Hierarchowie anglikańscy w liście do szefowej brytyjskiego MSW nazwali rządowe propozycje małżeństw homoseksualnych "zupełnie nieracjonalnymi", "powierzchownymi" i "nieprzemyślanymi". Rząd Davida Camerona planuje zrównanie statusu małżeństw homoseksualnych i heteroseksualnych. W czwartek kończą się społeczne konsultacje w tej sprawie.

Chroniczna biegunka, wysoka liczba zgonów wśród dzieci, a także objawy opóźnienia w rozwoju u dzieci poniżej 5 lat - to tylko niektóre skutki niedoborów żywności w Korei Płn. jakie wymienia najnowszy raport Światowy Program Żywnościowy, organ pomocniczy ONZ. Autorzy raportu alarmują, że bez pomocy z zewnątrz zagrożone będą nawet sporadyczne dostawy żywności dla dwóch trzecich mieszkańców Korei Północnej.

Po raz pierwszy wysłano w powietrze wszystkie prototypowe europejskie ciężkie transportowce A400 "Grizzly". Pięć maszyn służących Airbusowi do testów wyruszyło w pokazowy lot z lotniska w Tuluzie i wzięły udział w "sesji zdjęciowej". Pierwsze seryjne maszyny mają trafić do odbiorców w 2013 roku, trzy lata później niż zakładano.

Ponad 30 tysięcy osób wyszło na ulice Moskwy, aby po raz kolejny zażądać odejścia Władimira Putina z Kremla. Manifestacja odbywa się za zgodą władz stolicy Rosji. W akcji biorą udział przedstawiciele praktycznie wszystkich opozycyjnych sił politycznych - od skrajnej lewicy, przez liberałów i konserwatystów, po skrajną prawicę.

- Nie oczekujemy żadnej zagranicznej interwencji militarnej w Syrii - oświadczył szef brytyjskiej dyplomacji William Hague. Dyplomata stwierdził, iż międzynarodowe wysiłki, mające na celu ustabilizowanie sytuacji w Syrii, koncentrują się na próbach osiągnięcia pokojowej transformacji.

Na szczycie listy najbogatszych rabinów izraelskiego wydania "Forbesa" znajdują się potomkowie słynnych cadyków i rabinów czyniących cuda. Ich majętni potomkowie sami są biegli w Kabale i uchodzą za cudotwórców.

Przetrzymywanie 84-letniego człowieka w źle wyposażonym szpitalu więziennym to "zabójstwo z premedytacją" - stwierdził adwokat skazanego na karę dożywocia byłego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka. Lekarze więzienni są zdania, że nie trzeba byłego dyktatora przenosić z więzienia.

Europarlamentarzyści gwałtownie zareagowali na decyzję o reformie strefy Schengen, którą podjęli w zeszłym tygodniu ministrowie spraw wewnętrznych państw UE. Członkowie Parlamentu Europejskiego zagrozili zwróceniem się do Trybunału UE i zerwaniem współpracy z duńską prezydencją.

Dowódca floty USA na Pacyfiku admirał Cecil Haney zapowiedział, że marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych wyśle większość swych najnowocześniejszych okrętów i samolotów w rejon Azji i Pacyfiku. Tym samym ma znacząco zwiększyć swą obecność w tym regionie.

Duży bezzałogowy samolot zwiadowczy US Navy uległ katastrofie. Maszyna MQ-4C BAMS-D o rozpiętości skrzydeł większej niż popularne Boeingi 737, której celem było zademonstrowanie nowej technologii, z nieznanych przyczyn spadła na bagno w stanie Maryland i uległa kompletnemu zniszczeniu.

- W Syrii nawet 10-letnie dzieci są torturowane i zabijane w zbiorowych egzekucjach na skalę niespotykaną w innych konfliktach. Są one też używane przez siły reżimowe jako ludzkie tarcze, które mają chronić przed atakami opozycji - alarmuje najnowszy raport ONZ. Opozycja natomiast rekrutuje je w szeregi swoich bojówek.

Kiedy w 1980 roku z obozowiska rodziny Chamberlain wypoczywającego w australijskim buszu w pobliżu Ayers Rock zniknęła ośmiotygodniowa dziewczynka, o jej zabicie oskarżono matkę. Kobieta utrzymywała, że jej dziecko porwały dzikie psy Dingo, ale wymiar sprawiedliwości nie dawał jej wiary i została skazana. Po ponad trzech dekadach walki matce udało się ostatecznie przekonać sąd, że to ona ma rację.

47-letni mieszkaniec Tekasasu został śmiertelnie pobity przez ojca czterolatki, którą miał próbować molestować. Policja nie aresztowała mordercy i nie planuje stawiać mu zarzutów, ponieważ szeryfowie "wierzą" w wersję wydarzeń przedstawioną przez ojca.

Amerykański minister handlu John Bryson, podejrzany o spowodowanie w miniony weekend w Kalifornii dwóch kolizji i ucieczkę z miejsca wypadku, weźmie urlop zdrowotny - poinformowało waszyngtońskie biuro ministra.

Gruziński miliarder i opozycjonista Bidzina Iwaniszwili został skazany w poniedziałek przez sąd w Tbilisi na karę grzywny o równowartości 72 mln euro za nielegalne premiowanie członków swej partii Gruzińskie Marzenie - poinformowały media.

- Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone tym, co wydaje się być najwyraźniej nękaniem osobistości rosyjskiej opozycji - powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu Victoria Nuland. Na wtorek rosyjska opozycja planuje wystąpienia przeciwko prezydentowi Władimirowi Putinowi.

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez zgłosił oficjalnie w poniedziałek swoją kandydaturę w zaplanowanych na 7 października wyborach prezydenckich. Pomimo przedłużającej się walki z rakiem Chavez będzie kandydował po raz czwarty na 6-letnią kadencję.

Łódź z haitańskimi migrantami na pokładzie zatonęła na Oceanie Atlantyckim. Około 30 osób chciało się nią dostać do wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Z wody wołowiono już 11 ciał - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka policji na Bahamach.

Pochodzący z Irlandii Północnej 29-letni członek załogi okrętu podwodnego został w poniedziałek formalnie oskarżony przed sądem pokoju o próbę udostępnienia tajnych informacji jednej z ambasad w Wielkiej Brytanii. Grozi mu za to 14 lat więzienia.