Indianie kontra biznesmeni

Brazylijscy indianie zamieszkujący wybrzeże rzeki Xingu na północy kraju wdarli się do obozu firmy budującej tam tamę. Doszło do przepychanek. Indianie chcieli wyrazić swój sprzeciw przeciwko budowie, która ich zdaniem przyczyni się do zalania tysięcy domostw.

Polacy, modernizujcie się sami

Amerykański negocjator prowadzący z Polską negocjacje w sprawie tarczy antyrakietowej powiedział, że Polska sama będzie musiała pokryć większość kosztów unowocześnienia swojej armii. Pomoc w modernizacji naszego wojska jest głównym polskim żądaniem, od którego uzależniamy zgodę na instalację elementów tarczy w naszym kraju.

Droga benzyna rozpaliła Indonezję

Jeszcze w tym miesiącu mieszkańcy Indonezji będą musieli płacić za benzynę o 30 proc. więcej - zdecydował tamtejszy rząd. Z tego powodu tysiące ludzi wyszło na ulicę miast protestować przeciw tak dużej podwyżce.

Szkocja chowa papierosy

Rząd Szkocji chce usunąć papierosy z miejsc, gdzie są widoczne. Organizacja palaczy Forest twierdzi, że krok ten nie będzie miał wpływu na ograniczenie nałogu.

Paryski Maj

Wyrwane z bruku pamiętającej średniowiecze Dzielnicy Łacińskiej kamienie poleciały w kierunku policjantów w czarnych mundurach. W oparach gazu łzawiącego toczyła się regularna bitwa. Po jednej stronie - zrewoltowani studenci. Po drugiej - specjalne oddziały policji. Rozpoczął się Paryski Maj…

Niemcy ‘68 - jak Bild rozpętał rewolucję

Trzy strzały - dwa w głowę, jeden w klatkę piersiową - stały się bezpośrednią przyczyną kilkudniowych zamieszek w Niemczech Zachodnich w 1968 roku. Ranny został studencki lider, Rudi Dutschke. Niedoszły morderca przyznał, że zainspirowały go artykuły w brukowcu „Bild Zeitung”. Studenci ruszyli na siedzibę koncernu Axla Springera…

Masakra na Placu Trzech Kultur

Niezadowolenie z monopartyjnych rządów PRI latem 1968 osiągnęło niespotykaną od lat skalę. Coraz liczniejsze i większe protesty miały związek ze zbliżającymi się igrzyskami w Mexico City (październik '68). Od lipca życie akademickie w stolicy i całym kraju zamarło, a studenci zamiast na sale wykładowe, wyszli na ulice.

Seks, narkotyki i rock’an’roll - ‘68 w USA

Sex, drugs & rock’an’roll - to hasło, które nieodłącznie towarzyszy latom 60-tym w USA. Hipisi, demonstracje przeciw wojnie w Wietnamie, wolna miłość, narkotyki - to nieodłączne elementy mitologii tej dekady. W tym roku mija 40 lat od pamiętnego 1968 roku.

Spalili żywcem za czary

W jednej z kenijskich wiosek rozwścieczony tłum spalił żywcem 11 osób. Wieśniacy oskarżali osiem kobiet i trzech mężczyzn o uprawianie czarów.

Czeski rząd zaakceptował tarczę

Czesi są o krok od tarczy antyrakietowej. Rząd przyjął w środę porozumienie dyplomatyczne w sprawie rozmieszczenia na terytorium kraju radaru wchodzącego w skład amerykańskiej tarczy - poinformowały źródła rządowe w Pradze.

Partia Saakaszwilego wygrywa wybory

Partia związana z prezydentem Gruzji wygrała wybory parlamentarne. Wg exit-polls, Zjednoczony Ruch Narodowy zdobył 63 proc. głosów. W dniu wyborów, na pograniczu z separatystyczną Abchazją doszło do ataków na autobusy, którymi Gruzini jechali, by oddać głosy. Tbilisi oskarża o atak abchaskich separatystów. Suchumi zaprzecza.

Rybacy starli się z policją

Strajk francuskich rybaków przybiera na sile. Rybacy, w proteście przeciwko rosnącym cenom oleju napędowego blokują dojazdy do składów paliwa i wejścia do portów. Komunikacja promowa między Francją i Wielką Brytanią jest częściowo wstrzymana.

Ten pan za chwilę urodzi

Chęć posiadania dziecka to nie pragnienie stricte kobiece czy męskie, tylko ludzkie - twierdzi 34-letni Thomas Beatie, który za sześć tygodni urodzi córeczkę

Przeżyła dziewięć dni pod gruzami

Chińscy ratownicy uratowali kobietę, która przez dziewięć dni była uwięziona pod gruzami. Takich radosnych informacji z Chin jest jednak coraz mniej. Liczba ofiar ubiegłotygodniowego wielkiego trzęsienia ziemi przekroczyła juz 41 tysięcy.

Koniec kryzysu w Libanie?

Kryzys, który przez półtora roku spychał Libańczyków ku wojnie domowej, został zażegnany. Twierdzą tak przynajmniej przedstawiciele opozycyjnego szyickiego Hezbollahu i koalicji rządowej, którzy zawarli porozumienie o podziale władzy.

Izrael i Syria rozmawiają o pokoju

Rząd w Tel Awiwie potwierdził, że Izrael prowadzi "niebezpośrednie" rozmowy pokojowe z Syrią - krajem, z którym od kilkudziesięciu lat są formalnie w stanie wojny. Jednocześnie premier Ehud Olmert zaproponował, by wobec Iranu, który prowadzi prace nad programem nuklearnym, zastosować blokadę morską.

Odblokowane rozmowy z Rosją

Ambasadorowie państw członkowskich Unii Europejskiej zgodzili się na rozpoczęcie rozmów z Rosją o nowej umowie partnerskiej - podało słoweńskie przewodnictwo Wspólnoty. Ostatnim krajem, który blokował prace nad mandatem negocjacyjnym, była Litwa.

USA mają kłopot z Guantanamo

Owiane złą sławą Guantanamo miało zostać zamknięte. Jednak w więzieniu na Kubie pozostaje wciąż 227 więźniów - z częścią z nich nie wiadomo co zrobić - skarży się Sekretarz Stanu USA.

Włosi porwani w Somalii

Somalijscy porywacze uprowadzili dwójkę pracujących dla organizacji humanitarnej Włochów. Porwanie swoich obywateli potwierdziły władze w Rzymie.

Ostra walka o głosy Gruzinów

W gorącej atmosferze rozpoczęły się wybory do parlamentu Gruzji. Opozycja już oskarża rządzącą partię Micheila Saakaszwiliego o wyborcze fałszerstwa i na wieczór planuje wielotysięczne demonstracje w stolicy

Microsoft dostał jajkiem

Jajka poleciały na jednego z szefów Microsoftu Steve'a Ballmera. Podczas wykładu w Budapeszcie, jeden z zebranych studentów wstał i krzycząc: "Oddajcie nam nasze pieniądze" rzucił w kierunku menedżera trzy jajka.

Clinton nie dogania Obamy

Hillary Clinton odniosła zdecydowane zwycięstwo we wtorkowych prawyborach Partii Demokratycznej w Kentucky. Jej konkurent jednak też nie próżnuje - Barack Obama zwyciężył w Oregonie. Jeszcze przed ogłoszeniem wyników stwierdził, że zdobył większość delegatów i jest kandydatem Demokratów w wyborach prezydenckich.

Śmierdzący problem Berlusconiego

W trakcie kampanii obiecywał, że posprząta Neapol. Teraz nie ma wyjścia i musi rozwiązać śmieciowy kryzys. Premier Włoch Silvio Berlusconi przyjedzie w środę do tonącego w śmieciach miasta. A służby porządkowe chwyciły za miotły i szufelki.

Ostatni z braci Kennedy ma raka

Edward Kennedy, 76-letni brat zamordowanego prezydenta USA Johna Fitzgeralda Kennedy'ego i także zabitego w zamachu prokuratora generalnego Roberta Kennedy'ego cierpi na złośliwego raka mózgu. Ostatniego żyjącego z "trio przystojniaków" czekają naświetlanie i chemioterapia.

Zamach bombowy na mikrobus

Trzy osoby zginęły, a dziewięć zostało rannych w eksplozji w mikrobusie w stolicy Etiopii Addis Abebie.

Berlińska filharmonia może płonąć całą noc

Ponad stu strażaków wciąż walczy z pożarem, który wybuchł w berlińskiej filharmonii. Według nich, akcja może potrwać nawet całą noc. Ogień pojawił się na godzinę przed próbą, w której miało wziąć udział 720 muzyków, w tym 400 dzieci. Wszyscy zdołali w porę opuścić budynek - nikomu nie grozi niebezpieczeństwo.

Chińczycy inwestują w kosmiczne zbrojenia

Amerykanie są zaniepokojeni intensywnym rozwojem chińskich kosmicznych technologii zbrojeniowych. Według generała Jeffreya Horne'a, odpowiedzialnego za zbrojenia kosmiczne w Centralnym Dowództwie wojsk USA, może to wzmocnić pozycję Chin w ewentualnym konflikcie ze Stanami Zjednoczonymi.