Jak bronić się przed Rosją - i nie drażnić Moskwy?

Kolejny spór w łonie NATO z Rosją w tle? Amerykański gen. John Craddock, dowódca połączonych sił NATO w Europie, zamierza przygotować plany obrony obejmujące nowych członków Sojuszu, w tym Polskę, po tym jak Moskwa użyła "nieproporcjonalnej" siły w pięciodniowej wojnie z Gruzją. Sprzeciw oczekiwany jest ze strony Francji i Niemiec.

Nobel z medycyny za odkrycie śmiercionośnych wirusów

Niemiec i dwóch Francuzów, Herald zur Hausen, Barre-Sinoussi i Luc Montagnier laureatami nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Karolinska Instytut przyznał tegoroczną nagrodę za odkrycie dwóch wirusów. Jej wysokość wynosi 10 mln koron szwedzkich, czyli ok. 1,4 miliona euro.

Putin na Białorusi o tarczy antyrakietowej

Rosyjska tarcza antyrakietowa na Białorusi coraz bliżej? O instalacji systemu obrony przeciwrakietowej będzie rozmawiał premier Rosji Władimir Putin podczas poniedziałkowej wizyty w Mińsku.

"Prof. Wolszczan jak Kopernik i na Nobla zasługuje"

Odkrywca pierwszych planet spoza Układu Słonecznego, prof. Aleksander Wolszczan trafił do grona głównych kandydatów do tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, która zostanie przyznana już w najbliższy wtorek. - Odkrycie prof. Wolszczana ma znaczenie przełomowe, wpisuje się w ciąg bardzo ważnych odkryć astronomicznych, można je porównać do odkrycia Mikołaja Kopernika - mówił na antenie TVN24 prof. Andrzej Strobel, zastępca Dyrektora do spraw Dydaktycznych UMK.

Nielegalne pieniądze Obamy? Będzie skarga

Czy Barack Obama przyjął pieniądze na kampanię wyborczą w sposób niezgodny z prawem? Komitet Krajowy amerykańskiej Partii Republikańskiej zamierza wnieść w poniedziałek skargę przeciw kandydatowi Demokratów na prezydenta USA Barackowi Obamie, gdyż - jak twierdzą Republikanie - przyjął on datki przekraczające dozwoloną sumę.

Polacy opanowali Manhattan

Jak co roku w pierwszą niedzielę października, ulicami Nowego Jorku przeszła największa demonstracja etnicznej tożsamości amerykańskiej Polonii.

Czeska robota, czyli włamanie jak z filmu

Nieznani sprawy ukradli w niedzielę z hotelu "Olympik" w Pradze sejf z akcjami nominalnej wartości od 250 do 300 mln koron (14 do 16,7 mln dolarów). Sprawcy siłą otworzyli drzwi gabinetu dyrektora hotelu i wynieśli 35-kilogramowy sejf w kocu bądź prześcieradle.

Papież czyta pismo święte w TV

W niedzielę wieczorem Benedykt XVI zainaugurował bezprecedensowe wydarzenie medialne - zorganizowany przez publiczną włoską telewizję RAI maraton biblijny. W czasie jego trwania przez 139 godzin non stop 1250 osób czytać będzie w rzymskiej bazylice Świętego Krzyża Jerozolimskiego kolejne fragmenty Pisma Świętego.

Ciężarówka runęła do rzeki - 18 ofiar

Co najmniej 18 osób zginęło, a 25 zostało rannych w niedzielę, gdy ciężarówka przewożąca nielegalnych imigrantów wypadła z drogi na północnym zachodzie Turcji i runęła do rzeki.

Ulica Putina w stolicy Czeczenii

Prospekt Władimira Putina - tak od niedzieli nazywa się jedna z głównych ulic stolicy Czeczenii, Groznego. Nowa nazwa zastąpi starą - Prospekt Zwycięstwa. Decyzję o przemianowaniu ulicy podjął lojalny wobec Kremla prezydent Ramzan Kadyrow.

MSZ: Zatrzymano podejrzanych o porwanie Polaka

Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdza wcześniejsze doniesienia o zatrzymaniu czterech Pakistańczyków w związku z uprowadzeniem polskiego inżyniera. - Istnieje podejrzenie, ze osoby te mogły być w kontakcie ze sprawcami porwania - czytamy w oświadczeniu polskiego MSZ.

UE: Pierwszy sygnał odwrotu rosyjskiego z Gruzji

Pierwszy sygnał wycofywania wojsk rosyjskich z Gruzji: europejscy obserwatorzy donoszą o rozmontowywaniu punktów kontrolnych. Tbilisi potwierdza; dalsze prace demontażowe mają być prowadzone w poniedziałek.

Recesja w zimie zawita do Wielkiej Brytanii

Chmury zbierają się nad Wielką Brytania. Silnie związana ze Stanami Zjednoczonymi brytyjska gospodarka ma znaleźć się w stanie recesji już w styczniu 2009 roku. Ekonomiści ostrzegają przed "długą i głęboką" dekoniunkturą, która może skutkować nawet dodatkowym milionem bezrobotnych - czytamy w centroprawicowej gazecie brytyjskiej "The Sunday Times".

Pierwszy rabin na synodzie biskupów

Pierwszy raz pierwszy w historii w obradach synodu biskupów weźmie udział przedstawiciel judaizmu - rabin Hajfy Szear Jaszuw Kohen. Oprócz niego na temat "Słowa Bożego w życiu i misji Kościoła" dyskutować będzie od niedzieli 253 hierarchów z całego świata, w tym patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I.

"Nie wygramy wojny w Afganistanie"

Najwyższy rangą dowódca brytyjski w Afganistanie, brygadier Mark Carleton-Smith powiedział "The Sunday Times", że wojny w w tym kraju nie da się wygrać i międzynarodowa koalicja powinna być przygotowana na ewentualne układy z talibami.

Tijuana tonie we krwi

Rejon Tijuana w pobliżu granicy z USA jest areną brutalnej i krwawej wojny gangów narkotykowych. W ostatnim tygodniu przestępcze porachunki kosztowały życie 59 osób. W sobotę miejscowa policja znalazła dziewięciu, zamordowanych w okrutny sposób mafiosów.

Czczą Czarnego Chrystusa

Tysiące wiernych, dwutonowa platforma i kopia cudownego obrazu Czarnego Chrystusa. Tak wyglądają obchody jednego z największych świąt katolickich. W stolicy Peru, Limie, wierni uczestniczyli w procesji ku czci patrona miasta.

Pada niemiecki bank. Kryzys już w Europie?

To kolejny poważny cios dla światowego systemu finansowego - oceniają eksperci. Chodzi o niespodziewaną decyzję niemieckich banków i towarzystw ubezpieczeniowych, które wycofały się z ratowania monachijskiego konsorcjum Hypo Real Estate (HRE).

Ziemia harleyowców kocha McCaina

Wśród tych ludzi senator John McCain nie ma sobie równego. O jego rywalu w walce o Biały Dom Baracku Obamie mówi się tutaj "ten drugi". Harleyowcy i kowboje z Arizony, mimo że żyją z dala od wielkiej polityki, czują już przedwyboczą polityczną gorączkę.

Roztrzaskały się dwa Blackhawki

Dwa amerykańskie śmigłowce typu Blackhawk rozbiły się w sobotę podczas lądowania na północy Bagdadu - poinformowało dowództwo wojsk USA.

Imigranci mają dość rasizmu we Włoszech

Antyrasistowskie demonstracje na włoskich ulicach. Tysiące imigrantów wyszły na ulice w odpowiedzi na serię ataków na tle rasowym. Według nich, jednym z czynników rosnącej agresji jest represyjne prawo rządu Berlusconiego.

Europa wesprze swoje banki

Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy wesprą europejskie banki znajdujące się obecnie w tarapatach - oświadczył prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Zasugerował też złagodzenie rygorów finansowych obowiązujących kraje strefy euro. Tsłowa padły podczas paryskiego mini-szczytu nad pogarszającą się sytuacją finansową.

Niemcy wycofają się z Afganistanu?

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier chce wycofania niemieckich sił specjalnych z Afganistanu - donosi tygodnik "Der Spiegel". Obecnie w ramach natowskich sił ISAF służy tam 3,3 tys. niemieckich żołnierzy. W ISAF są także polskie oddziały.

"Ukochany Przywódca" przyszedł na mecz

Przywódca Korei Północnej rozwiał spekulacje na temat swej ewentualnej śmierci. Po tygodniach publicznej nieobecności, Kim Dzong Il pojawił się... na meczu piłki nożnej na uniwersytecie w Phenianie.

Ukradzione dane 17 mln Niemców

Nawet 17 milionów klientów koncernu Deutsche Telekom mogło paść ofiarą kradzieży danych osobowych. Do wydarzenia doszło w 2006 roku; dopiero teraz niemiecka spółka przyznała się do utraty informacji i potwierdziła doniesienia tygodnika "Der Spiegel".

Antykoncepcja potrzebuje "nowego spojrzenia Kościoła"

Czy jest szansa na zmianę stanowiska kościoła katolickiego w sprawie aborcji i antykoncepcji? Kardynał Carlo Maria Martini, pierwszoplanowa postać postępowych kręgów w Kościele katolickim, obarczył encyklikę Pawła VI "Humanae vitae" o regulacji narodzin odpowiedzialnością za oddalanie się młodych ludzi od wspólnoty wiernych.

"Nawet papież musi czekać w kolejce"

- Nawet papież musi poczekać na beatyfikację, bo w Kościele wszyscy powinni być równi - taka, zdaniem gościa TVN24, ks. Kazimierza Sowy, jest przyczyna spowolnienia procesu beatyfikacji papieża-Polaka przez Benedykta XVI. Natomiast zdaniem Ewy Czaczkowskiej, wspólna beatyfikacja trzech papieży nie jest dobrym pomysłem, bo jej bohaterem i tak pozostałby Jan Paweł II.