Polska i Świat

Polska i Świat

Niemcy mają dość uchodźców, zwłaszcza tych, którzy próbują do nich dotrzeć przez Polskę. Odsyłają ich z powrotem do naszego kraju i maja do tego prawo, bo o status uchodźcy Czeczeni ubiegali się u nas.

Niedawno poznaliśmy historię 5-letniego Omrana, który po bombardowaniu był w takim szoku, że nawet nie płakał. Takich chłopców w Syrii z dnia na dzień jest coraz więcej. Walki nie ustają, pomoc humanitarna nie dociera, przybywa za to ofiar konfliktu.

Zbigniew Ziobro odpowiada Andrzejowi Rzeplińskiemu. Słowa o wojnie hybrydowej minister sprawiedliwości komentuje krótko: buta kroczy przed upadkiem. Broni też prokuratorskiego śledztwa. Prezes TK, podobnie jak opozycja, która stoi za nim murem przypomina: śledczy nie mają kompetencji, by oceniać działania Trybunału.

Do niedawna był piłkarzem Polonii Warszawa, dzisiaj szuka lekarza, który ulży mu w bólu. Ten jest tak potworny, że dalej nie da się tak żyć. Wspiera go klub, najbliżsi, mogą też i państwo, bo Rafał Kosiec nie zamierza się poddać.

Mocne słowa Sławomira Cenckiewicza. Członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej wspomina o tragedii sprzed 21 lat i na nowo nie tylko budzi wspomnienia, ale i podgrzewa emocje.

Teraz CUD w rozwinięciu Centrum Urazowe Dzieci. W całej Polsce powstanie ich 12, pierwsze mają zacząć działać od stycznia. Dlaczego są tak ważne?

Pięciolatek przeżył, wielu nie miało takie szczęścia. Sytuacje w Syrii, od pięciu lat pogrążonej w wojnie, dopełnia raport Amnesty International. Na jaw wychodzą szokujące fakty z rządowych więzień.

Swój sukces już świętuje Anita Włodarczyk. Złotą medalistkę i rekordzistkę świata powitano w kraju jak bohaterkę, czego nie można powiedzieć o Pawle Fajdku. On na igrzyskach formą się nie popisał, za to dał popis w internecie, szlochając po porażce, po której trudno się otrząsnąć.

Polscy piłkarze ręczni w półfinale igrzysk po 40 latach przerwy. Nasi szczypiorniści z dużym trudem wyszli z grupy, ale w fantastycznym stylu pokonali Chorwację. Polscy kibice oszaleli z radości, a razem z nimi Amerykanie i Brazylijczycy, którzy już uczą się nazwisk polskich szczypiornistów.

Katowicka prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Powód? Niedopuszczanie do orzekania trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm. Prezes Andrzej Rzepliński odpowiada bardzo ostro. Wspiera go opozycja, która działania prokuratury nazywa działaniami politycznymi.

17 sierpnia 1991 roku - warto tę datę zapamiętać, bo dokładnie dziś, ale 25 lat temu rozpoczęła się era internetu w Polsce. To co teraz wydaje się oczywiste, wcześniej było trudno dostępne.

Andrzej Duda podpisał tzw."małą" ustawę reprywatyzacyjną, która ma rozwiązać problem nieruchomości objętych dekretem Bieruta z 1945 r.. Co się zmieni i dlaczego jest ona tak ważna?

Znamy listę pięciuset najlepszych uczelni na świecie - wśród nich dwie polskie. Uniwersytety Jagielloński i Warszawski - mamy powód do dumy i do smutku, bo znalazły się w piątej setce zestawienia. W poprzednich latach były znacznie wyżej.

Był dwukrotnie przerywany przez sędziów, ale żaden z zawodników nie został wykluczony. Ten wyścig na Igrzyskach w Rio budzi do tej pory kontrowersje - jeszcze bardziej decyzje sędziów - broni jej tylko zwycięzca. Nasz zawodnik Damian Zieliński ten dzień zapamięta na długo, bo rywalizacja mogła wyglądać inaczej.

Polska moda na wybiegach i to ta, która przez lata była tak bardzo wyśmiewana i wytykana palcami. Skarpetki w sandałach podbijają pokazy. O tym, jak Polak na wakacjach i model na wybiegu mogą być sobie równi - bez obciachu, za to z trendem.

Tomasz Kalita, były rzecznik SLD przerywa milczenie o swojej chorobie i wzywa polityków do odpowiedzi - co z olejem z konopi, który łagodzi ból - czy chorzy będą w końcu mieli do niego dostęp. Sprawa legalizacji wraca tak jak i wypowiedzi polityków, którzy popierali taką metodę leczenia, ale do tej pory nic z tym nie zrobili. Czy będzie inaczej?

Wydawało się, że to przełom, ale nie do końca. Rząd opublikował zaległe wyroki Trybunału Konstytucyjnego. Jednak z wyjątkiem tych, które dotyczyły ustawy o Trybunale. Pat zatem cały czas trwa, a stwierdzenie, że to prawie wszystkie opublikowane wyroki wzmacnia powiedzenie: "prawie robi różnicę". Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

W tym roku nie dostały dotacji od Ministerstwa Sprawiedliwości, ale się nie poddają. Nie zamierzają też zmieniać charakteru swojej działalności, bo wiedzą jak bardzo są ważne i jak bardzo potrzebne. Centrum Praw Kobiet dalej walczy o kobiety. Pomóc ma im w tym specjalny kalendarz. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Niektórzy powiedzą, że jest szalona. Ona opiniami się nie przejmuje - wzięła  psa i poszła z nim jak mówi na spacer. Spacer wyjątkowo długi, ponieważ z Warszawy chce dotrzeć aż na Półwysep Helski. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Znani historycy stanęli w obronie Muzeum II Wojny Światowej. Siły połączyli profesorowie Andrzej Nowak i Timoty Snyder, którzy napisali wspólny list. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego jest kojarzony z prawicą. A przecież to minister Gliński dąży do połączenia muzeum z inna palcówką, czyli do całkowitej zmiany niż zakładał pierwotny plan. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.