Polska i Świat

Polska i Świat

W Janowie Podlaskim nowy prezes stadniny. Tym razem wybrany w konkursie. Poprzedni, skierowany tam przez ministra rolnictwa w kwietniu podał się do dymisji. Atmosfera była napięta, bo w dużej mierze także polityczna. Jaka będzie polityka nowego prezesa i czy uratuje renomę Janowa?

Obchody poznańskiego czerwca ze smoleńskim wspomnieniem. Minister Antoni Macierewicz zdecydował. I już podzielił kombatantów, mieszkańców i lokalne władze. Po informacji o specjalnym apelu pamięci - jest apel, by szef MON zmienił zdanie. Ale wyraźnie się na to nie zanosi.

Groźby UEFA nie na wszystkich zrobiły wrażenie. Wczoraj na ulicach Lille zadyma z udziałem rosyjskich kibiców. Po ostatnich starciach w Marsylii w szpitalu zmarł jeden z angielskich kibiców. Był ranny w głowę od ciosów metalową rurą. Dziś na stadionie było spokojnie. Mimo że Rosja przegrała ze Słowacją.

Wojciech Szczęsny pauzuje, ale trener Nawałka dziś jeszcze nie informuje, kto go zastąpi. To już mniej niż 24 godziny do meczu Polska-Niemcy. Składy obu reprezentacji poznamy na chwilę przed spotkaniem.

Nie mają domu, ale mają swoja reprezentację. 10 uchodźców wystąpi na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro i jak wszyscy inni będą walczyć o medale. Ich obecność jest także symboliczna. Bo każde nazwisko to osobna historia walki dużo poważniejszej niż ta na stadionie. Walki na śmierć i życie.

Coraz więcej wiadomo o zamachowcu z Orlando. Coraz więcej wiadomo też o jego ofiarach. Pojawiają się ostatnie SMS-y, ostatnie zdjęcia. Film, który miał być pamiątką dobrej zabawy, stał się świadectwem prawdziwej rzezi. Po masakrze w USA jest policyjne śledztwo, ale przede wszystkim ogromne emocje rodzin ofiar.

Wyjątkowo rzadka choroba i wyjątkowo dramatyczne ściganie się z czasem. Młody mężczyzna po przeszczepie wątroby czeka na przeszczep szpiku. Wcześniej potrzebne jest leczenie - bardzo kosztowne i nie refundowane. Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że na wpisanie leku na listę potrzebuje czasu. Ale on czasu już nie ma.

Ktoś wyprowadził na autostradzie psy na spacer - na pasie zieleni pomiędzy jezdniami. Jedno ze zwierząt wbiegło między rozpędzone auta. Było więc nagłe hamowanie motocyklisty i koziołkowanie kierowcy. Ponieważ jest film i było realne zagrożenie, teraz są poszukiwania właściciela zwierząt.

W Trybunale Konstytucyjnym polityczne zaskoczenie. Sędzia, który trafił tam wprost z poselskich ław PiS, zwraca się do rządu PiS: jest wyrok, trzeba go publikować. Mecenas Piotr Pszczółkowski wprowadza w osłupienie rządowych polityków. A oni w sprawie TK ciągle sprawdzają cierpliwość Komisji Europejskiej. 

Starsi panowie na Euro 2016. Obraziliby się na takie określenie, ale że są najstarsi w drużynie - z tym dyskutować nie mogą. Włoski bramkarz Gianluigi Buffon jest blisko czterdziestki, nasz Artur Boruc grubo po trzydziestce. Metrykę piłkarza czyta się inaczej, a emeryturę zaczyna wcześniej. Tym bardziej warto z szacunkiem przyjrzeć się najbardziej doświadczonym zawodnikom.

Rosja płaci za zadymę w Marsylii i to dosłownie: 150 tysięcy euro. To decyzja UEFA i kara za zamieszki z udziałem rosyjskich kibiców. Ale konsekwencje ich zachowania mogą być poważniejsze - nawet wyrzucenie z Euro 2016. Kolejny test w środę w Lille - tam będzie liczył się nie tylko wynik na murawie, ale również ten na trybunach i ulicach.

Polscy policjanci bez naukowego wsparcia. Mieli eksperckie opracowanie, jak odróżnić nienawiść na tle narodowościowym od zwykłych chuligańskich ataków, ale już nie mają. W ministerstwie książka się nie spodobała. Chociaż uczyła policjantów od lat, trafiła właśnie do kosza. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Ameryka w żałobie. Barack Obama z kondolencjami, a Donald Tramp z postulatem, żeby prezydent podał się do dymisji. To polityka po wczorajszej strzelaninie w Orlando. Nie żyje blisko 50 osób, drugie tyle to ranni. Krwawy atak w klubie gejowskim to zamach na symbol zachodu, który chce żyć w tolerancji - słychać w komentarzach. Słychać też pytania o bezpieczeństwo. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Siedem lat - tyle może zająć Wielkiej Brytanii wychodzenie z Unii Europejskiej. Jeśli Brytyjczycy o nim zdecydują, dostosowanie przepisów do nowej rzeczywistości potrwa właśnie lata. Konsekwencje będą gigantyczne. I być może jeszcze nie dla wszystkich do wyobrażenia. Tych wszystkich, którzy wybierają się na referendum na wyspach. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Polacy na boisku podczas Mistrzostw Europy we Francji nie tylko grają, czy wygrywają. Oni także sędziują. I wśród arbitrów mamy swoją reprezentację. A oni mają swoje emocje i wielkie chwile. Chociaż to nie oni co prawda w rolach głównych, ale przecież kluczowych dla głównych rozgrywających. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Po niedzielnym meczu polska reprezentacja ma trzy punkty i świetne recenzje. Już słychać o "bandzie Lewandowskiego". Ale i o konkretnych członkach tej bandy. Największe chyba wrażenie robi najmłodszy. Bartosz Kapustka ma 19 lat i już pierwsze - na razie nieoficjalne - propozycje zmiany klubowych barw. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Milik z bramką, Szczęsny z kontuzją, Kapustka objawieniem. Polacy na Euro w pierwszym meczu dali radę i rozbudzili kibicowskie apetyty na więcej. Z Irlandią Północną wygraliśmy jedną bramką. Ta jedna wystarczyła, żeby radość była na pełne gardło. Bynajmniej nie jedno. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Pomoc z dobroci serca, czyli darmowa przychodnia zdrowia dla bezdomnych w Warszawie. Pracują pielęgniarki, lekarze, studenci medycyny. Jedyna ich zapłatą jest wdzięczność pacjentów.

Kanadyjczycy zmieniają swój hymn, by "bardziej u siebie" poczuły się Kanadyjki. Pomysł podoba się Polkom, które wprawdzie do Mazurka Dąbrowskiego zastrzeżeń żadnych nie zgłaszają, ale toczą swój własny bój. O końcówki. O kanadyjskiej i polskiej walce o równouprawnienie w języku.

Lekarze z Kolumbii uratowali żołnierza, który trafił do nich z granatem wbitym w głowę. Medycy przeprowadzili operację na parkingu z powodu obawy, że ładunek eksploduje.