Polska i Świat

Polska i Świat

94 proc. procent DNA świni jest zbliżone do DNA ludzi. M.in. dlatego amerykańscy naukowcy postanowili w organizmach świń wyhodować trzustkę przeznaczoną dla ludzi. To na razie eksperyment, ale jeżeli się uda, to będzie przełom w transplantologii.

Dla wielu Polaków szok i niedowierzanie. Obywatele Szwajcarii nie chcą 10 tys. comiesięcznej pensji od rządu. Zdecydowana większość uważa, że państwo nie powinno dawać takich pieniędzy tylko dlatego, że jest się obywatelem Szwajcarii.

Czy rząd może lekceważyć negatywne stanowisko Komisji Europejskiej w sprawie praworządności w Polsce? To tylko opinia - mówi szef dyplomacji Witold Waszczykowski i dodaje, że dokument go nie interesuje. O mało poważnym podejściu i możliwych bardzo poważnych konsekwencjach.

Podobno czai się od dawna, a ujawnia zawsze, kiedy prezes PiS oraz jego środowisko dochodzą do władzy. Nie. Nie chodzi o "układ". Tym razem Jarosław Kaczyński mówi o... "rebelii". Opozycja wchodzi w konwencję "Gwiezdnych wojen". I odpowiada - skoro tak to Gwiazda Śmierci jest przy Nowogrodzkiej.

Tramwaj nagle stanął i nie mógł ruszyć, więc pasażerowie wzięli sprawy w swoje ręce. Nie czekali na pomoc, sami pchali pojazd. Krakowskie MPK uspokaja, że to rzadkie sytuacje, ale internauci już się śmieją że "to nie pasażerowie jeżdżą MPK, tylko MPK jeździ pasażerami". Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Hillary Clinton i Donald Trump na nuklearnej wojnie na słowa. Najnowsze sondaże pokazują, że w amerykańskich wyborach prezydenckich nic nie jest przesądzone. Ostatnie wypowiedzi głównych rywali zwiastują kampanię negatywną, jakiej jeszcze świat nie widział. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

7-latek z Japonii odnaleziony. Rodzice zostawili go samego w lesie, bo chłopiec był nieposłuszny. Sprawa obiegła świat, dlatego - gdy okazało się, że chłopcu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo - ojciec publicznie płakał i przeprosił za surową karę. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Odrobina tropikalnych krajobrazów w sercu Śląska. W samym centrum Katowic stanęły cztery palmy. Na letni wypoczynek - idealne, chociaż ich otoczenie raczej do relaksu nie zachęca. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Kiedyś łączył, dzisiaj dzieli - 4 czerwca już dzisiaj. W tym roku święto częściowo wolnych wyborów będzie wyjątkowo specyficzne, oficjalnych obchodów nie ma, jest marsz KOD-u. Nie wszyscy, którzy walczyli o wolność, wezmą w nim udział. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Pogoda pokrzyżowała mu plany, tym razem na dobre. Wywrotką zakończyła się wielka wyprawa Aleksandra Doby. Polski podróżnik wraca do domu, ale z marzeń nie rezygnuje. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Takiej powodzi nie widziano tu od 30 lat. Francja walczy z wielką wodą. Robi się coraz niebezpieczniej. Fala dociera powoli do Paryża i zagraża zbiorom Luwru. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Premier Beata Szydło zaprezentowała program Mieszkania plus, który zakłada budowę tanich mieszkań, na każdą kieszeń, na wynajem i dla wszystkich. Cena budowy też robi wrażenie, bo tak niskich kosztów dawno nikt nie widział. Ceny robią wrażenie i rodzą pytanie: kto za całość programu zapłaci? Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Po katastrofie norweskiego śmigłowca, tamtejsze władze uziemiają te maszyny. Robią to również Brytyjczycy. Polsce także powinno to dać do myślenia, bo bliźniacze maszyny miały zasilić naszą armię.

Wydostali się z ogarniętego wojną kraju i przeżyli niebezpieczną podróż. Teraz podejmują kolejne ryzyko - zaczynają strajk głodowy. Wszystko dlatego, że warunki, w których przebywają na greckiej wyspie Chios, są dramatyczne.

Policjanci z Dolnego Śląska niechętnie kierują radiowozem. Powód? Funkcjonariusze boją się stłuczki, bo jeśli do niej dojdzie, samochód muszą naprawić na własny koszt. Chyba że za własne pieniądze wykupią wcześniej ubezpieczenie.

Światowe Dni Młodzieży coraz bliżej, stąd też coraz więcej pytań o koszty tego wydarzenia. Okazuje się, że nie wszystko jest jeszcze gotowe, bo nie na wszystko znalazły się pieniądze. Kraków, jako gospodarz, liczył na więcej, rządowego wsparcia dostał jednak dużo mniej.

Największa poradnia endokrynologiczna na Dolnym Śląsku od lipca wstrzymuje zapisy na wizyty. Powód - brak pieniędzy, specjalistów i porozumienia z NFZ. To dla pacjentów wyjątkowo trudna sytuacja, bo jeśli na skierowaniu nie mają adnotacji "pilne", mogą w kolejce czekać nawet kilkanaście lat.

Mówili, że siła jest w jedności, ale sami ciągną partię w różne strony. O narastającym kryzysie w PO i buncie wobec Grzegorza Schetyny słychać coraz głośniej - Jarosław Wałęsa zawiesza członkostwo w partii, a jakby tego było mało, była liderka PO Ewa Kopacz zaprasza na marsz KOD-u 4 czerwca, choć Platforma tym razem nie współorganizuje demonstracji.

Minął dzień od wydania krytycznej dla Polski opinii w sprawie praworządności. Jednak jak na razie na wciąż poufny dokument reaguje jedynie opozycja i byli premierzy. Obecna szefowa rządu milczy w tej sprawie, a szef polskiej dyplomacji - ma teraz ważniejsze sprawy na głowie.