Oszczędzają na nową ojczyznę

Aktualizacja:
 
Gdzie podzieje się teraz raj?sxc.hu

Nowo wybrany prezydent Malediwów, Mohamed Nasheed zapowiedział wielkie oszczędzanie. Jednak w tym przypadku to nie konsekwencja światowego kryzysu ekonomicznego. Malediwy zbierają pieniądze, bo być może globalne ocieplenie spowoduje, że państwo to zniknie pod wodą i konieczny będzie zakup nowej ojczyzny.

Słynące z pięknych, piaszczystych plaż, drzew palmowych i czystych wód Malediwy mogą zostać zniszczone przez stale podnoszący się poziom mórz i erozję lądu spowodowany przez zmiany klimatyczne.

W związku z tym Mohamed Nasheed zapowiedział, że jego rząd zacznie odkładać część z miliardowego rocznego przychodu z turystyki na zakup nowego lądu, który stanie się nową ojczyzną wszystkich Malediwczyków. - Nie możemy nic zrobić aby zatrzymać zmiany klimatyczne i dlatego będziemy musieli kupić ziemię gdzie indziej. To jest polityka bezpieczeństwa na wypadek najgorszej opcji - powiedział Nasheed. I dodał: Nie chcemy opuszczać Malediwów, ale nie chcemy być również "klimatycznymi uchodźcami", którzy żyją w namiotach przez lata.

Nie możemy nic zrobić aby zatrzymać zmiany klimatyczne i dlatego będziemy musieli kupić ziemię gdzie indziej. To jest polityka bezpieczeństwa na wypadek najgorszej opcji Melediwy

Gdzie powstanie nowa ojczyzna?

Nowy prezydent nie marnuje czasu i już zaczął konsultacje z kilkoma państwami, które uznał za szczególnie cechujące się "otwartością". Pod uwagę brane są między innymi Indie i Sri Lanka. A to z powodu podobnej kultury i klimatu. Jednak malediwski prezydent nie wyklucza również Australii. Nasheed zapowiedział również, że ma zamiar stworzyć "niezależny fundusz" do którego będą wpływać pieniądze pochodzące z turystyki.

Malediwy to państwo wyspiarskie położone na Oceanie Indyjskim. Tworzy go niemal 1200 wysp.

Mohamed "Annie" Nasheed, zwany "malediwskim Nelsonem Mandelą" w ubiegłym tygodniu pokonał w wyborach prezydenckich rządzącego od 30 lat Maumoona Abdula Gayooma. Dotychczasowy prezydent - sprawujący władzę od 1978 roku i pięciokrotnie wybierany na urząd - był najdłużej rządzącym przywódcą azjatyckim.

Państwa znikają pod wodą

Znikające obszary ziemi to nie tylko problem Malediwów. Borykają się z nim między innymi państwa położone na Oceanie Spokojnym. Kilka miesięcy temu o pomoc apelowały już Kirbati i Tuvalu.

Źródło: telegraph.co.uk, PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu