Aresztowane kozy wyjdą na wolność

Uwolnienie grupy więźniów, bezprawnie przetrzymywanych w zakładach penitencjarnych w Kinszasie nakazał osobiście wiceminister sprawiedliwości Demokratycznej Republiki Konga. Więźniowie są zaś niezwykli, bo chodzi o kozy oskarżone o... sprzedaż na ulicznym targu innych kóz.

Rosja wyceluje rakiety w Polskę i Czechy?

Przyszłe obiekty amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach mogą stać się celami dla rosyjskich rakiet - oświadczył w środę dowódca sił strategicznych Rosji generał Nikołaj Sołowcow.

Pentagon bada, ile broni potrzeba Gruzji

Specjalna misja Pentagonu udaje się do Gruzji, by zorientować się, jakie są potrzeby tego kraju w zakresie zaopatrzenia w broń i sprzęt wojskowy. Amerykanie podkreślają, że Gruzja jest "cennym sojusznikiem USA".

Obama atakuje: świnia w szmince

- Można zapakować zdechłą rybę w gazetę, a i tak będzie śmierdzieć. Można świnię umalować szminką, ale wciąż będzie świnią - powiedział na wiecu Barack Obama. Jak tłumaczyli sztabowcy, miał na myśli nie kandydatkę Republikanów na wiceprezydenta, ale... program konkurencji.

Zginęli, bo chcieli się wylogować?

Gdy 11 września 2001 roku usłyszeli alarm, nie ruszyli do wyjść ewakuacyjnych World Trade Center. Zostali, aby zmienić buty, zapisać dokumenty czy wylogować się z komputera. Raport o ewakuacji z WTC przedstawili brytyjscy uczeni - pisze gazeta.pl.

Kim Dzong Il ciężko chory?

Północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Ila nie było na wielkiej defiladzie, zorganizowanej w Phenianie w 60. rocznicę utworzenia Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Według mediów i źródeł wywiadowczych, może to oznaczać, iż jest on poważnie chory, prawdopodobnie miał wylew krwi do mózgu.

Kolejna wpadka Palin

Amerykańskie media nie oszczędzają Sary Palin, konserwatywnej kandydatki na prezydenta kraju. Tym razem Washington Post oskarżył ją o to, że jako gubernator Alaski, w pierwszych 19 miesiącach urzędowania Palin pobierała codzienne diety przysługujące w czasie podróży służbowych, za dni spędzone we własnym domu

Ciało w angielskim kanale: to Polak

Policja angielskiego regionu Sussex potwierdziła we wtorek tożsamość Polaka, którego zwłoki wyłowiono 3 września z kanału Hunston na obrzeżach Chichesteru.

Rumuni wychodzą z Iraku

Kolejny kraj, tym razem Rumunia, likwiduje swój kontyngent wojskowy w Iraku. Rumuńscy żołnierze mają opuścić ten kraj w przyszłym roku. Ich miejsce mają zająć wojska irackie.

Gruzińskie ofiary wojny: 259 zabitych

295 osób zginęło, a 2 234 zostały ranne po stronie gruzińskiej w sierpniowym konflikcie między Gruzją i Rosją - wynika z nowego bilansu strat opublikowanego we wtorek w raporcie rządu gruzińskiego.

Cheney: Gruzja i Ukraina bliżej NATO

Gruzja oraz Ukraina mają pełne prawo do zacieśnienia swych stosunków z Zachodem i przystąpienia do NATO - uważa wiceprezydent USA Dick Cheney. We wtorek w Rzymie potępił działania Rosji.

Strategia jak bomba atomowa

"Gwałtowny spadek liczby ofiar wśród Amerykanów w Iraku jest efektem zastosowania tajnej strategii walki" - donosi w swojej najnowszej książce laureat nagrody Pulitzera Bob Woodward. Według niego ma być ona wycelowana w liderów Al-Kaidy i innych ugrupowań terrorytycznych polujących na żołnierzy.

Rosjanie wycofują wojska z Gruzji

We wtorek wojska rosyjskie wycofały się z jednego ze swoich posterunków w pobliżu granicy z Abchazją - poinformowały gruzińskie władze. Według Tbilisi jest to pierwszy znak, że Rosja zamierza spełnić podjęte w poniedziałek zobowiązania i wycofać swoje wojska z Gruzji do Abchazji i Osetii Południowej.

Gruzińska opozycja żąda dymisji Saakaszwilego

Po raz pierwszy od czasu rosyjskiej inwazji gruzińska opozycja zażądała dymisji prezydenta Micheila Saakaszwilego. - Kontrolowane przez państwo media obwołają nas teraz wrogiem, ale bardziej cenię sobie prawdę - powiedział Dawid Gamkrelidze przywódca Nowej Prawicy.

"Saakaszwili zaatakował za radą USA i UE"

- Stany Zjednoczone i niektóre państwa Unii Europejskiej doradzały Saakaszwilemu interwencję w Osetii Południowej - stwierdził Michaił Gorbaczow w rozmowie z hiszpańskim dziennikiem "El Pais".

Spaliła dziecko w mikrofali

Amerykański sąd skazał na karę dożywocia 28-letnią kobietę, która zabiła swoją miesięczna córeczkę piekąc ją w... mikofalówce. Dzieciobójczyni miała być wtedy pijana. Nie przyznała się jednak do winy. Prokurator domagał się kary śmierci.

Serbia bliżej zjednoczonej Europy

Mimo bojkotu ze strony Serbskiej Partii Radykalnej, miejscowy parlament zdecydowaną większością głosów ratyfikował Umowę o Stabilizacji i Stowarzyszeniu z Unią Europejską. "Za" głosowało 139 z 250 deputowanych, przeciw - 26.

"Unia będzie odpowiedzialna za pokój"

- Unia Europejska wzięła na siebie rolę głównego gwaranta niestosowania siły przez Gruzję przeciwko Osetii Południowej i Abchazji - oświadczył we wtorek szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

Premier musi ustąpić, bo gotował w TV

Tajlandzki sąd uznał we wtorek, że premier Samak Sundaravej musi zrzec się ze stanowiska, ponieważ złamał konstytucję uczestnicząc w programach kulinarnych w TV podczas sprawowania urzędu.

"A może porwiemy prezydenta Iranu?"

Izraelski minister ds. emerytów Rafi Eitan, były agent Mosadu, uważa, że można by porwać prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada i postawić go przed sądem - informuje we wtorek AP. Eitan w 1960 r. był jednym z agentów, którzy porwali z Argentyny nazistowskiego zbrodniarza Adolfa Eichmanna.

Al-Kaida szykuje "niespodziankę" w rocznicę ataku na Amerykę

Al-Kaida, odpowiedzialna na atak na Amerykę i śmierć prawie 3 tys. Amerykanów ogłosiła we wtorek, że będzie obchodzić własną rocznicę zamachy terrorystyczne z 11 września 2001 r. Na islamskiej stronie internetowej zapowiedziała na ten dzień "przyjemną niespodziankę".

Huragan w raju

Huragan Ike zawitał do raju - szturmem przeszedł przez Wielką Inaguę należącą do archipelagu Bahamów i przemieścił się na Kubę. Chociaż huragan osłabł do pierwszej kategorii, nadal jest niebezpieczny. Z powodu zagrożenia władze Kuby wprowadziły stan najwyższego pogotowia.

Juszczenko nie bierze Tymoszenko na szczyt

Na wtorkowy szczyt Unia Europejska-Ukraina, prezydent Wiktor Juszczenko pojedzie sam, bez premier Julii Tymoszenko. Przewodnicząca UE w tym półroczu Francja liczyła na obecność w Paryżu obojga ukraińskich polityków. Czy to kolejna odsłona konfliktu na szczytach ukraińskiej władzy?

Błoto zabiło 34 osoby

Co najmniej 34 osoby zginęły w wyniku osunięcia się ziemi i lawiny błotnej, jaka zeszła na teren kopalni rudy żelaza w północnych Chinach - podano we wtorek w Pekinie. Nieznana jest liczba zaginionych, ale oficjalne informacje mówią o "setkach ludzi".

Polscy dziennikarze wolni

Uprowadzeni w Osetii Południowej dziennikarz Dariusz Bohatkiewicz, operator Marcin Wesołowski oraz ich kierowca, Gruzin Lewan Guliaszwili zostali uwolnieni i przekazani stronie gruzińskiej. Nie postawiono im żadnych zarzutów. Wcześniej w rozmowie z TVN24 Bohatkiewicz mówił, w jakich warunkach byli przetrzymywani przez Osetyjczyków.

Ukraina bez perspektyw

Unia zaproponuje Ukrainie ułatwienia wizowe i umowę o stowarzyszeniu - ale bez perspektyw na członkostwo. Przed dzisiejszym szczytem UE-Ukraina większość krajów "27" nadal sprzeciwia się zaproszeniu Kijowa do Wspólnoty.

Sikorski: McCain pomoże przy tarczy

Minister Radosław Sikorski spotkał się w Chicago z kandydatem na prezydenta USA Johnem McCainem. Podczas oficjalnego spotkania politycy rozmawiali o sytuacji na Kaukazie, przyszłości NATO i finansowaniu tarczy antyrakietowej w Polsce.

Tbilisi nie sprzeciwia się ustaleniom z Moskwy

Gruziński prezydent Michael Saakaszwili uznał moskiewskie ustalenia Nicolasa Sarkozy'ego za "krok naprzód", ale jednocześnie zapewnił, że Gruzja nigdy nie pogodzi się z utratą swych terytoriów -Osetii Południowej i Abchazji.

"Polski Fritzl" w mediach całego świata

"Polska ma swojego Josefa Fritzla" - czytamy na stronie internetowej czeskiej TV Nova. Światowe media porównują horror kobiety więzionej przez ojca w Siemiatyczach do sprawy "potwora z Amstetten". Tak mówi o nim amerykańska stacja CNN, tak pisze (w serwisie internetowym) niemiecki tygodnik "Der Spiegel".