Polska i Świat

Polska i Świat

Decyzje miał podjąć sam Prezes. Stanisław Pięta zawieszony w Prawie i Sprawiedliwości. Poseł ma również stracić posadę w dwóch sejmowych komisjach: służb specjalnych oraz śledczej - w sprawie Amber Gold. W tle są relacje z kobietą i dostęp do niejawnych informacji państwowych.

Najlepsi z najlepszych wybrani. Adam Nawałka zdecydował, którzy z polskich piłkarzy pojadą na mundial do Rosji. Wielkich niespodzianek nie ma - jest za to wielki znak zapytania przy Kamilu Gliku. Filar polskiej obrony doznał kontuzji barku.

Kto zapłaci za trwający 40 dni protest niepełnosprawnych i ich opiekunów? Kancelaria Sejmu jeszcze nie ustaliła kogo obciąży kosztami. Posłanka Scheuring-Wielgus już czeka na rachunek od marszałka Sejmu, ale opozycja mówi wprost: koszty powinna ponieść nie partie, nie posłowie tylko Kancelaria Sejmu.

Nie pozwolono zorganizować obrad w Sejmie, dlatego zorganizowano je na Uniwersytecie Warszawskim. Organizatorzy Sejmu Dzieci i Młodzieży nie zrezygnowali z tradycji i w dzień dziecka dzieci i młodzież przemówiły. Kto wsłuchał się w ich głos, a kto zbojkotował ich posiedzenie?

Rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie zagrożeń dla uczciwych procesów w Polsce. Pyta o to irlandzki sąd, a chodzi o sprawę Polaka podejrzanego o przemyt narkotyków. Wyroku jeszcze nie ma, są za to argumenty za i przeciw o takie zapytanie.

W ciągu miesiąca utonęły 62 osoby, a tylko w Boże Ciało aż 10. Mamy serię tragicznych wypadków nad wodą i to w czasie, kiedy sezon na kąpiele jeszcze na dobre nie ruszył. Gubi nas alkohol, ułańska fantazja i brak wyobraźni. Zapominamy, że w wielu miejscach nie mamy jeszcze ratowników.

Mówi się o nim od lat, ale powstanie dopiero teraz. Jest zielone światło na budowę trzeciego pasa na autostradowej obwodnicy Poznania. Kierowcy z innych rejonów Polski też dopytują o rozbudowę dróg, bo nie tylko w Wielkopolsce autostrada zaczęła pękać w szwach. Eksperci jednak przestrzegają, że trzeci pas nie zawsze jest lekarstwem na korki.

Radna z warszawskiego Ursynowa chce spowolnienia rowerzystów na ścieżkach rowerowych. Proponuje zamontowanie progów zwalniających. Pomysłowość i entuzjazm radnej studzą urzędnicy, a miłośnicy roweru wyliczają negatywne skutki takiego rozwiązania.

1 czerwca Międzynarodowy Dzień Dziecka, dzień w którym uśmiech powinien pojawić się na twarzy każdego malucha. Te z niecierpliwością czekają na swoje święto, mały upominek, dlatego Karolina Bałuc przypomina, że w tym dniu należy zadbać o wszystkie dzieci, a szczególnie te z domu dziecka, które na rodziców liczyć nie mogą.

Niepełnosprawni i ich rodziny po czterdziestu dniach protestu w Sejmie nie wywalczyli swojego najważniejszego postulatu, czyli pięciuset złotych. Postulat dalej leży na stole, do rozmów szybko nie dojdzie, a dla nich to ważne pieniądze, bo renta i dodatek pielęgnacyjny nie wystarczają na godne  życie z niepełnosprawnością. A jak pokazał Michał Chlebowski choroba, niepełnosprawność jest demokratyczna - w każdej chwili może dotknąć każdego z nas.

Kto zyskuje, a kto traci? Najnowszy sondaż przeprowadzony dla "Faktów" TVN i TVN24 nie pozostawia złudzeń. Liczą się tylko dwie partie: PiS i PO. Pozostali są daleko w tyle. Jak kształtuje się ta czołówka, jaka jest przewaga procentowa i kto znajduje się w strefie ledwo przekraczającej próg wyborczy?

Helikoptery i specjalny tunel w Arłamowie. Reprezentacja piłkarzy pod wodzą trenera Adama Nawałki docierają na zgrupowanie, relaks już się skończył, teraz czas na ostry trening i walkę o miejsce na mundial w Rosji.

To miał być okrągły stół pełen konkretów i decyzji o tym, jak zwiększyć bezpieczeństwo na stadionach. Do spotkania rządowego doszło, ale oprócz urzędniczego optymizmu niewiele z tego wynika, bo nadal nie ma jasnych wytycznych, jak ukrócić chuligańskie wybryki. O czym zatem dyskutowano?

Niektórzy niepełnosprawni są samodzielni. Ale trudno im normalnie funkcjonować, bo na swojej drodze spotykają wiele ograniczeń, które można byłoby zlikwidować. Jednak zdrowe osoby nie zawsze potrafią zrozumieć ich życie i potrzeby.

Nowa ustawa o ułatwieniach dla niepełnosprawnych ma obowiązywać już za miesiąc. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska niewiele o niej mówi i odsyła do Narodowego Funduszu Zdrowia. Sprawdziliśmy jak wygląda jej wdrożenie, bo czasu jest mało. Co się zmieni w życiu niepełnosprawnego i czy to realna pomoc?

Przepisy dopuszczające przerywanie ciąży są niezgodne z konstytucją. Takie stanowisko zajął prokurator generalny i przekazał je do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o przypadki aborcji wykonywanej z powodu ciężkiego uszkodzenia płodu. Opozycja nie ma wątpliwości, że takie postawienie sprawy przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę będzie próbą zaostrzenia przepisów w szybkim tempie.

Są cięcia w unijnym budżecie i nowa propozycja dla Polski. Niezbyt korzystna, bo budżet na politykę spójności w porównaniu z poprzednim może dla nas zmaleć o 23 procent. A to oznacza jedno: Polska znajdzie się wśród krajów, których dotkną największe cięcia. Kto to odczuje? Na co będzie mniej pieniędzy?

Miarka się przebrała - mówi rząd Mateusza Morawieckiego i idzie na wojnę z "mafią śmieciową". Po serii pożarów na wysypiskach premier zapowiada zaostrzenie przepisów, monitoring składowisk, niezapowiedziane kontrole. Podpaleniami zajmie się tez Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i prokuratura. Jak palący to problem?

W przypadku adopcji nowości oznaczają trudności. Dzieci czekające na adopcję czekać będą dłużej, bo więcej czasu na zastanowienie - zrzec się praw czy nie - będą mieli rodzice biologiczni. Projekt zmian budzi kontrowersje.