Polska i Świat

Polska i Świat

Co dalej z Nowoczesną? Odeszły dwie posłanki, pytanie kto jeszcze i czy odejście Ryszarda Petru jest tylko kwestią czasu. Bo mentalnie podobno jest już poza partią.

Wiceszef klubu Prawa i Sprawiedliwości Jacek Żalek z kwiatami u protestujących. Poseł przeprasza niepełnosprawnych i ich rodziny za słowa o zwyrodnialcach i żywych tarczach. Protestujący przeprosiny przyjmują, nawet wybaczają, ale jeszcze nie wycofują prywatnego aktu oskarżenia przeciwko posłowi.

Tradycja przecinania wstęgi jest długa i szeroka, a każdy powód dobry. Pytanie, czy tradycja nie powinna być zarezerwowana na wydarzenia istotne?

Były słowa o zwyrodnialcach, o żywych tarczach, zakładnikach i reality show, ale przeprosin nie będzie. Poseł Jacek Żalek nie odwołuje tego, co mówił o protestujących w Sejmie niepełnosprawnych i ich rodzicach. Mimo że krytyka płynie i od klubu PiS, i od partyjnego szefa.

Ponad milion złotych nagród dla prokuratorów. Dostali je za sumienne wykonywanie obowiązków. Prawo i Sprawiedliwość nie widzi w tym niczego złego. Opozycja nazywa to metodą kija i marchewki. W środowisku prokuratorskim są wątpliwości, czy osoby, które odpowiadają za wolność innych, powinny być dodatkowo motywowane finansowo.

Protest się nie kończy, płynie za to wsparcie dla protestujących, i to z całej Polski. Również od rodziców niepełnosprawnych dzieci, którzy chcieliby dołączyć, zmienić ich, ale choroba dziecka im na to nie pozwala. Wysyłają zdjęcia, filmiki, pozdrowienia i dają siły tym, którzy walczą w ich imieniu.

W Sejmie dalej trwa protest. Minęły już 22 dni i końca nie widać. Na sejmowych korytarzach rodziny z niepełnosprawnymi, w sali plenarnej - posłowie, głosowanie i przyjęte projekty PiS-u, ale główny postulat zrealizowany nie jest. Są za to słowa, które oburzają protestujących. I brak czasu niektórych posłów, którzy w Sejmie są, ale spotkać się z niepełnosprawnymi nie chcą.

Z jednej strony decyzja Donalda Trumpa, a z drugiej działania polskiego rządu. Klub Kukiz’15 alarmuje, że poza skutkami polityki prezydenta USA, na stacjach benzynowych boleśnie odczujemy zapisy nowej ustawy, która będzie głosowana w czwartek. Lider tego ugrupowania Paweł Kukiz złośliwie pisze o programie benzyna plus.

Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że wycofa jego kraj z porozumienia nuklearnego z Iranem. Ta decyzja może zaostrzyć sytuację na Bliskim Wschodzie. Władze w Teheranie grożą, że USA pożałują jej "jak nigdy wcześniej", a na domiar złego - najszybciej odczujemy ją my, we własnych portfelach.

Miał sławić dobre imię Polski po morzach i oceanach. A zamiast tego trafił na mieliznę, żeby nie powiedzieć, że został zatopiony. Polska Fundacja Narodowa kończy współpracę z Fundacją Mateusza Kusznierewicza. Były mistrz olimpijski w żeglarstwie pytany o powody twierdzi, że sam chciałby je poznać. Druga strona stawia zarzuty niedotrzymania warunków umowy.

Zawiedliśmy, bo osoby niepełnosprawne zostały same. I nie tylko te w Sejmie. Przede wszystkim - te obok nas. Nam opowiedziały, jak wygląda ich codzienne życie.

Traktują dzieci jak żywe tarcze, jak zakładników - tak o protestujących w Sejmie mówił Jacek Żalek, wiceszef klubu parlamentarnego PiS. Posłanka tej partii Bernadeta Krynicka, która chciała na nich szukać paragrafów, we wtorek przed niepełnosprawnymi uciekała. Nie ona jedna. Rozpoczął się czwarty tydzień protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w Sejmie.

W Trybunale Konstytucyjnym zasiadają osoby niebędące sędziami - twierdzi  Rzecznik Praw Obywatelskich i nie chce już, by Trybunał badał zgodność z konstytucją ustawy antyterrorystycznej. Decyzje rzecznika i ich uzasadnienia bardzo nie podobają się Mariuszowi Muszyńskiemu, który mocno krytykuje rzecznika i sugeruje sposób jego odwołania.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie ponownie umarza śledztwo w sprawie głośnego posiedzenia Sejmu w Sali Kolumnowej z 16 grudnia 2016 roku. Śledczy nie chcą się zajmować podejrzeniami składania fałszywych zeznań przez polityków PiS. Rozbieżności zauważył sąd.

PiS chce zaostrzenia regulaminu Sejmu, aby mieć dłuższy bat na posłów. Za zachowanie niegodne posła - nie tylko na sali sejmowej, także w kompleksie budynków sejmowych - ma grozić obcięcie poselskiej pensji nawet o połowę. O tym, co jest godne, a co nie, decydować ma marszałek i prezydium Sejmu, gdzie większość ma PiS. I to najbardziej oburza opozycję.

Partia rządząca nadal niewzruszona. Mija 20 dzień protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. I nadal nie ma porozumienia. Protestujący przygotowali kolejną propozycję, chcieli ją przedstawić osobiście premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu, ale na razie tak się nie stanie.

Stanisław Gawłowski zostaje w areszcie. Sąd Okręgowy w Szczecinie nie przychylił się do kilku zażaleń obrońców posła Platformy Obywatelskiej. Na Gawłowskim ciąży pięć zarzutów, w tym trzy o charakterze korupcyjnym.

Amerykańska Akademia Filmowa, która przyznaje Oscary, wykluczyła ze swojego grona reżysera Romana Polańskiego i aktora Billa Cosby’ego. Decyzja ma związek z oskarżeniami o przestępstwa seksualne. Polski reżyser decyzją jest zaskoczony - podobnie jak ci, którzy go znają - i pytają dlaczego teraz Akademia wybiela się, skoro o problemach mówiono od dawna.

Policja ze stolicy po raz drugi w tym roku dostała sygnał o poważnym wypadku cyklistów na ścieżce dla rowerów. Do podobnych kolizji doszło w tym roku też w innych miastach. Jeszcze kilka lat temu to były wyjątkowe sytuacje. Obecnie zderzenia rowerzysty z rowerzystą, to w Polsce już prawie codzienność.