Czarno na białym

Czarno na białym

Przyjrzeliśmy się działalności instytutu, który formalnie ma między innymi utrwalać demokrację i rozwijać świadomość polityczną Polaków. Łukasz Karusta sprawdził, w jaki sposób to robi, a jego ustalenia rodzą więcej pytań niż odpowiedzi.

Człowiek, który - jak wynika z opublikowanych przez "Gazetę Wyborczą" nagrań - prowadził rozmowy o inwestycjach spółki. I ważne pytanie, w czyim imieniu to robił, bo w spółce Srebrna nie pełni żadnej funkcji. A także - dlaczego rozmowy o inwestycji odbywają się w siedzibie partii, która zgodnie z prawem nie powinna prowadzić działalności gospodarczej? Między innymi te pytania zadał Dariusz Kubik.

Majątek, który wywołuje ogromne polityczne emocje. Majątek spółki zarządzanej przez ludzi związanych z Prawem i Sprawiedliwością. To ona znalazła się w centrum zainteresowania po ujawnieniu tak zwanych taśm Kaczyńskiego. Ile zarabia i ile warte są nieruchomości spółki Srebrna? O tym Daria Górka.

Ponad 30 lat temu odbyła się debata przewodniczącego komunistycznego związku zawodowego Alfreda Miodowicza z legendą Solidarności Lechem Wałęsą. Stanisław Ciosek, jeden z uczestników przemian ustrojowych w Polsce, określił ją mianem "pojedynku gladiatorów". Debata, która była jednym z kroków do obalenia komunizmu w relacji Piotra Świerczka.

Coraz bardziej realna wydaje się wizja strajku nauczycieli. Ich główny postulat to podniesienie pensji. Piotr Czaban sprawdził więc, ile zarabiają dziś i czy prawdą jest, jak mówi premier, że mają "troszeczkę więcej czasu wolnego" od innych pracujących.

Okazuje się, że dziś poza pasją w szkole potrzebna jest także cierpliwość, odporność i wytrzymałość. Także fizyczna. A wykazać się nią muszą dzieci, które chodzą do szkół reformowanych przez rząd PiS. Reformowanych tak, że "w trakcie zmian doszło do wielu naruszeń podstawowych praw dziecka" - takiego określenia w liście do premiera użył były rzecznik praw dziecka. O jakie naruszenia chodzi, o tym Witold Tabaka.

Premier chciałby minister Annie Zalewskiej dać medal, nauczyciele za to chcieliby, żeby to ona dała im podwyżki. Spotkają się z nią w tej sprawie kolejny raz. Jednocześnie przygotowują się jednak do strajku. Wydaje się on coraz bardziej realny, a pierwszy nieformalny protest już w kilku szkołach się odbył. Nauczyciele, śladem policjantów, zaczęli masowo chorować. O przyczynach wybuchu tak zwanej nauczycielskiej grypy Magdalena Gwóźdź.

Spółka Srebrna kontrolowana jest przez najbliższych ludzi prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Dysponuje olbrzymim majątkiem przejętym zaraz po upadku PRL - głównie nieruchomościami w bardzo atrakcyjnych miejscach w centrum Warszawy. O jednej zrobiło się głośno, gdy wyszło na jaw, że spółka Srebrna chce wybudować tam jeden najwyższych wieżowców w stolicy. Inwestycja podniosłaby wartość tej spółki, ale pojawiły się problemy z roszczeniami spadkobierców i pozwoleniem na budowę.

Na opublikowanych we wtorek przez "Gazetę Wyborczą" nagraniach z siedziby PiS słychać, jak prezes Kaczyński osobiście omawia z austriackim biznesmenem kwestie budowy wieżowców w centrum Warszawy. Co ważne - to prywatna inwestycja, którą ma sfinansować przejęty przez PiS państwowy bank. Pokażemy teraz kluczowe fragmenty ujawnionych taśm - wyjaśniając najpierw, kim są rozmówcy. 

Umorzono śledztwo w sprawie "politycznych aktów zgonu", bo według gdańskiej prokuratury nie było to nawoływanie do nienawiści, a wyrażenie poglądu.​ Tak, jak - zdaniem śledczych z Warszawy - skopanie kobiet blokujących jeden z marszów niepodległości nie było pobiciem, a okazaniem niezadowolenia przez maszerujących. Arkadiusz Wierzuk o zastanawiających uzasadnieniach, umorzeniach i przedłużających się śledztwach, czyli jak prokuratura Zbigniewa Ziobry walczy z mową nienawiści.

Głośna sprawa neonazistów z Białegostoku, którzy terroryzowali miasto. Śledztwo wszczęte za rządów Platformy Obywatelskiej po sławetnych słowach "idziemy po was", po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość nagle wyhamowało - jak twierdzą dwaj policjanci kiedyś z tą sprawą związani. W rozmowie z Leszkiem Dawidowiczem mówią więcej: że neonazistom odpuszczono, czego skutki - ich zdaniem - wkrótce znów będzie widać.

Około siedmiu tysięcy osób - tylu więźniów doczekało wyzwolenia z obozu. 27 stycznia miną 74 lata od tej chwili. Wcześniej zginęło tam co najmniej milion sto tysięcy osób. Milion Żydów, 75 tysięcy Polaków. "Obóz" to reportaż, który jest efektem ośmiu rozmów z ostatnimi żyjącymi byłymi więźniami Auschwitz-Birkenau. Opisują tragiczną historię, której byli uczestnikami i świadkami. Opisują głód, strach i wszechobecną śmierć. Mówią o tym czym był hitleryzm, nazizm i do czego prowadzi nienawiść. Ich historii wysłuchała Magda Łucyan.

Był w szpitalu przez całą noc, gdy lekarze walczyli o życie Pawła Adamowicza. Potem organizował pogrzeb. A podczas mszy pogrzebowej przypomniał o aktach politycznego zgonu, przyznając wprost, że spodziewał się wiele, ale nie tego, że odbierze rzeczywisty akt zgonu swojego brata. O tym wszystkim, co działo się od chwili ataku na prezydenta do czasu jego pożegnania, o tym niezwykle trudnym tygodniu z Piotrem Adamowiczem rozmawiał Piotr Jacoń i jest to wyjątkowa rozmowa, także dlatego, że obaj są dziennikarzami i znają się od dawna.

Rządowy projekt, o którym na razie nie jest tak głośno, choć wątpliwości są poważne. Dotyczy on dzieci odebranych biologicznej rodzinie z powodu przemocy czy nadużywania alkoholu. Rząd chce, by te dzieci jak najszybciej wracały do rodziny. Cel szlachetny, ale metoda co najmniej kontrowersyjna. Metoda "kija i marchewki", o której informuje Artur Zakrzewski.

Zakopane od lat nie wprowadza w życie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy, podobnie jak rząd PiS nie wdraża wciąż europejskiej konwencji antyprzemocowej, choć Polska za poprzednich rządów ratyfikowała ten dokument, zobowiązując się do konkretnych działań. Jak konkretnie wyglądają działania obecnej władzy, która na sztandarach ma rodzinę - o tym Magdalena Raczkowska-Kazek.

Niektórzy rolnicy przez ASF stracili całą hodowlę świń. Wystarczy, że jedna z nich jest zakażona, a wybić trzeba całe stado, a nawet sąsiednie. Dla weterynarzy to oczywiste, że tylko tak można walczyć z wirusem trudnym do pokonania. Dla gospodarzy jest to trudne do zaakceptowania. Zamiast nagród woleliby otrzymywać odszkodowania.

Czy wybicie wszystkich dzików to rzeczywiście skuteczny sposób na pozbycie się choroby śmiertelnie groźnej dla świń? Fakty i mity na temat wirusa ASF w "Czarno na białym".