Czarno na białym

Czarno na białym

Pacjent onkologiczny w Polsce. Jak działa dla niego system ochrony zdrowia

Janina Ochojska, jak sama mówi, od 63 lat doświadcza tego, jak działa system leczenia w Polsce, a od kilku miesięcy zaświadcza też, jak działa opieka onkologiczna w naszym kraju. Działa i nie działa. Głośno mówi to, o czym piszą w listach do niej setki pacjentów z nowotworami, między innymi o kredytach na leczenie i o tym Maja Wójcikowska.

"Kolejne etapy rodzą kolejne kryzysy". Karczewski kontra statystyki

W "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 marszałek Senatu Stanisław Karczewski przekonywał, że nie ma zasadniczych problemów w ochronie zdrowia. Jego zdaniem kolejki do leczenia skracają się, lekarze wcale nie wyjeżdżają zagranicę, pielęgniarek przybywa, a rynek ratowników medycznych jest "wysycony". Reporterzy "Czarno na białym" sprawdzili jego słowa i zestawili je ze statystykami.

Kontrowersyjny majątek Banasia

Reporterzy "Czarno na białym" przeanalizowali oświadczenie majątkowe i rozliczenia podatkowe prezesa NIK Mariana Banasia i zestawili je z przypadkami zwykłych podatników, którzy w podobnych sytuacjach zostaliby zapewne zupełnie inaczej potraktowani - szybko spotkałyby ich konsekwencje i kary finansowe.

Biznes i nowa elita

Przedsiębiorcy z jednej strony otrzymują od Prawa i Sprawiedliwości obietnicę nowego 500 plus, a z drugiej enigmatyczną zapowiedź Jarosława Kaczyńskiego nastania innej, nowej ekonomicznej elity.

Kto odpowiada za ośrodek w Gostyninie i ludzi, którzy do niego trafiają

Po pięciu latach działania ustawy o izolacji szczególnie niebezpiecznych przestępców czarno na białym widać, że tak naprawdę nikt nie chce wziąć odpowiedzialności za ludzi, którzy trafiają do Gostynina. Od tematu ucieka też twórca ustawy, kiedyś minister sprawiedliwości w rządzie Platformy, teraz wicepremier w rządzie PIS - Jarosław Gowin. To między innymi jego Igor Sokołowski pytał o to, co dalej z ośrodkiem, który pęka w szwach.

Pacjenci placówki w Gostyninie

Historia mężczyzny, który wyszedł z ośrodka w Gostyninie i zaczął nowe życie na wolności, a po dziesięciu miesiącach wrócił, choć w tym czasie nie popełnił żadnego przestępstwa. To historia, która według krytyków ustawy jest dowodem na to, że pod pretekstem bezpieczeństwa ogranicza się prawa człowieka. O sprawie, która trafiła do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Monika Gawrońska-Mróz.

Jedno z najlepiej strzeżonych miejsc w Polsce. Tykająca bomba

Wstrząsająca relacja z ośrodka w Gostyninie. Powstał z myślą o tych, którym karę śmierci po amnestii zamieniono na wieloletnie więzienie, mordercach i gwałcicielach, ale szybko zaczęli tam trafiać także inni. Jest już ponad 70 osób i ośrodek pęka w szwach. Co to oznacza w tak szczególnym miejscu? O tym Rafał Stangreciak.

Jedno z najbardziej strzeżonych miejsc w Polsce. Dziś w "Czarno na białym"

W dzisiejszym "Czarno na białym" jedno z najlepiej strzeżonych miejsc w Polsce i ludzie, za których nikt w państwie tak naprawdę nie chce wziąć odpowiedzialności. Reporterzy odwiedzili z kamerą ośrodek w Gostyninie i pokażą, jak po pięciu latach działa ustawa o izolacji szczególnie niebezpiecznych przestępców, która od początku budziła kontrowersje i obawy.

KRS uległa wobec polityków

Obecna, wybrana przez polityków Krajowa Rada Sądownictwa powinna stać na straży sędziowskiej niezawisłości i niezależności. Tak mówi konstytucja, ale po zmianach wprowadzonych przez PiS - niezależność samej rady budzi poważne wątpliwości.

Wątpliwości wokół sędziego zasiadającego w nowej KRS

Maciej Nawacki odmawia ujawnienia, kto poparł jego kandydaturę do nowej KRS. Wiadomo, że jedną z osób popierających jest on sam i w związku z tym pojawiają się wątpliwości czy sędzia w ogóle powinien w radzie zasiadać. Tomasz Rzymkowski rekomendował kandydaturę sędziego, ale reporterka „Czarno na białym” Marta Gordziewicz dotarła do zatajonego dokumentu, w którym polityk PiS zawarł negatywną ocenę sędziego.

Wyborcze propozycje zmian w ochronie zdrowia. Na ile są realne?

Słuchając ostatnich deklaracji politycznych liderów, można odnieść wrażenie, że każda partia w Polsce ma w nazwie zdrowie. Nie tylko rządząca, więc sprawdzamy, co pacjentom proponują wszystkie ugrupowania. W propozycjach tych jest niemal wszystko. Politycy wręcz licytują się, obiecując wzrost wydatków na ochronę zdrowia, skrócenie oczekiwania na sparaliżowanych dziś SOR-ach i oczywiście krótsze kolejki do specjalistów. Na ile to realne plany i czy wiadomo skąd wziąć na to pieniądze? O tym Piotr Świerczek.

Chaos w systemie ratownictwa medycznego

Pokażemy w jakich warunkach pracują ci, którzy odpowiadają za doraźne ratowanie życia. Co ciekawe, nikt do końca nie wie, ilu ich jest i iloma dysponują codziennie karetkami. Wiadomo za to, ile zarabiają. O chaosie w systemie ratownictwa medycznego - Łukasz Karusta.

Ministerstwo kontra kultura

Kino ministra oraz smutek i gniew części twórców. Mówią o wojnie z kulturą, bo minister kultury chce likwidować PRL-owskie przeżytki, którymi są dla niego m.in. takie studia filmowe jak Kadr, Zebra czy TOR. Niektóre z nich funkcjonują od kilkudziesięciu lat, a - jak mówią filmowcy - ich likwidacja dziś odbywa się bez konsultacji, bez wyjaśnienia powodów i w atmosferze chaosu. Zostaną wchłonięte przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Czy to "reorganizacja" - jak mówi minister, czy "likwidacja" - jak mówią filmowcy? Na pewno centralizacja. Co ona oznacza? O tym Piotr Jacoń.

Dopaść wilka

W Roztoczańskim Parku Narodowym zastrzelono dwa wilki. Pracownicy parku nie mają wątpliwości, że zrobił to jeden z myśliwych - i to mimo prawnego zakazu polowania na te zwierzęta. Przedstawiciel związku łowieckiego z zarzutami się jednak nie zgadza i podejrzewa o zabicie wilków kłusowników. Reportaż Juliusza Kaszyńskiego.

Polowania elementem polskiej kultury łowieckiej?

Polski Związek Łowiecki wystąpił z inicjatywą uznania polowań jako elementu polskiej kultury łowieckiej. Związek wystąpił z wnioskiem o wpis na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Polowania miałyby się tam znaleźć obok barbórki górników. Reportaż Artura Warcholińskiego.

Dzieci na polowaniach

Jedni uważają, że pozwolenie dzieciom na udział w polowaniach to "postrzelony" pomysł. - Mamy prawo do wychowywania naszych dzieci zgodnie z naszymi poglądami – uważają zwolennicy pozwolenia. Temat powrócił za sprawą Polskiego Związku Łowieckiego. Reportaż Mai Wójcikowskiej.