Polska i Świat

Polska i Świat

Kursanci za kierownicą mają zakaz wjazdu na niektóre osiedla. Dopiero się uczą, więc często tamują ruch. Mieszkańcy mówią dość i tak teraz młodzi kierowcy mają pod górkę.

Tym wydarzeniem Ameryka i świat żyły od tygodni. Miało być merytorycznie, a skończyło się na politycznym pojedynku na słowa. Starcie gigantów wygrała jednak Hillary Clinton, choć nie znokautowała Donalda Trumpa. Jak rzeczywiście kandydaci do Białego Domu byli przygotowani do debaty - oceńcie państwo sami.

To przestroga przed nacjonalizmem i przed nienawiścią. I obawa, jak będzie odczytywany film "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego. Niedługo jego premiera - kilkanaście dni po festiwalu w Gdyni, na którym obraz nie został doceniony.

O tym marszu ONR i kazaniu głośno było na całą Polskę, ale prokuratura w Białymstoku nie dopatrzyła się w tym nawoływania do nienawiści i sprawę umorzyła. Ksiądz Jacek Międlar dziś ze zgromadzenia zakonnego wystąpił, ale echa jego wypowiedzi nie ucichły.

Sąd wydał wyrok w sprawie zabójstwa 15-letniej Wiktorii z Krapkowic. To zdecydowanie mniej niż żądała prokuratura. Ta domagała się 25 lat więzienia, ale oskarżony dostał tylko 14 lat. Minister sprawiedliwości - prokurator generalny już zapowiada w tej sprawie apelację.

Rząd czeka na rekonstrukcję, a na giełdzie nazwisk do wymiany najczęściej pada nazwisko ministra finansów. Dymisja Pawła Szałamachy ma być niemal pewna, choć na razie to informacja nieoficjalna. Kto jeszcze może odpaść, a kto dostanie ostatnią szansę?

Cudzoziemcy o Polsce zaskakująco pozytywnie. Nasz kraj po raz pierwszy znalazł się w międzynarodowym raporcie na temat warunków życia obcokrajowców. W raporcie jesteśmy, ale daleko, np. za Czechami.

Kłopotliwa nagroda dla olimpijczyka. Za medal w Rio w Białymstoku dostał czek, ale bez pokrycia - przynajmniej na razie. Z symbolicznym czekiem i z lokalnym medalistą sfotografował się prezydent miasta. I na tym się skończyło.

Szef MON odpuścił "poległych". O ofiarach katastrofy smoleńskiej będzie można usłyszeć podczas rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, ale bez określenia "polegli". To oznacza, że gdańskie uroczystości będą miały wojskowa asystę, bo wcześniej z powodu sporu o słowa organizatorzy z niej zrezygnowali.

Całkowity zakaz aborcji - jest mocny głos w tej sprawie Marty Kaczyńskiej. Z niezgodą na tak restrykcyjne rozwiązania. Córka byłego prezydenta nie kryje swojego poglądu, podobnie jak kiedyś ówczesna Pierwsza Dama Maria Kaczyńska. Obecna prezydentowa milczy.

Warszawscy adwokaci maja kłopot. Bo ich rzecznik dyscyplinarny - sam ma problem z dyscypliną. A przy okazji zarzuty karne. W tle znów są: warszawska reprywatyzacja, tajemnicze działki i nie zawsze przekonujące tłumaczenia.

Koniec bankietowania. Możemy się potknąć o własne nogi - ostrzega Jarosław Kaczyński. Politycy PiS obradują w Jachrance a rzeczniczka wysyła jasny sygnał "Mamy być jak żona cezara". Obiecane uzdrowienie wymaga kolejnych dymisji. Z odprawami lub bez.

Jeśli zdjęcia posła podczas obrad to tylko z godnością i bez ujęć ziewania, czytania gazet lub grania na tablecie. Włoski parlament mówi basta dziennikarzom i grozi, że niepokornych nie wpuści już więcej do budynku. Politycy nie zawsze wypadają korzystnie w obiektywie, ale czy zawsze winien jest fotoreporter?

Ludzie muszą poczuć poprawę - ostrzega działaczy PiS-u Jarosław Kaczyński. Na słowach się nie kończy - za kilka dni polecą głowy - w rządzie - mówi Beata Szydło. Co kryje się za tą zapowiedzią? Który z ministrów powinien się bać, a który spać spokojnie?

Polski rynek producentów gier przechodzi na kolejny poziom. Potrzebni są programiści i graficy. Pracy jest tyle, że niektóre firmy nie nadążają z produkcją. W podwarszawskim Nadarzynie do niedzieli można z bliska zobaczyć jak tworzy się wirtualne światy i realne pieniądze.

Jedna osoba nie żyje, kilkanaście jest rannych. To wynik zamieszek w amerykańskim Charlotte. Przyczyną trwających od trzech dni protestów jest zastrzelenie czarnoskórego mężczyzny. Do miasta sprowadzono oddział Gwardii Narodowej.

To, że te wodne ssaki się porozumiewają wiadomo nie od dziś, ale tego czy potrafią rozmawiać dotychczas nikt nie udowodnił. Teraz grupa rosyjskich naukowców twierdzi, że dokonała tego przełomu. Według nich delfiny tworzą zdania i konstrukcje gramatyczne.

Rząd w Budapeszcie chce, żeby to mieszkańcy w referendum zdecydowali czy zgadzają się na obowiązkowa liczbę przyjmowanych imigrantów. Viktor Orban chce by 2 października Unia usłyszała wyraźne "nie" wypowiadane przez - jak sam podkreśla - naród węgierski.

Kiedyś byli razem, teraz są podzieleni - i to mocno. Widać to będzie podczas 40. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników. Część z osób związanych z KOR-em nie skorzysta z zaproszenia Andrzeja Dudy. Pisze oficjalne oświadczenie i wyjaśnia powody swojej nieobecności. Materiał z programu "Polska i Świat".