Kapuściński "przekroczył ważną granicę"

- Wszyscy się mylimy, ale niech to będą pomyłki uczciwe - apelował do kolegów po fachu, dziennikarzy i pisarzy, Timothy Garton Ash. Brytyjczyk odniósł się w ten sposób do zarzutów wysuwanych pod adresem Ryszarda Kapuścińskiego po publikacji jego biografii "Kapuściński non-fiction" autorstwa Artura Domosławskiego. Według Asha Kapuściński nie będzie wzorem dziennikarza dla młodych ludzi wstępujących do zawodu.

Dwunastu imigrantów z bagażnika

Chcieć, to móc - z takiego założenia wyszli najwyraźniej nielegalni imigranci, których złapała amerykańska policja. By przekroczyć granicę w dwunastu zapakowali się do... bagażnika.

Sztuka z kokainy

16 kilogramów kokainy ukrytej w glinianych figurkach odkryli policjanci w Kolumbii. Rzeźby były imitacjami prac słynnego krajowego artysty.

Noblistka oskarża Siemensa i Nokię

Szirin Ebadi, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla zaatakowała niemiecki koncern Siemens i fińską Nokię. Irańska opozycjonistka oskarżyła te firmy o dostarczenie do Iranu oprogramowania, które pomaga reżimowi w Teheranie w "represjonowaniu i cenzurowaniu " opozycji.

Niewidomy żołnierz widzi językiem

Niewidomy żołnierz przy pomocy specjalnego lizaka i kamery zamontowanej na okularach odzyskuje wzrok. Ale to nie oczy Brytyjczyka pozwalają mu widzieć, tylko jego język. To właśnie przez język do mózgu płyną sygnały, które zmuszają układ nerwowy do odwzorowywania obrazów z kamery. Urządzenie Brain Port na razie pozwala rozpoznawać proste kształty, ale urządzenia kolejnej generacji mają już rozpoznawać twarze.

Kamienie, butelki i gaz łzawiący w Atenach

Ateny kolejny raz stały się polem bitwy między demonstrantami a policją. Protestujący przeciwko planowanym przez rząd oszczędnościom obrzucili kamieniami policjantów. Funkcjonariusze nie pozostali dłużni i użyli gazu łzawiącego.

Merkel potwierdza poparcie dla muzeum wysiedleń

- Pamięć o ucieczce i wypędzeniu jest częścią wspólnego rozumienia 60-letniej historii RFN - w ten sposób Angela Merkel potwierdziła swoje poparcie dla planów stworzenia w Berlinie muzeum poświęconego wysiedleniom Niemców.

Ponad 400 tys. hond do naprawy

Honda zamierza wezwać do warsztatów około 412 tys. samochodów w Stanach Zjednoczonych. Koncern obawia się, że naprawy w samochodach może wymagać pedał hamulca.

Milicjanci pobili szefową Karty '97

Białoruska milicja wdarła się we wtorek do biura portalu Karta'97. Dokonała tam rewizji i pobiła szefową organizacji, dziennikarkę Natalię Radiną - poinformował sam portal. - Reżim Łukaszenki po raz kolejny pokazał, jak bardzo obawia się wolności słowa - oceniła Radina.

Urzędnicy utrudniają prezydentowi reformę kraju

Dmitrij Miedwiediew wie, dlaczego tak trudno przychodzi mu reformowanie Rosji. Wszystko przez zbyt opieszałych urzędników. Prezydent zagroził, że będzie zwalniał tych, którzy nie wykonują jego poleceń.

"Ktoś próbuje podkopać zaufanie do Kościoła"

- Ktoś próbuje podkopać zaufanie do Kościoła - w ten sposób watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone podsumował skandal, jaki wybuchł po ujawnieniu przypadków molestowania seksualnego w niemieckim Kościele.

Największy kontrakt podpisany po śmierci

Nawet po śmierci Michael Jackson zarabia miliony. Osoba zarządzająca jego majątkiem podpisała największy w historii kontrakt nagraniowy. Umowa opiewa na 200 milionów dolarów.

Skąpali rząd we krwi

Krwią tajlandzka opozycja oblała bramę posesji, na której znajduje się siedziba rządu. Chciała w ten sposób zmusić polityków, by rozpisali nowe wybory.

Uczcili Łotyszy walczących u boku hitlerowców

Ponad 1000 osób, w tym 200 weteranów Łotewskiego Legionu SS, śpiewając patriotyczne pieśni, złożyło kwiaty pod pomnikiem Wolności w centrum Rygi. W ten sposób Łotysze uczcili Dzień Pamięci Legionów, czyli pamięć rodaków walczących u boku niemieckiej armii z Armią Radziecką w czasie II wojny światowej. Obchodom towarzyszyły demonstracje.

Litwa: polskie nazwiska nadal zakazane

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Sejm Litwy nie omówi we wtorek projektu ustawy o pisowni nazwisk. Ten punkt obrad władze parlamentu wycofały ostatniej chwili.

Więcej seksu niż w latach 60.

Według niemal powszechnego przekonania wyzwolone lata 60. XX wieku na Zachodzie wprost ociekały seksem. Okazuje się jednak, że w porównaniu z początkiem XXI wieku ówczesna Wielka Brytania była niemal purytańska.

Ukraina broni się przed NATO

Niechęć nowych władz Ukrainy do NATO jest powszechnie znana. Nowy rząd postanowił jednak usankcjonować ją w specjalnej ustawie dotyczącej celów programowych nowej koalicji, kierowanej przez premiera Mykołę Azarowa.

Schwytanie taliba rozsierdziło prezydenta

Schwytanie mułły Abdula Ghani Baradara, drugiego w talibskiej hierarchii, ogłoszono "największym sukcesem w walce z terroryzmem od czasu 11 września". Okazuje się jednak, że nie wszyscy ze schwytania taliba byli zadowoleni.

Borys znów ukarana

40 mln rubli białoruskich (ok. 40 tys. zł) musi zapłacić firma "Polonika", której dyrektorem jest Andżelika Borys, za nielegalną działalność koncertową. Najwyższy Sąd Gospodarczy w Mińsku utrzymał wyrok niższej instancji.

Janukowycz chce rozbroić USA i Rosję

Od kilku miesięcy Amerykanie i Rosjanie nie potrafią uzgodnić terminu podpisania nowego układu o redukcji strategicznych zbrojeń nuklearnych. Rosyjski "Kommiersant" informuje, że nowy układ może zostać podpisany jeszcze przed 12 kwietnia, a gospodarzem wydarzenia bardzo chce być nowy prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

Premier na podsłuchu złości się na TV

W historii starć włoskiego premiera z mediami i prokuraturą został otwarty nowy rozdział. Tym razem chodzi o informacje prokuratorów z Apulii, z których wynika, że premier jest objęty śledztwem w sprawie gróźb i nacisków, jakie miał stosować wobec telewizji RAI.

Waszyngton zamraża stosunki z Izraelem

Tak źle w stosunkach USA-Izrael jeszcze nie było, oznajmił w poniedziałek izraelski dyplomata. We wtorek na potwierdzenie tych słów Amerykanie poinformowali, że specjalny wysłannik Białego Domu na Bliski Wschód George Mitchell odroczył wizytę w Tel Awiwie.

Obunóg tańczy pod lodem

Do tej pory naukowcy byli przekonani, że 180 m pod powierzchnią antarktycznego lodu nie może przeżyć nic poza mikroskopijnymi mikrobami. Tymczasem badacze z NASA zarejestrowali na swoich kamerach żyjątko podobne do krewetki, a być może nawet meduzę.

Porywacze zwolnili pięciolatka

Uprowadzenie pięcioletniego Brytyjczyka Sahila Saeeda w Pakistanie przez blisko dwa tygodnie elektryzowało media na Wyspach. We wtorek rodzina chłopca poinformowała, że Saeed został przez porywaczy zwolniony.

Pijany pilot zabił 88 osób

Rosyjscy śledczy ustalili w końcu ostateczną przyczynę katastrofy Boeinga 737 we wrześniu 2008 r. Był nią pijany pilot.

"Thomas" pustoszy Fidżi

Tropikalny cyklon "Thomas" spustoszył Fidżi. Wiatr osiągający w porywach nawet 250 kilometrów na godzinę zniszczył i uszkodził setki domów. Niektóre z wysp znajdujących się w oku cyklonu zostały odcięte od świata.