"Tusk wygląda, ale nic nie robi"

- Ujmujący, przyzwoity, ale mało zdecydowany. Jak dotąd nie przetestowany przez żaden poważny kryzys - tak brytyjski tygodnik "The Economist" w najnowszym numerze scharakteryzował premiera Donalda Tuska.

165 miliardów dolarów na wojnę

Izba Reprezentantów Kongresu USA zatwierdziła w czwartek wieczorem kompromisową, uzupełniającą ustawę budżetową na prowadzenie wojen w Iraku i Afganistanie. Dokument przewiduje wyasygnowanie w ciągu najbliższego roku 165,4 mld dolarów na obie wojny

Unia czeka na Irlandię, może się nie doczekać

- Nie będziemy gotowi, żeby w październiku przedstawić nowe rozwiązania w sprawie odrzuconego w referendum Traktatu z Lizbony - oświadczył podczas szczytu UE szef irlandzkiej dyplomacji Micheal Martin. Wcześniej szef Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering zapowiadał, że październikowy szczyt to "deadline" jaki Unia daje Irlandii.

Za karę zamknął podwładnego w toalecie

Minister ochrony środowiska Nepalu wpadł na niecodzienny pomysł zdyscyplinowania swojego podwładnego - zamknął go na półtora godziny w toalecie. Nepalscy samorządowcy są oburzeni.

Izrael upomina zachodnich dyplomatów

Izraelski MSZ zaapelował do zagranicznych dyplomatów, by "nie nadużywali immunitetu dyplomatycznego" i mieli na uwadze "potrzeby bezpieczeństwa" Izraela. W ten sposób Tel Awiw zareagował na skargę Paryża, który miał pretensje do Izraelczyków za złe traktowanie francuskiej wicekonsul.

Lotnicza bitwa o 35 miliardów dolarów

W lutym połączone siły lotniczych gigantów Northrop Grummana i Airbusa odniosły wielki sukces - kontrakt amerykańskiej armii wart 35 miliardów dolarów. Teraz jednak amerykański odpowiednik NIK orzekł, że przetarg na 179 samolotów budzi zastrzeżenia i powinien zostać powtórzony.

Turcy ścigają dziecięcy chór

Tureckie władze postanowiły ukarać kurdyjski chór dziecięcy za zaśpiewanie kurdyjskiej pieśni patriotycznej. Oskarżeni o wspieranie separatyzmu mają od 12 do 17 lat.

Szósta odcięta stopa trafiła na plażę

Tym razem jest prawa. Kanadyjczycy na plaży w pobliżu Vancouver znaleźli kolejną, już szóstą, odciętą stopę. Spekulacje co do pochodzenia tajemniczych stóp rozgrzewają cały kraj.

"Wałęsa nie straci, straci Polska"

Na zamieszaniu wokół Lecha Wałęsy i jego domniemanej współpracy z SB nie ucierpi wizerunek byłego prezydenta, ale całej Polski - korespondenci czeskich i rosyjskich mediów są co do tego zgodni.

Rosja grozi rozlewem krwi

Rosyjscy żołnierze stacjonujący w Abchazji mogą użyć broni, jeśli Gruzini znów będą próbowali odebrać im broń. We wtorek została zatrzymana grupę Rosjan, którym zarzuciło transportowanie broni bez zezwolenia.

Gafa na włoskiej maturze

Okazuje się, że serii błędów na polskich maturach nie musimy się wstydzić aż tak bardzo. Poważnej gafy nie ustrzegli się też Włosi - gafy z seksualnym podtkestem.

Merkel: NIE "Europie dwóch prędkości"

Nie można po każdym kryzysie w Unii Europejskiej mówić o budowie "Europy dwóch prędkości" - podkreśliła niemieckim Bundestagu Angela Merkel. Na kilka godzin przed szczytem w Brukseli kanclerz apelowała o poszanowanie woli Irlandii.

"Wielki Brat" przyjrzy się Szwedom

Szwedzkie służby specjalne będą mogły kontrolować wszystkie informacje wychodzące z kraju. Rikstag przyjął ustawę, która ma uchronić Szwecję przed terroryzmem.

Iran się ugina?

Teheran jest gotowy do negocjacji z Zachodem w sprawie wstrzymania programu nuklearnego - poinformował szef irańskiej dyplomacji. W zamian Irańczycy czekają na realizację gospodarczych obietnic mocarstw.

Afgańskie władze: Rozgromiliśmy talibów

Wojska NATO i afgańskie wojska rządowe całkowicie rozgromiły talibów w okolicach Kandaharu. Tak przynajmniej chwali się gubernator prowincji Asadullah Chalid. NATO jest bardziej powściągliwe.

Izrael-Hamas: Zawieszenie broni

O godz. 5 czasu polskiego w Strefie Gazy weszło w życie zawieszenie broni między Izraelem i kontrolującym Strefę radykalnym ugrupowaniem palestyńskim Hamas.

Obama szuka wiceprezydenta...

Kadrowe roszady u Demokratów. Doradcy Hillary Clinton przechodzą na stronę Baracka Obamy. Senator z Illinois spotkał się w środę z blisko 40 emerytowanymi generałami. Jak twierdzą obserwatorzy, szuka wśród nich kandydata na wiceprezydenta.

W Kanadzie "ostrożniej" z paralizatorami

Kanadyjscy funkcjonariusze będą rzadziej używać paralizatorów i to tylko wobec osób stwarzających "poważne zagrożenie". To odpowiedź policji federalnej na zalecenia z raportu komisji, która zajmuje się skargami publicznymi. Raport powstał po tym, jak na lotnisku w Vancouver zmarł polski imigrant, porażony paralizatorem przez funkcjonariuszy.

Traktat Lizboński: Londyn akceptuje, Dublin chce czasu

Irlandzcy parlamentarzyści debatowali w środę nad odrzuconym kilka dni wcześniej przez społeczeństwo Traktatem Lizbońskim. W tym samym czasie ważny gest uczyniła brytyjska Izba Lordów, która opowiedziała się za przyjęciem dokumentu. Traktat musi jeszcze podpisać królowa Elżbieta II.

Syn Margaret Thatcher poszukiwany

Władze afrykańskiej Gwinei Równikowej zapowiedziały, że będą się starać o ekstradycję Marka Thatchera, syna byłej brytyjskiej premier. Zarzucają mu kierowaniem spiskiem dążącym do zamachu stanu,

Śmierć pierwszej brytyjskiej żołnierki

W wybuchu przydrożnej pułapki minowej w prowincji Helmand na południu Afganistanu zginęło czterech wojskowych z Wielkiej Brytanii, w tym pierwsza w tej wojnie żołnierka. W tym samym czasie w prowincji Kandahar trwa ofensywa na pozycje talibów.

Rosyjski ambasador straszy Ukrainę

Znany z używania mało dyplomatycznego języka Dmitrij Rogozin, ambasador Rosji przy NATO, znów dał o sobie znać. Tym razem w wywiadzie dla dziennika "Izwiestija", ostrzegł, że Ukraina "zatrzeszczy w szwach", gdy tylko "pomarańczowi" spróbują wciągnąć ją do NATO.

Publiczne radio wstrzymało nadawanie

Radio France i Radio France Internationale wstrzymało emisję programów informacyjnych. To część strajku francuskich mediów publicznych przeciwko projektowi ustawy, który zakaże pokazywania reklam w publicznej telewizji.

Trzech oskarżonych o zabójstwo dziennikarki

Trzech mężczyzn o nierosyjsko brzmiących nazwiskach oskarżyła rosyjska prokuratura o zabójstwo w 2006 r. znanej dziennikarki Anny Politkowskiej. Przyjaciele dziennikarki są zdania, że samo oskarżenie nic nie wyjaśnia.

Litwini zakazują radzieckich symboli

Litewski Sejm zakazał używania symboli radzieckiej przeszłości. Dotyczy to zarówno sierpa i młota, jak i radzieckiego hymnu, który ma identyczną melodię, jak współczesny rosyjski.

Niemieckie media: Wałęsa nie broni się najlepiej

Zasług "Solidarności" i Lecha Wałęsy nie trzeba nikomu udowadniać, choć były prezydent nie jest najlepszym adwokatem we własnej sprawie - ocenia niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", komentując polską dyskusję o przeszłości Wałęsy.

"Wilno nie rozmawia z USA o tarczy"

Wilno nie prowadzi rozmów z USA o rozmieszczeniu na swoim terytorium elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej - litewski MSZ stanowczo zdementował wtorkową wypowiedź wiceszefa polskiej dyplomacji Witolda Waszyczkowskiego, który o takich negocjacjach informował.

Izrael potwierdza rozejm z Hamasem

Izrael potwierdził, że w czwartek rano wejdzie w życie rozejm z palestyńskim Hamasem, który sprawuje wyłączną kontrolę nad Strefą Gazy.