Polska i Świat

Polska i Świat

Prezydent u protestujących rodziców

Wcześniej u protestujących w Sejmie rodziców dzieci niepełnosprawnych był prezydent, który jasno zadeklarował, że będzie ustawa spełniająca ich postulaty. I zdaniem Andrzeja Dudy stanie się to szybko.

Niechciana "danina solidarnościowa"

Protest w Sejmie i niechciana propozycja premiera. Mateusz Morawiecki odwiedził rodziców niepełnosprawnych dzieci, którzy od środy okupują izbę niższą parlamentu i ich rozczarował. Zamiast konkretów padła zapowiedź drogowej mapy i daniny solidarnościowej, co nie spodobało się protestującym. Jak mówią - nie sztuką jest zabrać jednym i dać drugim.

Rewolucja w strefach parkowania

Nawet dziewięć złotych za godzinę parkowania w centrum, płatne weekendy, kara za brak opłaty czterokrotnie wyższa. Rewolucja w strefach płatnego parkowania w miastach wchodzi w decydującą fazę. Ustawa zmieniająca przepisy jest już w Sejmie. Co jej wejście w życie dokładnie będzie oznaczać dla kierowców?

Nowy protest, stare problemy

Ostatni raz rodzice niepełnosprawnych dzieci protestowali w sejmie cztery lata temu. Platforma częściowo spełniła jeden z postulatów, ale problemów i potrzeb jest znacznie więcej. Minister Rafalska zapewnia, że do końca września powstanie strategia na rzecz osób niepełnosprawnych. Pytanie, czy to wypełni polityczne obietnice i przetnie węzeł gordyjski?

Problemy z komunikacją

Brak odpowiedzi na kluczowe pytanie, unikanie mediów, tym samym brak dostępu do informacji, która powinna być jawna. Takie problemy w komunikacji z instytucjami publicznymi zauważają organizacje pozarządowe, ale też nasi dziennikarze z różnych programów. Problem jest spory.

75 lat od powstania w getcie

Są żonkile, jest pamięć i 75. rocznica wybuchu powstania w warszawskim getcie. Punktualnie w południe w stolicy rozległy się syreny, a przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie rozpoczęły się główne uroczystości. Prezydent Duda podkreślał: oni nie chcieli przeżyć, chcieli pokazać Niemcom, że Żydzi nie dadzą się podeptać.

Protestujący rodzice spędzili noc w Sejmie. Zapowiadają kolejne

To była pierwsza noc w Sejmie rodziców niepełnosprawnych dzieci. Szykuje się kolejna i być może następne. Mówią, że z Sejmu się nie ruszą, dopóki nie przyjedzie do nich osoba decyzyjna - premier lub prezes PiS - i nie spełni obietnic, które PiS składał, kiedy był w opozycji i walczył o głosy wyborców. Reporterka "Polski i Świata" przez całą noc była na sejmowym korytarzu z rodzicami i ich dziećmi i wsłuchiwała się w ich głos. O co walczą, jak wygląda ich codzienne życie?

Sztuka polityczna

Platforma Obywatelska zawiadamia CBA i prokuraturę w sprawie sprzedaży kolekcji Czartoryskich. To gigantyczna afera, grabież majątku narodowego na kwotę pół miliarda złotych - grzmią politycy opozycji. Minister Gliński nic sobie z tego nie robi i politycznych przeciwników nazywa opozycją specjalnej troski.

Konstytucja po nowemu?

Czy prezydent dostanie więcej władzy, a może to premier wzmocni swoja pozycję? Jedno jest pewne - w obozie rządzącym są różne głosy. PiS dyskutuje o modelu kanclerskim, kancelaria prezydenta o wzmocnieniu kompetencji głowy państwa. A te rozmowy toczą się w tle referendum konstytucyjnego, którego chce Andrzej Duda.

Korytarzem po życie

Korytarz życia już nie zaleceniem, a obowiązkiem. Ministerstwo infrastruktury zaczęło prace nad zmianą przepisów. To reakcja na ostatnie przypadki, kiedy służby ratunkowe były blokowane w drodze do wypadku. Strażacy od dawna alarmują, że kierowcy tarasują im przejazd. Teraz może to słono kosztować.

Symboliczna odbudowa

Symboliczna odbudowa Wielkiej Synagogi na 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie. Synagogi zburzonej przed laty przez Niemców. Warszawiacy znów będą mogli podziwiać monumentalną budowlę utkaną z obrazu, dźwięku i emocji.

Pierwszy raper z nagrodą Pulitzera

Pierwszy w historii raper dostaje Pulitzera. Kendrick Lamar tworzy teksty o dyskryminacji, polityce i religii. Ta nagroda to uhonorowanie całego środowiska - mówią polscy raperzy.

Nocna ekshumacja ciała Jolanty Szymanek-Deresz

Nie pomogły protesty i apele rodziny. Mimo sprzeciwu męża, w środku nocy z poniedziałku na wtorek ekshumowano ciało Jolanty Szymanek-Deresz. Rodziny smoleńskie mówią o barbarzyńskich działaniach i braku szacunku dla zmarłych, a prokuratura tylko informuje, że wszystkie ekshumacje zakończą się do końca miesiąca.

Rząd upaństwawia ratownictwo medyczne

Koniec z prywatnym pogotowiem. Sejmowa większość zdecydowała, że to państwo powinno zapewnić transport i ratunek obywatelom. Opozycja zwraca uwagę, że to nie rozwiąże podstawowych problemów w ochronie zdrowia. Czy to w praktyce może oznaczać tylko państwowe pogotowie?

Ostateczny wyrok w sprawie puszczy

Zwiększona wycinka Puszczy Białowieskiej naruszyła unijne prawo - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Były minister środowiska Jan Szyszko na razie milczy. Obecny - Henry Kowalczyk - zapowiada, że rząd PiS wyrok trybunału uszanuje.

Polska Fundacja Narodowa zatrudnia agencję PR

Ma dbać o wizerunek Polski zagranicą, tymczasem sama nie może sobie poradzić ze swoim i zatrudnia firmę PR-ową. Mowa o Polskiej Fundacji Narodowej, która zdaniem opozycji jest przepompownią państwowych pieniędzy. Ile nas będzie kosztował lepszy wizerunek fundacji?

Przerwane plany dziennikarza

Miał 32 lata i plany na życie. Plany przerwane upadkiem z piątego piętra. Dziennikarz Maksim Borodin wypadł z balkonu swojego mieszkania w Jekaterynburgu. Dwa dni później zmarł. Sprawa jest szeroko komentowana, bo zmarł człowiek, który pisał o rosyjskich najemnikach w Syrii. Kamil Czaplicki.

Czeczeńska rodzina wygrała proces przeciwko Polsce

Umieszczając dzieci w zamkniętych ośrodkach dla uchodźców, Polska narusza prawo do życia rodzinnego - twierdzi Europejski Trybunał Praw Człowieka i wymierza karę. Polski rząd zaskarżyła za czeczeńską rodzinę, która z trójką dzieci została na sześć miesięcy umieszczona w strzeżonym ośrodku w Kętrzynie. Karolina Bałuc.