Czarno na białym

Czarno na białym

Koronawirus - epidemia, o której mówi się dużo, zdecydowanie więcej niż o poprzednich, a w ostatnich latach było ich już kilka. Choć pierwszy raz mamy do czynienia z sytuacją, gdy szybciej niż choroba rozprzestrzeniają się informację na jej temat. W internecie za pomocą specjalnych map niemal na żywo możemy śledzić, jak rozprzestrzenia się wirus, co pokazuje Monika Gawrońska – Mróz.

W Polsce dotąd nie wykryto żadnego przypadku koronawirusa, a ostatnie dane ze świata są takie, że zachorowało ponad 80 tysięcy ludzi, a blisko trzy tysiące zmarło. Trwa walka z epidemią i co ważne z dezinformacją na jej temat. Gdy jedni panikują, inni problem bagatelizują, więc Rafał Stangreciak z pomocą ekspertów wyjaśnia, czego się obawiać, a czego nie.

Powołana przez premiera rada rodziny ma "inicjować i wspierać działania na rzecz promowania kultury prorodzinnej oraz promować model rodziny tradycyjnej". Z wypowiedzi premiera i minister rodziny wynika jednak, że rada będzie nie tylko promować, ale i zwalczać. Zwalczać inne pojmowanie rodziny niż ma rada. Kto zasiada w radzie rodziny i jak jej członkowie rozumieją swoją rolę? O tym Maja Wójcikowska.

Komisja rodziny i rekordowo krótka kariera posłanki lewicy na stanowisku przewodniczącej. Dlaczego w atmosferze awantury politycy PiS odwołali Magdalenę Biejat, którą na to stanowisko dwa miesiące wcześniej powołali? O tym Magdalena Gwóźdź.

Ostatnie lata wyraźnie pokazują, że słowo "rodzina" nabiera całkowicie nowych znaczeń. Czy małżeństwo bez dzieci to już rodzina, czy jeszcze nie? Czy rodziną są osoby mające i wspólnie wychowujące dzieci, ale bez ślubu? I co z parami jednopłciowymi? Między innymi o to pyta Łukasz Karusta.

Były minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel był niezwykle zaangażowany w nadzór nad hodowlą koni w Polsce i wymieniał władze - dobrze wcześniej funkcjonujących - stadnin. Między innymi tej najsłynniejszej - w Janowie Podlaskim. Byłe władze ostrzegały, że może to doprowadzić do upadku stadniny, nowe przekonywały, że chodzi o poprawę funkcjonowania. Co się zmieniło w polskiej hodowli koni po wymianie kadr i czyje jest dziś na wierzchu?

Historia batalii o jedno stado, które miała ocalić łaska prezesa. Przypomnijmy - chodzi o tak zwane krowy z Deszczna. Wolnożyjące zwierzęta miały być zabite i zutylizowane, a minister rolnictwa był zdeterminowany żeby ten plan zrealizować. Równie zdeterminowani byli obrońcy praw zwierząt. Starcie o małe stado krów z wielką polityką w tle.

W dzisiejszym wydaniu "Czarno na Białym" przyjrzymy się sytuacji stadniny w Janowie Podlaskim po kadrowej dobrej zmianie. Pokażemy historię walki o tak zwane stado z Deszczna i nieuchwalonej ustawy, która miała poprawić los zwierząt. Program dzisiaj o 20:25 w TVN24.

Nawet duchowni otwarcie mówią o galopującej laicyzacji młodego pokolenia. I nie są to publicystyczne tezy, a komentarz do wyników badań nad religijnością prowadzonych przez 10 lat w 106 krajach. Wynika z nich, że Polska jest światowym liderem spadku liczby wierzących wśród młodego pokolenia. Czy ci, którzy wiarę tego pokolenia powinni kształtować, widzą ten problem? Z czego ich zdaniem wynika i czy da się ten trend odwrócić? O tym Magdalena Raczkowska-Kazek.

Dziennikarze "Czarno na białym" sprawdzili, jak wygląda codzienność polskich sądów i co oznacza to dla zwykłych obywateli, którzy w milionach różnych spraw każdego dnia dochodzą swoich praw. Zdaniem sędziów, o rozwiązywaniu problemów takich jak przewlekłość postępowań, biurokracja czy skomplikowany język prawniczy, nie ma mowy. Materiał Arkadiusza Wierzuka.

Obecna władza coraz mocniej ingeruje w to, jak funkcjonują sądy. Minister sprawiedliwości, prokurator generalny i polityk rządzącej większości Zbigniew Ziobro - mimo apeli i opinii międzynarodowych instytucji - zapowiada zaostrzenie kursu i dalsze zmiany w sądach. Czy władza ta może objąć także treść zapadających tam wyroków? Między innymi o to pytał Dariusz Kubik.

Historia młodego kierowcy, który zderzył się z limuzyną premier Beaty Szydło, pokazuje, co stworzony przez polityków system oznacza dla obywatela, który na sali sądowej zderza się z aparatem państwa. Politycy rządzącej partii wyrok w tej sprawie ogłosili zaraz po wypadku, ale ten przed sądem nie zapadł od ponad trzech lat. Materiał Cypriana Jopka.

Na początku daje objawy podobne do zwykłego przeziębienia, ale szybko staje się śmiertelnie niebezpieczny. Pod mikroskopem koronawirus może budzić zachwyt, ale jego właściwości nie są tak piękne jak wygląd. Każdego dnia przybywa jego ofiar i nowych zarażonych. To już dziesiątki tysięcy chorych, głównie w Chinach, ale nie tylko. Jedni panikują, inni problem bagatelizują, więc Rafał Stangreciak z pomocą ekspertów wyjaśnia, czego się obawiać, a w co nie wierzyć.

Koronawirus atakuje, a Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła alarm. Choć to nie pierwszy alarm i nie pierwsza w ostatnich latach epidemia na świecie, to pierwszy raz mamy do czynienia z sytuacją, gdy szybciej niż choroba rozprzestrzeniają się informację na jej temat. W internecie za pomocą specjalnych map, niemal na żywo możemy śledzić, jak rozprzestrzenia się wirus. Pierwszy też raz obserwujemy tak powszechną mobilizację działań, które to rozpowszechnianie choroby mają powstrzymać. O tym Daniel Chaliński.

Koronawirus to epidemia, o której mówi się dużo, zdecydowanie więcej niż o poprzednich. A w ostatnich latach było ich już kilka. Czy mimo tamtych doświadczeń i mimo postępu medycyny ludzkość skazana jest na ciągłą walkę z wirusami? O tym Monika Gawrońska - Mróz.

Na początku daje objawy podobne do zwykłego przeziębienia, ale szybko staje się śmiertelnie niebezpieczny. Pod mikroskopem koronawirus może budzić zachwyt, ale jego właściwości nie są tak piękne jak wygląd. Koronawirus oraz światowa walka z epidemią i dezinformacją na jej temat o godzinie 20.30 w "Czarno na białym" w TVN24.

Nic właściwie nie wiadomo o efektach trwającego drugi rok śledztwa, choć wiele dziwnych okoliczności mu towarzyszy. Nie będziemy oceniać stawianych zarzutów ani tym bardziej rozstrzygać, kto jest winny a kto nie - chcemy tylko pokazać Państwu naprawdę nietypowe działania śledczych w tej sprawie - m.in. dotyczące tymczasowego aresztowania jednego z podejrzanych. Trzykrotnie tymczasowo aresztowanego, mimo rekordowo wysokiego poręczenia majątkowego, ponad 100 milionów złotych - o szczegółach Leszek Dawidowicz.