Czarno na białym

Czarno na białym

W sierpniu 2019 roku i niemal dokładnie rok później doszło do awarii przeprowadzonego pod Wisłą rurociągu, którym do oczyszczalni ścieków płynęły nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy. Kalendarium budowy - sięgające jeszcze lat 90. - przeanalizował w swoim reportażu dla "Czarno na białym" Marek Osiecimski. Odnalazł ludzi, którzy już kilkanaście lat temu ostrzegali przed ryzykowną inwestycją, i dokumenty potwierdzające, że urzędnicy ignorowali ostrzeżenia.

Dla elektoratu PiS najważniejszym dobrem Prawa i Sprawiedliwości jest, był i będzie Jarosław Kaczyński - uważa prof. Waldemar Paruch. Jaką pozycję w rządzie będzie miał premier Mateusz Morawiecki? Czy na rekonstrukcji zyskał, czy stracił? Odpowiedzi w rozmowie z byłym szefem rządowego Centrum Analiz Strategicznych szuka dziennikarz "Czarno na białym" Arkadiusz Wierzuk. Fragmenty wywiadu.

Do 2049 roku większość kopalni w Polsce ma zostać zamknięta. Już raz podobna operacja - wielka reforma górnictwa - się odbyła. Pod koniec lat 90., by ratować tę branżę, zamknięto ponad 20 kopalń, a pracę stracił blisko 100 tys. osób. Wszystko w dwa lata. Szefem rządu był wówczas Jerzy Buzek. O tym, jak powinno wyglądać odchodzenie od węgla, z byłem premierem rozmawiał reporter "Czarno na białym" Maciej Kluczka.

Publiczne pieniądze na projekt "przeciwdziałanie przestępstwom dotyczącym naruszenia wolności sumienia popełnianym pod wpływem ideologii LGBT" otrzymała Fundacja Strażnik Pamięci, której szefem jest redaktor naczelny jednego z tygodników. Dlaczego organizacja, której statutowe cele sprowadzają się głównie do krzewienia pamięci o historii, otrzymuje fundusze, które powinny być przeznaczone na przeciwdziałanie przestępczości i pomoc ofiarom? Odpowiedzi szuka reporter "Czarno na białym" Łukasz Karusta.

Smród, plaga much, piski usypianych zwierząt - to rzeczywistość, z jaką zmagają się na co dzień mieszkańcy Kawęczyna i Jesiony w Wielkopolsce. Wszystko przez funkcjonujące tam wielkie fermy norek hodowanych na futra. O ich problemach z urzędnikami odpowiedzialnymi za ochronę środowiska i kontrole sanitarne oraz z samymi hodowcami rozmawiała Paulina Tomanek w materiale "Czarno na białym".

Przed laty Janusz Palikot, Ryszard Petru i Paweł Kukiz próbowali wprowadzić na scenę polityczną całkowicie nowe formacje. Żadna z nich nie przetrwała do dziś. Przynajmniej w niezmienionej formie. Radomir Czarnecki, reporter "Czarno na białym" pyta więc Palikota, Petru i Kukiza o to, jak oceniają szanse przetrwania na scenie politycznej nowego ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni i jakie mają rady dla jego lidera.