Czarno na białym

Czarno na białym

Miała być pomoc dla ofiar przestępczości, są poważne zastrzeżenia co do tego, na co naprawdę wydawane są pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości przy resorcie. W tej sprawie swój raport wydała Najwyższa Izba Kontroli, która pod lupę wzięła między innymi wprowadzoną w 2017 roku przez ministra Zbigniewa Ziobrę zmianę o możliwości przekazywania pieniędzy z Funduszu nie tylko organizacjom pozarządowym, ale i instytucjom publicznym. O szczegółach działania Funduszu i pojawiających się wątpliwościach w tej sprawie opowiedział w swoim reportażu Dariusz Kubik.

Handel dziećmi zamiast legalnej adopcji w kraju, w którym 75 tysięcy dzieci (dla wyobrażenia - to jak średnie miasto) jest w domach dziecka, ośrodkach preadopcyjnych lub rodzinach zastępczych. Tylko niespełna co dziesiąte trafia do nowej rodziny i to średnio po prawie czterech latach oczekiwania. Dlaczego tak się dzieje?

Reporterzy "Czarno na białym" TVN24 dotarli do kobiet, które chcą - łamiąc prawo - sprzedać swoje dzieci. Jest faktem, że w Polsce działa podziemny rynek handlu noworodkami. Sprawa może dotyczyć tysięcy kobiet, które zachodzą w ciążę na zamówienie par niemogących mieć dzieci, co przyznaje nawet wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Reportaż Jacka Smaruja i Moniki Gawrońskiej-Mróz.

Podziemny rynek, na którym sprzedaje się noworodki. Jego istnienie potwierdza wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Sprawa może dotyczyć tysięcy kobiet, które zachodzą w ciążę na zamówienie par niemogących mieć dzieci. Więcej już dziś w "Czarno na białym" TVN24 o godzinie 20.30.

Przeanalizujemy model sprawowania urzędu marszałka przez Marka Kuchcińskiego, który po wspomnianej aferze zrezygnował ze stanowiska. I właśnie o pewnym modelu pracy - zapowiadając swoją dymisję - mówił.

Zjechaliśmy kilometr pod ziemię, do kopalni Jastrzębie - zamykanej - czy też jak się mówi - wygaszanej, bo kończą się w niej już pokłady węgla. Piotr Czaban rozmawiał być może z ostatnim już pokoleniem górników dołowych.

Czy Polska może zrezygnować z węgla? Czy bez niego jesteśmy w stanie wytworzyć potrzebny nam prąd? Ekolodzy twierdzą, że tak i podają przykłady innych krajów, ale patrząc na rządowy plan ograniczania zużycia węgla, to jeszcze długo Polska będzie czarnym punktem na energetycznej mapie Europy.

Coraz większe szkody górnicze i coraz bardziej uciążliwy smog. Przywiązanie do węgla powoli kończy się nawet na Śląsku, co widać np. w Rybniku, którego powietrze jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych na świecie i gdzie z tego powodu wytoczono państwu proces. Jak pokaże Piotr Świerczek, nie tylko tam zmienia się podejście do wydobycia i wykorzystania węgla.

Sędzia Przemysław Radzik rozlicza z pracy innych sędziów, głównie tych, którzy krytykują sądową rewolucję PiS. Zaprzecza, że należał do hejterskiej grupy internetowej "Kasta" i chce, by sąd zakazał mediom pisania i mówienia o nim w związku z tą aferą. Dariusz Kubik wraz z ekspertem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka przeanalizował jego wypowiedzi pod kątem ważnych dla państwa prawa zasad: wolności słowa i prawa do krytyki, praworządności oraz bezstronności i niezależności sędziego.

Polityczne lato było czasem zaskakującej przemiany. Człowiek niosący antysystemowe sztandary zdecydował się do najbliższych wyborów pójść pod skrzydłami partii uznawanej za część systemu. Paweł Kukiz zawarł najbardziej zaskakujące porozumienie tych wakacji - z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Działacze Kukiz 15 znaleźli się więc na wspólnych listach z członkami PSL. Antysystemowi wojownicy idą więc ramię w ramię z ludowymi działaczami. Jak zostało to odebrane przez działaczy Kukiza?

Na oficjalnej konwencji Koalicja Obywatelska zaprezentowała program i hasło wyborcze. Wcześniej, w wakacje bez wielkiej sceny, oficjalnego programu i długich przemówień, w niemal rodzinnej atmosferze, politycy Koalicji spotykali się z wyborcami. Właśnie wtedy padały między innymi pytania o program. Nie zawsze były to łatwe spotkania, zwłaszcza gdy liderzy PO odwiedzali tereny nazywane bastionami PiSu. Jak sobie tam radzili i jak próbowali w wakacyjnej atmosferze przekonywać do szóstki Schetyny?

Zanim kampanię można było formalnie prowadzić, dwie największe partie szukały sposobów, żeby przekonywać do siebie wyborców. To były spontaniczne spotkania - jak podkreślano - bo oficjalnie agitacji nie można było prowadzić. I tak Prawo i Sprawiedliwość zapraszało na pikniki rodzinne. Sprawdziliśmy więc, jak uprawia się politykę w rytmie muzyki i przy suto zastawionych stołach.

Zmiana przepisów, zamiast zamiany stylu sprawowania władzy, a miało być inaczej - jak obiecywało Prawo i Sprawiedliwość w poprzedniej kampanii. Zamiast kolesiostwa, układów i arogancji władzy - praca, pokora i umiar. Takie były zapowiedzi - ile z nich zostało po 4 latach pokazuje Cyprian Jopek.

Prześwietlamy podróże samolotami najważniejszych osób w państwie. Po ujawnionej w wakacje aferze z lotami marszałka Kuchcińskiego, sprawdziliśmy jak rządzący przestrzegają zasad korzystania z państwowych maszyn i jak to się ma do wyborczej obietnicy PiS sprzed 4 lat. Analizując historię oficjalnych lotów z tych prawie 4 lat, zmiany nie widać. Nadal lekceważone są procedury lotów państwowych i jak pokazuje Piotr Świerczek, nie zmieniło tego nawet dramatyczne doświadczenie katastrofy smoleńskiej.

Według danych Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, w ciągu czterech ostatnich lat odbyło się około 1600 lotów o statusie HEAD, przeznaczonym dla czterech najważniejszych osób w państwie. Reporter "Czarno na białym" Piotr Świerczek pyta, z czego wynika nadawanie wszystkim lotom tego statusu i czy za każdym razem musiały być wpisywane jako misja oficjalna. Więcej w TVN24 o godzinie 20.30.

Skutki afery hejterskiej w ministerstwie sprawiedliwości już pojawiły się na sali sądowej, gdzie kilka dni temu odroczono rozprawę. Dotarliśmy do nagrania z niej. Sędzia prowadząca odmówiła orzekania razem z sędzią, który miał być hejterem grupy "Kasta", bo jak tłumaczy, mogą być wątpliwości, czy sąd w tym składzie jest niezawisły i niezależny. To pierwszy taki przypadek. Materiał "Czarno na białym".