Polska i Świat

Polska i Świat

Zmieniają zdanie w sprawie fajerwerków

Władze Zielonej Góry po roku przerwy od stresujących zwierzęta fajerwerków robią krok wstecz i wracają do tradycji używania środków pirotechnicznych w Nowy Rok. Rozwiązaniem problemu mają być rozdawane przez miejskich urzędników środki uspokajające dla zwierząt.

Wniosek o dyscyplinarkę dla Pawłowicz

Choć Krystyna Pawłowicz, była posłanka Prawa i Sprawiedliwości, została sędzią, to wyraźnie trudno jest jej poskromić swój polityczny temperament. Po komentarzu pod adresem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej głos zabiera Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych i domaga się kary dyscyplinarnej.

Prokuratura kontra sąd

Mimo sądowego wyroku prokurator Mariusz Krasoń ciągle nie może pracować w Krakowie. Z dnia na dzień i bez powodów został z niego oddelegowany do Wrocławia - sąd nakazał delegację cofnąć i zapłacić za każdy dzień zwłoki.

Czyste powietrze dopiero od 25. piętra

Naukowcy z Krakowa sprawdzają, na jakiej wysokości nie ma już smogu. Według ich wyliczeń czyste powietrze zaczyna się ponad 100 metrów na ziemią. Osoby, które pracują na przykład na 25. piętrze lub wyższym przyznają, że czują różnicę.

Ryby faszerowane plastikiem

Co dziesiąty dorsz i co dwudziesty śledź z Bałtyku mają w przewodzie pokarmowym kawałki reklamówek lub innego plastiku. Naukowcy obawiają się, że substancje chemiczne dostają się do jedzonego przez ludzi mięsa.

Prezes Gersdorf odpowiada prezydentowi

Profesor Małgorzata Gersdorf odpowiedziała na kontrowersyjne słowa prezydenta Andrzeja Dudy. - Czas skończyć z narracją, że w tym całym sporze sędziowie walczą o swój status. To nieprawda – wskazała I prezes Sądu Najwyższego.

Izba Dyscyplinarna zdecydowała w sprawie sędziego Juszczyszyna

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, która nie jest uznawana przez wielu sędziów, uchyliła zawieszenie w orzekaniu sędziego Pawła Juszczyszyna. Sędzia został ukarany przez prezesa olsztyńskiego sądu za to, że chciał przed wydaniem wyroku zapoznać się listami poparcia do nowej KRS. Sędzia na posiedzeniu izby nie pojawił się, tłumacząc, że "w rozumieniu konstytucji" Izba Dyscyplinarna nie jest sądem.

Sejm przegłosował ustawę represyjną

Sejm w ekspresowym tempie przyjął ustawę represyjną, po nocnej ekspresowej legislacji. Praca w komisji sprawiedliwości trwała do godziny 5 rano - przeszły poprawki Prawa i Sprawiedliwości, a opozycji zostały odrzucone. Rządzący zadowoleni są z poprawionej ustawy, a opozycja i Rzecznik Praw Obywatelskich znów alarmują: ustawa to dalej kaganiec na sędziów, niezgodna z unijnym prawem. Apeluje też Komisja Europejska, która chce zaprzestania procedowania ustawy.

Sejm wskazał siedmiu członków PKW

Od tej kadencji Sejmu obowiązują nowe zasady wybory przedstawicieli Państwowej Komisji Wyborczej. Posłowie wskazali w piątek siedmiu na dziewięciu członków PKW. Jednego wskaże prezes Naczelnego Sądu Adminstracyjnego, drugiego prezes Trybunału Konstytucyjnego. Do tej pory w skład PKW wchodziło po trzech sędziów z Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Lekarze apelują w sprawie osób starszych

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie rusza z kampanią skierowaną do opiekunów seniorów - przekonuje, że jednym z najgorszych rozwiązań jest podrzucenie starszej osoby do szpitala w czasie świąt, kiedy ta takiej hospitalizacji nie potrzebuje.

Psychiatria dziecięca w kryzysie

Szpitale psychiatryczne dla dzieci pękają w szwach. Lekarze rozkładają ręce, bo brakuje łóżek, choć część z dzieci nie musiałaby trafić na oddział, gdyby wcześniej udzielono im fachowej pomocy. Terapeutów brakuje, a poradnie są przepełnione. Ministerstwo Zdrowia ma pomysł jak rozłożyć lekarskie siły w psychiatrii dziecięcej, ale na razie wszystko dobrze wygląda tylko na papierze.

Senat przeciwny podniesieniu akcyzy

Senat odrzucił ustawę podwyższającą akcyzę na alkohol i papierosy. 10-procentową podwyżkę odrzucono głosami opozycji, bo ta nie wierzy w intencje Prawa i Sprawiedliwości. Teraz dokument znów wróci do Sejmu.

Unijne prawo a zmiany w polskich sądach

Pytanie o to, które prawo jest ważniejsze – polskie czy unijne - powraca przy projekcie ustawy represyjnej wobec sędziów. Rządzący twierdzą, że pierwszeństwo ma prawo polskie - opozycja, że unijne. Dwugłosu nie ma za to wśród ekspertów, konstytucjonalistów.

Opozycja mogła opóźnić prace nad projektem PiS

Ustawa dyscyplinująca sędziów nie byłaby procedowana, gdyby posłowie opozycji stawili się liczniej na obradach i wygrali głosowanie. Ale tak się nie stało, dlatego protestujący w obronie wolnych sądów nie szczędzili opozycji słów krytyki.

Burzliwa debata o ustawie dyscyplinującej sędziów

Zanim projekt ustawy dyscyplinującej sędziów trafił do komisji, posłowie przez dwie i pół godziny debatowali nad jego treścią. Emocji nie brakowało - posłowie opozycji nie mają wątpliwości, że tą ustawą PiS chce ukryć afery i wyciszyć sprawę szefa NIK Mariana Banasia, a rządzący powtarzają, że chcą dzięki tej propozycji "skończyć z anarchią w sądownictwie".

Protesty w obronie sędziów

W środę mieszkańcy ponad 200 miast zebrali się pod sądami by sprzeciwić się propozycji ustawy represjonującej sędziów. Wielu uważa, że projekt Prawa i Sprawiedliwości jest sprzeczny z konstytucją.

Unia Europejska wobec zmian w polskich sądach

Sprawa sądów i reformy sadownictwa wraca do Unii Europejskiej. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że to Sąd Najwyższy ma zadecydować czy nowa KRS jest organem samodzielnym i niezależnym od władz. Sąd Najwyższy orzekł, że nie jest - ale ten wyrok nie podoba się władzy.

Zmiany PiS a francuskie i niemieckie prawo

Politycy rządu tłumaczą, że przygotowując projekt ustawy represyjnej wobec sędziów, wzorowali się na prawie francuskim i niemieckim. Marie-Aimee Peyron z Paryskiej Rady Adwokackiej i Matthias Fahrner z niemieckiego "Nowego Stowarzyszenia Sędziów" pokazują, że różnice są jednak znaczne.

Ustawa represyjna PiS i opór sędziów

Sejmowi prawnicy nie zostawiają suchej nitki na projekcie ustawy represjonującej sędziów. Do opinii liczącej ponad 60 stron krytycznie odnieśli się, wskazując między innymi, że projekt ustawy PiS może być sprzeczny z prawem polskim i unijnym.