Czarno na białym

Czarno na białym

Bez pieniędzy w polityce nie masz szans - kampania kosztuje, a potrzeby liczone są w milionach złotych. Pomóc mogą hojni darczyńcy - prezesi, dyrektorzy, zarządzający z państwowych spółek grosza nie żałują i współfinansują kampanię Prawa i Sprawiedliwości. Rafał Stangreciak z "Czarno na białym".

Reporter "Czarno na białym" Artur Zakrzewski sprawdził, co w poniedziałek działo się na kampanijnym szlaku.

Jeszcze niedawno lider PSL mógł liczyć na wejście do drugiej tury, a w niej nie był bez szans z Andrzejem Dudą. Teraz - według sondaży - nie jest już tak dobrze. Pokazujemy wyniki kandydatów PSL z ostatnich 30 lat. Najlepszy w 1990 roku był Roman Bartoszcze, które zdobył wtedy ponad siedem procent głosów, ale jego koledzy z partii uznali, że to klęska. Rok później Roman Bartoszcze odszedł z PSL, ale nikt nie był już od niego lepszy. Waldemar Pawlak i Jarosław Kalinowski, najpierw cztery i pięć procent, a potem poniżej dwóch, tak jak i Adam Jarubas pięć lat temu. Gdyby Władysław Kosiniak-Kamysz zdobył teraz chociaż 8 proc., to byłby to najlepszy wynik w historii PSL. Artur Zakrzewski.

Ponad 40 lat temu Margaret Thatcher tłumaczyła, że kiedy rząd obiecuje, że coś da, to najpierw musi coś zabrać, bo rząd nie ma swoich pieniędzy. Politycy nic nie dają nam w prezencie, choć czasem lubią tak mówić. Oto historia jednego projektu, która bardzo dobrze pokazuje, o ile trudniej jest teraz składać obietnice z plusem w nazwie. Artur Warcholiński, reporter "Czarno na białym".

W ostatnich wyborach parlamentarnych w 2015, 2019 roku na Śląsku wygrywał PiS. Rok temu z dużą przewagą, ale w wyborach prezydenckich jest to o wiele bardziej skomplikowane. W 2010 roku wygrał Bronisław Komorowski z Jarosławem Kaczyńskim stosunkiem 57 do 43, ale pięć lat temu wygrał tam z Andrzejem Dudą tylko 51 do 49. Śląsk to ogromny region z ponad trzema milionami uprawnionych do głosowania - to jest tyle głosów ile można zdobyć w czterech innych województwach razem wziętych: świętokrzyskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. Piotr Świerczek.

Kiedy Amerykanie zaczęli się zastanawiać, czy wybory w listopadzie na pewno są bezpieczne i może warto, żeby były korespondencyjne - Donald Trump się temu sprzeciwił argumentując, że to pole do wszelkiego rodzaju politycznej korupcji i, że wybory muszą być świętem demokracji. Mamy być dumni, że idziemy do lokalu wyborczego i wrzucamy do urny swój głos. Ale święto demokracji to także spotkania, wiece, demonstracje czy manifestacje. To możliwość rozmowy o Polsce, o jakiej marzymy i jakiej Polski byśmy nie chcieli - ale z demonstracjami możemy mieć w Polsce coraz większy problem. Rafał Stangreciak z "Czarno na białym".

Prezydent Andrzej Duda w luźnej rozmowie z wyborcą po raz kolejny powtórzył, że w Sądzie Najwyższym zasiadali sędziowie z komunistycznym rodowodem. Reporter Marcin Gutowski z "Czarno na białym" sprawdził jak było naprawdę.

Gdyby został prezydentem, byłaby to pierwsza taka sytuacja w wolnej Polsce. Bez politycznego doświadczenia, struktur i wielkich pieniędzy. Szymon Hołownia z medialnego świata chce wskoczyć na czerwony dywan przy Krakowskim Przedmieściu. Miał świetny start i spore poparcie, zwłaszcza wśród młodych. Dziś sondażowe słupki topnieją, ale jak sam podkreśla w rozmowie z reporterem "Czarno na Białym" Marcinem Gutowskim - w planach jest ruch, partia i w końcu parlament.

Służba zdrowia, opieka społeczna, wielkie inwestycje, miliony mieszkań i walka o klimat - wyborczych obietnic nie brakuje. Skompresowane są w punktach albo w obszernych broszurach. W większości to zadania dla rządu, a nie prezydenta, ale każdy kandydat w kampanii taki zestaw ma. Łukasz Karusta.

Aż trzy czwarte Polaków korzysta z internetu. Jak pokazują dane, prawie wszyscy wyborcy są aktywni w mediach społecznościowych. Politycy i ich sztaby o tym wiedzą i próbują wykorzystać ten potencjał. Filmy, zdjęcia, plakaty, relacje na żywo - poparcie zyskuje ten, kto jest naturalny i autentyczny. Tomasz Kułakowski.

Wybory, które miały się odbyć 10 maja, kosztowały Pocztę Polską blisko 70 milionów złotych. Wydrukowane karty do głosowania idą do śmieci. Piotr Czaban, reporter "Czarno na białym", przypomina, kto zlecił ich druk i kto nadzorował wyborczy projekt. Na razie winnych brak, a prawniczy eksperci mówią wprost: jest szkoda majątkowa, a za to grozi kara.

Obóz władzy mówi, że minister zdrowia jest atakowany bo opozycję boli sukces Polski w walce z epidemią. Lewica i Koalicja Obywatelska, wytykają Łukaszowi Szumowskiemu konflikt interesów. Reporter "Czarno na białym", Artur Warcholiński diagnozuje ten przypadek.

Do przeprowadzenia wyborów prezydenckich potrzebne będą setki tysięcy długopisów, hektolitry płynu do dezynfekcji i maseczki - czy samorządy, które będą organizować wybory, podołają? Dopytuje o to Artur Zakrzewski, reporter "Czarno na białym".

Pierwsze godziny kampanii wyborczej za nami. Walczący o reelekcję Andrzej Duda wręcza nagrody zwycięzcom konkursu AgroLigi. Rafał Trzaskowski zbiera pierwsze podpisy pod swoją kandydaturą. Szymon Hołownia przekonuje do siebie mieszkańców Gogolina. Krzysztof Bosak przed Sejmem wyraża przekonanie, że jest w stanie przejść do drugiej tury wyborów. Kandydat Lewicy Robert Biedroń w Sejmie liczy, że tym razem uda się przeprowadzić wybory po nieudanej próbie z 10 maja. Władysław Kosiniak-Kamysz swoją kampanię rozpoczyna w Izabelinie.