Czarno na białym

Czarno na białym

W materiale "Czarno na białym" o skrajnym przejawie braku tolerancji. I o tym, jak przekroczona została kolejna granica, bo osoba protestująca w obronie konstytucji została uderzona w czasie państwowej uroczystości. Przez państwowego urzędnika. Pracownica urzędu wojewódzkiego stanowisko po tym wydarzeniu straciła, a wojewoda jej zachowanie potępił, znaleźli się jednak i tacy, którzy ją usprawiedliwiali albo nawet chwalili. Skąd dziś w nas tyle agresji i przyzwolenia na nią?

Kobiety, których protest w obronie praworządności jest wyjątkowy, bo w jego ramach między innymi ubrały w symboliczną koszulkę z napisem "konstytucja" pomnik Henryka Sienkiewicza. Swojego przodka. Dlaczego? W materiale "Czarno na białym" rozmowa z wnuczką i prawnuczką polskiego noblisty.

Zastanawiać może osoba wiceprzewodniczącego nowej KRS, a właściwie zmiana jaką przeszedł Wiesław Johann. To człowiek, który, jak nikt inny w obecnej Krajowej Radzie Sądownictwa, dobrze wie jak to jest, gdy władza ma kontrolę nad sądami. Dlatego Dariusz Kubik pyta obrońcę opozycjonistów z czasów PRL, dlaczego teraz wspiera władzę w podporządkowaniu jej całego wymiaru sprawiedliwości. To samo pytanie zadają zresztą ludzie, którzy znają Wiesława Johanna i z czasów komuny, i czasu, gdy w Trybunale Konstytucyjnym orzekał, że prawo unijne jest integralną częścią prawa polskiego.

Jedenastu z siedemnastu sędziów nowej KRS to ludzie zawdzięczający awans ministrowi Ziobrze. A niektórzy o ten awans długo i bezskutecznie zabiegali między innymi z powodu dyscyplinarki na koncie albo niskiej oceny ich pracy w sądzie powszechnym. O dorobku zawodowym tych, którzy teraz stoją na straży sędziowskiej niezawisłości i niezależności - Arkadiusz Wierzuk. 

Jak powołana przez polityków Krajowa Rada Sądownictwa wybierała kandydatów do Sądu Najwyższego. Jest nagranie z tajnego głosowania i pytanie, czy jedna z sędziów uzgadniała swój głos z ministrem Ziobrą. O tym Tomasz Marzec.

Na horyzoncie kolejna bitwa, teraz o Puszczę Karpacką. Po Białowieskiej to jeden z najcenniejszych lasów na świecie. Jak mówią niektórzy, to taka Arka Noego dla bardzo rzadkich gatunków zwierząt i roślin.​ Jest plan utworzenia tam parku narodowego, ale jest też zdecydowany sprzeciw leśników i mieszkańców. Argumenty dobrze już znane, ale spór o ten park pokazuje coś jeszcze - to w istocie spór o to, czy wycinać drzewa, czy ciąć pensje tych, którzy z pracy w lesie żyją. Katarzyna Lazzeri.

Co stało się w Puszczy Białowieskiej? Wracamy w to miejsce rok po ostrej wycince tego prastarego lasu i głośnych protestach ekologów. Wracamy, żeby sprawdzić, jak wygląda krajobraz po tej bitwie? I dlaczego zamiast ciszy znów słychać tam dźwięk maszyn? Sytuację przedstawia Piotr Czaban.

Śledztwo w sprawie GetBack, o jego efektach na razie wiadomo tyle, że są aresztowani, kilkanaście osób. O szczegółach prokuratura jednak milczy, a pytań jest wiele, także o samo śledztwo. Bo jak ustalił Leszek Dawidowicz, tuż przed pierwszym zatrzymaniem szefa spółki nagle wymieniono cały zespół prowadzący dochodzenie. Decyzja sądu o aresztowaniu prezesa nastąpiła również w co najmniej dziwnych okolicznościach.

Jak to możliwe, że do afery GetBack w ogóle doszło i to krótko po Amber Gold - aferze, która obnażyła przecież zaniechania różnych instytucji państwowych. Piotr Świerczek pyta więc, gdzie tym razem było Państwo, gdy niedługo przed krachem GetBack dostawał jeszcze nagrodę na giełdzie i sponsorował gale z udziałem rządzących.

Jak doszło do tego, że znów mamy tysiące poszkodowanych, a do tego miliony straconych pieniędzy? Mechanizm był prosty, a w tej prostocie uderzające jest to, że wszystko w dużej mierze opierało się na wieloletnim zaufaniu klientów do ich osobistych doradców w bankach. Ci pierwsi czują się dziś oszukani, ci drudzy nie czują się jednak winni - tak wynika z rozmów, jakie przeprowadził lub których też świadkiem był Jacek Smaruj.

Mimo że takie historie długo pozostają w pamięci i rodzą u wielu osób strach przed lataniem, to samoloty niezmiennie pozostają najbezpieczniejszymi środkami transportu. Paradoksalnie każdy wypadek wpływa na poprawę bezpieczeństwa w przyszłości. I bardziej prawdopodobne od śmierci w katastrofie lotniczej jest to, że zginiemy... jadąc na rowerze. I Witold Tabaka pokaże na to dowody.

Pokażemy jak tragiczne konsekwencje może mieć błąd kontrolerów lotów. Pomyłki, zwłaszcza tak brzemienne w skutkach, zdarzają się niezwykle rzadko, ale Igor Sokołowski przypomni to, co wydarzyło się nad Uberlingen. I jak wypadek lotniczy przerodził się w dramatyczną historię godną fabularnego filmu.

Kontroler lotów to zawód z pewnością elitarny. Podobnie jak do niedawna inne związane z lotnictwem profesje. Zostanie stewardessą albo pilotem dla wielu było szczytem marzeń. Jeszcze nie tak dawno, ale dziś dużo częściej niż o prestiżu mówi się o problemach pracowników linii lotniczych. I o trwających albo zapowiadanych protestach. Dlaczego tak się dzieje oraz co to znaczyło być pilotem lub stewardessą kiedyś i co to znaczy dziś - o tym Igor Sokołowski.

Kontrolerzy lotów zanim zdobędą licencję, przechodzą bardzo wymagające testy i szkolenia. Jakie predyspozycje trzeba mieć, żeby sobie z nimi poradzić i pod jaką presją się potem pracuje - o tym Piotr Czaban.

Zbigniew Boniek liczy na to, że drużyna Jerzego Brzęczka pokaże wysoki poziom, choć w rozmowie z Tomaszem Marcem szef PZPN nie ukrywa, że trudno się podnieść po mundialowej klęsce. Jeszcze trudniej jednak o optymizm, gdy spojrzeć na całą polską piłkę nożną, szczególnie po ostatnich kompromitujących występach niektórych drużyn w europejskich pucharach. I o ile w odbudowę kadry prezes Boniek jeszcze wierzy, o tyle w naprawę ligi wprost wątpi.

Jerzy Brzęczek - nowy trener kadry. Uparty, ambitny, a przy tym rozważny. Dlatego, gdy był piłkarzem, nazywano go "papieżem". Dlatego też wybierano go kapitanem i wtedy, gdy był najmłodszy w drużynie i wtedy, gdy z drużyną zdobywał wicemistrzostwo olimpijskie. Minęło ćwierć wieku, a do dziś to największy sukces biało-czerwonych. To, że potrafi walczyć, pokazał nie tylko na boisku, ale też prywatnie i to w najtrudniejszej dla rodziny chwili, o czym opowiadają Darii Górce ci, którzy dobrze znają Jerzego Brzęczka.

Prokuratura po "dobrej zmianie". Jak wygląda sprawność i transparentność postępowań, pokazuje 1,5-roczne śledztwo po wypadku ówczesnej premier Beaty Szydło. Ta sprawa pokazuje też, z czym może mierzyć się tak zwany zwykły obywatel, gdy stroną w jego sprawie będą rządzący.

W prokuraturze zmiana trwa od dwóch lat i nie jest to zmiana, jaką obiecywał minister Ziobro. Miało być sprawniej i szybciej, tymczasem śledztwa są coraz wolniejsze, choć coraz więcej za nie płacimy. Tak wynika z raportu stowarzyszenia prokuratorów "Lex Super Omnia" przygotowanego na podstawie danych samej prokuratury. Liczby mówią same za siebie, ale mocne słowa mówi też. 2,5 roku po odejściu z Prokuratury Generalnej poprzednik Zbigniewa Ziobry - Andrzej Seremet - przerywa milczenie.

Sprawa z ostatnich godzin - wieczorny SMS do prokuratorów i poranna specjalna lista sędziów - tych, którzy najłagodniej oraz najsurowiej orzekają o tymczasowym aresztowaniu. Po co komu taka lista? Ustalali Leszek Dawidowicz i Jacek Smaruj.

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego i kontrowersje wokół kandydatów do niej - wielu z nich to zaufani współpracownicy ministra Ziobry - w tym jego była pełnomocniczka, mecenas Ułaszonek-Kubacka... z dyscyplinarką na koncie. Czy Krajowa Rada Sądownictwa rekomendując jej kandydaturę rzeczywiście nie wiedziała o tej karze? Artur Warcholiński dotarł do dokumentu, który przeczy temu, co twierdzi KRS.