Czwarta demokracja świata w rękach kobiety?

Pierwszy raz w historii kobieta ma szansę zostać prezydentem Brazylii. W niedzielę - oprócz parlamentarzystów i władz stanowych - Brazylijczycy wybiorą też następcę prezydenta Luiza da Silvy. Sondaże największe szanse dają Dilmie Rousseff, która ma szansę wygrać już w pierwszej turze.

Polacy okradali brytyjskie konta

Z bankowych kont wykradli w sumie ponad 6 mln funtów. W Wielkiej Brytanii zatrzymano 20 osób podejrzewanych o pranie pieniędzy wykradzionych z elektronicznych kont bankowych. W tej samej sprawie aresztowano także 7 Polaków - podała brytyjska agencja Press Association. Policja sprawdzi, czy byli członkami siatki.

Szkoleni do zamachów na Londyn?

Młodzi muzułmanie z brytyjskimi paszportami przechodzą szkolenia terrorystyczne w Pakistanie, które mają przygotować ich do przeprowadzenia ataków w Wielkiej Brytanii - podaje brytyjski dziennik "Daily Telegraph". Gazeta powołuje się na służby wywiadowcze. Informacja została podana dzień po tym, jak brytyjski wywiad odkrył plany skoordynowanych ataków terrorystycznych na Londyn oraz wielkie miasta Francji i Niemiec.

Była terrorystka RAF wpadła przez ślinę

Przed sądem w Stuttgarcie rozpoczął się proces byłej terrorystki niemieckiej lewackiej Frakcji Czerwonej Armii (RAF) Vereny Becker. Kobieta jest oskarżona o współudział w zamordowaniu 33 lata temu generalnego prokuratora federalnego Siegfrieda Bubacka. Śledztwo przeciw Becker zostało wznowione po odkryciu jej DNA na listach wysyłanych przez RAF.

"Największy wróg żony Łużkowa" prosi o azyl

Rosyjski przedsiębiorca i były szef administracji jednej z dzielnic Moskwy Jurij Chardikow - oskarżany o sprzeniewierzenie miliarda rubli i ścigany listem gończym - poprosił o azyl polityczny na Litwie. Chardikow prowadził interesy z żoną byłego mera Moskwy Jurija Łużkowa. Teraz uważany jest za jej największego wroga.

Dla kogo AntyNoble?

W nocy czasu polskiego zostaną rozdane AntyNoble - nagrody dla naukowców, których dokonania "z początku skłaniają do śmiechu, a dopiero później do zastanowienia".

Niemcy krytycznie oceniają muzułmanów

Muzułmańscy imigranci przynoszą społeczeństwu więcej obciążeń niż korzyści - takiego zdania jest 55 proc. obywateli Niemiec. Opinia taka - jak wynika z najnowszego sondażu instytutu badania opinii publicznej Allensbach - jest popularna zwłaszcza wśród mieszkańców byłej NRD.

Nie jesteśmy sami w kosmosie?

Poszukiwacze życia poza Ziemią o krok bliżej na drodze do sukcesu? Grupa europejskich astronomów na orbicie gwiazdy Gliese 581g dostrzegła bowiem planetę, której temperatura wskazuje na to, że może istnieć tam woda w stanie ciekłym, a tym samym - życie podobne do ziemskiego.

Pierwsze zdjęcie następcy dyktatora

Pierwsza oficjalna fotografia prawdopodobnego następcy północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Ila ukazała się w rządowym dzienniku. 27-letni Kim Dzong Un siedzi wśród partyjnych dygnitarzy.

Meksyk sprząta po osuwiskach

12 osób zginęło, a co najmniej 14 zostało rannych w wyniku środowych osuwisk ziemi w Meksyku. Wiele osób wciąż jest poszukiwanych. Trwa sprzątanie i szacowanie strat.

Noblista z Polski nie żyje

W wieku 86 lat zmarł w środę w Paryżu fizyk Georges Charpak, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki z 1992 roku.

Pakistan wstrzymuje dostawy dla NATO w Afganistanie

- W czwartek rano podczas niesprowokowanego ataku śmigłowce NATO wtargnęły w naszą przestrzeń powietrzną i zaatakowały posterunek wojskowy straży granicznej, zabijając trzech żołnierzy i raniąc trzech - stwierdzili przedstawiciele Pakistanu i zablokowali transport z zaopatrzeniem dla wojsk Sojuszu w Afganistanie. NATO twierdzi, że ma prawo ścigać rebeliantów, ale zapowiada śledztwo w tej sprawie.

Chadekom po drodze z Wildersem?

Posłowie partii chadeckiej (CDA) w Holandii nie zdołali podjąć decyzji o wejściu do prawicowego rządu mniejszościowego. Lider partii Maxime Verhagen rozważa natomiast utworzenie rządu koalicyjnego z liberałami i antyislamską partią Geerta Wildersa. Holandia od lutego pozostaje bez rządu.

Ameryka naciska na chińskiego juana

Amerykańscy kongresmani miażdżącą większością głosów przyjęli ustawę, która ma wywrzeć presję na Chiny, aby podwyższyły kurs swojej waluty. Zdaniem USA, Pekin sztucznie zaniża kurs juana, zwiększając tym sposobem nadwyżkę w handlu ze Stanami Zjednoczonymi, co obniża konkurencyjność amerykańskiej gospodarki. Nowa ustawa otwiera drogę do obłożenia dodatkowym cłem chińskich towarów wjeżdżających do USA.

Kim pokazał tańczących żołnierzy i czołgi

Największą w historii defiladą wojskową uczcił komunistyczny Phenian pierwszy od 30 lat zjazd komunistycznej Partii Pracy, podczas którego ponownie zatwierdzono Kim Dzong Ila na stanowisku sekretarza generalnego, a jego synowi nadano stopień generała. Równocześnie w Panmundżonie na granicy trwały pierwsze od dwóch lat rozmowy wojskowe Korei Północnej z jej południowym sąsiadem.

18-latek prześladował Palin

Sarah Palin, kandydatka Republikanów na wiceprezydenta USA w ostatnich wyborach, od pewnego czasu była prześladowana przez niebezpiecznego 18-latka. Gdy zaczął grozić, że przyleci do niej z bronią, Palin skierowała sprawę do sądu. Ten zdecydował, że chłopak ma przez 20 dni trzymać się z dala od byłej gubernator.

Europoseł roku jest z Polski

Bogusław Sonik, wiceprzewodniczący Komisji Ochrony Środowiska i Zdrowia Publicznego w Parlamencie Europejskim, został europosłem roku. Sonik został uznany za najlepszego posła Parlamentu Europejskiego w kategorii "Energia". Tytuły politykom PE przyznaje prestiżowy brukselski miesięcznik "The Parliament Magazine".

Maski tlenowe... dla zwierząt

Bostońska straż pożarna otrzymała małe maski tlenowe przeznaczone dla zwierząt domowych. W takie maski ma być wyposażony każdy wóz strażacki w mieście - poinformowały władze Bostonu, stolicy stanu Massachusetts.

Fundacja oligarchy ugości prezydenta

Prezydent Bronisław Komorowski udaje się w czwartek do Jałty na Ukrainie. Będzie tam uczestniczył w corocznym forum, organizowanym przez finansowaną przez ukraińskiego oligarchę Fundację "Yalta European Strategy". Prezydent ma mówić w Jałcie o swojej wizji polityki wschodniej UE. Wśród zaproszonych gości jest m.in. Bill Clinton.

Większość za Berlusconim

Pomimo krzyków i oskarżeń, włoska Izba Deputowanych udzieliła w środę wotum zaufania rządowi Silvio Berlusconiego. O głosowanie wnioskował sam premier, który wcześniej przedstawił priorytety swego gabinetu na drugą połowę kadencji.

Trzęsie Indonezją

Ziemia na wschodzie Indonezji zadrżała dwa razy, pierwszy z siłą 6,6, drugi już mocniej, w granicach 7,2 stopni w skali Richtera - donoszą amerykańskie służby sejsmologiczne.

Hindusi spróbują się policzyć

Hindusi rozpoczęli największy spis ludności w historii. Proces nadawania ponad miliardowi obywateli numerów ewidencyjnych rozpoczął w jednej z wiosek sam premier Manmohan Singh.

Łużkow jednak składa broń

Były mer Moskwy Jurij Łużkow zaprzeczył, jakoby zamierzał zaskarżyć do sądu wtorkową decyzję prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa o odwołaniu go ze stanowiska. Poinformował też, że nie będzie kandydować w wyborach prezydenckich w Rosji w 2012 roku. Łużkow uczynił to w wywiadzie dla tygodnika "Nowoje Wremia", który ukaże się 4 października. Zapowiedź tej publikacji przekazało w środę radio Echo Moskwy.

Kim Dzong Un w drodze na szczyt

Najmłodszy syn przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila, Kim Dzong Un znalazł się wśród działaczy partii komunistycznej, którzy pozowali do zdjęcia z przywódcą podczas zjazdu partii w Phenianie - podała w środę państwowa agencja KCNA. Może to oznaczać, że oficjalnie szykowany jest do objęcia przywództwa po swoim ojcu.

Męska depresja już po 30-tce?

Najbardziej nieszczęśliwi w Wielkiej Brytanii czują się mężczyźni w wieku 35-44 lat - wynika z opublikowanego dziś na Wyspach sondażu. To znaczy, że kryzys wieku średniego dopada ludzi wcześniej, niż sądzono - podsumowuje agencja "Relate", która przeprowadziła badanie.

Nowak ministrem. W tle zwolnienia?

W Kancelarii Prezydenta rozpoczęły się zwolnienia - podała Polska Agencja Prasowa, powołując się na źródło zbliżone do Pałacu Prezydenckiego. Także dziś, kierujący kampanią wyborczą Bronisława Komorowskiego Sławomir Nowak został oficjalnie powołany na sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta. Ma tam odpowiadać za kontakty z rządem i parlamentem.

Groźny talib w rękach Polaków

Żołnierze 1. Pułku Specjalnego z Lublińca, korzystając z informacji Służby Wywiadu Wojskowego, zatrzymali w Afganistanie groźnego przywódcę talibów. Jego nazwisko znajduje się na liście najbardziej poszukiwanych rebeliantów w tym kraju.

Portal partii Putina: Polska wzięła na siebie większość winy

"Polska wzięła na siebie większą część winy za śmierć (prezydenta Lecha) Kaczyńskiego" - napisał portal informacyjny Jednej Rosji, partii kierowanej przez premiera Władimira Putina. Na poparcie tej tezy portal er.ru przywołuje słowa Edmunda Klicha, przedstawiciela Polski przy Międzypaństwowym Komitecie Lotniczym (MAK), badającym przyczyny katastrofy polskiego Tu-154M.

Związki zawodowe walczą w Brukseli

Ok. 100 tysięcy związkowców wzięło udział w dzisiejszej manifestacji zorganizowanej przez Europejską Konfederację Związków Zawodowych (EKZZ) - szacuje brukselska policja. Robotnicy, w tym prawie 300 osób z Solidarności i OPZZ, protestują przeciwko polityce cięć i oszczędności, jaką kraje UE wprowadzają po kryzysie.

"Bułgaria nie była gotowa do UE"

Wicepremier i minister spraw wewnętrznych Cwetan Cwetanow jest pierwszym bułgarskim politykiem, który publicznie oświadczył, że kraj nie był gotów do członkostwa w UE - pisze dziennik "Trud". - Ubolewam, że Bułgaria stała się złym przykładem w rozszerzeniu UE, lecz mam nadzieję, że takie błędy nie będą się powtarzać - podkreślił Cwetanow na konferencji w Brukseli.