Czarno na białym

Czarno na białym

Kierowniczce sklepu sieci IKEA grożą dwa lata więzienia za "ograniczanie praw pracowniczych ze względu na wyznanie". Wszystko zaczęło się od wpisu pracownika na temat osób LGBT na firmowym portalu. W sprawę, która mogła mieć swój finał w sądzie pracy, włączyła się prokuratura, która na biegłego powołała księdza znanego z kontrowersyjnych wypowiedzi na temat osób LGBT oraz związanego z instytucją, która broni poszkodowanego. Artur Warcholiński pyta o możliwy konflikt interesów i obiektywizm opinii biegłego.

7 sierpnia podczas ulicznego protestu na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie przeciwko aresztowaniu Margot policja zatrzymała 48 osób, zarzucając im czynny udział w zbiegowisku groźnym dla otoczenia. Dokładnie miesiąc po tamtych wydarzeniach reporter "Czarno na białym", Tomasz Kułakowski rozmawia z zatrzymanymi i pyta ekspertów oraz stołeczną policję, czy działania funkcjonariuszy były wtedy adekwatne do sytuacji.

Postulaty sierpnia zredagował Bogdan Borusewicz. Spisali je Aram Rybicki i Maciej Grzywaczewski, a dzięki Wiesławowi Urbańskiemu tablice w ogóle przetrwały. To na jego strychu w kamienicy w gdańskim Wrzeszczu przeczekały stan wojenny i szczęśliwie, bo nieznalezione przez Służbę Bezpieczeństwa, doczekały wolnej Polski.

Musimy przygotować się na jesień, która będzie dla nas prawdopodobnie trudna - przyznaje Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny w rozmowie z Dariuszem Kubikiem, dziennikarzem "Czarno na białym". I mówi "przepraszam" osobom, które w czasie pandemii COVID-19 nie czuły, że sanepid odpowiednio się nimi opiekuje.

- Nic mnie nie obchodziło, nie obchodziły mnie pieniądze ani strach. Chciałem tylko czuwać na tym, żeby nie przeszarżować, by wciąż wygrywać na miarę możliwości - mówi o wydarzeniach z sierpnia 1980 roku Lech Wałęsa w rozmowie z Piotrem Jaconiem dla "Czarno na białym". Premierowe odcinki programu codziennie od poniedziałku do piątku o 20.30 na antenie TVN24 oraz na tvn24.pl.

Komisja Parlamentu Europejskiego wytknęła Warszawie naruszenia praworządności. Niepraworządność, klimat, wielkie pieniądze, bezpieczeństwo - lista zadań i problemów w polityce zagranicznej jest długa. Kampania wyborcza się skończyła, a sprawy międzynarodowe to zgodnie z konstytucją obszar kompetencji prezydenta. Czego możemy spodziewać się od Andrzeja Dudy? Artur Zakrzewski.

Łącznie zdobyli ponad 20 milionów głosów. Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski zmobilizowali swoich wyborców, którzy w niedzielę tłumnie stawili się przy urnach. Reporter "Czarno na białym" pokazał, jakim zaangażowaniem wykazali się obywatele w czasie wyborów prezydenckich 12 lipca.

Był dziadek z Wehrmachtu i kanclerz popierana przez Stasi, teraz są niemieckie media, które rzekomo chcą zdecydować, kto będzie w Polsce prezydentem. To już tradycja, że gdy Prawu i Sprawiedliwości nie idzie w politycznej grze, to politycy tej partii sięgają po niemiecką kartę. Tym razem zrobił to urzędujący prezydent, zapominając w ferworze walki, że jego podstawowym obowiązkiem jest kreowanie polityki zagranicznej i dbanie o dobre relacje z sąsiadami. O tym, jak "zły Niemiec" znów pojawił się w polskiej kampanii, reporter "Czarno na białym" Artur Warcholiński.

Dzieją się rzeczy niezwykłe – premier i ministrowie jeżdżą po Polsce i opowiadają o rzeczywistości, która z rzeczywistością – taką prawdziwą, niewiele ma wspólnego. Artur Zakrzewski z "Czarno na białym".

Debaty nie było, pozostały więc przemówienia. Wiece i spotkania to dla polityka najprostszy sposób, by dotrzeć ze swym przekazem do wyborców albo wysłać sygnał rywalowi. Słuchając kandydatów możemy poznać nie tylko ich programy, ale też charaktery. Gesty i słowa decydują o tym, jak ich postrzegamy. Oni to wiedzą i robią, co mogą, by zdobyć naszą sympatię. Artur Warcholiński przeanalizował, jak i co mówią do nas kandydaci na prezydenta.

Premier Mateusz Morawiecki wytrwale podróżuje po Polsce, spotyka się z samorządowcami, rozdaje czeki na spore sumy, czasem jest to kilkaset tysięcy, czasem jest mowa o milionach złotych. Kłopot w tym, że te czeki są w tej chwili bez pokrycia. Kiedy wdzięczni mieszkańcy dziękują premierowi, ten ich poprawia wskazując, że to zasługa Andrzeja Dudy. Kto i co wręcza, i w czyim imieniu wyjaśnił reporter "Czarno na białym" Artur Zakrzewski.