Śmierć za wzywanie do demonstracji

Konserwatywni irańscy deputowani wezwali do osądzenia oraz skazania na śmierć przywódców opozycji Mir-Hosejna Musawiego i Mehdiego Karubiego. Przewiną obu mężczyzn jest nawoływanie do demonstracji poparcia na rzecz obywateli Egiptu i Tunezji. Opozycjoniści mogą być w niebezpieczeństwie, ponieważ kary śmierci domaga się zdecydowana większość parlamentarzystów.

Facebook woli stać z boku

Facebook, który odegrał ważną rolę podczas rewolucji w Tunezji i Egipcie, nie chce opowiadać się po żadnej ze stron. Wynika to z obawy przed wprowadzeniem przez władze w regionie zakazu używania tego portalu społecznościowego - podaje "New York Times".

Rosyjski okręt ostrzelał Japończyków

Rosyjska jednostka patrolowa ostrzelała flarami japoński kuter - podaje agencja Kyodo. Do incydentu miało dojść w pobliżu spornego archipelagu Kuryli. Łańcuch wysp jest od wielu lat przyczyną napięć na linii Tokio - Moskwa. W ostatnich dniach Rosjanie zapowiedzieli znaczne wzmocnienie sił zbrojnych na Kurylach, co mocno irytuje Japonię.

Zamiast F-16 jedzenie dla biednych

Irackie władze zdecydowały się zawiesić zakup 18 myśliwców F-16 z USA. Pieniądze zamiast na uzbrojenie, zostaną wydane na jedzenie dla biednych. Decyzja została podjęta w obliczu narastających protestów spowodowanych brakiem prądów i drogą żywnością.

Statki już płyną Kanałem Sueskim

Od godz. 8 rano do południa, ruch przez Kanał Sueski był utrudniony. Wszystko z powodu dwóch statków, które przy złej pogodzie osiadły na mieliznach. Po kilku godzinach jednostki zostały uwolnione i ruch wznowiono.

Nowe państwo, nowy konflikt

Mieszkańcy Sudanu Południowego dopiero co zdecydowali się oddzielić od Sudanu, a już wybuchły między nimi bratobójcze walki. - W atakach rebeliantów w południowo-wschodnim Sudanie zginęło 211 osób, a 109 odniosło obrażenia. Większość zabitych to cywile - powiedział minister ds. humanitarnych rządu południowego Sudanu James Kok.

Blokować można, ale nie trzeba

Europosłowie przeciw cenzurze internetu. Podczas głosowania z projektu Komisji Europejskiej usunięto obowiązkowe blokowanie stron z pornografią dziecięcą, pozostawiając tę decyzję władzom poszczególnych krajów.

Wykorzystywał pasierbicę, córkę i pasierba

W Koblencji, w niemieckim kraju związkowym Nadrenia-Palatynat ruszył proces 48-letniego mężczyzny, oskarżanego o seksualne wykorzystywanie swej pasierbicy, a także rodzonej córki oraz pasierba.

Odstrzelą 10 tysięcy psów

Władze Biszkeku, stolicy Kirgistanu, nakazały odstrzelenie dziesięciu tysięcy bezpańskich psów w 2011 roku.

Ziarno zdrowsze od owoców i warzyw

Spożywanie większych ilości błonnika może zmniejszać ryzyko przedwczesnego zgonu, m.in. z powodu chorób układu krążenia, infekcji i schorzeń oddechowych - wynika z pracy, którą zamieszcza internetowe wydanie pisma "Archives of Internal Medicine". Błonnik jest niewątpliwie jednym z najpopularniejszych związków wspierających zdrowie i zapobiegających chorobom.

Studenci ruszyli na prezydencki pałac

Kolejny dzień protestów w Jemenie. Kilkuset studentów ruszyło w Sanie w stronę pałacu prezydenckiego. Demonstrujący skandowali hasła wymierzone w szefa państwa. Jemeńska ulica ma jedno żądanie: prezydent musi odejść.

Rosjanie wchodzą z rakietami na Kuryle

Rosjanie wysyłają posiłki na Kuryle. Na wyspach, o które toczą spór z Japonią, zostanie rozmieszczony system rakietowy ziemia-powietrze typu S-400 Triumf. Jak powiedział wysoki rangą przedstawiciel Sztabu Generalnego rosyjskich sił zbrojnych, rakiety mają "obronić suwerenność" Rosji na Dalekim Wschodzie.

Szykują się na załamanie Kima

Korea Południowa i Stany Zjednoczone przygotowują się do "nagłej zmiany władzy w Korei Płn. i prowokacji z jej strony". Jak poinformowały południowokoreańskie media, Waszyngton i Seul przeprowadzą coroczne ćwiczenia wojskowe.

Polka nagrodzona za ratowanie Żydów

Franciszka Halamajowa została pośmiertnie odznaczona przez przez Anti-Defamation League (ADL). Podczas okupacji Halamajowa z narażeniem życia ukrywała w swoim gospodarstwie Żydów. Polka zmarła w 1960 roku.

Amerykanie oskarżeni o przemyt broni

Argentyna oskarżyła amerykańską armię o próbę przemycenia na jej teren nieoclonej broni i sprzętu wywiadowczego. Wszystko miało odbywać się pozorem prowadzenia kursu dla argentyńskiej policji. Amerykańskie wojsko odpiera zarzuty.

Silvio ratuje twarz milionami

Silvio Berlusconi próbuje ratować swój wizerunek, który z powodów afery bungagate mocno ostatnimi czasy ucierpiał. Należąca do włoskiego premiera telewizja Italia 1 poinformowała, że w ostatnich latach podarował on na cele dobroczynne ponad dziewięć milionów euro.

"Żandarm Europy Wschodniej". Polska według białoruskiej TV

Białoruska telewizja wyemitowała program o pogarszających się stosunkach polsko-białoruskich. Za ich zmianę na niekorzyść obwiniono polskich polityków, zwłaszcza szefa MSZ Radosława Sikorskiego, a Polskę nazwano "żandarmem Europy Wschodniej". Wśród ekspertów wystąpił przewodniczący Samoobrony Andrzej Lepper.

Chicago upamiętni rocznicę katastrofy

Tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej w pierwszą rocznicę tragedii zostanie odsłonięta 10 kwietnia pod Pomnikiem Ofiar Katynia na przedmieściach Chicago. Na pokładzie Tu-154 zginął m.in. autor i inicjator powstania monumentu, Wojciech Seweryn.

Grube portfele dyktatorów

Łączą ich władza, miejsce w historii oraz potężne majątki. Ceausescu, Husajn, Castro i do niedawna Hosni Mubarak. Jak wyglądają majątki dyktatorów. Byłych i tych obecnych.

Włosi boją się obcych. Proszą o pieniądze

Włosi poprosili Komisję Europejską o 100 milionów euro na walkę z falą imigracji, z którą zmagają się od czasu zmiany władzy w Tunezji. Po Francji to kolejny kraj europejski próbujący stawić jej czoła.

Ludzie reżimu Mubaraka zostaną bez grosza?

Egipt zwrócił się do Unii Europejskiej o zamrożenie europejskich kont byłego prezydenta Hosniego Mubaraka - poinformowała niemiecka agencja dpa, powołując się na brukselskie kręgi unijne. Wcześniej egipskie władze zwróciły się o zamrożenie aktywów majątkowych kilku byłych członków egipskich władz, odsuniętych w wyniku masowych protestów do Francji i Wielkiej Brytanii.

Premier. Biznesmen. Seksoholik?

Podobno zaczynał od pracy jako pianista na statkach wycieczkowych, później stworzył imperium medialne i kupił klub AC Milan. W końcu został premierem Włoch. Naród wybaczał mu wiele, ale od wielu miesięcy w świat idą informacje, że miarka się przebrała.

"Wtulały się w milicjantów"

Znane ze spektakularnych i rozbieranych protestów ukraińskie feministki nie zawiodły i przy okazji bungagate. "Włochy to nie burdel! Berlusconi odejdź!" - pod takimi hasłami działaczki ruchu Femen domagały się w poniedziałek przed ambasadą Włoch w Kijowie ustąpienia oskarżanego o zabawianie się z prostytutkami premiera Silvio Berlusconiego.

Defraudacja w Disneylandzie

Disneyland pod Paryżem poniósł straty w wysokości ponad 500 tys. euro w wyniku malwersacji dokonywanych w ostatnim czasie przez pracowników parku - podały w poniedziałek francuskie media, powołując się na źródła sądowe.

Putin pobił opozycję w sądzie

Mało kto odważa się wystąpić przeciwko "samcowi alfa" Władimirowi Putinowi. A nawet jeśli występuje, jego porażka jest niemal pewna - nawet w sądzie. W poniedziałek doświadczyli tego liderzy rosyjskiej opozycji, którzy przegrali z premierem Rosji wytoczony mu proces o zniesławienie.

Gromkie "hurra" i "najgłębszy entuzjazm"

- Prezentujemy nasz najgłębszy entuzjazm w związku z urodzinami naszego wielkiego wodza Kim Dzong Ila. Nasze serca przepełnione są lojalnością i niekończącym się podziwem - powiedział Ryong Choe, sekretarz Partii Robotniczej Korei Północnej. W niedzielę pod Górą Paektu wznoszono wiwaty. Na próbę, w ramach przygotowań do 70. urodzin Kim Dzong Ila.