Polska i Świat

Polska i Świat

Związki nauczycielskie grożą strajkiem

Związkowcy o ofercie minister Anny Zalewskiej mówią, że to "farsa i kpina". Nauczyciele chcą podwyżek. I nie chcą dalej rozmów z ministerstwem w dotychczasowym stylu. Postawili postulaty i grożą strajkiem generalnym.

Tragiczny pożar i kontrole

Wstrząsająca tragedia. I wstrząsająca uroczystość w czwartek. Ale jednym ze skutków tego wstrząsu są masowe kontrole escape roomów w całej Polsce. Ich wynik też porusza. Bo w wielu przypadkach pokoje zagadki były niebezpiecznymi pułapkami.

Organizator escape roomu z zarzutem i aresztem

Areszt dla organizatora pokoju zagadek w Koszalinie, gdzie w wyniku pożaru zginęło pięć osób. Miłosz S. zostaje w areszcie na trzy miesiące. Nie przyznaje się do winy. Ale jego współpracownik opowiada, jak doszło do śmierci pięciu nastolatek.

Niebezpiecznie w Tatrach. Czwarty stopień zagrożenia lawinowego

Lawiny mogą zejść wszędzie - ostrzegają ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W Tatrach obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Z Doliny Pięciu Stawów helikopter zabrał 21 osób. Na Słowacji turyści za taką akcję mogliby słono zapłacić. Tam szlaki na zimę są zamykane.

Po paliwo za Odrę

Kierowcy z Polski tankują w Niemczech. Lokalne media piszą o tym, że świat stanął na głowie, ale dla kierowców, którzy przemierzają wiele kilometrów, każdy grosz ma znaczenie. Ile oszczędzają i dlaczego w Niemczech jest taniej niż u nas?

Ustawa hamująca wzrost cen energii pod lupą Komisji Europejskiej

Polski rząd na rekompensaty dla spółek energetycznych ma przeznaczyć 4 miliardy złotych. Zdaniem Komisji Europejskiej to niedozwolona przez unijne przepisy pomoc publiczna. Ale przyjęta pod koniec grudnia ustawa miała zagwarantować przede wszystkim to, by rachunki za prąd nie były wyższe. Miała, ale jeszcze nie gwarantuje.

Andruszkiewicz wiceministrem. Komitet Żydów Amerykańskich "zaniepokojony"

Echa powołania Adama Andruszkiewicza na wiceministra cyfryzacji nie cichną. Informacja dociera do Komitetu Żydów Amerykańskich - ci są zaniepokojeni. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości sprawę nadal niechętnie chcą komentować, choć nieoficjalnie dziwią się, że były prezes Młodzieży Wszechpolskiej został wiceministrem. Sam zainteresowany czuje się atakowany.

Rusza proces w sprawie delegalizacji "Dumy i Nowoczesności"

W Gliwicach ruszył proces w sprawie delegalizacji stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". O tej organizacji stało się głośno po reportażu "Superwizjera" TVN. Dziennikarze pokazali w nim jak członkowie "Dumy i Nowoczesności" świętują urodziny Adolfa Hitlera.

Prezydencki rzecznik przypomina o ustawie w sprawie frankowiczów

Prezydencki rzecznik przypomina o prezydenckim projekcie pomocy dla frankowiczów. Ten nadal leży w sejmowej zamrażarce, choć prezydent chciałby, żeby parce nad ustawą, którą zapowiadał jeszcze w kampanii wyborczej, już się zakończyły. O projektach, które dawno już były zgłoszone, a nadal są zamrożone.

Strajk zamiast próbnej matury

Spora niespodzianka i kłopot dla uczniów z Liceum Ogólnokształcącego Św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Do szkoły przyszli ubrani na galowo. Byli gotowi do napisania próbnego egzaminu dojrzałości. Ale próbnej matury nie było. Nauczyciele zastrajkowali.

Prokuratura sprawdza incydent w domu posła PiS

Policja w domu posła Prawa i Sprawiedliwości. Sylwestrową noc syn Ryszarda Czarneckiego, Przemysław Czarnecki, zapamięta na długo. Domowa awantura skończyła się użyciem noża. Sprawę bada policja, prokuratura, a prezes Prawa i Sprawiedliwości podobno chce wyjaśnień.

Andruszkiewicz rozpoczyna pracę w roli wiceministra cyfryzacji

Pierwszy dzień pracy nowego wiceministra cyfryzacji i lawina pytań m.in o obecność wojsk amerykańskich w Polsce i o stosunek do osób LGTB. Adam Andruszkiewicz, były prezes Młodzieży Wszechpolskiej, dziś niechętnie chce oceniać swoje wcześniejsze wypowiedzi – twierdzi, że nie mówił tego jako poseł. Przeszłości tak szybko jednak nie wygumkuje, bo jego nominacja nadal wzbudza wiele kontrowersji, a opozycja pyta i mówi o jego powiązaniach z Rosją.

Macierewicz wyszedł przed szereg. Krytykuje UE

Antoni Macierewicz w artykule opublikowanym w miesięczniku "Wpis" wyraził swój sceptycyzm wobec Unii Europejskiej. Były minister obrony wyraża zdecydowanie inne zdanie niż jego partia, która właśnie zaczęła kampanię do europarlamentu i która na konwencji prezentowała się na tle unijnych flag.

Przeszłość wiceministra Andruszkiewicza. Kontrowersyjna nominacja

Premier Mateusz Morawiecki powołał na stanowisko wiceministra cyfryzacji byłego prezesa Młodzieży Wszechpolskiej. Adam Andruszkiewicz dał się poznać z ostrych wypowiedzi między innymi przeciwko Unii Europejskiej. Teraz w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, które kilka dni temu pokazywało się jako partia prounijna, będzie zajmował się mediami społecznościowymi.

Premier wycofuje projekt dotyczący przemocy domowej

Znikający projekt nowelizacji o ustawie o przemocy w rodzinie. Projekt zniknął, ale zapisane w nim zamiany nie ostudziły komentarzy. W projekcie można było przeczytać, że przemoc to nie jednorazowe pobicie, a Niebieska Karta mogła być założona za zgodą ofiary. Teraz opozycja domaga się dymisji minister Elżbiety Rafalskiej.

Problemy polskiej paleontologii

Polskie zbiory i odkrycia z zoologii i paleontologii, zamiast w muzeach, chowane są piwnicach i magazynach. Muzeum Ewolucji nie ma już miejsca żeby przechowywać kolejne skarby, a Narodowe Muzeum Przyrodnicze, które powołano już sto lat temu - nadal nie istnieje.

Drakońskie kary za używanie plastikowych torebek

Unia Europejska idzie na wojnę z plastikiem. Według projektu unijnej Komisji Środowiska do 2021 roku kraje członkowskie, w tym Polska, będą musiały wyeliminować między innymi plastikowe torby. Plan wydaje się ambitny, ale tak naprawdę nie jest. Władze Kenii, czyli dużo biedniejszego i gorzej rozwiniętego kraju w Afryce podobny zakaz wprowadziły już rok temu. Za jego złamanie grożą kary, nawet więzienia.