Czarno na białym

Czarno na białym

Małgorzata Manowska od lat związana jest z politykami Prawa i Sprawiedliwości. W przeszłości pełniła funkcję wiceministra sprawiedliwości - obok Andrzeja Dudy, a później decyzją Zbigniewa Ziobry była dyrektorem Krajowej Szkoły Sądownictwa. Chociaż w lutym w nadzorowanej przez nią instytucji doszło do gigantycznego wycieku danych, we wtorek została mianowana przez prezydenta na sześcioletnią kadencję pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Materiał Artura Warcholińskiego.

Reporter "Czarno na białym" Dariusz Kubik prześledził, jak doszło do nominacji Małgorzaty Manowskiej na stanowisko pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Przed wyborem jej przez prezydenta Andrzeja Dudę sędziowie kilka dni prowadzili burzliwe obrady.

Dzięki przychylności i otwartości dyrekcji krakowskiego szpitala uniwersyteckiego, a także osobistemu zaangażowaniu doktora Konstantego Szułdrzyńskiego można zobaczyć, jak wygląda walka z COVID-19. Kierownik Centrum Terapii Pozaustrojowych pokazał reporterowi "Czarno na białym", Piotrowi Świerczkowi, jak wygląda praca pielęgniarek.

Wybuch pandemii spowodował, że borykająca się z wieloma problemami ochrona zdrowia znalazła się w jeszcze gorszej sytuacji. Pozbawione sprzętu i procedur szpitale musiały zmierzyć się z rosnącą liczbą zakażonych pacjentów. Większość placówek w obawie przez wirusem wstrzymała planowe przyjęcia i zabiegi. Dwa miesiące w zawieszeniu to dla szpitala wielkie starty finansowej i złe prognozy na przyszłość. Piotr Czaban reporter "Czarno na białym" sprawdził, w jakiej kondycji są szpitale i czy dostały konieczne wsparcie od rządu.

Profesor Krzysztof Simon podobnie jak wielu innych ekspertów niezmiennie powtarza, że w walce z COVID-19 równie ważne jak izolacja czy higiena, jest testowanie. Polskie władze zdają się jednak tych głosów nie słyszeć. I choć z danych statystycznych jasno wynika, że testów robimy mniej niż większość krajów Europy, minister Łukasz Szumowski twierdzi, że jest ich wystarczająco dużo. Reporter "Czarno na białym" Marcin Gutowski porównał kwestię testowania w Polsce z tym, co robią nasi zachodni sąsiedzi.

Brutalny przestępca o pseudonimie Krystek wykorzystywał nastolatki na Pomorzu. Fragment reportażu Tomasza Patory z programu Uwaga TVN z czerwca 2015 roku.

Mogłoby się wydawać, że nie ma ważniejszego zadania niż ochrona najmłodszych, a jednak państwowa komisja do spraw pedofilii nadal nie powstała. Rok od zapowiedzi ze strony rządu, powoli poznajemy dopiero ludzi, którzy w niej zasiądą. Magdalena Gwóźdź.

Minął rok od głośnego filmu "Tylko nie mów nikomu" o przestępstwach seksualnych popełnianych przez księży. Po premierze dokumentu politycy wyrażali oburzenie i zapowiadali działania - potem zajęli się innymi sprawami. Daniel Chaliński z "Czarno na białym" o reakcjach na pokaz i braku realnych działań w sprawie pedofilii w Kościele.

W zeszłą sobotę na ulicach Warszawy o swoje prawa upominali się między innymi przedsiębiorcy. By powstrzymać ich protest policja użyła dawno nie widzianego gazu pieprzowego. Reporter "Czarno na białym" Artur Zakrzewski rozmawiał z uczestnikami demonstracji i pytał policję, czy tak zdecydowana reakcja była konieczna.

W czasach PRL o prawa pracownicze i wolności obywatelskie walczyła Solidarność. Dziś, gdy ludzie tracą pracę, głosu związku nie słychać. Gdzie jest Piotr Duda i co robi Solidarność w sprawie tych, którzy tracą pracę, sprawdzał reporter "Czarno na białym" Rafał Stangreciak.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski jest jednym z najczęściej pojawiających się w mediach polityków, którego znakiem rozpoznawczym na początku pandemii były podkrążone oczy i codzienne konferencje prasowe. Dziś tych konferencji prasowych jest trochę mniej, ale za to jest więcej pytań o podejmowane decyzje, wygłaszane opinie i o majątek ministra, jego żony i jego brata. Artur Warcholiński, reporter "Czarno na białym" podsumuje działania ministra Łukasza Szumowskiego.

Polskie miasta, bez względu na ich wielkość, mają kłopoty finansowe w związku z zamrożeniem wielu gałęzi gospodarki. Reporter "Czarno na białym" Łukasz Karusta ustalił, jak wygląda rządowa pomoc i sytuacja finansowa miast.

Na wsi i miejskim bazarze widać jak w soczewce, z czym borykają się rolnicy. Wirus spowodował, że zamknięte są szkoły, restauracje i granice. To wpływa na zbyt i ceny. Najgorsze jednak dopiero przed plantatorami, bo już za chwilę trzeba zacząć zbiory - na przykład truskawek, a rąk do pracy nie ma. Są za to sanitarne obostrzenia. Materiał Piotra Czabana, reportera "Czarno na białym".

Z Sądu Najwyższego dobiegają ciężkie zarzuty z obu stron - o blokowanie prac albo o zamiar popełnienia czynu zabronionego. Człowiek z misją od prezydenta Andrzeja Dudy nie podołał - Kamil Zaradkiewicz miał doprowadzić do wyłonienia pięciu kandydatów na pierwszego prezesa, ale poprosił o zmianę regulaminu i zrezygnował. Dariusz Kubik z "Czarno na białym" pokazał, jak do tego doszło.

Kongresy, konferencje, spotkania czyli branża eventowa. Największym wydarzeniem w jej historii w Polsce, będzie ponowne otworzenie tego sektora. Tysiące pracowników muszą jeszcze na to poczekać. Paulina Tomanek rozmawiała z przedsiębiorcą zajmującym się estradą, o tym jak trudna jest teraz sytuacja w tej branży.

Można mieć już nową fryzurę, manicure i pedicure. Po tych zabiegach może korcić, żeby wejść na parkiet. Ale nie tak prędko - szkoły tańca jeszcze zostają zamknięte!

Dwa miesiące pustki - zero klientów - to czarny sen restauratora, który stał się rzeczywistością. Ale nasz bohater się nie poddał, zajął się inną branżą, mocniej rozkręcając drugą firmę. I stanął przed nowymi problemami - trzeba produkować przyłbice - a nie ma w całej Polsce surowca poliwęglanu do szybek. Pan Marcin szybko dostosował się do nowej sytuacji i jeszcze pomógł - m.in. łódzkiemu szpitalowi.