Czarno na białym

Czarno na białym

To nie jest dobra wiosna na rynku pracy - pierwszy raz od niemal 30 lat w kwietniu bezrobocie wzrosło - do 5,7%. Na razie ta zmiana nie jest tak dramatyczna jak w Stanach Zjednoczonych czy Hiszpanii, ale tam po pierwsze rynek pracy jest inny - a po drugie to marna pociecha dla Polaków, którzy pracę tracą. Tomasz Kułakowski, reporter "Czarno na białym" rozmawiał z mieszkankami Słupska, które pracę straciły - jak sobie radzą?

Epidemia dla niektórych branż okazała się czasem żniw. Zamknięci w domach, ruszyliśmy na zakupy do internetu. Kto miał lub szybko uruchomił sprzedaż on-line - wygrał. Czy zmiany są trwałe, czy wrócimy jeszcze do zwykłych sklepów? Materiał "Czarno na białym".

Czy to Hamlet czy Niesamowite przygody skarpetek - każdy spektakl musi poczekać. Epidemia pozamykała sale teatralne. Część artystów próbuje przenieść się do sieci, rozmyślają nad plenerem, inni czasem zmieniają branże, pracują na przykład jako opiekunka do osób starszych w Niemczech. Wszyscy liczą straty i czekają na powrót widzów. Materiał "Czarno na białym".

Reporter "Czarno na białym" Radomir Czarnecki przeanalizował obecny skład Państwowej Komisji Wyborczej oraz to, jak bardzo ten organ jest niezależny od polityków.

Ostatnie wydarzenia związane z wyborami w Polsce odbiły się na świecie szerokim echem. Zagraniczne media mówią o absurdzie i niedowierzaniu. Z korespondentami, którzy relacjonują wydarzenia z Polski swoim rodakom, rozmawiał Daniel Chaliński.

Gdyby rząd w odpowiednim momencie wprowadził stan klęski żywiołowej, wybory zostałby odsunięte i co najważniejsze, zachowano by konstytucyjne terminy i reguły. Dlaczego do tego nie doszło ustalał reporter "Czarno na białym" Łukasz Karusta.

Najpierw była eksplozja radości, teraz jest tęsknota za kolegami i normalnością. Uczniowie już prawie dwa miesiące są poza szkolnymi murami. Bezpośredni kontakt z nauczycielami i kolegami zastąpił im internet. Choć oficjalnie już od 25 marca ruszyły lekcje online, to w praktyce wciąż są z tym problemy - zarówno ze sprzętem, jak z formą prowadzenia lekcji. Reporter "Czarno na białym" Piotr Czaban sprawdził, jak w praktyce wygląda zdalne nauczanie.

Zamknięcie szkół spowodowało, że nauczyciele stracili kontakt z wieloma swoimi uczniami. Dzieci nie uczestniczą w zajęciach, nie odbierają telefonów, nie odpowiadają na maile - również ich rodzice ignorują próby nawiązania kontaktu. Reporter "Czarno na białym" Rafał Stangreciak ruszył tropem uczniów, którzy zniknęli z radarów systemu edukacji.

Wciąż nie wiadomo, kto ponosi odpowiedzialność, za to, że 10 maja, w terminie wyznaczonym zgodnie z konstytucją nie odbyły się wybory prezydenckie. Reportaż Marcina Gutowskiego, reportera "Czarno na białym".

Czas epidemii to czas majstrowania przez polityków nie tylko przy wyborach. Rządzący wykorzystali okazję i konieczność wprowadzenia nowych przepisów do tego, by poszerzyć swoją strefę wpływów i ograniczyć obywatelom dostęp do informacji. Artur Warcholiński, reporter "Czarno na białym" prześledził tak zwane ustawy covidowe i znalazł w nich wiele zapisów, które z walką ze skutkami pandemii nie mają nic wspólnego.

Pacjenci onkologiczni i kobiety w ciąży wysokiego ryzyka czekają na informacje, jaki plan ma rząd na odmrażanie służby zdrowia - dla nich epidemia to dodatkowe zagrożenie. Nie chodzi tylko o ewentualne zakażenie, bo już samo dostanie się do lekarza, umówienie wizyty to gehenna. A to ludzie, dla których każdy dzień terapii jest na wagę życia. Materiał Jacka Smaruja.

Uskrzydlają sytuacje, gdy ciężko chory pacjent dzięki terapii podnosi się ze szpitalnego łóżka i odzyskuje zdrowie. Chociaż nie wszystkich daje się uratować, to lekarze z krakowskiego szpitala nie przestają walczyć i poznawać coraz lepiej wroga - COVID-19. Lekarz Konstanty Szułdrzyński opowiedział i pokazał, jak ta walka wygląda i jak gigantyczne emocje jej towarzyszą. Materiał Piotra Świerczka.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie to teraz szpital zakaźny - personel walczy o życie i zdrowie pacjentów. Za namową reportera "Czarno na białym" Piotra Świerczka medycy zarejestrowali prowadzone działania rehabilitacyjne i opowiedzieli o tej walce.