Polska i Świat

Polska i Świat

Jak walczyć ze stalkingiem?

Jest obrażana w Internecie, dostaje groźby i boi się o swoje życie. Marta Kulawik jest ofiarą stalkingu. Zgłosiła sprawę na policję. Wystarczyłoby ustalić adres IP sprawcy, ale prokuratura nawet nie spróbowała.

Różnice w rozumowaniu o konstytucji

Konstytucja, konstytucja - słychać niemalże na każdej manifestacji, które odbywają się w Polsce od kilkunastu miesięcy. Podobnie często, ale już w innym kontekście, słowo "konstytucja" słyszymy z ust polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Policja bez narkotestów

Nie tylko alkohol zabija na drogach. Coraz częściej do dramatów doprowadzają narkotyki. Policja regularnie sprawdza i wyłapuje pijanych na drodze. Z namierzeniem jeżdżących pod wpływem narkotyków jest o wiele trudniej z prozaicznego powodu. W radiowozach brakuje narkotestów.

Kurs nurkowania w ekstremalnych warunkach

To nie będzie tylko kurs nurkowania. To będzie kurs, jak przeżyć w ekstremalnych warunkach pod wodą. Przeprowadziliśmy eksperyment. Specjalnie dla nas rekordzista świata w głębokości nurkowania jaskiniowego Krzysztof Starnawski postanowił nauczyć naszą redakcyjna koleżankę, która nigdy wcześniej nie nurkowała, jak zachowywać się pod wodą i jak nie panikować, kiedy nie widzi się praktycznie nic.

Nie tylko słowa

Już nie tylko słowa. Prezydent wysłał teraz także pisma. Mają je otrzymać sędziowie Sądu Najwyższego, którzy nie złożyli oświadczeń o woli dalszego orzekania.

GetBack pod lupą śledczych

To może być jedna z największych afer finansowych ostatnich lat. Opublikowany z opóźnieniem raport dotyczący GetBack nie pozostawia wątpliwości. Straty podaje się dziś nie w milionach, a w miliardach. Obligacje firmy sprzedawały między innymi banki i biura maklerskie. Pytanie, czy zarabiając na operacjach mogły wiedzieć, że coś z nimi jest nie tak?

Sędziowie TK: nie możemy dłużej milczeć

"Nie możemy dłużej milczeć" - piszą sędziowie Trybunału Konstytucyjnego. W specjalnym liście zwracają uwagę, że od początku sprawowania przez Julię Przyłębską funkcji prezesa dochodzi do nieprawidłowości. Sędzia Przyłębska zaprzecza, ale wystarczy prześledzić, co i jak w ciągu dwóch lat zrobił Trybunał i wszystko staje się jasne.

Kto pokieruje Sądem Najwyższym?

Czy sędzia Iwulski, którego wskazała profesor Gersdorf będzie także tym sędzią, którego według PiS-owskiej ustawy ma wskazać prezydent? Nie wiadomo, dlaczego Andrzej Duda nie wyznaczył na piśmie nazwiska następcy pierwszej prezes, ani nie podpisał żadnego dokumentu odwołującego profesor Gersdorf ze stanowiska. W materiale "Polska i Świat" o zamieszaniu, którego nie rozumieją chyba nawet autorzy ustawy.

Premier kontra europosłowie

Pojechał przedstawić receptę na problemy Unii, ale nikt o to nie pytał. Pojawiły się za to pytania o łamanie konstytucji. Mateusz Morawiecki był nieugięty i powtarzał, że polska demokracja jest teraz silniejsza, niż kiedykolwiek. Europosłowie z innych krajów przecierali oczy ze zdumienia.

Gersdorf przyszła do pracy. Witały ją tłumy

Tłumy Polaków odprowadziły dziś rano do pracy pierwszą prezes Sądu Najwyższego. To miał być wyraz solidarności i wsparcia dla profesor Małgorzaty Gersdorf, która zgodnie z zapowiedzią przyszła w środę do SN. Zdaniem prezydenta, na podstawie nowej ustawy, profesor jest w stanie spoczynku. Nie zgadzają się z tym ani ona sama, ani inni sędziowie Sądu Najwyższego, którzy uważają regulacje przyjęte przez PiS za niezgodne z Konstytucją.

Sędziowie idą do sądu

Dwoje byłych wiceprezesów sądu w Kielcach idzie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Uważają, że Polska złamała artykuł 6. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, dając ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze możliwość usuwania prezesów sądów bez podania przyczyny.

Wezwanie z Brukseli

Komisja Europejska wszczęła wobec Polski postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. Wysłała do Polski wezwanie do usunięcia kontrowersyjnych przepisów. Warszawa ma miesiąc na odpowiedź. Co się stanie później i jakie mogą być konsekwencje?

"Koniec pewnej epoki"

To jest koniec pewnej epoki - mówiła we wtorek I prezes Sądu Najwyższego. Rano profesor Małgorzata Gersdorf wygłosiła wykład na Uniwersytecie Warszawskim, później była na spotkaniu u prezydenta i w Sejmie, gdzie zdała sprawozdanie z działalności Sądu Najwyższego.

Żywi, ale wciąż uwięzieni

Zostali odnalezieni po 10 dniach, ale wrócić do domu mogą dopiero po kilku miesiącach. Okazuje się, że wydobycie 12 chłopców i ich opiekuna na powierzchnię jest ekstremalnie trudne. Prowadzi do nich wąski, kilkukilometrowy korytarz zalany wodą.

Prezes, której ma nie być

Sędziowie Sądu Najwyższego, w tym I prezes, którzy nie złożyli oświadczenia o woli dalszego orzekania, tracą status sędziego w stanie czynnym - ogłosił wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha po spotkaniu Andrzeja Dudy z profesor Małgorzatą Gersdorf. Na krótko przed spotkaniem z prezydentem I prezes wyznaczyła pełniącego obowiązki na czas swojej nieobecności.

Wielkie czyszczenie Pałacu Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie zmieni kolor. Będzie czysty i biały, tak jak tuż po zakończeniu budowy w 1955 roku. Ruszyło właśnie czyszczenie ścian pałacu. Na razie na próbę, na tarasie widokowym.