Umrze z głodu w majestacie prawa


Sąd apelacyjny w Mediolanie wydał w środę zezwolenie na odłączenie, znajdującej się od 16 lat w stanie śpiączki, Eluany Englaro od aparatury sztucznego odżywiania. Kobieta umrze z głodu, podobnie jak w 2005 roku Terri Schiavo.

Sąd przyznał zgodę na przerwanie odżywiania jej ojcu, który prowadził o to batalię od 1999 roku. Według niego, zgoda na eutanzję oznacza "zwycięstwo państwa prawa". - Czuję, że mogę teraz uwolnić najbardziej niezwykłą istotę, jaką kiedykolwiek znałem - skomentował Beppino Englaro. Przeciwnicy decyzji uznają to za niebezpieczne "tak" dla eutanazji.

Teoretycznie wyrok może być jeszcze zaskarżony w ciągu 60 dni do Sądu Najwyższego przez opiekuna prawnego kobiety. Jednak nie należy się tego spodziewać, bo jest nim ojciec, i to właśnie on wnioskował o zgodę na odłączenie sztucznego odżywiania. Beppino Englaro może też od razu poprosić lekarzy o odłączenie tuby dostarczającej pożywienie.

 
Historia Eulany Englaro przypomina sprawę Terri Schiavo (PAP/EPA) TVN24

W 1992 roku Eulana Englaro uległa ciężkiemu wypadkowi samochodowemu, po którym znajduje się w stanie trwałej śpiączki.

Powtarza się historia Terri

Sytuacja z Italii przypomina historię Terri Schiavo z USA. Po 15-letnim przebywaniu w stanie wegetatywnym amerykański sąd wydał decyzję o zaprzestaniu sztucznego odżywiania.

Aparaturę odłączono jej 18 marca 2005 roku. Terri umierała bez pożywienia przez następnych 13 dni. Zmarła 31 marca.

Eutanazja bezpośrednia, niezależnie od motywów i środków, polega na położeniu kresu życiu osób upośledzonych, chorych lub umierających. Jest ona moralnie niedopuszczalna. "Katechizm Kościoła katolickiego"

Kościół a eutanazja

Przeciwnikiem eutanazji niezmiennie jest kościół katolicki, który uważa ją za sprzeczną z godnością osoby ludzkiej. W "Katechizmie kościoła katolickiego" możemy przeczytać: "Eutanazja bezpośrednia, niezależnie od motywów i środków, polega na położeniu kresu życiu osób upośledzonych, chorych lub umierających. Jest ona moralnie niedopuszczalna.

W ten sposób działanie lub zaniechanie działania, które samo w sobie lub w zamierzeniu zadaje śmierć, by zlikwidować ból, stanowi zabójstwo głęboko sprzeczne z godnością osoby ludzkiej i z poszanowaniem Boga żywego, jej Stwórcy. Błąd w ocenie, w który można popaść w dobrej wierze, nie zmienia natury tego zbrodniczego czynu, który zawsze należy potępić i wykluczyć."

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters