Czarno na białym

Czarno na białym

- Nic mnie nie obchodziło, nie obchodziły mnie pieniądze ani strach. Chciałem tylko czuwać na tym, żeby nie przeszarżować, by wciąż wygrywać na miarę możliwości - mówi o wydarzeniach z sierpnia 1980 roku Lech Wałęsa w rozmowie z Piotrem Jaconiem dla "Czarno na białym". Premierowe odcinki programu codziennie od poniedziałku do piątku o 20.30 na antenie TVN24 oraz na tvn24.pl.

Komisja Parlamentu Europejskiego wytknęła Warszawie naruszenia praworządności. Niepraworządność, klimat, wielkie pieniądze, bezpieczeństwo - lista zadań i problemów w polityce zagranicznej jest długa. Kampania wyborcza się skończyła, a sprawy międzynarodowe to zgodnie z konstytucją obszar kompetencji prezydenta. Czego możemy spodziewać się od Andrzeja Dudy? Artur Zakrzewski.

Łącznie zdobyli ponad 20 milionów głosów. Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski zmobilizowali swoich wyborców, którzy w niedzielę tłumnie stawili się przy urnach. Reporter "Czarno na białym" pokazał, jakim zaangażowaniem wykazali się obywatele w czasie wyborów prezydenckich 12 lipca.

Był dziadek z Wehrmachtu i kanclerz popierana przez Stasi, teraz są niemieckie media, które rzekomo chcą zdecydować, kto będzie w Polsce prezydentem. To już tradycja, że gdy Prawu i Sprawiedliwości nie idzie w politycznej grze, to politycy tej partii sięgają po niemiecką kartę. Tym razem zrobił to urzędujący prezydent, zapominając w ferworze walki, że jego podstawowym obowiązkiem jest kreowanie polityki zagranicznej i dbanie o dobre relacje z sąsiadami. O tym, jak "zły Niemiec" znów pojawił się w polskiej kampanii, reporter "Czarno na białym" Artur Warcholiński.

Dzieją się rzeczy niezwykłe – premier i ministrowie jeżdżą po Polsce i opowiadają o rzeczywistości, która z rzeczywistością – taką prawdziwą, niewiele ma wspólnego. Artur Zakrzewski z "Czarno na białym".

Debaty nie było, pozostały więc przemówienia. Wiece i spotkania to dla polityka najprostszy sposób, by dotrzeć ze swym przekazem do wyborców albo wysłać sygnał rywalowi. Słuchając kandydatów możemy poznać nie tylko ich programy, ale też charaktery. Gesty i słowa decydują o tym, jak ich postrzegamy. Oni to wiedzą i robią, co mogą, by zdobyć naszą sympatię. Artur Warcholiński przeanalizował, jak i co mówią do nas kandydaci na prezydenta.

Premier Mateusz Morawiecki wytrwale podróżuje po Polsce, spotyka się z samorządowcami, rozdaje czeki na spore sumy, czasem jest to kilkaset tysięcy, czasem jest mowa o milionach złotych. Kłopot w tym, że te czeki są w tej chwili bez pokrycia. Kiedy wdzięczni mieszkańcy dziękują premierowi, ten ich poprawia wskazując, że to zasługa Andrzeja Dudy. Kto i co wręcza, i w czyim imieniu wyjaśnił reporter "Czarno na białym" Artur Zakrzewski.

W ostatnich latach przyzwyczailiśmy się, że frekwencja wśród najmłodszych nie zachwyca. Tym razem było inaczej. Młodzi 28 czerwca tłumnie poszli do wyborów. Co sprawiło, że wyszli z domów? Jakie mają poglądy? Co jest dla nich ważne i czego oczekują od prezydenta pytał na wyborczych wiecach Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego reporter "Czarno na białym" Piotr Świerczek.

Jak w środę wyglądała walka o głosy wyborców? Subiektywny przegląd wydarzeń wyborczych reportera "Czarno na białym" Łukasza Karusty.

Reporterzy "Czarno na białym" Artur Warcholiński i Paulina Tomanek sprawdzają, do kogo bliżej jest wyborcom Krzysztofa Bosaka - do Rafała Trzaskowskiego czy do Andrzeja Dudy.

Andrzej Duda będzie w poniedziałek czekał na Rafała Trzaskowskiego w Końskich, ale równie dobrym adresem byłby Żywiec, bo to też małe miasto, a do tego w poprzednich wyborach prezydenckich wynik z Żywca był bardzo podobny do ogólnokrajowego wyniku. Dlatego to tam o nastroje wyborcze i Polskę marzeń pytał w wyborczą niedzielę reporter "Czarno na białym" Artur Zakrzewski.