Czarno na białym

Czarno na białym

Chińskie drony. Podczas, gdy Amerykanie, ze względów bezpieczeństwa, wycofali je dwa lata temu ze wszystkich swoich służb (i zrobili to jednego dnia), w Polsce one właśnie służą w policji, żandarmerii wojskowej czy straży miejskiej. Choć są polskie firmy, które produkują takie urządzenia. Co więcej, produkują i nawet wygrywają przetargi, ale co ciekawe, na dostawę chińskiego sprzętu. Dlaczego i czy tak powinno być? O tym Rafał Stangreciak.

ABW zatrzymała niedawno pracującego w Huawei Chińczyka oraz Polaka, który pracował dla większości najważniejszych w kraju instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i uchodził za jednego z największych ekspertów od cyber zagrożeń - o szczegółach tej sprawy Leszek Dawidowicz.

Porażająca historia "Demona w Watykanie" - to tytuł książki o Marcialu Macielu Degollado, twórcy Legionu Chrystusa, jednego z najbardziej rozwijających się katolickich zakonów. To historia księdza - bigamisty, pedofila, który molestował też swoje dzieci, gwałciciela zakonnic i kleryków oraz przestępcy finansowego. Księdza, który mimo to w Kościele był bardzo szanowanym duchownym, także osobiście przez Jana Pawła II. Czy mógł on nie wiedzieć o tym, co robił Degollado? Papież Franciszek wywołał ostatnio spekulacje pewną anegdotą. Ale pewne jest jedno - że Watykan wiedział o tym, bo potwierdzają to i dokumenty, i świadkowie, z którymi rozmawiała Magdalena Raczkowska-Kazek. Na rozmowę w tej sprawie z kard. Stanisławem Dziwiszem, do którego skierowano przed laty list mówiący o przestępstwach Degollado, krakowska kuria się nie zgodziła.

Pytanie o rzetelne wyjaśnienie sprawy dotyczy szefa prokuratorów - ministra sprawiedliwości i rządzącego polityka w jednej osobie. Szczególnie po tym, jak Zbigniew Ziobro spotkał się Jarosławem Kaczyńskim w dość niecodziennym miejscu i akurat w czasie, gdy nadzorowana przez niego prokuratura prowadzi sprawę, w centrum której jest właśnie prezes PiS. Biorąc też pod uwagę, jak PiS zmieniło prawo o prokuraturze, pojawia się pytanie, czy Ziobro przekazał Kaczyńskiemu informacje z prowadzonego postępowania? Tomasz Marzec.

Szef CBA, szef ABW - obaj kiedyś pracowali dla Srebrnej. Powiązania z ludźmi tej spółki ma też człowiek nadzorujący teraz wszystkie służby specjalne - Mariusz Kamiński. Czy służby, które mają narzędzia, żeby prześwietlać Srebrną po ujawnieniu "taśm Kaczyńskiego", w takich rękach mogą gwarantować rzetelne wyjaśnienie sprawy? O tym Jacek Smaruj.

Sprawa, która z aferą wokół Srebrnej nie ma nic wspólnego, poza tym, że właśnie po ujawnieniu "taśm Kaczyńskiego" nagle wypłynęła. Nagle, bo - jak ustalił nasz reporter - CBA już ponad trzy lata temu zebrało dowody i chciało zarzutów dla Stefana Niesiołowskiego. Obecny szef Biura Ernest Bejda uznał wtedy, że sprawy nie ma. Tak twierdzą agenci, którzy prowadzili dochodzenie. Dotarł do nich Leszek Dawidowicz.

Joanna Kulig i jej wykorzystana szansa na sukces. Nie pierwsza taka dla polskiego artysty, bo nasi filmowcy już nie raz byli doceniani przez Amerykańską Akademię Filmową. W tym gronie są ci najbardziej znani, tacy jak Andrzej Wajda, Allan Starski czy Paweł Pawlikowski, ale i tacy, którzy poza filmowym światem tak rozpoznawalni nie są. Ich sylwetki i dokonania przedstawia Magdalena Gwóźdź.

Pokażemy czasy, w których dla nas kino było oknem na świat. Czasy, w których mistrzem ceremonii był kinooperator, a w kinowych salach słychać było charakterystyczne odgłosy projektora.

Bohater reportażu Marii Mikołajewskiej miał 9 lat, gdy pierwszy raz został wykorzystany przez proboszcza z rodzinnej parafii. Przez kolejnych dziewięć był molestowany i gwałcony. Gdy przerwał milczenie, Kościół nie dał mu wiary. Sąd biskupi uniewinnił księdza pedofila, sąd cywilny wątpliwości nie miał żadnych, a Sąd Najwyższy kilkanaście dni temu utrzymał karę więzienia dla oprawcy Mariusza Milewskiego.

Obalony minionej nocy pomnik księdza Jankowskiego w Gdańsku i mroczna przeszłość duchownego - legendy antykomunistycznej opozycji. O tej drugiej twarzy prałata głośno zrobiło się niedawno. Relacje kolejnych osób, które twierdzą, że zostały przez niego skrzywdzone w dzieciństwie, są wstrząsające - tak bardzo, że nie wszystko możemy opublikować. Choć te fragmenty, które pokaże w swoim reportażu Jacek Smaruj, też są mocne.

Tzw. zetka, czyli zbiór zastrzeżony IPN, gdzie trzymano teczkę TW Ryszarda. Zbiór, do którego zgodnie z prawem miały trafiać przypadki newralgiczne dla bezpieczeństwa państwa i w związku z tym wymagające szczególnej ochrony. Zbiór ten zastrzeżony już nie jest, co nie oznacza jednak, że wszystko już jest jawne i o tym Igor Sokołowski.

Otwieranie teczek i hasło "precz z komuną". Partia, która na sztandarach ma dekomunizację, ma też ludzi z komunistyczną przeszłością w swoich szeregach, i co więcej wystawia ich na pierwszą linię. Komunistyczny prokurator stał się twarzą sądowej rewolucji PiS. Były oficer ludowego wojska polskiego firmował ustawę degradacyjną. A były działacz PZPR kierował jedną z najważniejszych spółek skarbu państwa. Dlaczego te i inne głośne historie nigdy nie były dla PiS takim problemem jak Kazimierz Kujda, o tym Cyprian Jopek.

Teczka TW Ryszarda z jego pisemnym zobowiązaniem do współpracy i donosami, jakie składał komunistycznej bezpiece oraz pytanie, czy Jarosław Kaczyński rzeczywiście, jak twierdzi, nic o tym nie wiedział. Arkadiusz Wierzuk.

Sędzia Jerzy Daniluk przenosił się z sądu do sądu, ale tylko na papierze i dzięki temu mógł dostawać dodatek mieszkaniowy. Były podejrzenia, że doszło do wyłudzenia, ale zamiast śledztwa będzie awans - z sądu okręgowego do apelacyjnego. Tak uznała nowa, wyznaczona przez polityków Krajowa Rada Sądownictwa, choć wśród sędziów kandydatura Jerzego Daniluka przepadła, bo - jak przyznaje w rozmowie z Tomaszem Marcem rzeczniczka Sądu Apelacyjnego w Lublinie - "są poważne wątpliwości, co do kompetencji tego sędziego".

Olsztyn i prokurator z wydziału karnego, który ma zostać sędzią rodzinnym. Adam Jaroczyński mimo braku doświadczenia będzie pracować od razu w sądzie okręgowym. Rozstrzygać będzie w sprawach rodzinnych oraz bez poparcia zgromadzenia sędziów, ale za to z rekomendacją wybranej przez polityków Krajowej Rady Sądownictwa. Co ciekawe, rada nie opublikowała na swojej stronie internetowej nagrania z głosowania w sprawie Jaroczyńskiego.

Spektakularne kariery sędziów po "dobrej zmianie". Mimo poważnych wątpliwości co do kompetencji są awanse i stanowiska, które niekiedy trudno zliczyć. Dariusz Drajewicz z szeregowego sędziego rejonowego został wiceszefem Sądu Okręgowego w Warszawie - największego sądu w Polsce. Wcześniej 20 razy bez skutku starał się o pracę w tym miejscu, a teraz pracuje między innymi w Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Apelacyjnym.

Zamknięta narada w ministerstwie środowiska i słowa, które miały nie być nagrywane, ale nagrane zostały i rzucają nowe światło na głośny spór o polowanie na dziki - oto fragmenty tego zaskakującego nagrania, do którego dotarł portal tvn24.pl.

Dlaczego budowa wieżowców na Srebrnej nie ruszyła, mimo że projekt - jak wynika z ujawnionych taśm - był właściwie gotowy. I był też moment, że wszystko szło już po myśli inwestora. O problemach z roszczeniami, pozwoleniem na budowę i o akcie światło na całą inwestycję - Jacek Smaruj.

O roli, jaką przy inwestycji spółki Srebrna miał odegrać prezes banku, który za rządów PiS znalazł się pod kontrolą państwa. ​Według "Gazety Wyborczej" prezes Pekao SA jeździł do siedziby PiS i rozmawiał z szefem tej partii i austriackim biznesmenem o kredycie na budowę wieżowców. Atrakcyjnym kredycie, jak wynika z dokumentów, które za chwilę pokażemy. Kim jest Michał Krupiński?