Dziewięć lat w niewoli gwałciciela

Raimundo Gomes Da Silva, 61-letni Brazylijczyk, przez dziewięć lat więził i wykorzystywał seksualnie porwaną dziewczynkę. 19-letnia dziś kobieta uciekła 5 lutego, ale dopiero po dwóch tygodniach zdecydowała się pójść na policję.

Mafiozo boi się o swoje życie

Zatrzymany pod zarzutem malwersacji podatkowych w spółce Arbat Prestige Siemion Mogilewicz oświadczył, że może nie dożyć wyroku sądu. 62-letni mafiozo oznajmił sądowi, że ma cukrzycę i nadciśnienie więc dalszy pobyt w areszcie zagraża poważnie jego zdrowiu.

Świat podzielony ws. Kosowa

USA formalnie uznały niepodległość Kosowa. Podobną decyzję podjęło także kilka czołowych państw UE. Na szczycie w Brukseli wszystkie kraje Wspólnoty wypracowały wspólną deklarację w sprawie Kosowa, ale każde z nich samodzielnie decyduje, czy uznać niepodległość prowincji.

Jutro Polska ma uznać Kosowo

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski złożył wniosek do rządu o uznanie niepodległości Kosowa. Szef polskiej dyplomacji liczy na podjęcie decyzji już we wtorek. Oficjalnie za suwerenne państwo Kosowo uznali już m.in. Francuzi, Włosi i Brytyjczycy.

Chcą iść w ślady Kosowa

Czy na mapie Europy pojawi się więcej nowych państw? Zachęceni przykładem Kosowa, ze zdwojoną siłą o niepodległość mogą teraz walczyć mieszkańcy m.in. Katalonii, Kraju Basków, Abchazji czy nawet Sycylii.

Atlantis wraca na Ziemię

Prom kosmiczny Atlantis odłączył się już od Międzynarodowej Stancji Kosmicznej i w środę (ok. 12.00 czasu polskiego) ma wrócić na Ziemię. Będzie lądował w ośrodku kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie.

Tysiące Serbów na ulicach Mitrowicy

Kilkanaście tysięcy Serbów demonstruje w Serbskiej Mitrowicy przeciw ogłoszeniu niepodległości Kosowa. W mieście, podzielonym na część serbską i albańską i pozostającym pod kontrolą żołnierzy KFOR-u gwałtownie rośnie napięcie.

Serbia: przywódcy Kosowa to przestępcy!

Serbska policja skierowała akt oskarżenia przeciwko prezydentowi Kosowa Fatmirowi Sejdiu, premierowi Hashimowi Thaci i przewodniczącemu parlamentu Jakupowi Krasniqi za "zorganizowanie proklamacji fałszywego państwa na serbskim terytorium" - podała agencja Tanjug.

Krwawy zamach w Afganistanie

- Samobójczy zamach na konwój wojsk kanadyjskich w Afganistanie pochłonął 35 ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej - informuje gubernator prowincji, w której doszło do ataku Według Reutersa rannych jest ponad 20 osób.

"Hezbollah wkrótce zniszczy Izrael"

Szef irańskiej Gwardii Rewolucyjnej Mohammad Ali Jafari zapowiedział w poniedziałek, że Izrael zostanie wkrótce zniszczony "rękami Hezbollahu".

Rosja: anulujcie niepodległość Kosowa

Rosja będzie domagać się od misji ONZ w Kosowie anulowania deklaracji o niepodległości tego kraju. Poinformował o tym wiceszef 3-go Europejskiego Departamentu MSZ Rosji Aleksander Bocan-Charczenko.

"Święto i wściekłość" w Kosowie

"Święto i wściekłość" - tak włoskie media podsumowują ogłoszenie niepodległości przez Kosowo. Zdaniem "Corriere della Sera" donosi, że proklamacja z Prisztiny "ochładza dyplomację i wywołuje dreszcze na świecie".

Merkel: ws. Kosowa działać razem

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że Unia Europejska musi działać razem w sprawie Kosowa, które w niedzielę ogłosiło niepodległość. Wiele państw UE powinno powinno uznać nowy kraj, ocenił szef słoweńskiego MSZ przed spotkaniem ministrów w Brukseli.

Grecja i Turcja w białym puchu

Kogo dziwi śnieg w zimie? Mieszkańców sródziemnomorskich stolic. W Atenach i Stambule poranek w białym puchu to zapowiedź wolnego dnia - wynika z maili naszych internautów.

Kosowo niepodległe, ale czy uznane?

W niedzielę parlament Kosowa podjął decyzję o proklamowaniu niepodległości. Choć większość państw UE i USA uznały tę decyzję, to w reakcji premier Serbii Vojislav Kosztunica nazwał Kosowo "fałszywym państwem", a prezydent Boris Tadić zapowiedział, że nigdy nie uzna decyzji Kosowarów.

Wielka operacja francuskiej policji

W poniedziałek nad ranem francuska policja przeprowadziła wielką operację na przedmieściach Paryża, której celem było zatrzymanie przywódców ubiegłorocznych zamieszek. W akcji wzięło udział ponad 1000 policjantów.

104-letni nazistowski śpiewak na scenie

Johannes Heesters, 104-letni holenderski aktor i śpiewak, budzący kontrowersje z powodu swej kariery w hitlerowskich Niemczech, po raz pierwszy od 40 lat dał koncert w Holandii - powiadomił w niedzielę internetowy serwis BBC.

Wybory w cieniu śmierci Bhutto

W niemal dwa miesiące po zabójstwie Benazir Bhutto Pakistańczycy ruszyli do urn, by wybrać parlament. W przeżywającym kryzys państwie będzie to też sprawdzian popularności prezydenta Musharrafa.

Polka zginęła w Alpach

W niedzielę, w narciarskim rejonie Soelden w Austrii zginęła 15-letnia polska uczennica. Zbyt późno zorientowała się, że zboczyła z narciarskiego szlaku.

Kosowo świętuje niepodległość

- Od dziś Kosowo jest dumnym, niepodległym i wolnym krajem - mówił w niedzielę rano premier Hashim Thaci. Setki tysięcy Kosowarów do późnej nocy manifestowało na ulicach swoją radość z niepodległego państwa. Były koncerty i fajerwerki.

Sikorski: Polska poczeka z uznaniem Kosowa

W sprawie uznania niepodległości Kosowa Polska jest za "jak największą jednością UE w tej sprawie". Tak stwierdził w Brukseli szef dyplomacji Radosław Sikorski. A b. szef polskiej dyplomacji, eurodeputowany Bronisław Geremek podkreśla, że Unia Europejska musi zrobić wszystko, by nie dopuścić do ponownego rozlewu krwi w Kosowie.

ONZ bez porozumienia ws. Kosowa

"Anulowania" i "uznania za niebyłą" deklaracji niepodległości Kosowa domagała się Rosja od pilnie zwołanej Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jej zachodni członkowie nie podzielili zdania Moskwy.

Cypryjczycy wybrali zjednoczenie?

Do drugiej tury wyborów prezydenckich na Cyprze przeszli zwolennicy zjednoczenia wyspy. Przeciwnik rozmów z tureckimi separatystami, dotychczasowy prezydent Tasos Papadopulos został wyeliminowany.

Serbskie ataki w Belgradzie i Kosovskiej Mitrovicy

Dwutysięczny tłum Serbów kijami i kamieniami zaatakował ambasadę USA w Belgradzie. Z kolei w Kosovskiej Mitrovicy w kierunku budynków ONZ i Unii Europejskiej poleciały granaty. To reakcja na ogłoszenie niepodległości dawnej serbskiej prowincji, Kosowa.

Abchazja i Osetia Płd. też chcą niepodległości

Są pierwsze reakcje na ogłoszenie niepodległości przez Kosowo. Dwie separatystyczne gruzińskie republiki - Abchazja i Osetia Południowa - zapowiadają zwrócenie się do Rosji i ONZ o uznanie ich niepodległości. O sytuacji w Kosowie będzie jeszcze w niedzielę debatować Rada Bezpieczeństwa ONZ.

"Serbia nigdy nie uzna niepodległości Kosowa"

- Serbia nigdy nie uzna niepodległości Kosowa - oświadczył prezydent Serbii Boris Tadić. A premier Vojislav Kosztunica określił Kosowo mianem "fałszywego państwa". To reakcja na ogłoszenie niepodległości przez dawną serbska prowincję. Belgrad odmówił też współpracy z misją UE w Kosowie.

Jak czytać body language Benedykta XVI?

Pontyfikat Benedykta XVI pełen jest sprzeczności. Z jednej strony papież chce prowadzić dialog ze współczesnością, a z drugiej nawiązuje do "najbardziej autorytarnych" doświadczeń Kościoła - pisze włoski dziennik "La Repubblica".

Cerkiew za odbiciem Kosowa siłą

Przywódca serbskiej cerkwi prawosławnej w wypowiedzi dla dziennika "Glas Javnosti" stwierdził, że serbska armia powinna uznać niepodległe Kosowo za teren okupowany i zmobilizować się, aby je odzyskać siłą.

Z życzeniami do nieba

My mamy orkiestrowe "światełko do nieba", a mieszkańcy Tajwanu swoje "podniebne modlitwy". Na wyspie wejście w nowy rok świętuje się bowiem nie tylko puszczeniem sztucznych ogni. Co roku, kiedy przychodzi pierwsza pełnia, Tajwańczycy wysyłają w niebo małe "latarnie", które mają dać im szczęście.