Polska i Świat

Polska i Świat

Ujarzmiliśmy energię atomową, szykujemy się do lotu na Marsa. Tymczasem, nie bardzo radzimy sobie z kleszczami. W magazynie "Polska i Świat" zdjęcie, które od jakiegoś czasu krąży w internecie i przeraża.

Młodzi Polacy boją się innych i nie są tolerancyjni. Sygnały o dyskryminacji gejów czy lesbijek w szkołach systematycznie docierają do rzecznika praw dziecka. W porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej, Polska zajmuje pod tym względem przedostatnie miejsce.

O północy mija termin, jaki ministrom rządu PiS dał Jarosław Kaczyński. Mają oni przekazać na Caritas nagrody, które przyznała im ówczesna premier Beata Szydło. Ilu już oddało, a ile może się nie podporządkować Kaczyńskiemu?

Rząd nas nie słucha, jak można być tak bezczelnym i mówić nam taką nieprawdę - pytają niepełnosprawni, którzy od miesiąca protestują w Sejmie. Rząd przedstawił własny plan wsparcia osób niepełnosprawnych, który jest inny niż postulaty protestujących.

Rosną ceny, ale nie maleje zainteresowanie. Polacy szukają mieszkań, deweloperzy szukają usprawiedliwienia, dlaczego metr jest coraz droższy. Analitycy słuchają i ostrzegają przed przesadą, która może się zemścić.

Zgubił portfel, teraz ścigają go parabanki i komornik. Znany białostocki raper Cira nie ma spokoju, bo ma stertę listów z wezwaniami do spłaty kredytów, których nie zaciągnął. Na zgubiony dowód ktoś wziął już 40 tysięcy złotych pożyczki, mimo że artysta zgłosił zagubienie dokumentu gdzie trzeba. To historia ku przestrodze, bo dowody - w różnych okolicznościach - co roku traci pół milion Polaków.

Protestujący w Sejmie czekają na głos premiera. Jutro posiedzenie rządu, ale raczej bez szans na spełnienie ich niezmiennego postulatu. 500 złotych dodatku dla dorosłych niepełnosprawnych - o nim słychać na sejmowym korytarzu od 27 dni. W 27. dniu protestu prezydent podpisał ustawy o pomocy dla niepełnosprawnych. O dodatku w ustawie ani słowa.

Mieszkańcy Opatówka na linii strzału. W pobliskiej strzelnicy trwają zawody strzeleckie, jednak kule lądują w ścianach domów. Cała sytuacja budzi w mieszkańcach strach. Policja przyjechała na miejsce, a prokuratura wszczęła śledztwo. Sytuacja wzbudziła wiele pytań m.in. o las.

Jest postęp, ale ciągle jest - zdaniem Fransa Timermansa - realne zagrożenie dla polskiej praworządności i dlatego rząd w Warszawie od Brukseli dostaje kolejne ultimatum. Komisja Europejska czeka do 26 czerwca na ruch polskiego rządu. Przedstawiciele rządu komentują sprawę mówiąc, że polskie władze dokonali postępu, teraz czas na Komisję.

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozprawić się z oszustwami cofania liczników samochodowych. Za kraty może trafić nie tylko kierowca zlecający przekręcenie licznika, ale też i mechanik, który to wykona.

Sejmowy protest nadal bez przełomu, ale z kolejnymi wielkimi emocjami. Najpierw z protestującymi próbowała spotkać się kombatantka, uczestniczka Powstania Warszawskiego, ale nie wpuszczono jej do Sejmu. Z protestującymi spotkała się za to minister Elżbieta Rafalska, która po raz kolejny nie miała im nic więcej do powiedzenia niż to, co już słyszeli. Do powiedzenia miał za to dużo Adrian Glinka, który obrazowo nakreślił pani minister, jak żyje się za niecałe 900 złotych. Po opłaceniu czynszu, kupieniu chleba, nie starcza nawet na buty. Spotkanie skończyło się łzami.

Miały być premie dla ministrów - skończyło się na obniżkach pensji i to o 20 procent dla wszystkich. Parlamentarne zaciskanie pasa zostało już przegłosowane, ale afera z premiami nie cichnie, bo, jak ujawnił poseł PO, nagrody wcale nie były przyznawane na podstawie Kodeksu pracy.

Aplikacja stworzona głównie z myślą o niewidomych. Dzięki niej mogą oni w końcu zwiedzać wystawy i oglądać obrazy. Naukowcy z łódzkiej politechniki barwę zamienili na dźwięk.

Stworzył Nowoczesną, potem stracił fotel przewodniczącego, a teraz z niej odszedł. Ryszard Petru jest już poza partią, którą założył. Pytanie co dalej, bo skoro poszedł drogą dwóch posłanek, które przed chwilą również odeszły, to plan na przyszłość na pewno już ma.

Policyjnych śmigłowców jest mało, bo tylko 11, w tym nawet 50-letnie zabytki. Wymiana jest pilna i stąd ten pośpiech. Ale w trybie dziwnym i obchodzącym prawo.

Portal tvn24.pl uruchamia kapsułę czasu i czeka na Państwa życzenia, które za kolejne 100 lat otworzą nasi potomkowie. Czas jest szczególny, bo Polska 100 lat temu, po dziesięcioleciach niewoli, wróciła na mapę świata. Kolejne dekady obfitowały w sukcesy, triumfy, ale też klęski i tragedie. Wszystko to przetrwało. Czego teraz można Polsce życzyć?

19 maja czeka nas wielkie wydarzenie: długo oczekiwany ślub księcia Harry’ego i Meghan Markle, która ma duże szanse, by zrobić na brytyjskim dworze wielką karierę. Niektórzy już widzą w niej księżną Dianę, bo tytuł ikony mody już zyskała.

Rower, który jest modny, zdrowy, ekologiczny a teraz może być jeszcze opłacalny. Urzędnicy z Gdańska, którzy przez pół miesiąca porzucą auto i przesiądą się na dwa koła, dostaną specjalny dodatek.

Kontrowersyjny konkurs radnych Prawa i Sprawiedliwości dla uczniów na 100-lecie niepodległości na Podkarpaciu. Pięć pytań i w każdym bohaterem Lech Kaczyński. Lokalna Platforma mówi o skandalu i zakłamywaniu historii. Dyrektorzy szkół zastanawiają się, czy w ogóle przystąpić do konkursu. PiS dziwi się zamieszaniu, bo jak twierdzi, Lech Kaczyński idealnie wpisuje się w tematykę konkursu.