Czarno na białym

Czarno na białym

Komisarz wyborczy w Warszawie sędzia Rafał Wagner powiedział reporterowi "Czarno na białym" Radomirowi Czarneckiemu, jak będą wyglądać najbliższe wybory prezydenckie. 

Kampania wyborcza oficjalnie nie może być prowadzona bo nie ma jeszcze terminu wyborów. Kandydaci wyborów, które się nie odbyły, próbują kontynuować starania o głosy. Próbują, bo oficjalnie nie mogą. W szczególnej sytuacji jest Rafał Trzaskowski, który w przeciwieństwie do swoich konkurentów nie jest ani byłym, ani aktualnym kandydatem. Reporterka "Czarno na Białym", Magdalena Gwóźdź sprawdzała, jak czują się kandydaci w kampanii, której nie ma.

Faworytem w wyścigu jest urzędujący prezydent Andrzej Duda. Do niedawna wydawało się, że wygra te wybory w cuglach, ale ostatnio coś się zacięło. W czasie poprzedniej kampanii – zwycięskiej - Andrzej Duda grzmiał w czasie debaty: "nie będę notariuszem rządu". Życie pokazało, że przyszło mu podpisać wiele kontrowersyjnych ustaw, które pod znakiem zapytania stawiają jego niezależność. Kilka ostatnich tego typu decyzji przeanalizował reporter "Czarno na białym" Artur Zakrzewski.

Te starania lekarzy i pielęgniarek widać nie tylko na nagraniach doktora Konstantego Szułdrzyńskiego. Widać też w statystykach. Większość pacjentów wygrała z COVID-19 i wraca do pełnej sprawności w domu.

Duma i marka rozpoznawalna na całym świecie - czyli stadnina koni w Janowie Podlaskim jest tymczasowo zamknięta dla odwiedzających, w tym dla dziennikarzy. Trwa sprzątanie i odkarmianie po tym jak poselska kontrola pokazała wychudzone i brudne zwierzęta. Jazda w dół, także w wynikach finansowych, zaczęła się kilka lat temu - po tym jak "dobra zmiana" wymieniła fachowców na zmieniających się co chwila prezesów. O tym, jak w Janowie zrobiło się nieprzyjemnie, materiał Łukasza Karusty.

Po dwóch miesiącach wymiar sprawiedliwości powoli wraca do zwykłej pracy, ale w niezwykłych warunkach. I ze starymi problemami, które wirus jeszcze powiększył. Jeden sędzia ma na głowie ponad 400 spraw, musi dbać o reżim sanitarny i stosować rozwiązania z XXI wieku mając do dyspozycji często technologię papierową. Radomir Czarnecki o tym, jak będą działać sądy w nowej rzeczywistości.

Dzięki tej operacji na przełomie marca i kwietnia sprowadzono do kraju 55 tysięcy Polaków, których początek epidemii zastał za zagranicą. Premier i prezydent mówią o sukcesie, ale niektórzy pasażerowie narzekają na trudny dostęp do informacji. I pytają: dlaczego Polska nie skorzystała z unijnej oferty tanich lub darmowych lotów. Z osobami, które skorzystały z akcji "LOT do domu", rozmawiała Paulina Tomanek.

Czwarty etap odmrażania gospodarki rozpocznie się 6 czerwca. Wówczas zaczną działać baseny i pływalnie, kluby fitness i siłownie, a także kręgielnie czy kina – wszystko w nowym reżimie sanitarnym: z zachowaniem dystansu i środków higieny. Hotelarze zwracają uwagę, że z dnia na dzień wzrasta zainteresowanie turystów. Tomasz Kułakowski.

Te wakacje będą inne niż wszystkie - także dlatego, że część z nas ma otrzymać od rządu bon wakacyjny w wysokości 1000 złotych. Pieniądze te będzie można wydać na wakacyjne aktywności w Polsce. Reporter "Czarno na białym" Łukasz Karusta szukał odpowiedzi na pytanie, dla kogo ten bon i jak będzie go można zdobyć.

Małgorzata Manowska od lat związana jest z politykami Prawa i Sprawiedliwości. W przeszłości pełniła funkcję wiceministra sprawiedliwości - obok Andrzeja Dudy, a później decyzją Zbigniewa Ziobry była dyrektorem Krajowej Szkoły Sądownictwa. Chociaż w lutym w nadzorowanej przez nią instytucji doszło do gigantycznego wycieku danych, we wtorek została mianowana przez prezydenta na sześcioletnią kadencję pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Materiał Artura Warcholińskiego.

Reporter "Czarno na białym" Dariusz Kubik prześledził, jak doszło do nominacji Małgorzaty Manowskiej na stanowisko pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Przed wyborem jej przez prezydenta Andrzeja Dudę sędziowie kilka dni prowadzili burzliwe obrady.

Dzięki przychylności i otwartości dyrekcji krakowskiego szpitala uniwersyteckiego, a także osobistemu zaangażowaniu doktora Konstantego Szułdrzyńskiego można zobaczyć, jak wygląda walka z COVID-19. Kierownik Centrum Terapii Pozaustrojowych pokazał reporterowi "Czarno na białym", Piotrowi Świerczkowi, jak wygląda praca pielęgniarek.

Wybuch pandemii spowodował, że borykająca się z wieloma problemami ochrona zdrowia znalazła się w jeszcze gorszej sytuacji. Pozbawione sprzętu i procedur szpitale musiały zmierzyć się z rosnącą liczbą zakażonych pacjentów. Większość placówek w obawie przez wirusem wstrzymała planowe przyjęcia i zabiegi. Dwa miesiące w zawieszeniu to dla szpitala wielkie starty finansowej i złe prognozy na przyszłość. Piotr Czaban reporter "Czarno na białym" sprawdził, w jakiej kondycji są szpitale i czy dostały konieczne wsparcie od rządu.

Profesor Krzysztof Simon podobnie jak wielu innych ekspertów niezmiennie powtarza, że w walce z COVID-19 równie ważne jak izolacja czy higiena, jest testowanie. Polskie władze zdają się jednak tych głosów nie słyszeć. I choć z danych statystycznych jasno wynika, że testów robimy mniej niż większość krajów Europy, minister Łukasz Szumowski twierdzi, że jest ich wystarczająco dużo. Reporter "Czarno na białym" Marcin Gutowski porównał kwestię testowania w Polsce z tym, co robią nasi zachodni sąsiedzi.

Brutalny przestępca o pseudonimie Krystek wykorzystywał nastolatki na Pomorzu. Fragment reportażu Tomasza Patory z programu Uwaga TVN z czerwca 2015 roku.

Mogłoby się wydawać, że nie ma ważniejszego zadania niż ochrona najmłodszych, a jednak państwowa komisja do spraw pedofilii nadal nie powstała. Rok od zapowiedzi ze strony rządu, powoli poznajemy dopiero ludzi, którzy w niej zasiądą. Magdalena Gwóźdź.

Minął rok od głośnego filmu "Tylko nie mów nikomu" o przestępstwach seksualnych popełnianych przez księży. Po premierze dokumentu politycy wyrażali oburzenie i zapowiadali działania - potem zajęli się innymi sprawami. Daniel Chaliński z "Czarno na białym" o reakcjach na pokaz i braku realnych działań w sprawie pedofilii w Kościele.