Dalajlama: Nie odejdę

Duchowy i polityczny przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV zapowiedział w niedzielę, że nie ustąpi z funkcji. Jednocześnie zapewnił o kontynuacji "środkowej drogi" w kontaktach z Chinami, bo "całkowita niepodległość jest nieosiągalna".

Samobójstwo na wizji

- Mario, żegnaj - to ostatnie słowa do żony 63-letniego byłego dowódcy policji w Argentynie, który popełnił samobójstwo przed nagrywającą z nim wywiad ekipą telewizyjną.

Wyszli na trzeci kosmiczny spacer

Astronauci z promu Endeavour zakończyli w przestrzeni kosmicznej trzecią z czterech zaplanowanych napraw międzynarodowej stacji ISS. Harmonogram spacerów kosmicznych uległ zmianie, po tym jak w środę jedna z astronautek wypuściła z rąk torbę z narzędziami, która odpłynęła w kosmos.

Polskie wojsko w Charkowie

Większość naszych wschodnich sąsiadów sądzi, że II wojna światowa zaczęła się w czerwcu 1941 roku. Wciąż obowiązuje tam sowiecka wersja historii a niewielu słyszało o pakcie Ribbentrop-Mołotow. By przybliżyć Ukraińcom naszą historię w Charkowie została otwarta wystawa: „Polacy na frontach II wojny światowej”.

Rosja chce dialogu ws. Wysp Kurylskich

Koniec konfliktu wokół Wysp Kurylskich? Premier Japonii Taro Aso i rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew otworzyli drogę do kompromisu wokół ponad 60-letniego sporu. - Nie ma problemu, który nie może zostać rozwiązany. Mamy tutaj znaczących członków delegacji. Pozwólmy im zrobić coś pożytecznego - mówił uśmiechający się Miedwiediew.

Piraci dostali pieniądze, wypuścili statek

Somalijscy piraci wypuścili porwany we wrześniu grecki tankowiec z całą 19 osobową załogą i ładunkiem - poinformowały greckie władze. Armator potwierdził przekazanie okupu, ale odmówił dalszych komentarzy.

Bush i Miedwiediew przeżyli trzęsienie ziemi

Prezydenci: George W. Bush, Dmitrij Miedwiediew i 22 innych przywódców państw Azji i Pacyfiku znaleźli się w pobliżu epicentrum lekkiego trzęsienia ziemi, które nawiedziło stolicę Peru.

Córki Obamy pójdą do elitarnej szkoły

Córki Baracka Obamy skończą tę samą szkołę, co Tricia Nixon i Chelsea Clinton. Obie córki przyszłego prezydenta USA, będą od stycznia uczęszczały w Waszyngtonie do elitarnej prywatnej szkoły, którą często wybierali dla swoich dzieci, członkowie waszyngtońskiego establishmentu.

Zobacz jak spada meteor

Kanadyjczycy wciąż nie mogą uwierzyć: wielka kula ognia spadła na prerię w południowej prowincji Alberta. Kosmici? Nie tym razem. To jedynie meteoryt.

Kabul apeluje o więcej sił NATO

Pomimo nasilającej się krytyki Kabulu wobec działań natowskich, Afganistan jest otwarty na przyjęcie dodatkowych sił - powiedział afgański minister spraw zagranicznych Rangin Dadfar Spanta. Jest jednak warunek: wojska musiałyby zostać rozlokowane na obszarach działania bojówkarzy talibskich.

Pająk wpadł w sieć... policyjną

Tym razem ręce francuskiej policji okazały się dłuższe niż pajęcze "odnóża" Alaina Roberta, czyli człowieka-pająka. Wspinaczka "spidermana" na jeden z paryskich budynków zakończyła się fiaskiem. Robert wpadł w szpony stróżów prawa w połowie swojej drogi.

"Sarkozy mówi szybciej niż myśli"

Ostry atak Vaclava Havla na Nicolasa Sarkozy'ego. - Odnoszę wrażenie, że on szybciej mówi niż myśli - surowo ocenił były prezydent Czech francuskiego przywódcę w wywiadzie dla włoskiego dziennika "Corriere della Sera".

Rosjanie chcą rakiet w Kaliningradzie

Gdyby od wyników sondaży zależało rozmieszczenie rosyjskich rakiet Iskander w obwodzie Kaliningradzkim, pewnie już byśmy je mieli. Prawie dwie trzecie ankietowanych chce takiego posunięcia w odpowiedzi na amerykańską tarczę antyrakietową.

"Bush to patentowany szaleniec"

Oliver Stone nie zostawił suchej nitki na prezydencie USA George'u W. Bushu. Na konferencji prasowej w Turynie nazwał go "patentowanym szaleńcem, który doszedł do władzy". To był jedynie wstęp ostrzału lokatora Białego Domu w wykonaniu słynnego reżysera.

"Przyjaźń z USA nie kończy się na tarczy"

- Bardzo bym prosił o większą wstrzemięźliwość. Przyjaźń i sojusz polsko-amerykański ani się na tarczy nie zaczął, ani się na tym nie skończy - powiedział przebywający z wizytą w Stanach Zjednoczonych szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Islamiści zaatakują supertankowiec?

Islamscy członkowie bojówek Shabaab chcą zaatakować somalijskich piratów, którzy porwali saudyjski tankowiec "Sirius Star" - twierdzą przedstawiciele rady starszych w Haradere. Tuż obok tego miasta zakotwiczony jest statek z porwanymi 25 osobami, w tym dwoma Polakami. Wcześniej piraci ostrzegali przed próbą odbicia statku siłą.

Kaczyński: komuniści dokonali wielkiego mordu

- Reżim komunistyczny dokonał na Ukrainie wielkiego mordu, który był ludobójstwem - mówił w Kijowie prezydent Lech Kaczyński, podczas uroczystości poświęconych pamięci ofiar Wielkiego Głodu z lat 1932-33.

Tybetańczycy rezygnują z niepodległości

Obradujący w Dharamsali Tybetańscy uchodźcy pozostali wierni propagowanej od dziesięcioleci przez XIV Dalajlamę drodze środka. W praktyce oznacza to rezygnację w niepodległości Tybetu na rzecz ograniczonej autonomii w ramach Chińskiej Republiki Ludowej.

Irańczycy powiesili izraelskiego szpiega

Władze w Teheranie poinformowały w sobotę o egzekucji miejscowego biznesmena, skazanego na karę śmierci za szpiegostwo na rzecz Izraela. Rzecznik irańskiego resortu sprawiedliwości sprecyzował, że wyrok wykonano na początku tygodnia.

Kościół "nędzny", ale pozostanie legalny

Koniec kłopotów scjentologów w Niemczech? - wszystko na to wskazuje. Minister spraw wewnętrznych i jego odpowiednicy w 16 landach zarzucili pomysł zdelegalizowania kościoła. Powód to brak dostateczych dowodów na nielegalną działalność. Jednak śledczy będą wciąż monitorować działania grupy.

Atak zimy w Niemczech i Austrii

Zima daje o sobie znać nie tylko w Polsce. U naszych zachodnich sąsiadów opady śniegu i niskie temperatury doprowadziły do wielu utrudnień na drogach. Meteorolodzy ostrzegają przed kolejnymi intensywnymi opadami i silnym mrozem.

Atak rakietowy na islamskich rebeliantów

Co najmniej 4 osoby zginęły w sobotę nad ranem w rezultacie ataku rakietowego na kryjówkę rebeliantów islamskich w rejonie wioski Alikhel, położonej w pakistańskiej prowincji Północny Waziristan - poinformowały służby bezpieczeństwa Pakistanu.

Clinton w ekipie Obamy

Niedoszła prezydent i była pierwsza dama USA Hillary R. Clinton przyjęła propozycję objęcia funkcji sekretarza stanu, w przyszłej administracji Baracka Obamy. Rozjaśnia się także sytuacja na pozycjach: doradcy ds. bezpieczeństwa, sekretarza handlu i sekretarza skarbu. Pierwszą może objąć - jak donosi na e-stronach tygodnik "The Times" - były dowódca sił NATO w Europie i bliski przyjaciel Johna McCaina, James L. Jones.

Ruszy śledztwo ws. wojny na Kaukazie

Kto wywołał rosyjsko-gruzińską wojnę? Na to i inne pytania o przebieg konfliktu ma odpowiedzieć dochodzenie pod auspicjami Unii Europejskiej. Na czele misji stanie dyplomatka ze Szwajcarii Heidi Tagliavini.

Ukradli zwłoki "nazi" - miliardera

Austriacka policja poszukuje zwłok biznesmena Friedricha Karla Flicka, którego rodzina zbiła fortunę na pracy więźniów obozów koncentracyjnych. Funkcjonariusze oczekują, że złodzieje, którzy okradli grobowiec, zażądają pieniędzy od wdowy pochowanego w dwa lata temu Austriaka.

W Iraku rośnie gniew przeciwko USA

Rozwścieczeni Irakijczycy intensyfikują protesty przeciwko wypracowanemu porozumieniu z USA. Dziesiątki tysięcy z demonstrantów wyległo na ulice domagając się natychmiastowego wycofania amerykańskich żołnierzy z kraju.

Czekał na śmierć 20 lat

Szeregowy Ronald Grey - skazany za gwałt i morderstwo niemal dwie dekady temu - zostanie stracony 10 grudnia. To pierwsza egzekucja w amerykańskiej armii od 1961 roku.

Budowa symbolu Rosji stanęła

Z powodu kryzysu finansowego w Moskwie wstrzymano budowę najwyższego budynku w Europie - drapacza chmur "Basznia Rossija". Zamrożono też kilka innych wielkich projektów budowlanych.