Polska i Świat

Polska i Świat

Niespokojnie na froncie

Linia frontu pomiędzy Ukrainą a separatystycznymi republikami tylko pozornie jest spokojna. Cały czas w Donbasie słychać strzały - ranni żołnierze trafiają do szpitala.

Ojcowskie przewijanie

Rewolucja dokonała się niespodziewanie. Nikogo już nie dziwi widok mężczyzny spacerującego z wózkiem, biegającego za pociechą na placu zabaw, czy sprawiedliwie dzielącego się obowiązkami związanymi z opieką nad dzieckiem w domu. Są urlopy ojcowskie, nie ma przewijaków. Wciąż takie miejsca są przeznaczone dla matek z dziećmi.

Zmarł Piotr Pawłowski

Poruszał tylko jedną dłonią, ale to wystarczyło, aby wykonać gigantyczną pracę w likwidowaniu barier dla niepełnosprawnych. Nie tylko architektonicznych, ale także, a może przede wszystkim - tych w naszych głowach. Z niespotykaną odwagą zmieniał świat. Do dziś. Nie żyje Piotr Pawłowski - prezes Fundacji Integracja. Miał 52 lata. Większość z nich przeżył na wózku.

W Sejmie o pedofilii w Kościele. Nie wszyscy zaproszeni przyszli

Wczoraj biskup opolski przeprosił w liście duszpasterskim wiernych za przestępstwa księży pedofili ze swojej diecezji. Dziś w tej sprawie w Sejmie spotkanie odbyło się pod hasłem "Stańmy po stronie dzieci". Joanna Scheuring-Wielgus zaprosiła przedstawicieli Episkopatu i wszystkich ugrupowań politycznych. Nie przyszli ani duchowni, ani członkowie największych partii.

Komisja reprywatyzacyjna podsumowała swoje prace

Dzika reprywatyzacja dotknęła niemal stu tysięcy warszawiaków. Jedni musieli płacić wyższe czynsze, inni byli eksmitowani. Komisja weryfikacyjna podsumowała swoje prace i opublikowała raport. Jej przewodniczący Patryk Jaki wyliczył, że Warszawa straciła 21,5 miliarda złotych. Minister sprawiedliwości liczy, że sprawa znajdzie swój finał w sądzie. Stołeczny ratusz raport uznał za niewiarygodny.

Opozycja chce dymisji premiera

Kiedyś z Platformą, dziś na czele rządu PiS. Wtedy liberał, teraz twarz dobrej zmiany. Tłumaczył go Jarosław Kaczyński, partia stoi za nim murem i mówi o odgrzewanych kotletach. Tyle, że opozycja temat podbija. Paweł Kukiz domaga się dymisji premiera, Nowoczesna składa zawiadomienie do prokuratury w sprawie słów o "stówce" dla byłego ministra. Tylko Mateusz Morawiecki wciąż w tej sprawie milczy.

Politycy przepytywani przez dzieci

Potrafią być nieobliczalni, nie mają żadnych hamulców i wyczuwają fałsz. Rozmowa z dziećmi ciekawymi świata z reguły nie należy do najprostszych, a kiedy się kandyduje i staje przed nimi twarzą w twarz, jest jeszcze trudniejsza. To niełatwe starcie zatytułowane "Klasa" będą mogli Państwo zobaczyć w sobotę o 21 w TVN24.

Projekt antyszczepionkowy trafił do komisji

To była gorąca debata. W Sejmie dyskutowano nad projektem likwidacji obowiązkowych szczepień ochronnych. Lekarze bili na alarm, minister zdrowia ostrzegał, że brak obowiązku szczepienia może narazić miliony Polaków na różne choroby, ale mimo tych ostrzeżeń projekt głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości i Kukiz'15 nie trafił do kosza. Przeszedł do sejmowej komisji.

Wnioski o ukaranie sędziów Sądu Najwyższego

Rzecznik dyscyplinarny Sądu Najwyższego dostał zawiadomienia o możliwości popełnienia wykroczeń przez sędziów, którzy skierowali pytania prejudycjalne do unijnego trybunału. Zawiadomienie przekazała KRS, ale to obywatele są jego autorami. Do sądów i do konstytucji odnosi się też prezydent. Andrzej Duda podkreślą, że jej nie łamie - wina leży po stronie sędziów.

Piotrowicz kontra Scheuring-Wielgus

Sejmowy korytarz, a tam starcie słowne między Joanną Scheuring-Wielgus a Stanisławem Piotrowiczem. Posłanka opublikowała nagranie, w którym były prokurator uzasadnia umorzenie śledztwa przeciwko proboszczowi z Tylawy. Proboszcza, który ostatecznie został skazany, ale wcześniej prokuratura umorzyła śledztwo. Piotrowicz twierdzi, że nie ma z tym nic wspólnego.

Przepychanki przed Sejmem

Protestujące od miesiąca pielęgniarki z Przemyśla przyjechały do Warszawy. Chciały wziąć udział w posiedzeniu komisji zdrowia, ale nie zostały wpuszczone do Sejmu. Próbowały wejść do parlamentu na zaproszenie posłów Platformy Obywatelskiej. Później podjechały do ministerstwa zdrowia, ale tam ministra nie było - czekał w centrum dialogu.

Kiedyś "taśmy prawdy", dziś "odgrzewany kotlet"

Czy afera taśmowa, która wraca jak bumerang tym razem uderzy i zaszkodzi Mateuszowi Morawieckiemu? Taśmy pojawiają się w trakcie kampanii samorządowej, a z nich dowiadujemy się, że premier, ówczesny szef banku, który buduje politykę opartą na negowaniu rządów PO, na taśmach przyznaje się do wolnorynkowych poglądów, ma dobre zdanie o Angeli Merkel. Przy tym wszystkim  nie oszczędza języka, używa wulgaryzmów. PiS bagatelizuje sprawę, mówi o odgrzewanych kotletach, ale PO nie ma wątpliwości, że to kłopot dla rządzących.

Szpitale biją się o lekarzy

Szpitale zamykają oddziały, bo brakuje lekarzy. Jedni idą na emeryturę, drudzy wyjeżdżają z kraju, a o resztę biją się szpitale. Sytuacja jest alarmująca, bo szpitalny grafik trudno już łatać.

Pytania o rządowe wsparcie na budowę metra

Budowa kolejnych linii metra to ważny punkt w walce o głosy wyborców z Warszawy. Patryk Jaki podpiera się zapewnieniem ministra inwestycji i rozwoju i śmiało przyznaje, że pieniądze będą. Minister Kwieciński próbuje się dystansować, ale kampania samorządowa toczy się w dużej mierze wokół zapewnień o współpracy z rządem.