Polska i Świat

Polska i Świat

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie ustawy o TK autorstwa PiS. Rząd odmawia jego publikacji i atakuje prezesa Trybunału prof. Andrzeja Rzeplińskiego. Marszałek Senatu mówi o kompromitacji, a Jarosław Kaczyński już wczoraj zapowiedział, że wyrok nie powinien pojawić się w Dzienniku Ustaw.

Po wykrytych dopingach pytamy - czy polska sztanga jeszcze się podniesie? Kilka lat temu zapowiadano rewolucję, oznaką tej dobrej zmiany miał być Szymon Kołecki. Prezesowi Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów - który teraz podaje się do dymisji - niewiele udało się zdziałać, bo działacze nie chcieli o tym słyszeć.

To był kapitalny wyścig wioślarek - była ostra walka, wielkie emocje i to do ostatnich metrów - bo dopiero na finiszu udało się dopaść Brytyjki. Dwójka podwójna w składzie Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj sięgnęły w Rio po olimpijskie złoto. To największy sukces w historii kobiecego wioślarstwa w Polsce.

Poruszająca historia małego chłopca. Los od urodzenia go nie oszczędzał: nie dość, że porzucili go rodzice, to jeszcze zmaga się z chorobą. Jego stan zdrowia w końcu jest na tyle dobry, że niespełna dwuletni Hubert ma szansę opuścić szpital. Pytanie, czy tym razem będzie miał na tyle szczęścia i zamiast do domu dziecka trafi do kochającej go i pełnej ciepła rodziny.

Po dwóch tygodniach od pionierskiej operacji jest pierwszy wybudzony ze śpiączki. 35-letni Tomek porusza rękami, nogami i głową oraz rozumie, co się do niego mówi. Jest nadzieją dla rodzin, którze czekają na cud i potwierdzeniem, że wszystko - nawet po wielu latach - może się zdarzyć.

Żyjemy na kredyt, ale kiedyś przyjdzie go nam spłacić. Teraz beztrosko o nim nie myślimy, ale ten cały czas rośnie i co jakiś czas już przypomina o sobie. Ziemia nie nadąża z corocznym odnawianiem zasobów naturalnych wykorzystanych przez ludzi. W tym roku, według specjalnego kalendarza, starczyło ich do wczoraj.

Amerykanin, który pokazał jak pisze się prawdziwą historię. Był na szczycie, potem upadł, by ponownie wstać i to w stylu prawdziwego mistrza. Michael Phelps w Rio przeszedł samego siebie - w kilkadziesiąt minut zdobył dwa olimpijskie medale.

Mniej zmarnowanej żywności dzięki ustawie. Biorą się za to senatorowie, którzy chcą w tym przypadku iść śladem Francji. Co będzie oznaczać dodatkowy obowiązek dla handlowców?

Polska sztanga na dopingu i pytanie: czy to jej upadek? Tomasz Zieliński już wrócił do Polski, a tu kolejna próbka i dowód, że brał niedozwolony nandrolon. Ten sam środek, który wykryto u niego w Rio. Podejrzenie o doping pada też na brata Tomasza Zielińskiego. Wyników jeszcze nie ma, a ich trener staje za nimi murem. I mówi, że daje sobie głowę uciąć, że nic nie brali.

Kto może, niech pomaga. Czasu jest mało, walka zacięta, a stawką jest wzrok małej Bianki. Choroba nie oszczędziła dziewczynki - 2-latka zmaga się ze złośliwym nowotworem oka. Szansą na to, by widziała, jest kosztowna operacja w Stanach Zjednoczonych, czyli w skrócie: ludzie dobrej woli, którzy wesprą ją finansowo i pomogą jej tam pojechać.

Dwie akcje przeciwstawne tak bardzo, że znów mogą podzielić Polskę. Społeczny komitety z posłami PiS-u na czele rozpoczyna zbiórkę na smoleńskie pomniki, które miałyby stanąć na Krakowskim Przedmieściu. Miejski konserwator zabytków już dawno temu pomysłowi powiedział nie, a dziś dolał oliwy do ognia, bo chce też usunąć kamień i tablice upamiętniające katastrofę smoleńską sprzed Pałacu Prezydenckiego.

Tak blisko nie byli od dawna. Prezydent Rosji po raz pierwszy od zestrzelenie przez Turcję rosyjskiego samolotu spotyka się z przywódcę tego kraju - Receptem Erdoganem. Były wzajemne uściski, uśmiechy uprzejmości. Zachód patrzy na to z uwagą i pyta o co w tym wszystkim chodzi i czy to reset w relacjach Putin - Erdogan.

Węgierska telewizja publiczna wymieniła wszystkie zawodniczki, oprócz niej, ale nie ma to żadnego znaczenie, bo dla wielu sam fakt że wzięła udział w Igrzyskach Olimpijskich jest aktem wielkiej odwagi. 18-letnia Syryjka Yusra Mardini jest podwójną bohaterką, bo po pierwsze wygrała życie, uciekając z ogarniętej wojną ojczyzny, po drugie - zmierzyła się z najlepszymi pływakami w Rio. Materiał "Polska i świat".

Kolejny doping w polskim sporcie. Wpadł drugi sztangista - nie pojechał do Rio, ale był rezerwowym. Prezes Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów jest tak rozczarowany, że nie kryje wstydu i zapowiada złożenie dymisji, bo to na nim ciążyła odpowiedzialność za zawodników. Co do Tomasza Zielińskiego nie ma już złudzeń - wynik próbki B jest jednoznaczny - był na dopingu.

Dotychczasowy transferowy rekord został pobity przez przejście Paula Pogby z Juventusu Turyn do Manchesteru United. Ręce zacierają też kluby, w których grał - one też na tym zyskają, a my patrzymy na naszych piłkarzy i liczymy, że niebawem spotka to i nas. Materiał "Polska i świat".

Historyczna chwila dla Japonii. Schorowany i w podeszłym wieku cesarz Akihito drugi raz w życiu wygłosił telewizyjne orędzie i informuje, że zamierza przejść na emeryturę. Słowo emerytura wprost nie pada, bo prawo na to nie zezwala. Jednak słowa cesarza wszyscy odczytują jednoznacznie. Niebawem może dojść do nieformalnej abdykacji na cesarskim tronie. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Grób Bieruta znów w centrum uwagi. Kobieta poświęciła weekend i usunęła napis "KAT" z grobowca. Aleja Zasłużonych na warszawskich Powązkach - pomimo tego, że stanowi niezłą lekcję historii - budzi wiele kontrowersji. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Czarny weekend nad wodą. Morze wyrzuciło dziś na brzeg ciało dziewczynki. Już wiadomo, że to poszukiwana od wczoraj 11 latka. Tego samego dnia zaginał też 7 letni chłopiec, który kąpał się z tatą w Ustce. Jego jeszcze nie znaleziono. Oba zdarzenia łączy nie tylko tragedia, ale i to, że  na plaży wisiała czerwona flaga - ważny sygnał, którego nie należy lekceważyć. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.