Czarno na białym

Czarno na białym

Pieniądze Wiosny

Pytania trudniejsze - o podpisy, umowy i pieniądze. Pytania, które pojawiły się po zorganizowanej z rozmachem konwencji partii Roberta Biedronia na warszawskim Torwarze. Odpowiedź, że pochodziły między innymi ze sprzedaży koszulek, zamiast rozwiewać wątpliwości potęgowała, więc sprawą zajął się Rafał Stangreciak.

Droga Roberta Biedronia do Wiosny

Teraz pokażemy drogę do Wiosny samego Roberta Biedronia, czyli polityczne doświadczenia, które ukształtowały jego samego. Z Krosna, przez Ustrzyki Dolne, Olsztyn, Warszawę trafił do Słupska, żeby wrócić do Warszawy i zaangażować się w kolejny polityczny projekt. Tym razem swój. Na tej drodze były SLD i Ruch Palikota, nieudane próby wejścia do Rady Warszawy, ale i udane lata w Sejmie. Dokąd ta droga - według samego Roberta Biedronia - ma go doprowadzić? O tym Artur Warcholiński.

Nadszarpnięty wizerunek. Pokaz politycznej "siły" PiS

Mocna wyborcza ofensywa PiS po defensywie ostatnich miesięcy. Zaczęło się przed rokiem od międzynarodowego skandalu wokół ustawy o IPN i sporu z Unią o Sąd Najwyższy, a od tego roku lista spraw, w których Prawo i Sprawiedliwość musi się bronić wydłuża się niemal z każdym tygodniem, co pokaże Arkadiusz Wierzuk.

Bez autobusu i bez pociągu. Program wsparcia PiS

Maraton wyborczy i petarda obietnic - jak to określono na ostatniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Choć obietnica, o której teraz powiemy, to raczej niewypał, bo już raz PiS obiecywało przywrócenie lokalnych połączeń autobusowych, a ile z tych wyborczych deklaracji zostało pokazuje przykład Krosna, choć nie tylko tam po dawnym dworcu została tylko tabliczka. Artur Zakrzewski.

Efekt 500 plus i kalendarz wyborczy

Konkretów i kosztów na razie nie ma, ale wyborcze obietnice padły. Na początek 500 plus. Daria Górka pokaże, jak Prawo i Sprawiedliwość zmieniało zdanie w tej sprawie i jak sztandarowy rządowy program z teoretycznie demograficznego - w praktyce stał się socjalny.

Pominięci i niewidzialni. Festiwal obietnic nie dla nich

Nauczyciele, niepełnosprawni i lekarze rezydenci - po tym, co usłyszeli na ostatniej konwencji PiS, pytają, gdzie są pieniądze, które im już dawno obiecano. Czują się oszukani i zdesperowani, będą protestować i strajkować, choć może się okazać, że niewiele wskórają, dlaczego? To wyjaśni Maja Wójcikowska.

Chińskie drony w polskich służbach. Niebezpieczna obserwacja

Chińskie drony. Podczas, gdy Amerykanie, ze względów bezpieczeństwa, wycofali je dwa lata temu ze wszystkich swoich służb (i zrobili to jednego dnia), w Polsce one właśnie służą w policji, żandarmerii wojskowej czy straży miejskiej. Choć są polskie firmy, które produkują takie urządzenia. Co więcej, produkują i nawet wygrywają przetargi, ale co ciekawe, na dostawę chińskiego sprzętu. Dlaczego i czy tak powinno być? O tym Rafał Stangreciak.

Afera szpiegowska z gigantem telefonicznym w tle

ABW zatrzymała niedawno pracującego w Huawei Chińczyka oraz Polaka, który pracował dla większości najważniejszych w kraju instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i uchodził za jednego z największych ekspertów od cyber zagrożeń - o szczegółach tej sprawy Leszek Dawidowicz.

Bigamista, pedofil, który molestował własne dzieci. Duchowny i ważna postać w Watykanie

Porażająca historia "Demona w Watykanie" - to tytuł książki o Marcialu Macielu Degollado, twórcy Legionu Chrystusa, jednego z najbardziej rozwijających się katolickich zakonów. To historia księdza - bigamisty, pedofila, który molestował też swoje dzieci, gwałciciela zakonnic i kleryków oraz przestępcy finansowego. Księdza, który mimo to w Kościele był bardzo szanowanym duchownym, także osobiście przez Jana Pawła II. Czy mógł on nie wiedzieć o tym, co robił Degollado? Papież Franciszek wywołał ostatnio spekulacje pewną anegdotą. Ale pewne jest jedno - że Watykan wiedział o tym, bo potwierdzają to i dokumenty, i świadkowie, z którymi rozmawiała Magdalena Raczkowska-Kazek. Na rozmowę w tej sprawie z kard. Stanisławem Dziwiszem, do którego skierowano przed laty list mówiący o przestępstwach Degollado, krakowska kuria się nie zgodziła.

Czy minister Zbigniew Ziobro może rzetelnie wyjaśnić sprawę Srebrnej?

Pytanie o rzetelne wyjaśnienie sprawy dotyczy szefa prokuratorów - ministra sprawiedliwości i rządzącego polityka w jednej osobie. Szczególnie po tym, jak Zbigniew Ziobro spotkał się Jarosławem Kaczyńskim w dość niecodziennym miejscu i akurat w czasie, gdy nadzorowana przez niego prokuratura prowadzi sprawę, w centrum której jest właśnie prezes PiS. Biorąc też pod uwagę, jak PiS zmieniło prawo o prokuraturze, pojawia się pytanie, czy Ziobro przekazał Kaczyńskiemu informacje z prowadzonego postępowania? Tomasz Marzec.

Byli powiązani ze Srebrną, teraz są szefami służb

Szef CBA, szef ABW - obaj kiedyś pracowali dla Srebrnej. Powiązania z ludźmi tej spółki ma też człowiek nadzorujący teraz wszystkie służby specjalne - Mariusz Kamiński. Czy służby, które mają narzędzia, żeby prześwietlać Srebrną po ujawnieniu "taśm Kaczyńskiego", w takich rękach mogą gwarantować rzetelne wyjaśnienie sprawy? O tym Jacek Smaruj.

Trzy lata temu nie było sprawy. Była trzy dni po "taśmach Kaczyńskiego"

Sprawa, która z aferą wokół Srebrnej nie ma nic wspólnego, poza tym, że właśnie po ujawnieniu "taśm Kaczyńskiego" nagle wypłynęła. Nagle, bo - jak ustalił nasz reporter - CBA już ponad trzy lata temu zebrało dowody i chciało zarzutów dla Stefana Niesiołowskiego. Obecny szef Biura Ernest Bejda uznał wtedy, że sprawy nie ma. Tak twierdzą agenci, którzy prowadzili dochodzenie. Dotarł do nich Leszek Dawidowicz.

Polacy, których doceniła Amerykańska Akademia Filmowa

Joanna Kulig i jej wykorzystana szansa na sukces. Nie pierwsza taka dla polskiego artysty, bo nasi filmowcy już nie raz byli doceniani przez Amerykańską Akademię Filmową. W tym gronie są ci najbardziej znani, tacy jak Andrzej Wajda, Allan Starski czy Paweł Pawlikowski, ale i tacy, którzy poza filmowym światem tak rozpoznawalni nie są. Ich sylwetki i dokonania przedstawia Magdalena Gwóźdź.

Joanna Kulig. Droga do sukcesu gwiazdy "Zimnej wojny"

Polski film, który jest w tym roku nominowany do Oskara oraz aktorka, którą zachwycił się świat. Mowa o "Zimnej wojnie" i Joannie Kulig. O tym, jaka droga poprowadziła ją z "Szansy na sukces" na hollywoodzki czerwony dywan.

Kino w czasach PRL

Pokażemy czasy, w których dla nas kino było oknem na świat. Czasy, w których mistrzem ceremonii był kinooperator, a w kinowych salach słychać było charakterystyczne odgłosy projektora.

Ofiara księdza

Bohater reportażu Marii Mikołajewskiej miał 9 lat, gdy pierwszy raz został wykorzystany przez proboszcza z rodzinnej parafii. Przez kolejnych dziewięć był molestowany i gwałcony. Gdy przerwał milczenie, Kościół nie dał mu wiary. Sąd biskupi uniewinnił księdza pedofila, sąd cywilny wątpliwości nie miał żadnych, a Sąd Najwyższy kilkanaście dni temu utrzymał karę więzienia dla oprawcy Mariusza Milewskiego.

Upadły pomnik

Obalony minionej nocy pomnik księdza Jankowskiego w Gdańsku i mroczna przeszłość duchownego - legendy antykomunistycznej opozycji. O tej drugiej twarzy prałata głośno zrobiło się niedawno. Relacje kolejnych osób, które twierdzą, że zostały przez niego skrzywdzone w dzieciństwie, są wstrząsające - tak bardzo, że nie wszystko możemy opublikować. Choć te fragmenty, które pokaże w swoim reportażu Jacek Smaruj, też są mocne.

Zbiór zastrzeżony. Specjana ochrona w IPN

Tzw. zetka, czyli zbiór zastrzeżony IPN, gdzie trzymano teczkę TW Ryszarda. Zbiór, do którego zgodnie z prawem miały trafiać przypadki newralgiczne dla bezpieczeństwa państwa i w związku z tym wymagające szczególnej ochrony. Zbiór ten zastrzeżony już nie jest, co nie oznacza jednak, że wszystko już jest jawne i o tym Igor Sokołowski.

Historia byłych partyjnych towarzyszy

Otwieranie teczek i hasło "precz z komuną". Partia, która na sztandarach ma dekomunizację, ma też ludzi z komunistyczną przeszłością w swoich szeregach, i co więcej wystawia ich na pierwszą linię. Komunistyczny prokurator stał się twarzą sądowej rewolucji PiS. Były oficer ludowego wojska polskiego firmował ustawę degradacyjną. A były działacz PZPR kierował jedną z najważniejszych spółek skarbu państwa. Dlaczego te i inne głośne historie nigdy nie były dla PiS takim problemem jak Kazimierz Kujda, o tym Cyprian Jopek.

Teczka, która wstrząsnęła PiS-em

Teczka TW Ryszarda z jego pisemnym zobowiązaniem do współpracy i donosami, jakie składał komunistycznej bezpiece oraz pytanie, czy Jarosław Kaczyński rzeczywiście, jak twierdzi, nic o tym nie wiedział. Arkadiusz Wierzuk.