Czarno na białym

Czarno na białym

Co z tą Czajką? "Półprawda jest gorsza niż kłamstwo" 

W sierpniu 2019 roku i niemal dokładnie rok później doszło do awarii przeprowadzonego pod Wisłą rurociągu, którym do oczyszczalni ścieków płynęły nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy. Kalendarium budowy - sięgające jeszcze lat 90. - przeanalizował w swoim reportażu dla "Czarno na białym" Marek Osiecimski. Odnalazł ludzi, którzy już kilkanaście lat temu ostrzegali przed ryzykowną inwestycją, i dokumenty potwierdzające, że urzędnicy ignorowali ostrzeżenia.

Dlaczego Jarosław Kaczyński wchodzi do rządu? "Trzeba zminimalizować poziom konfliktowości"

Dla elektoratu PiS najważniejszym dobrem Prawa i Sprawiedliwości jest, był i będzie Jarosław Kaczyński - uważa prof. Waldemar Paruch. Jaką pozycję w rządzie będzie miał premier Mateusz Morawiecki? Czy na rekonstrukcji zyskał, czy stracił? Odpowiedzi w rozmowie z byłym szefem rządowego Centrum Analiz Strategicznych szuka dziennikarz "Czarno na białym" Arkadiusz Wierzuk. Fragmenty wywiadu.

Buzek: Zmiany w górnictwie trzeba zacząć od ludzi. Tego nam dzisiaj brakuje

Do 2049 roku większość kopalni w Polsce ma zostać zamknięta. Już raz podobna operacja - wielka reforma górnictwa - się odbyła. Pod koniec lat 90., by ratować tę branżę, zamknięto ponad 20 kopalń, a pracę stracił blisko 100 tys. osób. Wszystko w dwa lata. Szefem rządu był wówczas Jerzy Buzek. O tym, jak powinno wyglądać odchodzenie od węgla, z byłem premierem rozmawiał reporter "Czarno na białym" Maciej Kluczka.

Strażnik na froncie walki z LGBT. "To propaganda homofobiczna"

Publiczne pieniądze na projekt "przeciwdziałanie przestępstwom dotyczącym naruszenia wolności sumienia popełnianym pod wpływem ideologii LGBT" otrzymała Fundacja Strażnik Pamięci, której szefem jest redaktor naczelny jednego z tygodników. Dlaczego organizacja, której statutowe cele sprowadzają się głównie do krzewienia pamięci o historii, otrzymuje fundusze, które powinny być przeznaczone na przeciwdziałanie przestępczości i pomoc ofiarom? Odpowiedzi szuka reporter "Czarno na białym" Łukasz Karusta.

"Po dzieciach tutaj muchy chodzą". Życie w pobliżu fermy norek

Smród, plaga much, piski usypianych zwierząt - to rzeczywistość, z jaką zmagają się na co dzień mieszkańcy Kawęczyna i Jesiony w Wielkopolsce. Wszystko przez funkcjonujące tam wielkie fermy norek hodowanych na futra. O ich problemach z urzędnikami odpowiedzialnymi za ochronę środowiska i kontrole sanitarne oraz z samymi hodowcami rozmawiała Paulina Tomanek w materiale "Czarno na białym".

"Szymonie, złóż się teraz do medialnego grobu". Politycznych weteranów rady dla Hołowni

Przed laty Janusz Palikot, Ryszard Petru i Paweł Kukiz próbowali wprowadzić na scenę polityczną całkowicie nowe formacje. Żadna z nich nie przetrwała do dziś. Przynajmniej w niezmienionej formie. Radomir Czarnecki, reporter "Czarno na białym" pyta więc Palikota, Petru i Kukiza o to, jak oceniają szanse przetrwania na scenie politycznej nowego ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni i jakie mają rady dla jego lidera.

"Jestem zdziwiony, że w takiej sytuacji powołano tego księdza na biegłego". Ordo Iuris kontra IKEA

Kierowniczce sklepu sieci IKEA grożą dwa lata więzienia za "ograniczanie praw pracowniczych ze względu na wyznanie". Wszystko zaczęło się od wpisu pracownika na temat osób LGBT na firmowym portalu. W sprawę, która mogła mieć swój finał w sądzie pracy, włączyła się prokuratura, która na biegłego powołała księdza znanego z kontrowersyjnych wypowiedzi na temat osób LGBT oraz związanego z instytucją, która broni poszkodowanego. Artur Warcholiński pyta o możliwy konflikt interesów i obiektywizm opinii biegłego.

Miesiąc po wydarzeniach na Krakowskim Przedmieściu. "Po co w ogóle te osoby były zatrzymywane?"

7 sierpnia podczas ulicznego protestu na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie przeciwko aresztowaniu Margot policja zatrzymała 48 osób, zarzucając im czynny udział w zbiegowisku groźnym dla otoczenia. Dokładnie miesiąc po tamtych wydarzeniach reporter "Czarno na białym", Tomasz Kułakowski rozmawia z zatrzymanymi i pyta ekspertów oraz stołeczną policję, czy działania funkcjonariuszy były wtedy adekwatne do sytuacji.

Człowiek, który uratował tablice

Postulaty sierpnia zredagował Bogdan Borusewicz. Spisali je Aram Rybicki i Maciej Grzywaczewski, a dzięki Wiesławowi Urbańskiemu tablice w ogóle przetrwały. To na jego strychu w kamienicy w gdańskim Wrzeszczu przeczekały stan wojenny i szczęśliwie, bo nieznalezione przez Służbę Bezpieczeństwa, doczekały wolnej Polski.

Szef sanepidu: przepraszam, że nie jesteśmy doskonali

Musimy przygotować się na jesień, która będzie dla nas prawdopodobnie trudna - przyznaje Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny w rozmowie z Dariuszem Kubikiem, dziennikarzem "Czarno na białym". I mówi "przepraszam" osobom, które w czasie pandemii COVID-19 nie czuły, że sanepid odpowiednio się nimi opiekuje.

"Jak do tej pory miałem ojca, tak od tego momentu go nie było"

- Nic mnie nie obchodziło, nie obchodziły mnie pieniądze ani strach. Chciałem tylko czuwać na tym, żeby nie przeszarżować, by wciąż wygrywać na miarę możliwości - mówi o wydarzeniach z sierpnia 1980 roku Lech Wałęsa w rozmowie z Piotrem Jaconiem dla "Czarno na białym". Premierowe odcinki programu codziennie od poniedziałku do piątku o 20.30 na antenie TVN24 oraz na tvn24.pl.

Jaką drogą pójdzie Andrzej Duda w polityce zagranicznej?

Komisja Parlamentu Europejskiego wytknęła Warszawie naruszenia praworządności. Niepraworządność, klimat, wielkie pieniądze, bezpieczeństwo - lista zadań i problemów w polityce zagranicznej jest długa. Kampania wyborcza się skończyła, a sprawy międzynarodowe to zgodnie z konstytucją obszar kompetencji prezydenta. Czego możemy spodziewać się od Andrzeja Dudy? Artur Zakrzewski.