Czarno na białym

Czarno na białym

Sądy w nowej, epidemicznej rzeczywistości

Po dwóch miesiącach wymiar sprawiedliwości powoli wraca do zwykłej pracy, ale w niezwykłych warunkach. I ze starymi problemami, które wirus jeszcze powiększył. Jeden sędzia ma na głowie ponad 400 spraw, musi dbać o reżim sanitarny i stosować rozwiązania z XXI wieku mając do dyspozycji często technologię papierową. Radomir Czarnecki o tym, jak będą działać sądy w nowej rzeczywistości.

Chaos informacyjny, drogie bilety i telefony do ambasady. Tak wyglądał powrót w ramach akcji "LOT do domu"

Dzięki tej operacji na przełomie marca i kwietnia sprowadzono do kraju 55 tysięcy Polaków, których początek epidemii zastał za zagranicą. Premier i prezydent mówią o sukcesie, ale niektórzy pasażerowie narzekają na trudny dostęp do informacji. I pytają: dlaczego Polska nie skorzystała z unijnej oferty tanich lub darmowych lotów. Z osobami, które skorzystały z akcji "LOT do domu", rozmawiała Paulina Tomanek.

Turystyka w czasie pandemii

Czwarty etap odmrażania gospodarki rozpocznie się 6 czerwca. Wówczas zaczną działać baseny i pływalnie, kluby fitness i siłownie, a także kręgielnie czy kina – wszystko w nowym reżimie sanitarnym: z zachowaniem dystansu i środków higieny. Hotelarze zwracają uwagę, że z dnia na dzień wzrasta zainteresowanie turystów. Tomasz Kułakowski.

Wakacje z bonem

Te wakacje będą inne niż wszystkie - także dlatego, że część z nas ma otrzymać od rządu bon wakacyjny w wysokości 1000 złotych. Pieniądze te będzie można wydać na wakacyjne aktywności w Polsce. Reporter "Czarno na białym" Łukasz Karusta szukał odpowiedzi na pytanie, dla kogo ten bon i jak będzie go można zdobyć.

Małgorzata Manowska i jej związki z politykami

Małgorzata Manowska od lat związana jest z politykami Prawa i Sprawiedliwości. W przeszłości pełniła funkcję wiceministra sprawiedliwości - obok Andrzeja Dudy, a później decyzją Zbigniewa Ziobry była dyrektorem Krajowej Szkoły Sądownictwa. Chociaż w lutym w nadzorowanej przez nią instytucji doszło do gigantycznego wycieku danych, we wtorek została mianowana przez prezydenta na sześcioletnią kadencję pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Materiał Artura Warcholińskiego.

Burzliwe obrady i nominacja

Reporter "Czarno na białym" Dariusz Kubik prześledził, jak doszło do nominacji Małgorzaty Manowskiej na stanowisko pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Przed wyborem jej przez prezydenta Andrzeja Dudę sędziowie kilka dni prowadzili burzliwe obrady.

Pielęgniarki w walce z koronawirusem

Dzięki przychylności i otwartości dyrekcji krakowskiego szpitala uniwersyteckiego, a także osobistemu zaangażowaniu doktora Konstantego Szułdrzyńskiego można zobaczyć, jak wygląda walka z COVID-19. Kierownik Centrum Terapii Pozaustrojowych pokazał reporterowi "Czarno na białym", Piotrowi Świerczkowi, jak wygląda praca pielęgniarek.

Kondycja polskich szpitali

Wybuch pandemii spowodował, że borykająca się z wieloma problemami ochrona zdrowia znalazła się w jeszcze gorszej sytuacji. Pozbawione sprzętu i procedur szpitale musiały zmierzyć się z rosnącą liczbą zakażonych pacjentów. Większość placówek w obawie przez wirusem wstrzymała planowe przyjęcia i zabiegi. Dwa miesiące w zawieszeniu to dla szpitala wielkie starty finansowej i złe prognozy na przyszłość. Piotr Czaban reporter "Czarno na białym" sprawdził, w jakiej kondycji są szpitale i czy dostały konieczne wsparcie od rządu.

Robimy mniej testów niż większość krajów Europy

Profesor Krzysztof Simon podobnie jak wielu innych ekspertów niezmiennie powtarza, że w walce z COVID-19 równie ważne jak izolacja czy higiena, jest testowanie. Polskie władze zdają się jednak tych głosów nie słyszeć. I choć z danych statystycznych jasno wynika, że testów robimy mniej niż większość krajów Europy, minister Łukasz Szumowski twierdzi, że jest ich wystarczająco dużo. Reporter "Czarno na białym" Marcin Gutowski porównał kwestię testowania w Polsce z tym, co robią nasi zachodni sąsiedzi.

Łowca nastolatek

Brutalny przestępca o pseudonimie Krystek wykorzystywał nastolatki na Pomorzu. Fragment reportażu Tomasza Patory z programu Uwaga TVN z czerwca 2015 roku.

W oczekiwaniu na komisję do spraw pedofilii

Mogłoby się wydawać, że nie ma ważniejszego zadania niż ochrona najmłodszych, a jednak państwowa komisja do spraw pedofilii nadal nie powstała. Rok od zapowiedzi ze strony rządu, powoli poznajemy dopiero ludzi, którzy w niej zasiądą. Magdalena Gwóźdź.

Działania państwa w sprawie pedofilii w Kościele

Minął rok od głośnego filmu "Tylko nie mów nikomu" o przestępstwach seksualnych popełnianych przez księży. Po premierze dokumentu politycy wyrażali oburzenie i zapowiadali działania - potem zajęli się innymi sprawami. Daniel Chaliński z "Czarno na białym" o reakcjach na pokaz i braku realnych działań w sprawie pedofilii w Kościele.

Spięcia na ulicach Warszawy

W zeszłą sobotę na ulicach Warszawy o swoje prawa upominali się między innymi przedsiębiorcy. By powstrzymać ich protest policja użyła dawno nie widzianego gazu pieprzowego. Reporter "Czarno na białym" Artur Zakrzewski rozmawiał z uczestnikami demonstracji i pytał policję, czy tak zdecydowana reakcja była konieczna.

Wymowne milczenie Solidarności

W czasach PRL o prawa pracownicze i wolności obywatelskie walczyła Solidarność. Dziś, gdy ludzie tracą pracę, głosu związku nie słychać. Gdzie jest Piotr Duda i co robi Solidarność w sprawie tych, którzy tracą pracę, sprawdzał reporter "Czarno na białym" Rafał Stangreciak.

Majątek ministra Szumowskiego

Minister zdrowia Łukasz Szumowski jest jednym z najczęściej pojawiających się w mediach polityków, którego znakiem rozpoznawczym na początku pandemii były podkrążone oczy i codzienne konferencje prasowe. Dziś tych konferencji prasowych jest trochę mniej, ale za to jest więcej pytań o podejmowane decyzje, wygłaszane opinie i o majątek ministra, jego żony i jego brata. Artur Warcholiński, reporter "Czarno na białym" podsumuje działania ministra Łukasza Szumowskiego.

Miasta nad przepaścią

Polskie miasta, bez względu na ich wielkość, mają kłopoty finansowe w związku z zamrożeniem wielu gałęzi gospodarki. Reporter "Czarno na białym" Łukasz Karusta ustalił, jak wygląda rządowa pomoc i sytuacja finansowa miast.

Koronawirus uderza w rolników

Na wsi i miejskim bazarze widać jak w soczewce, z czym borykają się rolnicy. Wirus spowodował, że zamknięte są szkoły, restauracje i granice. To wpływa na zbyt i ceny. Najgorsze jednak dopiero przed plantatorami, bo już za chwilę trzeba zacząć zbiory - na przykład truskawek, a rąk do pracy nie ma. Są za to sanitarne obostrzenia. Materiał Piotra Czabana, reportera "Czarno na białym".