Czarno na białym

Czarno na białym

Długie kolejki po koronawirusowej przerwie

Galerie i centra handlowe po długiej wirusowej przerwie otworzyły się w poniedziałek - na razie z wieloma obostrzeniami. Rafał Stangreciak z "Czarno na białym" pokazał jak handel wychodzi z zamrożenia, jak zachowują się klienci i czy pamiętamy jeszcze, że wirusowe zagrożenie nie zniknęło.

Problemy branży żeglarskiej

Dla firm z branży żeglarskiej po zniesieniu obostrzeń w związku z epidemią COVID-19 dalej trwa flauta - mimo że można żeglować, to problem z otwarciem przystani nie zniknął.

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło bazę PESEL. Co na to prezes Urzędu Ochrony Osobowej?

Jest wiele przeszkód prawnych, ale też technicznych, które sprawiają, że trudno uwierzyć w to, by za siedem dni odbyły się w Polsce wybory prezydenckie. Mimo to władza chce je przeprowadzić. Gdy samorządy masowo odmówiły przekazania poczcie list wyborczych, bazę PESEL udostępniło Ministerstwo Cyfryzacji. Zdaniem wielu prawników było to działanie bezprawne. Co ciekawe, nie dostrzegł tego faktu szef Urzędu Ochrony Danych Osobowych, którego samego też bardzo trudno jest znaleźć. Próbował tej trudnej sztuki Artur Zakrzewski, reporter "Czarno na Białym".

Mówił: polityka to hazard, wolnoamerykanka, tak jest zawsze. O co gra Jarosław Gowin?

- To jest partia, w której dzisiaj odnajduję się bardzo dobrze - przekonywał Jarosław Gowin, gdy był w rządzie Donalda Tuska. Trzy lata później, gdy po zmianie władzy wchodził do gabinetu PiS, przekonywał: - Wiedziałem, że nie ma dla mnie miejsca w Platformie Obywatelskiej po paru pierwszych miesiącach. Jak zmieniał partie, poglądy i sojusze? O tym opowiada Cyprian Jopek, reporter "Czarno na białym".

Organizacja wyborów, ich przebieg i kontrola w rękach polityków

Minister Jacek Sasin wziął na siebie ciężar organizacji wyborów. Dystrybucją kart wyborczych zajmie się Poczta Polska nadzorowana przez niego i kierowana przez byłego wiceministra obrony narodowej - potem o ważności wyborów zadecyduje Sąd Najwyższy kierowany teraz przez wyznaczonego przez prezydenta sędziego Kamila Zaradkiewicza. Taki obraz układa się w pewną całość. Materiał Cypriana Jopka.

Droga pakietu wyborczego

Dawniej sprawa była prosta - kartę do głosowania otrzymywaliśmy w lokalu wyborczym, w którym wcześniej pokazywaliśmy dowód tożsamości. Głos wrzucany był do urny. Teraz ma być zupełnie inaczej – problem w tym, że nowa droga pakietu wyborczego pozostawia wątpliwości, czy to na pewno bezpośrednie, tajne i powszechne wybory. Materiał Radomira Czarneckiego.

Dzieci będą mogły wrócić do przedszkoli i żłobków

Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego 6 maja dzieci będą mogły wrócić do żłobków i przedszkoli, zachowując pewne ograniczenia. O tym, jak wyglądały te obostrzenia wcześniej i co się działo z takimi placówkami opowiedziała właścicielka jednego z prywatnych żłobków.

"Wchodzimy do strefy zakażonej". Nagrał, jak wygląda codzienna praca w szpitalu 

Ludzie w kombinezonach, cichy szum maszyn i ekranów - w takiej scenerii trwa dramatyczna walka o życie pacjentów z chorobą COVID-19. Pokazujemy nagranie, na którym widać wnętrze OIOM-u szpitala zakaźnego w Krakowie i jedną z procedur - przekładanie pacjenta na brzuch. Choć brzmi to banalnie, ta czynność jest skomplikowana, ma też bardzo duże znaczenie w leczeniu. Materiał Piotra Świerczka, reportera "Czarno na Białym".

Koronawirus w prawie

Rząd przygotował specjalną ustawę, która przewiduje między innymi przymusową kwarantannę, możliwość wykonywania pracy z domu i specjalne zasiłki dla rodziców, którzy musieliby opiekować się dziećmi, gdyby zamknięto przedszkola lub szkoły. Ustawą w piątek zajmował się Senat, a Artur Warcholiński przeanalizował jej najważniejsze zapisy.

Pacjent z koronawirusem

Zapisy specustawy mogą mieć zastosowanie, gdyby zakażenia koronawirusem w Polsce miały zdecydowanie większą skalę niż obecnie. U pierwszego zdiagnozowanego w naszym kraju pacjenta objawy pojawiły się po powrocie z Niemiec. - Cały czas wierzyłem, że to nie dotyczy mnie - mówi. Fragmenty rozmowy z pierwszym pacjentem w Polsce, u którego stwierdzono koronawirusa i ratownikiem medycznym, który jako pierwszy miał kontakt z zakażonym pacjentem w materiale Rafała Stangreciaka.

Bez porównania

Na leczenie chorych, nie tylko onkologicznych przyda się oczywiście każda złotówka i to od razu. Ale żeby sobie uzmysłowić ile to jest te gorące teraz "dwa miliardy złotych", to pokażemy Państwu ile za uwaga trochę więcej niż połowę tej kwoty udało się zrobić dla chorych Orkiestrze Owsiaka. Miliard z kawałkiem zbierane przez 28 lat. Co dały te pieniądze o tym Artur Zakrzewski.

Posłanka na froncie

 Joanna Lichocka - kiedyś dziennikarka, teraz posłanka Prawa i Sprawiedliwości. Z mediów do polityki przeszła po katastrofie smoleńskiej. To, że zaangażowała się po prawej stronie sceny politycznej nie zaskoczyło jej dawnych redakcyjnych kolegów - podobnie, jak nie dziwi ich to, że w tym jej politycznym zaangażowaniu jest sporo emocji o czym opowiadają oni w rozmowie z Marcinem Gutowskim.