Polska i Świat

Polska i Świat

We Włoszech głośno o homoseksualnym ślubie, którego oficjalnie Kościół nie akceptuje, co nie oznacza, że w kościele nie można się z tej okazji wspólnie pomodlić. Optymiści pytają o obyczajowy przełom, a realiści po prostu doceniają gest duchownego.

Zawieszenie broni w Syrii to bardzo poważny sprawdzian. Spokój ma trwać 48 godzin, z nadzieją na podobny ciąg laszy. Te godziny będą kluczowe i jednocześnie niezwykle potrzebne zwykłym ludziom, którzy marzą o pokoju.

O cwaniaczkach i wypalaniu żelazem tych, którzy myślą tylko o posadach w państwowych spółkach. Prezes PiS Jarosław Kaczyński ostro zwrócił się do swoich ludzi - z pretensjami zwłaszcza pod adresem jednego człowieka. Bo dzielenie posad to zadanie dla ministra skarbu, więc to Dawid Jackiewicz jest na cenzurowanym.

Komisja Wenecka po raz kolejny odwiedziła Polskę. Na miejscu jej członkowie spotkali się z przedstawicielami parlamentu, ale starannie wybranymi przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Dla opozycji nie było miejsca, więc opozycja wywalczyła sobie to miejsce sama. Już po spotkaniach usłyszeliśmy dwie skrajnie różne relacje z dwóch politycznych światów.

Sprawny chwyt judo... w Sejmie. Przed kamerami, przed dziennikarzami i - co ważne - przed wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim. Polityk miał się poczuć zagrożony, bo do pytań zgłosił się nie reporter, a sejmowy gość. Reakcja biura prasowego PiS była zasadnicza. Odpowiedź też.

Nazistowski ośrodek Prora nad Bałtykiem dostał nowe życie. W czasach propagandy nazistowskiej miał to być ośrodek wczasowy dla klasy robotniczej. Prace budowlane przerwano z wybuchem wojny, a kurortu nigdy nie ukończono. Jak wygląda dziś?

Mieszkańcy osiedla Koniuchy w Toruniu skarżą się, że codziennie budzą ich kościele dzwony. Miasto już kazało proboszczowi je ściszyć. Ksiądz broni się, że świątynia powstała przed blokami. Murem za proboszczem stanęła posłanka PiS i interweniowała w Warszawie.

Wydawałoby się, że to niemożliwe, bo ogrom tragedii był wielki, a jednak na to wpadli. Na kilka dni przed rocznicą ataku na WTC, amerykańska firma sprzedająca materace pokazała reklamę, która oburza i bulwersuje. Firma zakpiła z obywateli, teraz przeprasza.

Mimo sankcji, ostrzeżeń Korea Północna poszła o krok dalej. Przeprowadziła próbę jądrową - najsilniejszą w historii i odczuwalną jak nigdy do tej pory.

Prymas Polski Wojciech Polak i jego jasne przesłanie w Krynicy. Duchowny kategorycznie potępia nacjonalizm i mówi wprost: aprobata dla nacjonalizmu jest "heretycka". Jego głos został mocno zauważony i przez niektórych nazwany ważnym i potrzebnym, bo do tej pory o tym się nie mówiło.

Czy wiceminister sprawiedliwości przekroczył granice i czy miał prawo tak zachować się wobec sędzi? Patryk Jaki stanął przed sądem i zażądał wyłączenia jej ze sprawy. Zarzucił sędzi upolitycznienie i stronniczość. Film z sali rozpraw nagrał jego polityczny przeciwnik, ale minister nie widzi w swoim zachowaniu niczego niestosownego.

Wiceprezydenci stolicy Jacek Wojciechowicz i Jarosław Jóźwiak stracili stanowiska. Jacek Wojciechowicz argumentacji nie kupuje - nie ma sobie nic do zarzucenia i zwolnienie nazywa podłością.

Radny Prawa i Sprawiedliwości na tropie spisku. Michał Grześ złożył interpelację do prezydenta Poznania w której dowodzi, że poznański ogród zoologiczny realizuje strategię Władimira Putina. Radny najwyraźniej monitoruje ogród zoologiczny, bo siedem lat temu miał podejrzenia że słoń jest gejem.

Fałszywy policjant poszukiwany. Zatrzymuje do kontroli, wystawia mandaty i wyłudza pieniądze. Jeden z kierowców opublikował film w internecie, ale na razie oszusta nie zatrzymano. Zgłaszają się za to kolejni nabici w butelkę kierowcy.

Ukaże się dopiero w piątek, ale zainteresowanie budzi od wielu miesięcy. Jedni czekają na smaczki i sensacje, drudzy na powody zakończenia pontyfikatu. Papież Benedykt XVI w wywiadzie rzece otwiera się i mówi o sprawach, o których do tej pory milczał - jak lobby gejowskie w Watykanie.

Czegoś takiego jeszcze nie było. Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy mogą być zagrożone na taka skalę - hakerzy atakują serwery, FBI wysyła ostrzeżenia, a trop służb prowadzi do Rosji.

Jest już dwieście prac, a konkurs jeszcze nie zamknięty. Tylu scenarzystów staje do walki o 50 tys. złotych za scenariusz do filmu historycznego o Polsce. Konkurs ogłosił minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński i zaprosił do niego głównie osoby dotychczas niezwiązane ze światem filmu. Już wiadomo też, że nie będą w nim brali udziału tacy reżyserzy jak Andrzej Wajda czy Jerzy Hofman.

Karierę zrobił w błyskawicznym tempie, ale nie to kłuje w oczy. Na jaw wychodzą jego braki, które począwszy od braku odpowiedniego wykształcenia, po nieskończone kursy każą zadać pytanie: jak to możliwe, że rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej Bartłomiej Misiewicz, nie mając odpowiednich kwalifikacji, zajmuje aż tak eksponowane stanowiska.

Nie milkną echa śmiertelnego pobicia Polaka w Wielkiej Brytanii. Polska wysyła na wyspy polskiego policjanta, niewykluczone, że niebawem dołączą do niego inni funkcjonariusze. Wyjaśnienie tej sprawy dla polskich władz to priorytet, szczególnie w kontekście słów szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka, który wyjaśnia, dlaczego Polacy są tam źle traktowani. Odpowiedź może zaskoczyć - bo są chrześcijanami.