Polska i Świat

Polska i Świat

Długie weekendy w 2020 roku

Mamy Nowy Rok - czas zatem spojrzeć do kalendarza i przeanalizować, jak rozsądnie go zaplanować, by niewielkim kosztem urlopowym zapewnić sobie długi wolne. Okazuje się, że w 2020 roku nie ma szans na długie weekendy, bowiem wiele świąt wypada w sobotę lub niedzielę.

Problemy z segregacją śmieci

Warszawa promuje segregację śmieci, ale mieszkańcy pytają, jak je segregować, gdy kosze pękają w szwach albo nie ma ich w ogóle. Tylko w grudniu urzędnicy z Warszawy dostali ponad półtora tysiąca skarg dotyczących braku pojemników.

Indyki zarażone ptasią grypą

Nawet 70 tysięcy indyków mogło zostać zarażonych ptasią grypą. Niezwykle groźny szczep H5N8 został wykryty na Lubelszczyźnie w tak zwanym zagłębiu indyczym. Wojewoda wydał rozporządzenie o zagrożeniu dla trzech powiatów, a mieszkańcy pytają, dlaczego informacja została przekazana tak późno, bo o martwych ptakach w okolicy mówiło się przed świętami.

Ślub po nowemu

Kościół zmienia zasady zawierania małżeństw – będą obowiązywały od już w tym roku, a ich celem jest ograniczenie zawierania małżeństw nieważnych.

Sąd zdecydował. Piotrowicz ma przeprosić

Sąd uznał, że doszło do naruszenia dóbr osobistych I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf i sędziego Krzysztofa Rączki. Stanisław Piotrowicz musi zatem przeprosić, ale obecny sędzia Trybunału Konstytucyjnego odczytuje wyrok sądu jako odwet za to, że jest twarzą "reformy wymiaru sprawiedliwości".

PFN publikuje sprawozdanie finansowe

Polska Fundacja Narodowa opublikowała sprawozdanie finansowe za 2018 rok. Wydano 111 milionów – między innymi za rejsy, jacht, debaty i produkcje filmowe z udziałem gwiazd. Wydatkami zbulwersowani są posłowie opozycji i w związku z tym zapowiadają zawiadomienie prokuratury o tej sprawie.

Źle segregowane śmieci nie zostaną odebrane

Specjalna naklejka informuje mieszkańców Warszawy o tym, że śmieci nie wywieziono z powodu ich złej segregacji. - To ma być czytelna informacja dla mieszkańców, zarządców i administratorów - mówi wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. Wspólnoty, które nie segregują śmieci – zapłacą więcej.

Senat zajmie się ustawą represyjną

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki ma plan na ustawę represyjną - chce dyskusji i unijnych konsultacji. W Sejmie, gdzie większość ma Prawo i Sprawiedliwość, nie było ani jednego ani drugiego, ale w Senacie tempo i styl prac zależą od opozycji.

Prokurator czeka na przywrócenie do pracy

Sąd kazał przywrócić prokuratora Mariusza Krasonia na wcześniejsze miejsce pracy, ale prokuratura, której przewodzi Zbigniew Ziobro, nie decyduje się na to – prokurator czeka na powrót do dawnej pracy od siedmiu dni.

Zmieniają zdanie w sprawie fajerwerków

Władze Zielonej Góry po roku przerwy od stresujących zwierzęta fajerwerków robią krok wstecz i wracają do tradycji używania środków pirotechnicznych w Nowy Rok. Rozwiązaniem problemu mają być rozdawane przez miejskich urzędników środki uspokajające dla zwierząt.

Wniosek o dyscyplinarkę dla Pawłowicz

Choć Krystyna Pawłowicz, była posłanka Prawa i Sprawiedliwości, została sędzią, to wyraźnie trudno jest jej poskromić swój polityczny temperament. Po komentarzu pod adresem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej głos zabiera Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych i domaga się kary dyscyplinarnej.

Prokuratura kontra sąd

Mimo sądowego wyroku prokurator Mariusz Krasoń ciągle nie może pracować w Krakowie. Z dnia na dzień i bez powodów został z niego oddelegowany do Wrocławia - sąd nakazał delegację cofnąć i zapłacić za każdy dzień zwłoki.

Czyste powietrze dopiero od 25. piętra

Naukowcy z Krakowa sprawdzają, na jakiej wysokości nie ma już smogu. Według ich wyliczeń czyste powietrze zaczyna się ponad 100 metrów na ziemią. Osoby, które pracują na przykład na 25. piętrze lub wyższym przyznają, że czują różnicę.

Ryby faszerowane plastikiem

Co dziesiąty dorsz i co dwudziesty śledź z Bałtyku mają w przewodzie pokarmowym kawałki reklamówek lub innego plastiku. Naukowcy obawiają się, że substancje chemiczne dostają się do jedzonego przez ludzi mięsa.

Prezes Gersdorf odpowiada prezydentowi

Profesor Małgorzata Gersdorf odpowiedziała na kontrowersyjne słowa prezydenta Andrzeja Dudy. - Czas skończyć z narracją, że w tym całym sporze sędziowie walczą o swój status. To nieprawda – wskazała I prezes Sądu Najwyższego.

Izba Dyscyplinarna zdecydowała w sprawie sędziego Juszczyszyna

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, która nie jest uznawana przez wielu sędziów, uchyliła zawieszenie w orzekaniu sędziego Pawła Juszczyszyna. Sędzia został ukarany przez prezesa olsztyńskiego sądu za to, że chciał przed wydaniem wyroku zapoznać się listami poparcia do nowej KRS. Sędzia na posiedzeniu izby nie pojawił się, tłumacząc, że "w rozumieniu konstytucji" Izba Dyscyplinarna nie jest sądem.

Sejm przegłosował ustawę represyjną

Sejm w ekspresowym tempie przyjął ustawę represyjną, po nocnej ekspresowej legislacji. Praca w komisji sprawiedliwości trwała do godziny 5 rano - przeszły poprawki Prawa i Sprawiedliwości, a opozycji zostały odrzucone. Rządzący zadowoleni są z poprawionej ustawy, a opozycja i Rzecznik Praw Obywatelskich znów alarmują: ustawa to dalej kaganiec na sędziów, niezgodna z unijnym prawem. Apeluje też Komisja Europejska, która chce zaprzestania procedowania ustawy.

Sejm wskazał siedmiu członków PKW

Od tej kadencji Sejmu obowiązują nowe zasady wybory przedstawicieli Państwowej Komisji Wyborczej. Posłowie wskazali w piątek siedmiu na dziewięciu członków PKW. Jednego wskaże prezes Naczelnego Sądu Adminstracyjnego, drugiego prezes Trybunału Konstytucyjnego. Do tej pory w skład PKW wchodziło po trzech sędziów z Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Lekarze apelują w sprawie osób starszych

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie rusza z kampanią skierowaną do opiekunów seniorów - przekonuje, że jednym z najgorszych rozwiązań jest podrzucenie starszej osoby do szpitala w czasie świąt, kiedy ta takiej hospitalizacji nie potrzebuje.

Psychiatria dziecięca w kryzysie

Szpitale psychiatryczne dla dzieci pękają w szwach. Lekarze rozkładają ręce, bo brakuje łóżek, choć część z dzieci nie musiałaby trafić na oddział, gdyby wcześniej udzielono im fachowej pomocy. Terapeutów brakuje, a poradnie są przepełnione. Ministerstwo Zdrowia ma pomysł jak rozłożyć lekarskie siły w psychiatrii dziecięcej, ale na razie wszystko dobrze wygląda tylko na papierze.