Polska i Świat

Polska i Świat

Za kilka dni Światowy Dzień Uchodźcy. Tymczasem na naszej wschodniej granicy jest ich coraz więcej. Tylko do końca maja wniosków o nadanie statusu uchodźcy złożono prawie półtora tysiąca. To ponad dwa razy więcej niż przed rokiem. Gdzie trafiają cudzoziemcy? I na jak długo?

Rezydenci, czyli lekarze w trakcie specjalizacji, mówią dość. Na sobotę zaplanowali protesty w Warszawie. Młodzi medycy domagają się podwyżek - jak sami podkreślają - pierwszych od ośmiu lat. O tym jak wygląda praca i przez to życie lekarza rezydenta w Polsce.

Elegancki i perfekcyjny. Po prostu szkoleniowiec z klasą. Tak postrzegają kibice trenera Nawałkę. Polski selekcjoner już doprowadził drużynę narodową tam, gdzie nikomu wcześnie się nie udało. A jaką drogę on sam musiał przejść, aby znaleźć się w tym miejscu?

Komendant Główny Policji ogłosił konkurs na hasło reklamowe polskiej policji. Zostanie ono zamieszczone na wszystkich radiowozach w kraju. Długość i czas propozycji ograniczone. W przeciwieństwie do wyobraźni zgłaszających.

Referendum już za tydzień, a Bank Anglii alarmuje: coraz bardziej prawdopodobne wyjście Wielkiej Brytanii z UE to jedno z największych zagrożeń dla rynków finansowych. A co z pracą dla Polaków i polską gospodarką?

Antoni Macierewicz wysyła polskie wojsko do walki z tzw. Państwem Islamskim. Na reakcję nie trzeba długo czekać. Czy IS zauważyło nasze istnienie i czy udział w koalicji da nam więcej korzyści, czy strat?

Światowa Organizacja Zdrowia ma dla nas dwie wiadomości: dobrą i złą. Dobra jest taka, że kawa nie jest rakotwórcza. Zła: zbyt gorące napoje i pokarmy można powiązać z nowotworami.

Komisja Europejska uruchamia kolejną procedurę przeciwko rządowi w Warszawie. Domaga się wyjaśnień w sprawie zwiększonej wycinki drzew w Białowieży.

W magazynie Polska i Świat czas na rozmowę o czasie. I nie będzie filozoficznie, a bardzo praktycznie. Bo niektórzy przestawianiem zegarków zimą i latem są już poważnie zniecierpliwieni. I na poważnie poszli do parlamentu z postulatem, by czas był już tylko jeden.

Ministerstwo nie widzi problemu. Solarium dla wszystkich - także dla dzieci. Mimo, że dermatolodzy apelują i wysyłają do ministerstwa zdrowia projekt ustawy. Bo o zdrowie młodych ludzi tu chodzi. I promieniowanie, którego skóra dzieci może nie wytrzymać. W Niemczech i w Wielkiej Brytanii już to zrozumieli. I ograniczenia wprowadzili. A w Polsce nie.

Ma 6 lat i przez najbliższych pięć może nie słyszeć. Bo implant, który jej wszczepiono się popsuł, a na nowy musi poczekać w kolejce. Dostała numerek 472, a to oznacza, że to czekania będzie trwało latami. Urzędnicy są głusi na problem. I tylko mama Zuzi zdeterminowana, by swojego dziecka nie zostawić w świecie ciszy.

W Janowie Podlaskim nowy prezes stadniny. Tym razem wybrany w konkursie. Poprzedni, skierowany tam przez ministra rolnictwa w kwietniu podał się do dymisji. Atmosfera była napięta, bo w dużej mierze także polityczna. Jaka będzie polityka nowego prezesa i czy uratuje renomę Janowa?

Obchody poznańskiego czerwca ze smoleńskim wspomnieniem. Minister Antoni Macierewicz zdecydował. I już podzielił kombatantów, mieszkańców i lokalne władze. Po informacji o specjalnym apelu pamięci - jest apel, by szef MON zmienił zdanie. Ale wyraźnie się na to nie zanosi.

Groźby UEFA nie na wszystkich zrobiły wrażenie. Wczoraj na ulicach Lille zadyma z udziałem rosyjskich kibiców. Po ostatnich starciach w Marsylii w szpitalu zmarł jeden z angielskich kibiców. Był ranny w głowę od ciosów metalową rurą. Dziś na stadionie było spokojnie. Mimo że Rosja przegrała ze Słowacją.

Wojciech Szczęsny pauzuje, ale trener Nawałka dziś jeszcze nie informuje, kto go zastąpi. To już mniej niż 24 godziny do meczu Polska-Niemcy. Składy obu reprezentacji poznamy na chwilę przed spotkaniem.

Nie mają domu, ale mają swoja reprezentację. 10 uchodźców wystąpi na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro i jak wszyscy inni będą walczyć o medale. Ich obecność jest także symboliczna. Bo każde nazwisko to osobna historia walki dużo poważniejszej niż ta na stadionie. Walki na śmierć i życie.

Coraz więcej wiadomo o zamachowcu z Orlando. Coraz więcej wiadomo też o jego ofiarach. Pojawiają się ostatnie SMS-y, ostatnie zdjęcia. Film, który miał być pamiątką dobrej zabawy, stał się świadectwem prawdziwej rzezi. Po masakrze w USA jest policyjne śledztwo, ale przede wszystkim ogromne emocje rodzin ofiar.