Czarno na białym

Czarno na białym

Dlaczego budowa wieżowców na Srebrnej nie ruszyła, mimo że projekt - jak wynika z ujawnionych taśm - był właściwie gotowy. I był też moment, że wszystko szło już po myśli inwestora. O problemach z roszczeniami, pozwoleniem na budowę i o akcie światło na całą inwestycję - Jacek Smaruj.

O roli, jaką przy inwestycji spółki Srebrna miał odegrać prezes banku, który za rządów PiS znalazł się pod kontrolą państwa. ​Według "Gazety Wyborczej" prezes Pekao SA jeździł do siedziby PiS i rozmawiał z szefem tej partii i austriackim biznesmenem o kredycie na budowę wieżowców. Atrakcyjnym kredycie, jak wynika z dokumentów, które za chwilę pokażemy. Kim jest Michał Krupiński?

W Polsce dopiero zaczyna się o tym mówić, w Irlandii już to wszystko powiedziano głośno i to już nie ta sama katolicka Irlandia, do jakiej jeszcze niedawno Polskę porównywano. Pedofilskie skandale ukrywane przez biskupów i historie nieślubnych dzieci odbieranych przez zakonnice - pokażemy, jak Kościół w Irlandii sam doprowadził do swojego upadku, czego znamiennym symbolem jest fakt, że w ubiegłym roku było tylko pięciu kandydatów na księży, a Irlandczycy, którzy jeszcze niedawno nie uznawali rozwodów, teraz mówią "tak" dla homoseksualnych małżeństw i "tak" dla aborcji dotąd w ich kraju praktycznie zakazanej. Skąd ta diametralna zmiana? To przez biskupów, którzy milczeli i nic nie zrobili, gdy księża i zakonnice latami krzywdzili wiernych - tak mówią w Irlandii sami katolicy. Relacje tych, z którymi rozmawiał Cyprian Jopek, są wstrząsające i każą zadać pytanie, czy tak może wyglądać irlandzka przyszłość polskiego Kościoła?

Ujawniony ostatnio przypadek uboju chorych krów, to nie pierwsza afera w branży mięsnej i spożywczej. Stara wędlina sprzedawana ponownie w sklepach czy trująca sól drogowa dodawana do jedzenia, drób karmiony na masową skalę antybiotykami - wracamy do głośnych afer ujawnionych przez dziennikarzy TVN i pytamy czy wyciągnięto z nich jakiekolwiek wnioski.

Pokażemy ludzi, którzy za wyłapywanie "czarnych owiec" odpowiadają i instytucję, która powinna gwarantować, że do obrotu nie trafi mięso z ubojni takiej, jak ta pokazana w reportażu "Superwizjera" TVN. To Inspekcja Weterynaryjna i lekarze w niej zatrudnieni. Piotr Czaban pokaże, w jakich pracują warunkach i ile zarabiają. A na pytanie, czy tak zorganizowana Inspekcja jest w stanie skutecznie wypełniać swoje obowiązki, po obejrzeniu tego reportażu każdy będzie mógł sobie odpowiedzieć sam.

Sprawdzimy, jak funkcjonuje system kontroli i izolowania niebezpiecznych więźniów, którzy kończą odbywanie kary. Pytania o to powróciły po tym, jak Stefan W. zamordował Pawła Adamowicza niedługo po wyjściu z więzienia. Odpowiedzi, jakie usłyszał Rafał Stangreciak, pokazują, jak wiele luk jest w tym systemie.

Jednym z ważnych elementów resocjalizacji powinna być praca. Mówią o tym nie tylko specjaliści, ale i sami więźniowie, którym umożliwiono zarabianie w czasie odbywania kary. I z myślą o nich ponad dwa lata temu ogłoszono ministerialny program "Praca dla więźniów". Ilu pracowało wtedy, ilu pracuje dziś, czyli jakie są efekty programu opracowanego przez wiceministra Patryka Jakiego?

Przyjrzeliśmy się działalności instytutu, który formalnie ma między innymi utrwalać demokrację i rozwijać świadomość polityczną Polaków. Łukasz Karusta sprawdził, w jaki sposób to robi, a jego ustalenia rodzą więcej pytań niż odpowiedzi.

Człowiek, który - jak wynika z opublikowanych przez "Gazetę Wyborczą" nagrań - prowadził rozmowy o inwestycjach spółki. I ważne pytanie, w czyim imieniu to robił, bo w spółce Srebrna nie pełni żadnej funkcji. A także - dlaczego rozmowy o inwestycji odbywają się w siedzibie partii, która zgodnie z prawem nie powinna prowadzić działalności gospodarczej? Między innymi te pytania zadał Dariusz Kubik.

Majątek, który wywołuje ogromne polityczne emocje. Majątek spółki zarządzanej przez ludzi związanych z Prawem i Sprawiedliwością. To ona znalazła się w centrum zainteresowania po ujawnieniu tak zwanych taśm Kaczyńskiego. Ile zarabia i ile warte są nieruchomości spółki Srebrna? O tym Daria Górka.

Ponad 30 lat temu odbyła się debata przewodniczącego komunistycznego związku zawodowego Alfreda Miodowicza z legendą Solidarności Lechem Wałęsą. Stanisław Ciosek, jeden z uczestników przemian ustrojowych w Polsce, określił ją mianem "pojedynku gladiatorów". Debata, która była jednym z kroków do obalenia komunizmu w relacji Piotra Świerczka.

Coraz bardziej realna wydaje się wizja strajku nauczycieli. Ich główny postulat to podniesienie pensji. Piotr Czaban sprawdził więc, ile zarabiają dziś i czy prawdą jest, jak mówi premier, że mają "troszeczkę więcej czasu wolnego" od innych pracujących.

Okazuje się, że dziś poza pasją w szkole potrzebna jest także cierpliwość, odporność i wytrzymałość. Także fizyczna. A wykazać się nią muszą dzieci, które chodzą do szkół reformowanych przez rząd PiS. Reformowanych tak, że "w trakcie zmian doszło do wielu naruszeń podstawowych praw dziecka" - takiego określenia w liście do premiera użył były rzecznik praw dziecka. O jakie naruszenia chodzi, o tym Witold Tabaka.

Premier chciałby minister Annie Zalewskiej dać medal, nauczyciele za to chcieliby, żeby to ona dała im podwyżki. Spotkają się z nią w tej sprawie kolejny raz. Jednocześnie przygotowują się jednak do strajku. Wydaje się on coraz bardziej realny, a pierwszy nieformalny protest już w kilku szkołach się odbył. Nauczyciele, śladem policjantów, zaczęli masowo chorować. O przyczynach wybuchu tak zwanej nauczycielskiej grypy Magdalena Gwóźdź.

Spółka Srebrna kontrolowana jest przez najbliższych ludzi prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Dysponuje olbrzymim majątkiem przejętym zaraz po upadku PRL - głównie nieruchomościami w bardzo atrakcyjnych miejscach w centrum Warszawy. O jednej zrobiło się głośno, gdy wyszło na jaw, że spółka Srebrna chce wybudować tam jeden najwyższych wieżowców w stolicy. Inwestycja podniosłaby wartość tej spółki, ale pojawiły się problemy z roszczeniami spadkobierców i pozwoleniem na budowę.

Na opublikowanych we wtorek przez "Gazetę Wyborczą" nagraniach z siedziby PiS słychać, jak prezes Kaczyński osobiście omawia z austriackim biznesmenem kwestie budowy wieżowców w centrum Warszawy. Co ważne - to prywatna inwestycja, którą ma sfinansować przejęty przez PiS państwowy bank. Pokażemy teraz kluczowe fragmenty ujawnionych taśm - wyjaśniając najpierw, kim są rozmówcy. 

Umorzono śledztwo w sprawie "politycznych aktów zgonu", bo według gdańskiej prokuratury nie było to nawoływanie do nienawiści, a wyrażenie poglądu.​ Tak, jak - zdaniem śledczych z Warszawy - skopanie kobiet blokujących jeden z marszów niepodległości nie było pobiciem, a okazaniem niezadowolenia przez maszerujących. Arkadiusz Wierzuk o zastanawiających uzasadnieniach, umorzeniach i przedłużających się śledztwach, czyli jak prokuratura Zbigniewa Ziobry walczy z mową nienawiści.

Głośna sprawa neonazistów z Białegostoku, którzy terroryzowali miasto. Śledztwo wszczęte za rządów Platformy Obywatelskiej po sławetnych słowach "idziemy po was", po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość nagle wyhamowało - jak twierdzą dwaj policjanci kiedyś z tą sprawą związani. W rozmowie z Leszkiem Dawidowiczem mówią więcej: że neonazistom odpuszczono, czego skutki - ich zdaniem - wkrótce znów będzie widać.