Polska i Świat

Polska i Świat

Młodzi samorządowcy biorą sprawy w swoje ręce

Młodzi w wyborach samorządowych kończą 18 lat i chcą wziąć sprawy w swoje ręce. Jedni  będą startować w wyborach, a inni głosować. Łukasz Wieczorek zapytał ich o wizje miast i o to, czym będą kierować się, stawiając krzyżyk.

"Portret damy" wrócił do Warszawy

Nie było jej w Polsce od ponad 70 lat. Wraca w chwale, choć rozstanie z dwoma dżentelmenami, których oczarowała, nie było łatwe. Zrabowany w czasie II wojny światowej z Muzeum Narodowego "Portret damy" Melchiora Geldorpa wrócił do macierzy. Obraz udało się odzyskać dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z amerykańską służbami śledczymi.

Były mniejsze zbiory, będą wyższe ceny

Cieplejsza pogoda cieszyła turystów i tych, którzy z nich żyją, martwiła jednak rolników. Teraz jednak jej skutki odczujemy wszyscy. Susza spowodowała mniejsze zbiory i wielkie straty, co już przekłada się na wzrost cen. A gdy dodamy do tego rosnące koszty pracy i ceny paliwa - suma stanie się jeszcze bardziej odczuwalna w naszych portfelach.

Czas rejestracji się skończył. Nadszedł czas decyzji

Wiadomo już na pewno, czyje nazwiska zobaczymy na kartach do głosowania. Zaskakuje, że nie wszędzie będzie można zagłosować na Prawo i Sprawiedliwość, natomiast w każdym województwie pojawią się listy komitetu, którego w krajowej polityce próżno szukać.

Rząd powoła Fundusz Dróg Samorządowych

Nawet jeśli za Platformy drogi budowano, to drogo - PiS zmienia już nieco retorykę i zapowiada zmiany. Żeby było taniej i skuteczniej, rząd powoła Fundusz Dróg Samorządowych. Które gminy i powiaty dostają wparcie, zdecydują najpierw wojewodowie, potem ministerstwo infrastruktury, a zdanie decydujące będzie miał premier.

Sąd oddalił pozew Koalicji Obywatelskiej przeciwko premierowi

Druga porażka Platformy Obywatelskiej. Sąd ponownie oddalił wniosek przeciwko premierowi. Mateusz Morawiecki przekonywał w Świebodzinie, że za czasów PO nie budowano dróg i mostów. Za pierwszym razem sąd uznał, że premier w wyborach nie startuje, więc w trybie wyborczym sądzić go nie można. Tym razem jego słowa okazały się być chwytem retorycznym. Niekaralnym.

Kaczyński o "ojkofobii sędziów"

W przemówieniu Jarosława Kaczyńskiego pada słowo "ojkofobia" i od razu staje się amunicją dla przeciwników prezesa PiS. Ich zdaniem to kolejny dowód na dzielenie społeczeństwa. Tym razem na sędziów dobrych i tych, co zdaniem szefa Prawa i Sprawiedliwości Polski nienawidzą.

Ks. Stryczek rezygnuje z prowadzenia fundacji

W reakcji na zarzuty ks. Jacek Stryczek rezygnuje z prowadzenia fundacji. 21 osób oskarżyło twórcę "Szlachetnej Paczki" o mobbing. Sprawę ujawnili dziennikarze Onetu. Ksiądz z zarzutami nie zgadza się, krakowska kuria czeka na jego wyjaśnienia, sprawę zbada też prokuratura.

Pacjenci z castingu

Nie krzyczą, nie okazują cierpienia. Fantomy to już za mało. Uczelnie medyczne stawiają na "żywych" pacjentów. Śląski Uniwersytet Medyczny ogłosił casting. Szuka ludzi, którzy wcielą się w rolę chorych. Aktorzy-amatorzy za pieniądze będą udawać pacjentów, ale nauka będzie całkiem na serio.

Amerykańskie sankcje na Chiny

Stany Zjednoczone nakładają sankcje na Chiny. Przyczyną jest zakup rosyjskiego sprzętu. Waszyngton przekonuje, że to głównie kara wymierzona w stronę Rosji, ale Pekin tego argumentu nie przyjmuje. Traktuje ją jako cios i ostrzega przed konsekwencjami.

Sędziowie przed rzecznikiem dyscyplinarnym

Kolejni sędziowie przesłuchiwani przed rzecznikiem dyscyplinarnym. Na przesłuchanie stawił się dziś sędzia Igor Tuleya. Przed wejściem dostał wsparcie innych sędziów i protestujących w obronie konstytucji.

Napięte relacje Londyn-Bruksela

Po nieformalnym szczycie UE w Austrii atmosfera między wspólnotą europejską a Wielką Brytanią wciąż się pogarsza. Premier Theresa May mówi o twardym Brexicie. Uważa, że brak umowy jest lepszy niż zła umowa. W dyskusji mamy zatem pat, bo to co jest akceptowalne dla jednej strony, dla drugiej już nie. Jak może to wpłynąć na gospodarkę?

Sąd okręgowy zbada wypowiedź Morawieckiego

Sprawa mostów i sądów jeszcze nie jest przesądzona. Sąd Apelacyjny przyznał rację PO. Uznał, że premier Mateusz Morawiecki jest uczestnikiem kampanii wyborczej. Wypowiedź szefa rządu ma zbadać sąd. Być może premier Morawiecki będzie składał zeznania, w piątek był w Trójmieście na konwencji Prawa i Sprawiedliwości.

Na wojnie ze smogiem

Ministerstwo Środowiska podejmuje kolejną walkę ze smogiem. Tym razem stawia na program "Czyste powietrze". Program sporo kosztuje, ale efekty mają być znaczące. Kto będzie mógł z niego skorzystać?

Wniosek PO w sprawie słów premiera oddalony

Kolejna odsłona walki o mosty i drogi. Platforma nie zgadza się z decyzją sądu, który oddalił jej wniosek w trybie wyborczym przeciwko premierowi. Mateusz Morawiecki na jednym z wieców wyborczych stwierdził, że za czasów rządu Donalda Tuska nie budowano ani dróg, ani mostów. Posłom PO nie podoba się nie tylko uzasadnienie wniosku, mają też zastrzeżenie co do tego, w jaki sposób sąd podjął decyzję.

Kontrowersyjne powołania do Sądu Najwyższego

Na razie nie 16, a 10 osób powołał prezydent na sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Nazwiska budzą kontrowersje, bo większość z nich związana jest ze Zbigniewem Ziobrą. Prezydent wręcza nominacje i podkreśla jak trudne zadanie stoi przed sędziami, choćby przez nagonkę. Wszystkiemu przygląda się opozycja i punktuje: to osoby wybrane przez upolitycznioną nową KRS, która słucha głosu z Nowogrodzkiej.

Premier Morawiecki nie musi przepraszać

PO chce sprostowania od premiera, ale sąd z przyczyn proceduralnych nie zajmie się wnioskiem w trybie wyborczym. Opozycja zarzuca premierowi kłamstwo: twierdzi, że celowo mówił nieprawdę, że w czasach poprzednich rządów "nie było budowy dróg ani mostów".

Bezsenność w sieci

Niemal połowa młodych Amerykanów źle śpi. W Polsce już 1/3 młodych ludzi ma kłopoty ze snem. I będzie gorzej. Bo zamiast liczyć barany - liczymy lajki w portalach społecznościowych. A barwa światła ekranów smartfonów przekonuje nas organizm, że właśnie świta i nie czas to na sen.

Prawo stworzono tak, by stało się źródłem zarobku dla kogoś

Początek prac komisji vatowskiej, pierwszy świadek i pierwsze mocne słowa. - Prawo stworzono tak, by stało się źródłem zarobku dla kogoś - twierdzi profesor Witold Modzelewski, autor pierwszej ustawy o VAT. Opozycja wskazuje na powiązania świadka z Prawem i Sprawiedliwością i mówi o politycznym spektaklu. A bilety na ten spektakl kosztowały skarb państwa prawie dwieście pięćdziesiąt miliardów złotych.