Polska i Świat

Polska i Świat

Plan na wybory

Prawo i Sprawiedliwość chce by odbyły się w maju korespondencyjnie, ale opozycja sprzeciwia się temu pomysłowi. W poniedziałek przedstawiciele Platformy Obywatelskiej spotkali się z przedstawicielami Porozumienia. Materiał Barbary Sobskiej.

Wyciek danych osób objętych kwarantanną

Od kilku dni po sieci krąży lista osób objętych kwarantanną w Gnieźnie i okolicach. Sanepid mówi, że wyciek nie nastąpił z jego winy. Mieszkańcy na kwarantannie boją się stygmatyzacji, a lokalne władze domagają się wyjaśnień służb. Materiał Michała Tracza.

Niebezpiecznie sucho. Lasom grożą pożary

Rząd wprowadza plan poluzowania restrykcji i tak od poniedziałku otwarte zostały lasy i parki. Problem w tym, że lasy są zagrożone pożarami przez suszę - dlatego nasza radość ze spacerów może trwać krótko, bo pojawia się ryzyko kolejnego zamknięcia lasów. Materiał Macieja Warsińskiego.

Poród w czasie epidemii

Epidemia COVID-19 stanowi ogromne zagrożenie dla matek, dzieci i personelu. Stąd nowe przepisy na porodówkach - nie ma porodów rodzinnych ani odwiedzin. Materiał Łukasza Wieczorka.

Pokonał koronawirusa. Teraz chce pomagać innym

Był pierwszym mieszkańcem powiatu piotrkowskiego, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem. Jak doszło do tego zakażenia? Jak wyglądał okres izolacji? Jak ozdrowieniec chce pomagać innym? Z Dariuszem Sekułą rozmawiała Magdalena Gwóźdź.

Pytania o bezpieczeństwo medyków

Pierwszą ofiarą koronawirusa w Polsce wśród personelu medycznego jest 46-letni fizjoterapeuta. Tym samym powracają pytania o to, jak bezpieczni w trakcie epidemii są w Polsce ci, którzy są na pierwszej linii frontu. Dodajmy, że Sejm odrzucił możliwość regularnego testowania pracowników ochrony zdrowia. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Wybory korespondencyjne w czasie epidemii

Jak przeprowadzić wybory korespondencyjne w Polsce w czasie epidemii? Jak ustalił nasz reporter Michał Tracz, władze planują skusić listonoszy premiami. Ponadto za druk kart wyborczych ma wkrótce zabrać się poczta.

Brakuje rąk do pracy w domach pomocy społecznej

Głos rozpaczy i bezradności pielęgniarek i lekarzy. Głos płynie z domów pomocy społecznej i innych zakładów, które zajmują się chorymi i starszymi osobami. Koronawirus atakuje pacjentów i kadrę. Brakuje rąk do pracy. Łukasz Wieczorek.

Samotne matki wzywane do pracy w DPS-ach

Sytuacja w Domach Pomocy Społecznej jest fatalna. Ale pojawiają się rozwiązania momentami niezrozumiałe. Wśród nich wzywanie do pracy w nich ludzi, którzy nie powinni takim wezwaniom podlegać. O sprawie napisał portal tvn24.pl. Chodzi m.in. o pielęgniarki samotnie wychowujące dzieci lub na urlopie macierzyńskim. Anna Wilczyńska.

Wybory prezydenckie w czasie epidemii?

Jesteśmy bliżej daty wyborów. Ale nie jesteśmy bliżej informacji o tym, czy faktycznie 10 maja się odbędą. To nie tylko kwestia polityczna, ale logistyczna. Brakuje chętnych do pracy w komisjach. Są nawet opinie, że przeprowadzanie wyborów w tym terminie to misja samobójcza. Adrianna Otręba.

Trudności z organizacją wyborów

Wciąż nie wiadomo, czy wybory prezydenckie odbędą się w terminie. Udział Polaków z zagranicy byłby pod znakiem zapytania. Nawet polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w swojej analizie, mówi że "przeprowadzenie wyborów w niektórych państwach będzie bardzo utrudnione, a w wielu niemożliwe". Materiał Jacka Tacika.

Prawo aborcyjne w Sejmie

Sejm zajmował się w środę kontrowersyjnymi propozycjami - wśród nich był obywatelski projekt zaostrzający aborcję. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapewnia, że Sejm nie miał wyboru, bo terminy były nieubłagane. Opozycja i protestujące Polki uważają, że to bardzo wygodna wymówka. Materiał Magdaleny Gwóźdź.

Trudny czas dla przedsiębiorców

Ostatnie tygodnie to niewyobrażalnie trudny czas dla polskich pracowników i pracodawców. Branże, które przeżywają kataklizm, można by wymieniać: transport, gastronomia, kosmetyczna, ale branże to też konkretne historie konkretnych ludzi. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.

Filmy o życiu w czasach epidemii

Od jakiegoś czasu, jak się budzimy, to łatwo uznać, że budzimy się w jakimś filmie. Trochę horror, trochę thriller...Co więcej, możemy niestety poczuć się jak w konkretnych filmach. Bo filmów na temat życia w epidemii jest sporo. Czy czegokolwiek możemy się z nich dowiedzieć? Materiał Dawida Rydzka.

Nowy Jork walczy z koronawirusem

Na świecie jest około dwóch milionów przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej, bo 600 tysięcy jest w Stanach Zjednoczonych - najgorzej jest w stanie Nowy Jork. Zmarło tam 10 tysięcy ludzi. Materiał Jacka Tacika.

(Nie)równi wobec prawa

Z jednej strony jest zakaz zgromadzeń i wiele obiektów jest zamkniętych. Z drugiej - zakazy niektórych nie obejmują. Wracamy do rocznicy katastrofy smoleńskiej. Tego dnia, w piątek 10 kwietnia, prezes PiS odwiedził warszawski cmentarz. Dla wielu to niezrozumiałe. Oburzeni i rozgoryczeni są między innymi krewni ofiar katastrofy, którzy w takim dniu grobów bliskich nie mogli odwiedzić. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.

Obowiązkowe zakrywanie twarzy

Od czwartku wszyscy będziemy musieli zakrywać twarze, jak będziemy poza domem. Pierwotne przepisy były niejasne - czy musimy mieć maseczki w samochodzie? Czy zawsze w pracy? I czy w ogóle to muszą być maseczki? Materiał Magdaleny Gwóźdź.

Sejm będzie debatować o aborcji 

Z punktu widzenia społeczeństwa trudno sobie wyobrazić gorszy moment na to, żeby politycy zajmowali się tematem aborcji. A tak stanie się w Sejmie w momencie, w którym Polki nie mogą nawet masowo protestować przeciwko ewentualnemu zaostrzeniu prawa, i tak jednego z najsurowszych w Europie. Materiał Dawida Rydzka.