniczne, co oznacza, że projekt znów może wywołać burzę. Jeśli będzie wyglądał tak jak teraz to nowelizacja unieważni wybór 5 nowych sędziów Trybunału powołanych jeszcze przez Sejm poprzedniej kadencji. Konstytucjonaliści już grzmią: to skandal i zamach PiS na konstytucję.

Ewa Kopacz nie będzie ubiegała się o fotel przewodniczącej partii. Była premier pasuje, bo jak mowi Platformie potrzebna jest jedność, a nie personalne wewnętrzne podziały. Jedni z jej decyzji się cieszą, inni nie kryją zaskoczenia.

Akcja ratowania jeża. Tym razem spóźnienie autobusu nie zdenerwowało pasażerów, wręcz przeciwnie, do łódzkiego MPK wpłynęły pochwały dla kierowcy, który zatrzymał autobus, żeby ratować zagubionego jeża. Nagranie z "akcji" trafiło do sieci, a mężczyzna stał się bohaterem.

Robert De Niro być może zostanie Rosjaninem. Aktor przyleciał do Rosji, by promować swoją nową restaurację. Wiadomość rozeszła się błyskawicznie. Tak jak pytanie, czy zamierza zamieszkać w Rosji. Czy De Niro, podobnie jak Gerard Depardieu, zapała wielką miłością do kraju Władimira Putina, a tym samym do niskich podatków?

Po dwoch głośnych przypadkach, kiedy karetka z tarnowskiej dyspozytorni pojechała pod zły adres, a pacjenci nie przeżyli, małopolski wojewoda zaleca kontrole. Wyniki już są znane - zwiniły błędy ludzkie.

Służby były w gotowości, ale tym razem ich interwencja nie była tak bardzo potrzebna. Marsz narodowców był najbezpieczniejszy od wielu lat, choć nie oznacza to wcale, że nie wzbudzał kontrowersji. Tym razem prowokowały transparenty i liczne hasła mówiące o "Polsce dla Polaków".

Dla jednych Sejm to nowość. Innych czeka spore przemeblowanie, bo ci, którzy do tej pory byli w opozycji, teraz przejmą biura rządzących. A to już inny rozkład pomieszczeń. Uczyć trzeba się zatem na nowo.

Na pierwszym posiedzeniu Sejmu odbyło się ślubowanie nowych posłów. Były też przemówienia. Głos zabrał prezydent, który podziękował wyborcom i zapowiedział dyżury prezydenckie dla posłów. Przemawiała także Ewa Kopacz. Ustępująca premier zanim złożyła dymisje, najpierw ostrzegła nową władzę, że będzie ją dokładnie rozliczać ze złożonych obietnic.