Polska i Świat

Polska i Świat

Głosowanie korespondencyjne dla każdego. Nowy pomysł

Głosowanie korespondencyjne dla każdego to pomysł Prawa i Sprawiedliwości na wybory za 40 dni. Opozycja ostro go recenzuje - mówi, że to nierealne i groźne, bo do zorganizowania finału prezydenckiego wyścigu potrzebna by była armia ludzi. Politycy opozycji dodają, że tak fundamentalnych zmian nie wprowadza się na chwilę przed wyborami. Materiał Barbary Sobskiej.

Mattia De Angelis wciąż w szpitalu

Gdy inni narzekają na nudę, on wciąż zwija się z bólu mięśni i dostaje kolejne złe wyniki. Mattia De Angelis, który od blisko dwóch tygodni przebywa w szpitalu, najprawdopodobniej wciąż ma koronawirusa. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Misja polskich lekarzy we Włoszech

W Lombardii na polu bitwy, gdzie koronawirus uderzył wyjątkowo boleśnie, walczą też polscy lekarze. Pomagali między innymi w organizacji oddziału intensywnej terapii w Brescii. W rozmowie z Anną Wilczyńską opowiadał o tym doktor Paweł Szczuciński z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Koronawirus groźny również dla młodych

Pojawia się coraz więcej przypadków, w których koronawirus uderza równie mocno w ludzi młodych. By przestrzec przed niebezpieczną w tych warunkach pewnością co do swojego zdrowia, powstał specjalny film. Materiał Patryka Rabiegi.

Samochodowy protest przedsiębiorców

W Warszawie odbył się samochodowy protest przedsiębiorców. Protestujący apelowali o jak najszybszą pomoc rządu w warunkach zagrożenia koronawirusem. Łukasz Wieczorek pytał ekspertów o scenariusze pomocy dla polskiej gospodarki.

Dyskusja nad pakietem antykryzysowym. Co ustalono?

Pakiet antykryzysowy zakłada zwolnienie mikrofirm do 9 osób ze składek ZUS na 3 miesiące oraz dofinansowanie wynagrodzeń pracowników do 40 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jak przebiegały dyskusje nad tymi ustaleniami, zrelacjonowała Adrianna Otręba. 

Eksperci o korzystaniu z maseczek ochronnych

Nosić maseczki czy nie? W Polsce odgórnego zalecenia ze strony Ministerstwa Zdrowia nie ma. Nie ma też takiego zalecenia przez WHO, ale niektóre kraje taki wymóg wprowadziły. Anna Wilczyńska zapytała ekspertów, kiedy powinniśmy je zakładać i gdzie najlepiej je kupować.

Bez medyków system stanie

"Nie kłam medyka" to apel równie ważny, jak apel o pozostanie w domu. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni nawołują, aby mówić prawdę, bo jeśli służb medyków zabraknie - to system stanie. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Walka o miejsca pracy

W czasie walki z epidemią walczymy o swoje miejsca pracy. Wielu boi się bankructwa, bezrobocia. Czekając na pomoc rządu, z pomocą spieszą im samorządowcy, dając liczne ułatwienia. Materiał Łukasza Wieczorka.

Przedsiębiorcy czekają na pakiet antykryzysowy

Przedsiębiorcy i osoby zatrudnione czekają na pakiet antykryzysowy. Senat rozpoczął w poniedziałek prace nad przepisami przyjętymi w zeszłym tygodniu przez Sejm. Chce między innymi, by państwo finansowało do 75% wynagrodzenia danego pracownika, jeśli jego firma jest zamknięta przez epidemię. Materiał Adrianny Otręby.

Trudny czas dla niepełnosprawnych

Odcięci od świata, teraz bardziej, niż kiedykolwiek - są w grupie wysokiego ryzyka i zakażenie koronawirusem może oznaczać dla nich wyrok. Osoby z niepełnosprawnościami dotkliwie odczuwają skutki epidemii. W trudnym czasie nie mogą liczyć na terapię, rehabilitację czy wizyty u lekarzy. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Tajwan nie uległ wirusowi

Na świecie są miejsca, w których pandemia zdaje się być opanowana, albo nawet powoli się już o niej zapomina. Oczy świata patrzeć mogą teraz choćby na Tajwan, który z pandemią podobno radzi sobie najlepiej. Materiał Michała Tracza.

Liczne ofiary COVID-19 wśród włoskich medyków

Dramatyczne dane dotyczące liczby lekarzy, którzy zmarli walcząc z koronawirusem we Włoszech. Zmarło już 46 medyków. Maria Mikołajewska rozmawiała z synem włoskiego lekarza Vincento Leone, który był trzecią ofiarą śmiertelną koronawirusa wśród lekarzy w prowincji Bergamo.

Pierwsza linia frontu w walce z koronawirusem

Ratownicy, lekarze, pielęgniarki i inni pracownicy służby zdrowia - to oni stoją na pierwszej linii frontu. Dla bezpieczeństwa swoich bliskich na czas walki z koronawirusem niektórzy z nich wyprowadzili się z domu. Materiał Moniki Gawrońskiej-Mróz.

Dziewiętnastu kandydatów na prezydenta

Do wyścigu o fotel prezydenta zgłosiło się aż dziewiętnastu kandydatów. Jest kilka niespodzianek. Ponad sto sześćdziesiąt tysięcy podpisów przyniósł Marek Jakubiak. W związku z jego kandydaturą mnożą się pytania o to, kiedy i kto zebrał dla niego podpisy? Materiał Magdaleny Gwóźdź.

Ustawa antykryzysowa w Sejmie

Ustawa antykryzysowa w Sejmie ma pomóc przedsiębiorcom i pracownikom przetrwać kryzys. Na razie jedna musi przejść przez Sejm, a łatwo nie jest - zgłoszono ponad 250 poprawek, więc warto uzbroić się w cierpliwość. Materiał Dawida Rydzka.

Widmo utraty pracy

Straty przedsiębiorców licznych branż to widmo utraty pracy dla wielu. To właśnie małe firmy są na bolesne skutki epidemii najbardziej podatne. Rząd chce ekonomiczne uderzenie koronawirusa łagodzić, dlatego przedstawia szereg rozwiązań. Michał Tracz pytał, co o nich sądzą ci, do których wsparcie ma trafić.

Ponad tysiąc zakażonych w Polsce

Już u 1051 osób w Polsce wykryto koronawirusa. W środę zmarły cztery osoby, łącznie choroba doprowadziła do śmierci 14 osób. Zmagania organizmu z zakażeniem, w określonych przypadkach może wspierać Arechin. Lek zniknął więc z aptek, a jest stosowany przy innych przewlekłych chorobach. Producenci zapewniają, że ma być dostępny w ciągu kilku dni. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Kampania wyborcza w cieniu koronawirusa

Środa była pierwszym dniem z nowymi, ostrzejszymi zasadami, ale za nami już wiele dni z sytuacją wyjątkową w polityce. Klasyczna kampania, czyli ta z wiecami, spotkaniami to przeszłość, a teraźniejszość to powracające pytania o zasady i zasadność prezydenckiego wyścigu w czasie epidemii, która politykę zepchnęła na daleki plan. Rządzący nie zmieniają zdania - nie widzą powodów, by zmieniać wyborczy kalendarz. Materiał Barbary Sobskiej.

Koronawirus w rodzinie królewskiej

Książę Karol jest zakażony koronawirusem, a że jest seniorem, jest też w grupie ryzyka. 71-letni następca tronu czuje się dobrze, ma łagodne objawy. Covid-19 nie ma jego żona, księżna Camila. Materiał Daniela Chalińskiego.