Polska i Świat

Polska i Świat

Podpłynęli łodziami, splądrowali kajuty i uprowadzili pięciu polskich marynarzy. Polacy stanowili załogę statku Szafir, płynącego pod cypryjską banderą. Porywaczami prawdopodobnie są nigeryjscy piraci.

Zmiana w edukacji, czyli ciąg dalszy rewolucji. Okazuje się, że sześciolatki, które w tym roku poszły do szkoły, będą mogły zostać w pierwszej klasie jeszcze rok. Czy zamieszanie znów odbije się na dzieciach?

Dożywocie za zabójstwo dla byłego komendanta policji z Białołęki. Warszawski sąd uznał Mariusza W. za winnego zabójstwa biznesmena z Ciechanowa. Motywem zbrodni miały być rozliczenia finansowe między mężczyznami.

Najpierw gorąca debata, potem ekspresowe głosowania i szybka decyzja. Posłowie PiS i Kukiz'15 w środę chwilę przed północą przegłosowali uchwały, które - według nich - anulują wybór pięciu sędziów TK. Wybór następnych ma się odbyć na kolejnym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się w przyszłym tygodniu. Konstytucjonaliści grzmią: to bezprawie, a my pytamy po co PiS-owi Trybunał Konstytucyjny.

Podatek od odpraw dla prezesów spółek skarbu państwa zatwierdzony. PiS zwiększył go do 70 proc. Sejmowe biuro legislacji ma wątpliwości, czy to zgodne z konstytucją. My pytamy kogo dotknie i od kiedy zadziała.

Wymiana ambasadora w Hiszpanii. Swoją dyplomatyczną misję kończy Tomasz Arabski. Były szef w kancelarii premiera Donalda Tuska - po przejęciu władzy przez PiS - mógł się tego spodziewać, bo policy partii rządzącej od dawna zarzucają mu zaniedbania dotyczące przygotowań podróży prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Katynia.

Radni Nidzicy chcieli dekomunizacji nazw ulic. Przyjęli nawet uchwałę, ale weto postawili mieszkańcy. Zagrożeni przez chwilę Nowotko, Marchlewski i Finder zostają na tabliczkach i w dokumentach.

Po środowych nocnych wydarzeniach Platforma Obywatelska chce złożyć wniosek o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Ewa Kopacz zarzuca mu selektywne udzielanie głosu. Zarzuty kieruje jednak po debacie, bo w jej trakcie PO opuściła salę plenarną i nie wzięła udziału w głosowaniu. Wyraźny ton oburzenia nadawała za to Nowoczesna. O nowej opozycji i o tym, kto gra pierwsze skrzypce.

Rosyjsko-ukraiński konflikt wkracza w nową fazę, tym razem handlową. Ukraina nakłada embargo na rosyjską żywność, a Rosja zakręca Ukrainie kurek z gazem, choć Ukraińcy twierdzą, że to oni rezygnują z ich usług. Przepychanka trwa, a cierpią mieszkańcy Krymu - blisko 2 miliony ludzi odciętych jest od prądu, co oznacza całkowity paraliż półwyspu.

Beata Szydło wprowadza nowy porządek i usuwa europejską flagę. Na sali po posiedzeniu rządu premier będzie występowała tylko na tle barw narodowych. Zapewnia, że nie zrywa ze Wspólnotą, ale jej decyzja wywołuje fale krytyki. Politycy opozycji uważają, że to lekceważnie Unii, zagraniczne media piszą o eurosceptycznym tonie, a oliwy do ognia dodaje prezydent, który poleciał do Chin w koszulce marki "Red is bad", lubianej wśród środowisk narodowych i kibicowskich marki antyunijnej.

- Trybunał stanu dla Donalda Tuska byłby dobra sprawą - mówi rzeczniczka PiS, Elżbieta Witek. Były premier miałby odpowiedzieć za śledztwo smoleńskie i za to, co zrobił, a właściwie czego nie zrobił zdaniem Elżbiety Witek w sprawie katastrofy. Rzeczniczka przekonuje, że to jej prywatne zdanie, PiS wniosku nie szykuje, ale lawina komentarzy i fala oburzenia ze strony PO ruszyła.

Burmistrz Podkowy Leśnej wpadł na pomysł, jak sprawić by mieszkańcy jeździli wolniej. Postawił nowe znaki drogowe, a na nich jeż, kaczka i wiewiórka - wszystko w trosce o zwierzęta.

Kilkanaście godzin poszukiwania trzyletniego Fabianka. Uprowadził go ojciec, bo twierdzi, że matka krzywdzi dziecko i ogranicza mu kontakt z synem. Kobieta ma w tej sprawie inne zdanie, płacze i błaga wszystkich o pomoc, by Fabian wrócił do domu.

Rywalizacja o przywództwo w PO już trwa i coraz bardziej się zaostrza. Grzegorz Schetyna krytykuje swojego przeciwnika Tomasza Siemoniaka i mówi wprost: zawsze był drugi w szeregu, nie miał i nie ma samodzielnej pozycji w polityce. Kto jak gra i kto się bardziej rozpycha?

Krajowa Rada Sądownicza dołącza do PO i Nowczesnej i też składa skargę na nowelizacje o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. Środowisko prawnicze jednoczy się nie tylko w tej sprawie. Niektórzy już sprzeciwają się połączeniu stanowisk ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

500 złotych na dziecko od PiS, ale nie dla wszystkich rodzin. Po pierwszym roboczym posiedzeniu rządu premier Beata Szydło zapowiada, że w przypadku tego projektu będzie określony próg dochodowy. Zapowiada też konsultacje nad projektem, który jest już tworzony, choć w kampani wyborczej przekonywała, że jest już gotowy.

Tureckie myśliwce zestrzeliły we wtorek rosyjski bombowiec. Ankara przekonuje, że Rosja naruszyła turecką przestrzeń powietrzną, ale Władimir Putin zaprzecza i ogłasza, że jego kraj nie będzie tolerować tej zbrodni. Rosja nie planuje wojskowego odwetu, ale zrywa kontrakty wojskowe z Turcją. Wiadomo, że z maszyny zdążyli katapultować się piloci. Nie wiadomo jednak, czy żyją, bo pojawiają się na ten temat sprzeczne informacje.

Witajcie w ojczyźnie - słyszą ci, którzy przylecieli do Polski z Mariupola. To w sumie blisko 150 osób polskiego pochodzenia ze wschodniej Ukrainy, także tej zdominowanej przez separatystów. W Polsce mają zacząć nowe życie. W poniedziałek samolotami CASA przetransportowano ich na lotnisko pod Malborkiem.