Czarno na białym

Czarno na białym

Dla wielu Polaków wódka, piwo czy wino to taki sam towar jak chleb, masło czy mleko. Przyzwolenie na picie alkoholu w Polsce jest duże, a zrozumienie dla tych, którzy pić nie chcą, wyjątkowo małe. Gdy alkohol staje się problemem - zamiast leczenia, Polacy wzywają "kac pogotowie". O tym Juliusz Kaszyński.

Świadectwo alkoholików – jeden był kiedyś na sportowym szczycie, a o jego rekordowym transferze mówiła cała Polska. Drugi szerzej nieznany, wiódł zwykłe, spokojne życie. Byli z różnych światów, ale przez alkohol ich światy tak samo legły w gruzach. O tym pierwszy raz przed kamerą opowiadają w reportażu Piotra Czabana.

Na całym świecie odbyły się manifestacje młodzieży, która protestuje przeciwko obojętności polityków na zmiany klimatu. W Polsce uczestnicy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego domagają się od rządzących między innymi ogłoszenia stanu kryzysu klimatycznego. Oto najważniejsze fragmenty ilustrujące przebieg i atmosferę tej akcji.

W Nowym Jorku odbywa się Młodzieżowy Szczyt Klimatyczny, na poniedziałek Sekretarz Generalny ONZ zwołał Szczyt Działań na Rzecz Klimatu. Jednym z ważniejszych tematów z pewnością będą płonące płuca Ziemi. Tylko w tym roku odnotowano w Amazonii dziesiątki tysięcy pożarów. Dlaczego ten obszar, także dla nas, jest bardzo ważny?

Zmiana, która zaskoczyła i to nie tylko politycznych rywali. Nie Grzegorz Schetyna, a Małgorzata-Kidawa-Błońska jest kandydatką Koalicji Obywatelskiej na premiera. Decyzja zapadła niecałe 6 tygodni przed wyborami. Od ponad dwóch tygodni kandydatka jeździ po kraju. Reporterzy "Czarno na białym" byli na kilku jej spotkaniach z wyborcami i zapytali, jak oni odbierają ten kampanijny zwrot po stronie największej siły opozycyjnej.

Dawni czołowi politycy PiS teraz na czele list wyborczych Koalicji Obywatelskiej. Paweł Poncyljusz, Paweł Kowal i Joanna Kluzik-Rostkowska, kiedyś w sztabie wyborczym Jarosława Kaczyńskiego, dziś twierdzą, że to nie oni się zmienili, tylko Prawo i Sprawiedliwość. Piotr Świerczek pyta, jak tę zmianę frontu mają rozumieć wyborcy.

"Przeszłość odkreślamy grubą linią" - te słynne słowa 30 lat temu wypowiedział w Sejmie pierwszy po wojnie niekomunistyczny premier. Tadeusz Mazowiecki przez lata potem tłumaczył ich sens, a mimo to zostały one przekręcone i do dziś są politycznie wykorzystywane, między innymi przez autorów obecnych zmian w sądownictwie. Co dokładnie premier powiedział w swoim historycznym expose? I co naprawdę znaczyły jego słowa? W okrągłą rocznicę tamtego wydarzenia reporter "Czarno na białym" Marcin Gutowski rozmawiał o tym z jego uczestnikami i najbliższymi współpracownikami Tadeusza Mazowieckiego.

Miała być pomoc dla ofiar przestępczości, są poważne zastrzeżenia co do tego, na co naprawdę wydawane są pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości przy resorcie. W tej sprawie swój raport wydała Najwyższa Izba Kontroli, która pod lupę wzięła między innymi wprowadzoną w 2017 roku przez ministra Zbigniewa Ziobrę zmianę o możliwości przekazywania pieniędzy z Funduszu nie tylko organizacjom pozarządowym, ale i instytucjom publicznym. O szczegółach działania Funduszu i pojawiających się wątpliwościach w tej sprawie opowiedział w swoim reportażu Dariusz Kubik.

Handel dziećmi zamiast legalnej adopcji w kraju, w którym 75 tysięcy dzieci (dla wyobrażenia - to jak średnie miasto) jest w domach dziecka, ośrodkach preadopcyjnych lub rodzinach zastępczych. Tylko niespełna co dziesiąte trafia do nowej rodziny i to średnio po prawie czterech latach oczekiwania. Dlaczego tak się dzieje?

Reporterzy "Czarno na białym" TVN24 dotarli do kobiet, które chcą - łamiąc prawo - sprzedać swoje dzieci. Jest faktem, że w Polsce działa podziemny rynek handlu noworodkami. Sprawa może dotyczyć tysięcy kobiet, które zachodzą w ciążę na zamówienie par niemogących mieć dzieci, co przyznaje nawet wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Reportaż Jacka Smaruja i Moniki Gawrońskiej-Mróz.

Podziemny rynek, na którym sprzedaje się noworodki. Jego istnienie potwierdza wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Sprawa może dotyczyć tysięcy kobiet, które zachodzą w ciążę na zamówienie par niemogących mieć dzieci. Więcej już dziś w "Czarno na białym" TVN24 o godzinie 20.30.

Przeanalizujemy model sprawowania urzędu marszałka przez Marka Kuchcińskiego, który po wspomnianej aferze zrezygnował ze stanowiska. I właśnie o pewnym modelu pracy - zapowiadając swoją dymisję - mówił.

Zjechaliśmy kilometr pod ziemię, do kopalni Jastrzębie - zamykanej - czy też jak się mówi - wygaszanej, bo kończą się w niej już pokłady węgla. Piotr Czaban rozmawiał być może z ostatnim już pokoleniem górników dołowych.

Czy Polska może zrezygnować z węgla? Czy bez niego jesteśmy w stanie wytworzyć potrzebny nam prąd? Ekolodzy twierdzą, że tak i podają przykłady innych krajów, ale patrząc na rządowy plan ograniczania zużycia węgla, to jeszcze długo Polska będzie czarnym punktem na energetycznej mapie Europy.

Coraz większe szkody górnicze i coraz bardziej uciążliwy smog. Przywiązanie do węgla powoli kończy się nawet na Śląsku, co widać np. w Rybniku, którego powietrze jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych na świecie i gdzie z tego powodu wytoczono państwu proces. Jak pokaże Piotr Świerczek, nie tylko tam zmienia się podejście do wydobycia i wykorzystania węgla.