Starożytne miasto pójdzie z dymem?

Starożytne miasto Inków Machu Picchu zagrożone przez ogień. Strażacy i pracownicy Narodowego Instytutu Kultury robią, co mogą, by powstrzymać szalejące w Peru od kilku dni pożary. Akcję gaśniczą utrudnia wiejący wiatr i unoszący się gęsty dym. Szlaki turystyczne są niedostępne do odwołania.

Bush-McCain-Obama Narada w Białym Domu

Prezydent USA George W. Bush zaprosił kandydatów na prezydenta, Johna McCaina i Baracka Obamę, na spotkanie w Białym Domu w sprawie pakietu ratunkowego dla amerykańskiego sektora finansowego. Prezydent w przemówieniu telewizyjnym stwierdził, że Ameryka jest w poważnym kryzysie finansowym.

Prezydent: NIE dla zasady "siła przed prawem"

Wykorzystywanie dostaw energii jako narzędzia osiągania celów politycznych budzi niepokój Polski - tłumaczył podczas wystąpienia przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ w Nowym Jorku prezydent Lech Kaczyński. O Rosji mówił również w kontekście konfliktu na Kaukazie. - To była agresja na niepodległe państwo. Naruszona została integralność terytorialna Gruzji. Jeśli nie zareagujemy, to będziemy świadkami setek podobnych konfliktów - przekonywał polski prezydent.

Kongres tnie tarczę

Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu uchwaliła w środę projekt ustawy dotyczącej środków na elementy tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach. Projekt, który obcina budżet o prawie 246 milionów dolarów.

USA znów krytykują Polskę

Izba Reprezentantów Kongresu USA skrytykowała Polskę za nierozwiązanie problemu restytucji mienia prywatnego, zagrabionego przez Niemcy hitlerowskie i komunistyczne władze PRL. Politycy wezwali tym samym rząd RP do uchwalenia ustawy w tej sprawie.

"Nie zgodzę się na ambasadora w Kosowie"

- Siła nie może zastępować prawa. Może służyć tylko realizowaniu prawa, ale nigdy działać przeciwko niemu - taką myśl będzie starał się przekazać uczestnikom 63. Sesji Zgromadzenia Narodów Zjednoczonych Lech Kaczyński podczas swojego wystąpienia na forum ONZ.

Mordy w Somalii - giną cywile i żołnierze

Islamskie bojówki przypuściły gwałtowny atak na żołnierzy sił pokojowych Unii Afrykańskiej w stolicy Somalii. Według świadków w Mogadiszu zginęło co najmniej siedemnastu cywilów. - Walki były tak ciężkie i zacięte, że aż czuliśmy jak ziemia drży nam pod nogami - opowiada somalijski operator kamery.

Minuty grozy w izraelskim samolocie

- Na pokładzie może być bomba podłożona przez Al-Kaidę - ta informacja zelektryzowała załogę samolotu izraelskich linii lotniczych El Al, lecącego z Paryża do Tel Awiwu. Na szczęście Boeing 767 zdołał szczęśliwie wylądować na lotnisku Ben Guriona w Tel Awiwie, a po przeszukaniu maszyny niczego nie znaleziono.

Polscy policjanci jadą do Gruzji zaprowadzać stabilizację

Dwudziestu polskich policjantów wejdzie w skład Misji Obserwacyjnej UE w Gruzji. Rząd uchwalił utworzenie polskiego kontyngentu policyjnego, wydzielonego na potrzeby tej unijnej misji. Misja ma m.in. pracować na rzecz stabilizacji w regionie.

Ukraina mówi "nie" wojskom NATO

Po 2017 roku na Ukrainie nie będzie miejsca ani dla rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, ani dla baz wojskowych innych państw - oświadczyła premier Julia Tymoszenko.

Rywal czeczeńskiego władcy zastrzelony

Rusłan Jamadajew, były deputowany do rosyjskiej Dumy i brat dowódcy kontrolowanego przez rosyjski wywiad wojskowy czeczeńskiego batalionu "Wostok", zginął w centrum Moskwy. Jamadajew był zaciekłym wrogiem prezydenta Czeczenii Ramzana Kadyrowa.

Niemcy drugiej kategorii wciąż istnieją

Chociaż od zjednoczenia Niemiec minęło 18 lat, na wschodzie kraju "nadal bardzo powszechne jest poczucie przynależności do drugiej kategorii" - wynika z przyjętego przez rząd w Berlinie "Raportu o stanie jedności Niemiec".

130 milionów euro do wygrania

130 milionów euro może wynieść główna nagroda w loterii Super Euro Millions. Na wygraną ostrzą sobie zęby gracze z 9 europejskich krajów, w których dostępne są kupony gry. Organizatorzy spodziewają się ponad 30 milionów zakładów.

Księża i manekiny na piratów drogowych

- Mamy nadzieję, że wyposażone w lizaki manekiny skłonią uczestników ruchu drogowego do zmniejszenia prędkości - ogłosiła Państwowa Inspekcja Drogowa na Ukrainie. Jednak w trosce o większe bezpieczeństwo, poproszono też księży, by poświęcili drogowe "czarne punkty".

Czy polscy dyplomaci są bezpieczni?

Trzy wybrane polskie ambasady, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Biuro Ochrony Rządu sprawdza Najwyższa Izba Kontroli. Inspektorzy badają czy polscy dyplomaci mogą czuć się bezpiecznie.

Turyści porwani w Egipcie są bezpieczni

Zagraniczni turyści i Egipcjanie, porwani na Saharze w ubiegłym tygodniu, są cali i zdrowi. Egipskie i sudańskie władze bezpieczeństwa obserwują ich z oddali, ale w obawie o zakładników nie decydują się na ich odbicie.

88 osób zginęło przez pilota

To nie awaria silnika spowodowała katastrofę Boeinga 737 linii Aerofłot-Nord 14 września w Permie - ustalili eksperci komisji badającej przyczyny tragedii. Według najnowszych ustaleń do katastrofy doszło z powodu pomyłki pilotów.

Kasparow na obiedzie u Busha

Chiny, Korea Północna, Birma, Syria, Wenezuela i Kuba - do listy państw autorytarnych i totalitarnych sporządzonej przez Biały Dom dołączyła Rosja.

Serbskie "nie" dla Rosji

Serbia, największy sojusznik Rosji na Bałkanach, nie uzna niepodległości Abchazji i Osetii Południowej. Kolejny raz swoje "nie" dla niepodległości separatystów powtórzyła też Ukraina.

Spór władzy z kościołem o... park

Kościół katolicki w Wietnamie od dawna domaga się zwrotu ziem, skonfiskowanych przez komunistów po wojnie w 1975 r. Władze na jednym z spornych terenów zaczęły budować park, demonstrując w ten sposób swoją siłę.

Ranni w strzelaninie wracają do domów

Tylko jedna osoba ranna podczas strzelaniny w Kauhajoki jest jeszcze w szpitalu. Miała operację, jej stan jest stabilny. Pozostałe dziewięć osób, które od wtorku były pod opieką lekarzy, bo odniosły lekkie obrażenia, głównie od rozbitego szkła, wróciły już do domów. A fińska prasa pyta, jak mogło dojść do tragedii.

Japończycy wybrali "jastrzębia"

Japonia ma nowego szefa rządu - Partia Liberalno-Demokratyczna przeforsowała swojego kandydata Taro Aso. Izba Reprezentantów, czyli niższa izba japońskiego parlamentu, zatwierdziła w środę jego kandydaturę na następcę Yasuo Fukudy.

Kryzys bije  w McCaina

Załamanie się systemu finansowego w USA działa na korzyść Demokraty Baracka Obamy, wynika z najnowszego sondażu przedwyborczego. John McCain ponosi konsekwencje błędów administracji Busha.

Tajfun zaatakował południowe Chiny

Tajfun "Hagupit" zaatakował południową chińską prowincję Guangdong. Wiejący z prędkością ponad 170 km/h wiatr zmusił do ewakuacji 28 tys. osób w prowincji i spowodował powódź w Hong Kongu.

12 państw nie chce mleka z Chin

Co najmniej 12 państw zakazało importu produktów mleczarskich z Chin, w związku z aferą ze skażonym melaminą mlekiem w proszku. Po jego spożyciu zmarło czworo chińskich dzieci, a dziesiątki tysięcy zachorowały.

O zabójcy: Był normalnym, spokojnym chłopakiem

- Był normalnym, spokojnym chłopakiem - tak 22-letniego szaleńca, który w jednej z fińskich szkół zabił dziesięć osób, a następnie się zastrzelił, wspominają jego znajomi. Sygnały ostrzegawcze zlekceważyła także policja. Rząd chce zaostrzenia przepisów o posiadaniu broni, którą w Finlandii ma aż 1,6 mln osób.

Saakaszwili chce śledztwa w sprawie wojny

Micheil Saakaszwili wezwał Narody Zjednoczone, by nie dopuściły do "zmiażdżenia" przez Rosję zasad, na których jest oparte ONZ. Prezydent Gruzji opowiedział się także za przeprowadzeniem niezależnego śledztwa międzynarodowego w sprawie przebiegu konfliktu gruzińsko-rosyjskiego i rosyjskiej ofensywy w Osetii Południowej.