Czarno na białym

Czarno na białym

Gdyby został prezydentem, byłaby to pierwsza taka sytuacja w wolnej Polsce. Bez politycznego doświadczenia, struktur i wielkich pieniędzy. Szymon Hołownia z medialnego świata chce wskoczyć na czerwony dywan przy Krakowskim Przedmieściu. Miał świetny start i spore poparcie, zwłaszcza wśród młodych. Dziś sondażowe słupki topnieją, ale jak sam podkreśla w rozmowie z reporterem "Czarno na Białym" Marcinem Gutowskim - w planach jest ruch, partia i w końcu parlament.

Służba zdrowia, opieka społeczna, wielkie inwestycje, miliony mieszkań i walka o klimat - wyborczych obietnic nie brakuje. Skompresowane są w punktach albo w obszernych broszurach. W większości to zadania dla rządu, a nie prezydenta, ale każdy kandydat w kampanii taki zestaw ma. Łukasz Karusta.

Aż trzy czwarte Polaków korzysta z internetu. Jak pokazują dane, prawie wszyscy wyborcy są aktywni w mediach społecznościowych. Politycy i ich sztaby o tym wiedzą i próbują wykorzystać ten potencjał. Filmy, zdjęcia, plakaty, relacje na żywo - poparcie zyskuje ten, kto jest naturalny i autentyczny. Tomasz Kułakowski.

Wybory, które miały się odbyć 10 maja, kosztowały Pocztę Polską blisko 70 milionów złotych. Wydrukowane karty do głosowania idą do śmieci. Piotr Czaban, reporter "Czarno na białym", przypomina, kto zlecił ich druk i kto nadzorował wyborczy projekt. Na razie winnych brak, a prawniczy eksperci mówią wprost: jest szkoda majątkowa, a za to grozi kara.

Obóz władzy mówi, że minister zdrowia jest atakowany bo opozycję boli sukces Polski w walce z epidemią. Lewica i Koalicja Obywatelska, wytykają Łukaszowi Szumowskiemu konflikt interesów. Reporter "Czarno na białym", Artur Warcholiński diagnozuje ten przypadek.

Do przeprowadzenia wyborów prezydenckich potrzebne będą setki tysięcy długopisów, hektolitry płynu do dezynfekcji i maseczki - czy samorządy, które będą organizować wybory, podołają? Dopytuje o to Artur Zakrzewski, reporter "Czarno na białym".

Pierwsze godziny kampanii wyborczej za nami. Walczący o reelekcję Andrzej Duda wręcza nagrody zwycięzcom konkursu AgroLigi. Rafał Trzaskowski zbiera pierwsze podpisy pod swoją kandydaturą. Szymon Hołownia przekonuje do siebie mieszkańców Gogolina. Krzysztof Bosak przed Sejmem wyraża przekonanie, że jest w stanie przejść do drugiej tury wyborów. Kandydat Lewicy Robert Biedroń w Sejmie liczy, że tym razem uda się przeprowadzić wybory po nieudanej próbie z 10 maja. Władysław Kosiniak-Kamysz swoją kampanię rozpoczyna w Izabelinie.

Komisarz wyborczy w Warszawie sędzia Rafał Wagner powiedział reporterowi "Czarno na białym" Radomirowi Czarneckiemu, jak będą wyglądać najbliższe wybory prezydenckie. 

Kampania wyborcza oficjalnie nie może być prowadzona bo nie ma jeszcze terminu wyborów. Kandydaci wyborów, które się nie odbyły, próbują kontynuować starania o głosy. Próbują, bo oficjalnie nie mogą. W szczególnej sytuacji jest Rafał Trzaskowski, który w przeciwieństwie do swoich konkurentów nie jest ani byłym, ani aktualnym kandydatem. Reporterka "Czarno na Białym", Magdalena Gwóźdź sprawdzała, jak czują się kandydaci w kampanii, której nie ma.

Faworytem w wyścigu jest urzędujący prezydent Andrzej Duda. Do niedawna wydawało się, że wygra te wybory w cuglach, ale ostatnio coś się zacięło. W czasie poprzedniej kampanii – zwycięskiej - Andrzej Duda grzmiał w czasie debaty: "nie będę notariuszem rządu". Życie pokazało, że przyszło mu podpisać wiele kontrowersyjnych ustaw, które pod znakiem zapytania stawiają jego niezależność. Kilka ostatnich tego typu decyzji przeanalizował reporter "Czarno na białym" Artur Zakrzewski.

Te starania lekarzy i pielęgniarek widać nie tylko na nagraniach doktora Konstantego Szułdrzyńskiego. Widać też w statystykach. Większość pacjentów wygrała z COVID-19 i wraca do pełnej sprawności w domu.

Duma i marka rozpoznawalna na całym świecie - czyli stadnina koni w Janowie Podlaskim jest tymczasowo zamknięta dla odwiedzających, w tym dla dziennikarzy. Trwa sprzątanie i odkarmianie po tym jak poselska kontrola pokazała wychudzone i brudne zwierzęta. Jazda w dół, także w wynikach finansowych, zaczęła się kilka lat temu - po tym jak "dobra zmiana" wymieniła fachowców na zmieniających się co chwila prezesów. O tym, jak w Janowie zrobiło się nieprzyjemnie, materiał Łukasza Karusty.

Po dwóch miesiącach wymiar sprawiedliwości powoli wraca do zwykłej pracy, ale w niezwykłych warunkach. I ze starymi problemami, które wirus jeszcze powiększył. Jeden sędzia ma na głowie ponad 400 spraw, musi dbać o reżim sanitarny i stosować rozwiązania z XXI wieku mając do dyspozycji często technologię papierową. Radomir Czarnecki o tym, jak będą działać sądy w nowej rzeczywistości.

Dzięki tej operacji na przełomie marca i kwietnia sprowadzono do kraju 55 tysięcy Polaków, których początek epidemii zastał za zagranicą. Premier i prezydent mówią o sukcesie, ale niektórzy pasażerowie narzekają na trudny dostęp do informacji. I pytają: dlaczego Polska nie skorzystała z unijnej oferty tanich lub darmowych lotów. Z osobami, które skorzystały z akcji "LOT do domu", rozmawiała Paulina Tomanek.

Czwarty etap odmrażania gospodarki rozpocznie się 6 czerwca. Wówczas zaczną działać baseny i pływalnie, kluby fitness i siłownie, a także kręgielnie czy kina – wszystko w nowym reżimie sanitarnym: z zachowaniem dystansu i środków higieny. Hotelarze zwracają uwagę, że z dnia na dzień wzrasta zainteresowanie turystów. Tomasz Kułakowski.

Te wakacje będą inne niż wszystkie - także dlatego, że część z nas ma otrzymać od rządu bon wakacyjny w wysokości 1000 złotych. Pieniądze te będzie można wydać na wakacyjne aktywności w Polsce. Reporter "Czarno na białym" Łukasz Karusta szukał odpowiedzi na pytanie, dla kogo ten bon i jak będzie go można zdobyć.