Polska i Świat

Polska i Świat

Komitet polityczny PiS bez Jarosława Kaczyńskiego. Prezes nadal przebywa w szpitalu, obrady prowadził Joachim Brudziński i robił, co mógł by uciąć spekulacje, kto teraz rządzi partią. Prezes na polityczną emeryturę się nie wybiera - zapewnia Brudziński i dodaje, że wszystkie "delfiny" muszą uzbroić się w cierpliwość.

Gratuluje jej Martyna Wojciechowska. Gratulacje płyną też z kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu. Bogumiła Raulin zdobyła Koronę Ziemi i została najmłodsza Polka, która tego dokonała.

Na trening ruszyli na rowerach. Tak kadrowicze Adama Nawałki dojechali na pierwsze zajęcia podczas nadmorskiego zgrupowania. Na razie nie ma jeszcze wielkiego wysiłku, jest czas na relaks, rodzinę. Było też miejsce na spotkanie z prezydentem.

Po burdzie na stadionie Lecha prokuratura i policja mają ręce pełne roboty. Politycy domagają się konkretnych działań i rozwiązań. Pytanie tylko, kto miałby powstrzymać pseudokibiców, z którymi partia rządząca niekiedy flirtuje?

W Wenezueli po staremu, prezydent Maduro rządzi dalej. Wygrał wybory, ale mało kto wierzy w ich uczciwość. Nowego starego prezydenta nie uznają Stany Zjednoczone, Unia Europejska i część krajów Ameryki Łacińskiej. Co z tego jednak, skoro jego najsilniejszą kartą przetargową jest ropa naftowa? Świat apeluje o demokrację, ale ropę kupuje. I to jest klucz do sukcesu prezydenta Maduro.

Szpital bez pielęgniarek, więc szpital nie dla pacjenta. W Lublinie dramatyczna sytuacja i arcytrudna decyzja: nie przyjmować chorych, operować tylko w nagłych wypadkach. Pielęgniarki protestują, a przy okazji apelują: zadbajcie o nasz zawód, bo inaczej zniknie.

Zaczyna się niewinnie od ogólnego osłabienia, kończy krwotokiem i zazwyczaj śmiercią. Wirus eboli znów w Afryce. Służby medyczne w gotowości, szczepionki w drodze. A źródło zagrożenia niezmienne - dzikie zwierzęta. Choć nie tylko. Uważać trzeba także podczas pogrzebów.

Protest niepełnosprawnych i przygotowania do szczytu NATO. W Sejmie coraz bardziej nerwowo, bo jednoczesny szczyt i protest nie są w smak władzy. Nie wszystko i nie wszystkich uda się zasłonić kotarą. Dziś Straż Marszałkowska ruszyła w stronę pocztówek z poparciem dla protestujących. Ruszyli, bo wiszą na ścianie i marszałkowi przeszkadzają.

Szwedzi szykują się na najgorsze. Wojnę, klęskę, wielki kryzys. Niby tylko teoretycznie, ale z bardzo praktycznymi radami spisanymi i wydanymi w specjalnej broszurze, a w niej także o cyberatakach i wojnie informacyjnej.

Minister Joachim Brudziński bierze się za Obywateli RP. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji składa wniosek do sądu o zawieszenie obecnego zarządu Fundacji i wyznaczenie zastępczego. Uzasadnienie to nawoływanie do łamania prawa. Co z tego, że to właśnie Obywatele przypominają władzy, że prawa i konstytucji należy przestrzegać.

Pierwsze pięć spotkań ligowych w rundzie jesiennej i trzy w Lidze Europy zostaną rozegrane bez udziału publiczności. To kara wojewody dla Lecha Poznań. Władze klubu mogą "podziękować" chuliganom, którzy zrobili zadymę na niedzielnym meczu Lecha z Legią. Spotkanie zostało przerwane, a Legia wygrała walkowerem.

Trwa okres komunijny, a wraz z nim licytacja na prezenty i atrakcje. Najpierw podjazd przed kościół pojazdem jak z bajki, wcześniej wizyta u fryzjera, po kościele kręgle i bilard, a w kopercie nawet kilka tysięcy złotych. Czyli komunia po polsku.

Były prezydent Lech Wałęsa przyjechał w poniedziałek do Sejmu, aby spotkać się z protestującymi tam niepełnosprawnymi i ich opiekunami. Gotowego scenariusza na rozwiązanie sporu nie przyniósł, ale zapewniał, że mocno wspiera niepełnosprawnych i będzie ich argumenty przekazywał innym grupom społecznym.

To już 34. doba protestu. Niepełnosprawni zapowiadają, że nie odpuszczą i nadal będą walczyć o 500 złotych dodatku. Nieugięty zdaję się być także rząd. Działacze PiS-u powtarzają, że najważniejsze postulaty protestujących zostały zrealizowane i ich dalszy pobyt w Sejmie nie ma sensu.

Czy kolce do odstraszania ptaków miejskich, przede wszystkim gołębi, będą zakazane? Taki zapis znalazł się w poselskim projekcie ustawy. Kolce mają ranić ptaki, więc trzeba się ich pozbyć. Pytanie, jak posłowie, którzy chcą wprowadzić kontrowersyjny przepis, chcą uniknąć zanieczyszczeń zostawianych przez ptactwo.

Superbakteria odporna na leki - klebsiella pneumoniae - jest obecna w Polsce i staje się coraz bardziej niebezpieczna. Liczba zachorowań rośnie, a szpitale z bakterią sobie nie radzą, bo nie przestrzegają procedur sanitarnych. Brakuje personelu i pomieszczeń do izolacji.

Były szumne zapowiedzi, zerwanie kontraktu na francuskie caracale, a teraz przyznanie, że śmigłowców dla wojska jednak nie będzie. Były wiceminister obrony Bartosz Kownacki próbuje się z tego tłumaczyć i zrzucać winę na procedury. Jednak opozycja czynnika łagodzącego dla niego nie widzi.

Premier Mateusz Morawiecki rozmowie z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem zapewniał, że Polska jest krajem praworządnym i przedstawiał postępy prac nad reformą sądownictwa. Do spotkania doszło podczas unijnego szczytu w Bułgarii. Juncker z rozmowy był zadowolony, ale jego zastępca znacznie mniej. Frans Timmermans, wiceszef KE, podkreśla, że dialog z Warszawą to jedno, a konkretne rozwiązania to drugie.

Wanda Traczyk-Stawska, kombatantka Powstania Warszawskiego, tym razem miała być wpuszczona do protestujących w Sejmie, ale z zaproszenia nie skorzystała. Przypomniała za to straży marszałkowskiej jak powinno traktować się osoby starsze. Przy szlabanie przekazała niepełnosprawnym i ich rodzinom swoją pamiątkę z czasów powstania i liczne słowa wsparcia. Z panią Wandą nie mogli spotkać się Adrian Glinka i Jakub Hartwich, którzy od 18 kwietnia protestują w Sejmie. Pomimo że zakaz ich wychodzenia z parlamentu został cofnięty, to nie mogą zbliżać się do szlabanu budynku Sejmu.

Tomasz Komenda wraca do życia, po 18 latach niesłusznej odsiadki w więzieniu chce zacząć nowy rozdział z marzeniami, które chętnie wymienia. To rodzina, wakacje i normalna praca. Przy okazji dziękuje, że w Polsce nie ma kary śmierci, bo mógłby ich nie spełnić. Kara, która została zniesiona, choć w publicznej dyskusji była wielokrotnie przywracana.