36 tornad nad Minnesotą

Potężne tornada przeszły nad amerykańskim stanem Minnesota. Meteorolodzy zarejestrowali 36 trąb powietrznych. Trzy osoby nie żyją.

Kardynał zataił nadużycia seksualne

Arcybiskup Los Angeles kardynał Roger Mahony przyznał publicznie, że nie poinformował policji o molestowaniu seksualnym, którego dopuścił się ksiądz Michale Baker w stosunku do dwóch meksykańskich chłopców.

1152 dni bez suchego lądu

Trzy lata na morzu, bez dotknięcia suchego lądu spędził 58-letni Amerykanin Reid Stowe, który w czwartek zawinął do portu na Manhattanie. Wszystko wskazuje na to, że była to najdłuższa tego typu podróż w historii.

"Prokuratura kontynuuje kłamstwo katyńskie"

Rosyjska Główna Prokuratura Wojskowa kontynuuje kłamstwo katyńskie - ocenił politolog prof. Włodzimierz Marciniak. Skomentował w ten sposób słowa głównego prokuratora wojskowego Rosji Siergieja Fridinskiego, który sprzeciwił się wznowieniu śledztwa ws. mordu na Polakach z 1940 r. Jego zdaniem uległo ono przedawinieniu.

Nie chce 3,75 mln euro?

Wygrał rekordową sumę w bułgarskim totolotku - ponad 6,5 mln lewów (3,75 mln euro) i nie zgłosił się po pieniądze. Bułgarskie media szukają szczęśliwca, który w czwartek skreślił właściwe liczby. Bezskutecznie.

Z paintballem polowali na kobiety bez chust

Ubrani po wojskowemu mężczyźni, najprawdopodobniej członkowie sił bezpieczeństwa ostrzelali kobiety pociskami z farbą za to, że te nie nosiły chust zakrywajacych głowę - podała agencja Reutera. W zdominowanej przez muzułmanów Czeczenii prezydent Kadyrow stara się wprowadzić do prawa przepisy, które czasem gwałcą rosyjską konstytucję.

Szpiegowali dla Ukrainy, dostali po 12 lat

Słono zapłacą za szpiegostwo na rzecz Ukrainy. Sąd w Bukareszcie skazał w piątek rumuńskiego podoficera oraz obywatela Bułgarii na kary 12 i pół roku więzienia za przekazywanie poufnych wojskowych informacji do Kijowa.

Z nietoperzami na komary

Nietoperz największym wrogiem komarów - z takiego założenia wychodzą Włosi, którzy masowo kupują domki dla nietoperzy, by zapewnić sobie najskuteczniejszą broń w walce z plagą owadów.

Autor "Miasta ślepców" nie żyje

Portugalski pisarz, autor "Miasta ślepców" i laureat literackiej nagrody Nobla Jose Saramago nie żyje. O śmierci twórcy poinformował jego wydawca. Saramago miał 87 lat.

Londyn żąda zwolnienia noblistki

Brytyjski MSZ i brytyjscy dyplomaci zażądali od rządzącej Birmą junty wojskowej natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi. Działaczka na rzecz demokracji spędziła 14 z ostatnich 20 lat w więzieniu lub areszcie domowym.

Sudoku, cytryna i helikopter - plan jak w "Gangu Olsena"

Pisał listy niewidzialnym atramentem, zaszyfrowane wiadomości przesyłał też za pomocą sudoku, a ucieczkę z więzienia chciał sfinansować ze sprzedaży kamieniołomu. Chodzi o 67-letniego Briana Lawrence'a, którego celem była ucieczka z więzienia w Parkhurst na wyspie Wight.

Tłumaczenia szefa BP "rozczarowały"

Burza krytyki pod adresem BP, która szaleje w Stanach Zjednoczonych po wycieku ropy do Zatoki Meksykańskiej, nie złagodniała po przesłuchaniu na Kapitolu szefa koncernu Tonyego Haywarda. Akcja ratunkowa skupiła się teraz na wierceniu dwóch szybów, które mają ostatecznie powstrzymać wypływ ropy.

Dymisja premiera Finlandii

Po siedmiu latach kierowania rządem premier Finlandii Matti Vanhanen złożył w piątek rezygnację - poinformowały w komunikacie fińskie władze. Zastąpi go prawdopodobnie minister ds. administracji państwowej i samorządu lokalnego Mari Kiviniemi.

Dwa lata za więzienie Polek w piwnicy

Dwa lata spędzi w więzieniu mieszkanka Szwecji, matka czwórki dzieci, która przetrzymywała w piwnicy Polki, zmuszała je do kradzieży i niewolniczej pracy - orzekł w piątek sąd rejonowy w Sztokholmie.

2 tys. Polaków chce głosować na Antypodach

Ponad 2 tysiące osób zarejestrowało się na terenie Australii, żeby wziąć udział w niedzielnych wyborach prezydenta RP - poinformował w piątek sekretariat Konsulatu Generalnego RP w Sydney.

1000 godzin Dreamlinera

Najnowsze dziecko amerykańskiego koncernu, Boeing 787 Dreamliner, spędził w powietrzu już tysiąc godzin. Według oficjalnego oświadczenia wydanego w piątek, program testów wymaganych do certyfikacji nowej maszyny jest już w 40 procentach ukończony.

Nie 191, a 2 tys. ofiar zamieszek

Dotychczasowe doniesienia o liczbie zabitych w Kirgistanie należy pomnożyć razy dziesięć, powiedziała w piątek stojąca na czele rządu tymczasowego Kirgistanu Roza Otunbajewa. Oznacza to około dwóch tysięcy ofiar krwawych zamieszek na tle etnicznym między Kirgizami a Uzbekami. Setki tysięcy osób nadal nie wróciły do domów, trwają aresztowania "prowokatorów".

"Schizofrenia" na Kremlu

- Podejście Rosji do Iranu jest schizofreniczne. Z jednej strony Kreml postrzega Teheran jako poważne zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa, a z drugiej ciągle zabiega o kontakty biznesowe z Iranem - powiedział w czwartek Robert Gates, Sekretarz Obrony USA.

Tylu kobiet na raz kosmos jeszcze nie widział

Skład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) powiększył się właśnie o trzech kolejnych rezydentów. W tym o jedną kobietę, która dołączyła do swojej koleżanki, już przebywającej w przestrzeni. Tylu pań na raz w kosmosie jeszcze nie było.

Szwecja wraca do atomu

Czterema głosami przewagi szwedzki parlament zaakceptował w czwartek wieczorem prawo, zezwalające na konstrukcję nowych reaktorów atomowych. Oznacza to zniesienie wprowadzonego 30 lat temu drogą referendum, zakazu inwestowania w energetykę jądrową.

Podejrzanemu o atak na Manhattan grozi dożywocie

- Ława przysięgłych sądu federalnego formalnie postawiła w czwartek w stan oskarżenia 30-letniego Fajsala Szazada za usiłowanie dokonania 1 maja br. zamachu bombowego na nowojorskim Times Square. Jeśli zostanie uznany winnym, grozi mu kara dożywotniego więzienia.

Poznamy szczegóły śmierci Polaka w Kanadzie

W piątek zostanie opublikowany nowy raport autorstwa sędziego Thomasa Braidwooda w sprawie śmierci Roberta Dziekańskiego - zapowiadają kanadyjskie media. Dziekański zmarł w październiku 2007 roku po użyciu paralizatora przez policję na lotnisku w Vancouver.

Rzym walczy z hajem za kółkiem i lejcami

Już wkrótce taksówkarze oraz dorożkarze w Rzymie będą musieli poddawać się obowiązkowym testom na obecność narkotyków. Uchwałę w tej sprawie przyjęła w czwartek jednomyślnie rada miejska.

Żydzi demonstrują przeciwko integracji z Żydami

120 tys. ultraortodoksyjnych Żydów demonstrowało w Jerozolimie i Bnei Brak przeciw orzeczeniu Sądu Najwyższego, które nakazuje likwidację segregacji w jednej ze szkół na dzieci Żydów aszkenazyjskich i sefardyjskich.

Spokojna śmierć olbrzyma

Po kilku nieudanych próbach wyciągnięcia na pełne morze 30-tonowego wieloryba, który utknął w duńskiej zatoce Vejle, postanowiono w czwartek, że albo sam się wydostanie, albo "w spokoju umrze". Mimo dramatu olbrzyma, niektórzy pozostali nieczuli na jego krzywdę. Podpływali do niego, i wspinali się na jego grzbiet, by zrobić sobie zdjęcie.

Amerykanie będą wiercić w Morzu Czarnym

Dwa koncerny paliwowe, amerykański Chevron i rosyjski Rosnieft, podpisały umowę o wydobyciu ropy z szelfu na Morzu Czarnym. Premier Władimir Putin wyraził z tego powodu zadowolenie i zapowiedział, że rząd będzie dalej wspierał współpracę amerykańsko-rosyjską w kwestii eksploatacji złóż niedaleko Noworosyjska.

Pierwszy w Europie wyrok na piratów

Sąd w Rotterdamie skazał w czwartek pięciu Somalijczyków za piractwo. Każdemu z nich wymierzył karę pięciu lat więzienia. Był to pierwszy we współczesnej Europie proces z oskarżenia o to przestępstwo.

Ziemniaki oświetlą trzeci świat?

Bateria elektryczna zbudowana na podstawie ziemniaka, koniecznie ugotowanego, może rozwiązać problemy trzeciego świata z zaopatrzeniem w prąd. Tak przynajmniej twierdzą izraelscy naukowcy z Uniwersytetu Jerozolimskiego.