Całun na oczach świata

Po dekadzie Całun Turyński ponownie zostanie ukazany wiernym. "Milczący świadek zmartwychwstania" - jak mówił o nim Jan Paweł II - nie przestaje przy tej okazji budzić nie tylko gorącego zainteresowania, ale i kontrowersji. Ostatnie wywołali piemonccy salezjanie - na kilka dni przed wystawieniem całunu ogłosili, że będą do jego podziwiania sprzedawać okulary 3D.

Kanadyjski ksiądz wykorzystywał seksualnie Polaków

Kanadyjski kościół katolicki wolał chronić swój wizerunek niż ofiary molestowania - wynika z artykułu opublikowanego w piątek przez dziennik "The Globe and Mail". Wśród ofiar księdza pedofila Bernarda Prince'a, opisanego w artykule, mieli być także Polacy. A sam Prince nazwany jest przez gazetę "przyjacielem papieża" Jana Pawła II.

Gubernator przypomniał sobie o niewolnictwie

Republikański gubernator stanu Wirginia, Robert F. McDonnell, przeprosił za pominięcie niewolnictwa w USA w tekście proklamacji tzw. "Miesiąca Historii Konfederacji". Ta miała upamiętnić udział Wirginii w XIX-wiecznej wojnie secesyjnej po stronie Konfederatów. - To było podstawowe niedopatrzenie - powiedział.

Kolejna młoda kobieta wysadziła się w powietrze

Kolejny samobójczy zamach na Północnym Kaukazie. Przed posterunkiem milicji w miejscowości Ekażewo kobieta najpierw otworzyła ogień do milicjantów, a później zdetonowała się w powietrze. W zdarzeniu zginął jeden milicjant. W serii zamachów, które zapoczątkowały wybuchy w moskiewskim metrze 29 marca, zginęło już ponad 50 osób, a ponad sto zostało rannych.

Kirgistan nie zamknie amerykańskiej bazy

Amerykańska baza Manas, służąca do zaopatrywania m.in. wojsk amerykańskich w Afganistanie, pozostanie w Kigistanie - oznajmiła szefowa tymczasowego rządu w Kirgistanie Roza Otunbajewa.

Spokojny pogrzeb ekstremisty

W obecności 3 tys. osób, przy zaostrzonych środkach bezpieczeństwa, ale w spokoju pochowano zamordowanego w RPA przywódcę południowoafrykańskiej skrajnej prawicy Eugene'a Terreblanche'a. Pogrzeb odbył się w mieście Ventersdorp, trumna zakryta była triskelionem, a na koniec część żałobników oddawała nazistowskie saluty.

Świat do zniszczenia. 10 razy

Podpisany przez Obamę i Miedwiediewa nowy układ o redukcji zbrojeń strategicznych świata nie zbawi, choć jest krokiem w dobrym kierunku - ocenił były prezydent Czech Vaclav Havel. Podkreślił przy tym, że nawet po redukcjach za pomocą atomowych arsenałów świat "może być dziesięć razy wysadzony w powietrze".

Polak dostał politologicznego Nobla

Wielki sukces pochodzącego z Polski prof. Adama Przeworskiego. Ten naukowiec z Uniwersytetu Nowojorskiego otrzyma - nazywaną politologicznym Noblem - nagrodę Johana Skytte.

Nie chciała się kochać, oblał ją kwasem

Wszedł do sypialni i obudził żonę. Chciał się z nią kochać, ale ona odmówiła. Wtedy wpadł w złość, wziął wiadro kwasu mrówkowego i wylał na całe ciało kobiety. Do zdarzenia doszło w Kuantan w Malezji.

Iran będzie wirował szybciej

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad pokazał nowe, 10 razy bardziej wydajne wirówki do wzbogacania uranu trzeciej generacji. W swoim przemówieniu w dzień irańskiego programu atomowego określił jednak broń jądrową jako działającą "przeciwko ludzkości", a podpisany przez Baracka Obamę i Dmitrija Miedwiediewa układ o redukcji zbrojeń strategicznych "maskaradą".

Zwróciła adoptowaną sierotę. Samolotem

Szef rosyjskiego MSZ wezwał do wstrzymania pozwoleń na adopcje rosyjskich dzieci przez obywateli USA. Wszystko po tym, gdy mieszkanka Tennessee, która adoptowała 8-latka z miasta Partizańsk na rosyjskim Dalekim Wschodzie, odesłała dziecko samolotem do Rosji - z karteczką, że nie chce się nim dłużej opiekować.

Watykan: księża-pedofile przed świeckie sądy

Watykan opowiada się za ukaraniem księży pedofilów według procedur prawa kanonicznego oraz we współpracy ze świeckim wymiarem sprawiedliwości - oświadczył rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.

Szturmowali rząd, chcą być w nowym

Nowy rząd tymczasowy w Kirgistanie nie zaczął jeszcze na dobre działać, a już zaczęła się walka o stołki. Zdaniem kirgiskiej aktywistki Toktajimy Umetaliewej, ludzie, którzy w pierwszych szeregach szturmowali budynek rządu w Biszkeku, domagają się 1/3 miejsc w nowym gabinecie tymczasowym.

Krzyczał "bękart" i "krwawy agent". Partia się odcina

- Wynocha, wynocha bękarcie. Wynocha, ty krwawy agencie! - krzyczał w czwartek na dziennikarza BBC prominentny działacz z Ligi Młodzieżowej Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANCYL) Julius Malema. W piątek od słów Malemy odciął się jednak sam Kongres.

Zmieniają płyn w chłodnicy... w Kosmosie

Dwaj astronauci z załogi wahadłowca Discovery po raz pierwszy wyszli w piątek w otwartą przestrzeń kosmiczną. Ich zadaniem było odłączenie od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nieużywanego już pustego zbiornika amoniaku zasilającego układ chłodzenia.

"Milowy krok" w relacjach Polski i Rosji?

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych polskiego Sejmu i rosyjskiej Dumy Państwowej chcą zorganizować wspólne posiedzenie obu grup. Zdaniem przewodniczącego polskiego gremium Andrzeja Halickiego z PO, jeśli do tego dojdzie, to spotkanie będzie stanowiło "naprawdę milowy krok" w relacjach Polski i Rosji.

"Żadnych negocjacji z prezydentem"

Opozycja nie przewiduje "żadnych negocjacji" z prezydentem Kurmanbekiem Bakijewem - poinformowała szefowa tymczasowego rządu w Kirgistanie Roza Otunbajewa. W Biszkeku, po ostatnich dwóch dniach protestów, jest spokojnie. Jedynie około tysiąca osób zgromadziło się w centrum miasta, by pożegnać 75 ofiar starć.

Wojsko ćwiczyło na atrapach meczetów

Brytyjscy żołnierze ćwiczyli strzelanie na... makietach meczetów. Nic dziwnego, że środowiska muzułmańskie poczuły się urażone. Po ich protestach brytyjskie ministerstwo obrony zgodziło się usunąć kontrowersyjne obiekty.

Molestowanie opóźni beatyfikację JPII?

Sprawa oskarżanego o nadużycia seksualne meksykańskiego duchownego Marciala Maciela Degollado, założyciela zgromadzenia Legionistów Chrystusa, który był "chroniony" w Watykanie, może spowolnić proces beatyfikacyjny Jana Pawła II - o takich obawach pisze w piątek "Il Gironale".

Lot w kosmos drożeje

Podbój kosmosu drożeje. Jak poinformowała NASA, transport jednego amerykańskiego astronauty na Międzynarodową Stację Kosmiczną będzie w latach 2013-2014 kosztował blisko 56 mln dolarów.

Wariacka strategia Obamy

"Dziwaczna moralnie", "wariacka" - to określenia, jakich publicysta 'Washington Post" użył w stosunku do nowej strategii nuklearnej, którą kilka dni temu ogłosiła administracja prezydenta Baracka Obamy.

Armatki na opozycję

Siły bezpieczeństwa Tajlandii użyły gazu łzawiącego i armatek wodnych, aby rozproszyć antyrządowych demonstrantów w Bagkoku. Protestujący zebrali się przed siedzibą opozycyjnej telewizji, zamkniętej w czwartek przez władze.

Żyje z połową mózgu

Przez trzy lata życie małej Cameron Mott i jej rodziców było koszmarem. Dziewięcioletnia obecnie dziewczynka miała bardzo silne drgawki, które zagrażały jej życiu. Lekarze znaleźli sposób jak pokonać chorobę: wycięli jej połowę mózgu. Po kilku latach od operacji mała Cameron miewa się świetnie.

Spadł samolot NATO. 4 zabitych

W Afganistanie w prowincji Zabol rozbił się samolot NATO - poinformowała agencja Reutera. W katastrofie zginęli trzej amerykańscy żołnierze i jeden cywil. Talibowie twierdzą, że maszyna została przez nich zestrzelona.

Rozdzielili syjamskie bliźniaki

Operacja rozdzielenia syjamskich bliźniąt w Wielkiej Brytanii zakończyła się sukcesem. Lekarze o życie i zdrowie dzieci walczyli przez 14 godzin.

Solaria od  lat 18

Korzystanie z łóżek do opalania w Anglii i Walii będzie dozwolone od 18. roku życia - postanowiła w czwartek Izba Lordów. Decyzja ta spowodowana jest wysokim ryzykiem wystąpienia raka skóry szczególnie u młodych osób.

"Nie zostało nic do zabrania"

Spośród tysiąca rannych w starciach w Biszkeku, po których opozycja przejęła władzę, dla pięciuset znaleziono miejsce w kilku największych szpitalach stolicy Kirgistanu. Radio nadaje apele o krew, brakuje też opatrunków. Liczbę zabitych ocenia się na 75 osób. Miasto jest plądrowane, nowy rząd nakazał strzelać do rabusiów.