START idzie do przodu

Komisja spraw zagranicznych amerykańskiego Senatu opowiedziała się w czwartek za przyjęciem nowego układu START z Rosją o redukcji strategicznej broni nuklearnej.

Milicja oskarżona o drożyznę ziemniaków

Milicja drogowa nękająca przewoźników wysokimi mandatami jest odpowiedzialna za wysokie ceny ziemniaków na Ukrainie - stwierdził w czwartek szef klubu parlamentarnego rządzącej Partii Regionów Ukrainy, Ołeksandr Jefremow.

Niemcy uziemili Eurofightery

Luftwafffe uziemiło w czwartek 55 swoich Eurofighterów w związku z przekazanym przez Brytyjczyków ostrzeżeniem o możliwych, niebezpiecznych dla pilota usterkach.

Czerwoni Khmerzy znów przed sądem

Czterech byłych przywódców Czerwonych Khmerów zostało oskarżonych przez międzynarodowy trybunał działający pod egidą ONZ o zbrodnie w Kambodży. Za ich rządów z powodu czystek, głodu, chorób i wycieńczenia zginęło ok. 2 milionów ludzi, prawie jedna czwarta ludności kraju.

Kosmiczne taksówki ruszą za 5 lat

"Kosmiczne taksówki" mają rozpocząć kursy w 2015 roku. Wszystko dzięki umowie podpisanej przez koncern Boeing z firmą Space Adventures Ltd., która wysłała już w kosmos kilku milionerów.

Tusk: Steinbach sama się dyskwalifkuje

Erika Steinbach, przewodnicząca niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV), ostro krytykuje pełnomocnika polskiego premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysława Bartoszewskiego. - Bartoszewski ma zły charakter. Mówię to bez żadnego "ale" - oświadczyła kontrowersyjna niemiecka polityk. Wypowiedź Niemki skomentował Donald Tusk: - Te słowa tylko potwierdzają, że Erika Steinbach sama się dyskwalifikuje - mówił po południu w Brukseli premier.

Rosja "chce powagi" ws. Zakajewa

Siergiej Ławrow kolejny raz zabiera głos w sprawie wizyty Ahmeda Zakajewa na Światowym Kongresie Czeczeńskim, który odbywa się w Pułtusku. W czwartek rosyjski szef MSZ oświadczył: Rosja wychodzi z założenia, że Polska poważnie potraktowała jej apel w sprawie zatrzymania Czeczena.

Niemcy nie wiedzą o pracy przymusowej

Tylko co piąty Niemiec wie, że w latach 1939-45 pracę przymusową na rzecz III Rzeszy świadczyło ponad 13 mln ludzi - głoszą opublikowane w czwartek wyniki sondażu.

Pęcherzyk powietrza uziemił premiera

Premier Włoch Silvio Berlusconi musiał przymusowo lądować na lotnisku Linate w Mediolanie z powodu pęcherzyka powietrza w kokpicie jego samolotu - podały media. Szef rządu leciał Airbusem A319 na unijny szczyt do Brukseli.

Jezuici zapłacą ofiarom pedofili

Zakon jezuitów w Niemczech wystąpi z propozycją odszkodowania dla ofiar molestowania seksualnego - zapowiedział prowincjał zakonu Stefan Kiechle w wywiadzie dla czwartkowego wydania dziennika "Sueddeutsche Zeitung".

Pierwsi skazani za handel organami w Chinach

Na wyroki od dwóch do ośmiu lat więzienia zostało skazanych siedmiu handlarzy ludzkich organów w Chinach. - To pierwsze wyroki pozbawienia wolności za to przestępstwo w tym kraju - poinformował w czwartek dziennik "South China Morning Post.

Będą kolejne dokumenty ws. katastrofy smoleńskiej

MAK w Moskwie we wtorek przekaże stronie polskiej kolejną porcję dokumentów ws. katastrofy smoleńskiej - poinformowała Polska Agencja Prasowa. Najprawdopodobniej będą to dwa dokumenty: instrukcja techniczna i instrukcja użytkowania w powietrzu.

Syn zabił 15 osób, ojciec przed sądem

Przed sądem w Stuttgarcie rozpoczął się w czwartek proces Joerga Kretschmera. Jego syn, Tim, w marcu 2009 roku wtargnął do szkoły w Winnenden i zabił 15 osób. Chłopiec, który popełnił samobójstwo podczas próby ucieczki, strzelał z pistoletu swojego ojca.

Pracownicy atomowego giganta uprowadzeni

Pięciu obywateli Francji porwano, w tym dwóch pracowników firmy nuklearnej Areva, w czwartek w północnym Nigrze - poinformował rzecznik Arevy w stolicy Nigru, Niamey.

Rządzi ponad 20 lat. Chce jeszcze

Nursułtan Nazarbajew, rządzący Kazachstanem od lat 80. XX wieku, chce się ubiegać o kolejną kadencję w wyborach w 2012 roku. Dzięki zmienionej w 2007 roku konstytucji może sprawować urząd dożywotnio.

Meksyk świętuje swoje 200 lat

Tysiące Meksykanów wyległy na ulice w całym kraju, by uczcić dwusetną rocznicę wybuchu wojny o niepodległość. Głównymi ulicami miast przeszły barwne parady, a prezydent kraju powtórzył słynne zawołanie organizatora powstania: "Niech żyje nasza Dziewica z Guadalupe i śmierć Hiszpanom!". Nie wszędzie jednak trwała zabawa.

Będą zarzuty za fatalną akcję policji

Filipińscy śledczy chcą postawić zarzuty co najmniej dziesięciu policjantom w związku ze śmiercią turystów z Hongkongu. Ośmiu Chińczyków zginęło podczas fatalnie przeprowadzonej przez antyterrorystów akcji odbicia porwanego autobusu.

Egipska prasa podmieniła prezydentów

Fotomontaż egipskiej gazety miał zmienić bieg historii. Sugerował, że to nie Barak Obama, ale prezydent Egiptu Hosni Mubarak jest liderem pokojowych rozmów na Bliskim Wschodzie.

Dzieci Jacksona idą do sądu

Troje dzieci Michaela Jacksona i jego matka wnieśli cywilne oskarżenie przeciwko AEG Live, organizatorowi koncertów zmarłego Króla Pop. Krewni Jacksona zarzucają firmie, że dla zysku zaniedbała zdrowie i bezpieczeństwo piosenkarza.

Północ wyciąga rękę do Południa

To dość nieoczekiwana propozycja - Korea Północna złożyła sąsiadowi z południa propozycję rozmów między wojskowymi przedstawicielami obu krajów.

Moskwa: czeczeński kongres "nie sprzyja normalizacji"

Rosja krytykuje zorganizowanie w Polsce czeczeńskiego kongresu. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że ma on na celu "zaostrzenie sytuacji" na Północnym Kaukazie i nie sprzyja "normalizacji" w tym regionie. Natomiast prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow wyraził zadowolenie z obietnicy polskiej prokuratury, która zapewniła, że jeśli Zakajew przyjedzie do Polski, zostanie zatrzymany.

Zamachowiec z Danii to czeczeński bokser

Sprawcą piątkowego wybuchu w hotelu w Kopenhadze był najprawdopodobniej bokser czeczeńskiego pochodzenia - poinformowała w środę policja. Choć mężczyznę zatrzymano wkrótce po eksplozji, śledczy mieli problem z ustaleniem jego tożsamości. Zamachowiec nie chciał współpracować z policją - podczas przesłuchań twierdził, że nie pamięta, jak się nazywa i ile ma lat.

Reklama lodów z zakonnicą w ciąży zakazana

Lody "niepokalanie poczęte" je zakonnica w ciąży - tak słodkości reklamuje producent, dla którego "lody to religia". Tego, dla wielu katolików z Wielkiej Brytanii, gdzie reklama się ukazała, było już za wiele. Tym bardziej w przeddzień wizyty papieża. Reklama została zakazana.

Sarkozy atakuje komisarz. "Niech weźmie Romów do siebie"

Prezydent Nicolas Sarkozy zasugerował komisarz UE ds. sprawiedliwości Viviane Reding, która ostro skrytykowała Paryż za odsyłanie Romów do domu, by wzięła ich do swego kraju, Luksemburga. Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso poparł Reding, ale odciął się od jej słów, w których porównywała sytuację Romów we Francji do czasów II wojny światowej.

Burza w parlamencie, na ulicach protesty

Francuskie Zgromadzenie Narodowe - izba niższa parlamentu - przyjęło reformę emerytalną, która przewiduje podniesienie wieku przejścia na emeryturę z 60 do 62 lat. Posiedzenie było bardzo burzliwe. Podobna atmosfera panowała na francuskich ulicach, gdzie przeciw podniesieniu wieku emerytalnego protestowały tysiące osób.

Ośmiu chętnych by zastąpić Łukaszenkę

Ośmiu liderów partii politycznych i ruchów społecznych na Białorusi ogłosiło zamiar startu w wyborach na prezydenta tego kraju. Wybory odbędą się w niedzielę 19 grudnia.

Herbaciana abstynentka pokonała weterana

Kolejne zwycięstwo prawicowej Tea Party w amerykańskich prawyborach. Kandydatka herbacianych, była propagatorka abstynencji, Christine O’Donnell pokonała weterana Michaela N. Castle w walce o republikańską nominację w Delaware. Z takiego obrotu spraw cieszą się Demokraci. Republikanie są załamani.

Zieloni chcą zablokować wypędzonych

Frakcja niemieckich Zielonych w Bundestagu zażądała w środę zamrożenia środków na fundację "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie", która ma stworzyć w Berlinie muzeum poświęcone wysiedleniom Niemców. - Oprócz tego żądamy moratorium oraz zamrożenia funduszy do czasu, aż zostanie wyjaśnione, czy fundacja ta w obecnej formie ma jeszcze sens - mówiła reprezentantka partii

Słynni Brytyjczycy oskarżają papieża

Ponad 50 sławnych Brytyjczyków krytykuje i sprzeciwia się wizycie państwowej papieża w Wielkiej Brytanii. W środę w liście opublikowanym w dzienniku "Guardian" sygnatariusze, w tym pisarz Terry Pratchett, filozof Anthony Grayling i naukowiec Richard Dawkins, twierdzą, że Benedykt XVI nie zasługuje na taki "honor", gdyż "kieruje państwem i organizacją, które są odpowiedzialne" za działania godne potępienia.