Polska i Świat

Polska i Świat

Nielegalne wysypisko. Tony śmieci wyrzucane do dawnej kopalni odkrywkowej

Nielegalne wysypisko na obszarze chronionym. Dotarł do niego reporter Faktów TVN, zdjęcia robią wrażenie, bo kilka ciężarówek codziennie przywozi i wyrzuca tony śmieci do dawnej kopalni odkrywkowej w powiecie hrubieszowskim. Władze samorządowe najpierw twierdziły, że o niczym nie wiedzą, teraz zalecają kontrolę.

Granice absurdu na granicy Wrocławia

Była jedna miejska droga, ale to nie wystarczyło, gmina dobudowała obok drugą, swoją. I tak są dwie równoległe ulice. Mogła być jedna wspólna droga, ale urzędnicy się nie dogadali. Granice absurdu na granicy Wrocławia.

Nigdy wcześniej niepublikowane nagrania księżnej Diany

Od jej śmierci minie niedługo 20 lat, a mimo to księżna Diana wciąż żyje w sercach Brytyjczyków. Nie dała o sobie zapomnieć, a niebawem znów będzie o niej głośno, bo światło dzienne ujrzą niepublikowane dotąd nagrania o jej życiu z księciem Karolem.

Pokojowy Patrol na Przystanku Woodstock

Taka impreza jak Przystanek Woodstock wymaga odpowiednich środków bezpieczeństwa. Oprócz ochrony i policji jest też silna grupa wolontariuszy, i to właśnie oni tworzą znany woodstockowiczom Pokojowy Patrol.

Atak na izraelskich piłkarzy pod Warszawą

To miał być towarzyski mecz, a zrobiło się o nim głośno na świecie. Wszystko przez atak na izraelskich piłkarzy pod Warszawą. Grupa zamaskowanych napastników czekała aż odjedzie policja zabezpieczająca mecz. Dopiero wtedy wkroczyła na boisko i pobiła ekipę.

Karmienie naturalne - ważne, ale nie zawsze łatwe

Anna Lewandowska jednym zdjęciem na Instagramie wywołuje dyskusję o tym, jak ważne dla dziecka jest karmienie piersią. Ważne, ale nie zawsze jest łatwe, a kobiety nie zawsze otrzymują wsparcie. Dlatego trzeba o tym rozmawiać, a klimat ku temu sprzyja, bo mamy Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią, o czym donosi Maria Mikołajewska.

Mobilna wystawa o Auschwitz

Niezwykły projekt - wystawa objazdowa, która będzie uczyć o historii Auschwitz na dwóch kontynentach. Eksponaty zostaną pokazane w Europie i Ameryce Północnej. Miliony osób dowiedzą się, jaki ludzie ludziom zgotowali los - informuje Magdalena Raczkowska-Kazek.

Wenezuela w centrum uwagi

Prezydent Wenezueli jak zapowiada, tak robi. Nie minęły trzy doby od wyborów do parlamentu, a z domów znikają opozycjoniści zabierani przez policję. Nie wiadomo, gdzie są. Świat apeluje o opamiętanie, wybory uznaje za sfałszowane i nie godzi się na dyktaturę, o czym informuje Witold Tabaka.

Prysznice i woda pitna dla migrantów w Calais

Mają być prysznice i woda pitna dla migrantów w okolicach Calais. Taką decyzję wydaje francuski rząd i zapewnia: nie chcemy powtarzać błędów z przeszłości, nie dążymy do odbudowania nielegalnego obozowiska migrantów, musimy ich traktować z godnością - informuje Karolina Bałuc.

Kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń

Afrykański pomór świń znów atakuje. Kolejne dwa ogniska wykryto na Podlasiu. Na chorobę nie ma lekarstwa i jeśli zaatakuje, trzeba wybić całe stado. W miejsce, gdzie choroba rozprzestrzenia się błyskawicznie, pojechał reporter Igor Sokołowski.

Akcja "Lekarze kobietom"

Lekarze podają rękę kobietom. Wypisują recepty na pigułkę "dzień po" za darmo lub za symboliczną złotówkę. Do ogólnopolskiej inicjatywy przyłączyło się już sporo medyków. To reakcja na zmianę przepisów i wycofanie antykoncepcji awaryjnej z aptek bez recepty - informuje Anna Wilczyńska.

Pamięć o powstańcach

We wtorek Polska oddała hołd powstańcom warszawskim, ale pamięć o nich powinna trwać ciągle, nie tylko 1 sierpnia. Setki powstańczych mogił i grobów wymagają renowacji i codziennej opieki. Walczą o to sami powstańcy, przypomina o tym akcja "Nie zapomnij o nas" - o czym donosi Paulina Chacińska.

Usain Bolt kończy karierę

Najszybszy człowiek świata kończy karierę. Ostatni raz zobaczymy go na Mistrzostwach Świata. Być może pobije tam swój rekord. Na pewno trudno będzie go pożegnać, bo jego talent jest oszałamiający - informuje Patryk Rabiega.

Sąd Najwyższy czeka na orzeczenie Trybunału

Czy między Sądem Najwyższym a prezydentem doszło do porozumienia? Chodzi o zawieszenie sprawy kasacyjnej Mariusza Kamińskiego. Taki argument wysuwa Kukiz'15, rzecznik SN temu zaprzecza, ale sprawa nie cichnie. Dla wielu prawników i sędziów decyzja sądu była zaskakująca i niezrozumiała. O sprawie informuje Magdalena Gwóźdź.

Prezydent uzasadnia weta

Prezydent uzasadnia zawetowane ostatnio dwie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Uzasadnienie jest obszerne. Choć zastrzeżenia wydają się odpowiadać nastrojom społecznym, to nie zadowalają ani PiS-u, ani opozycji ani konstytucjonalistów - zauważa Sebastian Wasilewski.

Wojewoda zrywa współpracę ze stołecznym konserwatorem

Wojewoda mazowiecki zrywa umowę ze stołecznym ratuszem. Od listopada opiekę nad zabytkami w Warszawie będzie sprawował już nie stołeczny konserwator, a wojewódzki - czyli zależny od rządu, nie od prezydent stolicy. Decyzja wzbudza wiele kontrowersji. Według opozycji to furtka do budowy pomników smoleńskich. O sprawie donosi Michał Tracz.

Będziemy jeździć wolno, coraz wolniej

Miasta wprowadzają ograniczenia ruchu - samochody będą zwalniać i to znacznie, bo do 30 kilometrów na godzinę. Prace nabierają tempa, choć to akurat nie wszystkim się podoba.

Sąd Najwyższy zawiesił rozpatrywanie sprawy kasacyjnej Kamińskiego

Sprawa, która budzi polityczne emocje, bo cały czas jest wiele pytań prawnych. Sąd Najwyższy zawiesza sprawę kasacyjną byłego szefa CBA, obecnego ministra i koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Wnioskował o to prokurator generalny i prezes Trybunału. Sąd to uwzględnił i zaczeka na rozstrzygnięcie przez Trybunał sporu kompetencyjnego - między Sądem Najwyższym a prezydentem.

73 lata od heroicznego zrywu

Walczyli i ginęli za Polskę. Polska dziś o nich pamięta, a tę pamięć pielęgnuje Muzeum Powstania Warszawskiego, wolontariusze i harcerze. 1 sierpnia stanęli w miejscach, gdzie rozgrywała się wtedy historia, by przypominać i uczyć.